You are here:-admin

About admin

This author has not yet filled in any details.
So far admin has created 462 blog entries.

Vitamina B6

By | 2017-12-03T01:56:47+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina B6 (Pyridoxine)   Vitamina B6 – Pyridoxine,  është një vitaminë e tretshme në ujë që është gjetur në një shumëllojshmëri të formave në ushqime. Këto forma janë piridoksalit 5'-fosfat (PLP), i cili duket të jetë forma më aktive si

Vitaminat që luftojnë sëmundjet yndyrore të mëlçisë

By | 2017-12-03T01:16:13+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Mëlçia Hepatiti, Ushqimi|

Vitaminat që luftojnë sëmundjet yndyrore të mëlçisë   Mëlçia kryen shumë funksione themelore dhe shërben si pikë themelore metabolike në trup. Ajo ruan  vitaminat dhe mineralet esenciale për t’i përdorur kur është e nevojshme. Mëlçia gjithashtu largon toksinat nga trupi,

Luleshtrydhja

By | 2017-12-02T19:33:34+00:00 December 2nd, 2017|Categories: Fruta Perime|

Luleshtrydhja, Fruti që Zgjat Jetën e Trurit   Arabisht: الفراولة  - Al Ferawile. Anglisht: Strawberry. Emri shkencor: Fragaria x Ananassa. Përshkrim: Luleshtrydhja  është  bimë barishtore me lartësi 5-30 cm, gjethet treshe dhe të dhëmbëzuara, lulet me ngjyrë të bardhë. Lulet

6 Ushqime diuretike

By | 2017-12-02T19:19:07+00:00 December 2nd, 2017|Categories: Ushqimi, Veshkat|

6 Ushqime diuretike që luftonë inflamacionin e traktit urinar dhe ndihmojnë në eleminimin e akumulimit të lëngjeve Njihuni me një sërë ushqimesh natyrale që mund të veprojnë si diuretik që luftojnë infeksionet dhe ndihmojnë në eliminimin e problemit të akumulimit

Fagonia Arabica

By | 2017-12-02T18:46:24+00:00 December 2nd, 2017|Categories: Bota Bimore|

Fagonia Arabica; Bimë e Shkretëtirës që lufton disa lloje të Kancerit, Hepatitin, çrregullimet e zemrës…   Arabisht: الشكاعة العربية, الشكاعة أو الجنبة أو الطليحة Anglisht: Cretan Prickly Clover Emri shkencor: Fagonia Arabica L. Familja: Zygophyllales. Fagonia është bimë shkurre shumëvjeçare,

Karafili

By | 2017-12-02T17:30:18+00:00 December 2nd, 2017|Categories: Bota Bimore|

Dobitë shëndetësore të Karafilit   Karafili njihet me emrin shkencor “Dianthus Caryophylus”. Pjesa që përdoret më shumë janë farat e karafilit që dallohen për aromën e tyre të fortë. Farat e karafilit përdoren të thara në ushqim dhe në mjekësi.

Prostatitis

By | 2017-12-02T16:20:56+00:00 December 2nd, 2017|Categories: Shëndeti Seksual|

Prostatitis   Prostatitis është një gjendje e karakterizuar nga infeksioni kronik dhe/ose inflamacioni i prostatës. Ai ndodh kryesisht tek meshkujt nga mosha 20 deri 50 vjeç, edhe pse mund të ndodhë në çdo moshë. Llojet e prostatitis Ka dy lloje

Rigjenerimi i sistemit imunitar 

By | 2017-12-02T15:44:22+00:00 December 2nd, 2017|Categories: Autoimune, Kanceri, Të ndryshme|

Shumë premtuese! Zbuloni Si të rigjeneroni sistemin imunitar  dhe të luftoni radikalet e lira që shkaktojnë kancer   Me fjalen “imunitet” kuptohet qëdrueshmëria e individit ndaj infeksioneve mikrobiale, reaksioneve antigjenike dhe eliminimi i antigjeneve nga organizmi. Përgjigja imune është  përgjigjese

HIV & AIDS

By | 2017-12-01T21:09:48+00:00 December 1st, 2017|Categories: Mëlçia Hepatiti|

HIV & AIDS, SEMUNDJA FAMEKEQE; SIMPTOMAT, SHKAQET, TRAJTIMI NATYRAL   Çfarë është HIV? Shkurtesë e cila rrjedhë nga gjuha angleze dmth Human Immunodeficiency Virus -virusi njerëzor i cili dëmton sistemin e imunitetit. Është virusi që e shkakton Aids apo Sidën

Bizelja

By | 2017-12-01T20:54:51+00:00 December 1st, 2017|Categories: Fruta Perime|

Bizelja; Ushqyese dhe Kuruese   Arabisht: البازلاء أو بسلة مزروعة Anglisht: Snap peas, sugar snap peas. Emri shkencor: Pisum sativum var. macrocarpon. Bizelja është bimë kacavjerrëse, me gjatësi 1-1.3m, me lule të bardha ose rozë, me bishtaja të cilat brenda

Piperi i zi

By | 2017-12-01T20:29:21+00:00 December 1st, 2017|Categories: Bota Bimore|

Piperi i zi, mbreti i erëzave   Arabisht: الفلفل الأسود Anglisht: Black pepper. Emri shkencor: Piper nigrum L. Familja: Piperaceae. Piperi i zi është bimë kacavjerrëse, shumëvjeçare, me gjatësi deri në 4 m, me gjethe vezake, me lule të vogla

Ashwagandha

By | 2017-12-01T20:49:16+00:00 December 1st, 2017|Categories: Bota Bimore|

Ashwagandha – Xhenseni Indian   Emri shkencor: Withania Somnifera Emri anglisht: Winter cherry, Indian Ginseng Arabisht: الاشواجندا، الجنسنج الهندي، العبعب المنوم – Ashuaxhanda, Xhinsenxh hindi, Ab-ab munauim   Njohuri rreth bimës Ashwagandha tek indianët  do të thotë “era e kalit”,

Fraktura / Thyerja

By | 2017-12-05T18:21:39+00:00 December 1st, 2017|Categories: Kyçet Kockat|

Fraktura / Thyerja e kockës   Fraktura është thyerja në një kockë. Simptomat e thyerjeve të kockës ndryshojnë. Ato mund të jenë jo të dukshme apo të buta, me ënjtje të vogla dhe ndjeshmëri të buta, ose të rënda, duke

Puçrrat e Rinisë

By | 2017-12-01T14:55:00+00:00 December 1st, 2017|Categories: Lëkura|

Puçrrat e Rinisë Puçrrat janë një sëmundje inflamatore që përfshin qeskat e flokëve dhe gjendrat dhjamore të lëkurës, të karakterizuara nga kokrriza ose puçrra me qelb. Kjo gjendje e zakonshme e lëkurës (sidomos në të rriturit e rinj), dallohet nga

Midhjet

By | 2017-11-30T23:12:55+00:00 November 30th, 2017|Categories: Ushqimi|

Midhjet; Dobitë shëndetësore dhe receta gatimi   Arabisht: محار - Mahar Anglisht: Oyster Midhjet bëjnë pjesë në familjen e guackave ujore, jetojnë në oqeane, dhe në zona bregdetare, me klimë të ngrohtë ose të butë. Midhjet jetojnë të ngjitura në

Helmimi nga ushqimi

By | 2017-11-30T21:14:58+00:00 November 30th, 2017|Categories: Të ndryshme, Ushqimi|

Helmimi nga ushqimi Helmimi nga ushqimi karakterizohet nga dhimbje të barkut, me ose pa diarre, të vjella, djersitje, dhe / ose dobësi. Kjo zakonisht brenda 24-96 orësh nga ngrënia e një ushqimi të kontaminuar me një virus ose bakterie. Simptomat

Kujtesa dhe Inteligjenca

By | 2017-11-30T20:53:47+00:00 November 30th, 2017|Categories: Nervore Mendore|

Kujtesa dhe Inteligjenca; Këshilla të vyera dhe ushqime të shëndetshme   Çështjen e kujtesës së dobët, mungesës së të kuptuarit, dhe mungesës së absorbimit të subjektit, e vuajnë shumë njerëz të moshave dhe profesioneve të ndryshme. Shumë njerëz ankohen për

Variçet – Vena Varikoze

By | 2017-11-30T16:41:14+00:00 November 30th, 2017|Categories: Zemra Gjaku|

Variçet – Venat Varikoze   Vena varikoze është një gjendje e karakterizuar nga zgjerimi, fryrja, zgjatja, dhe / ose shtrembërimi dhe kërrysja e venave. Simptomat Në fazat fillestare të venave varikoze, venat e prekura bëhen më të tensionuara dhe të

Gjëndrat Dhjamore

By | 2017-11-29T23:23:23+00:00 November 29th, 2017|Categories: Të ndryshme|

Gjëndrat Dhjamore - Kistet; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Kistet janë masa indore jo-kanceroze të mbyllura, që mund të jenë të mbushura me lëng, qelb, ose materiale të tjera. Ato mund të shfaqen kudo dhe të ndjehen si bizele të

Infeksioni i Veshit

By | 2017-11-29T20:00:11+00:00 November 29th, 2017|Categories: Të ndryshme|

Infeksioni i Veshit (Otitis) Një inflamacion apo infeksion i kanalit të jashtëm të veshit (kalimi kryesor nga veshi i jashtëm në daullen e veshit), infeksioni në kanalin e veshit, ose në otitin e jashtëm, shpesh është e lidhur me ujin

Menopauza

By | 2017-11-29T19:55:22+00:00 November 29th, 2017|Categories: Të ndryshme|

Menopauza; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Menopauza është e njohur edhe si “ndryshimi i jetës” dhe ajo është fundi i menstruacioneve. Kjo do të thotë se vezoret e një gruaje ndalojnë prodhimin e vezëve çdo katër javë. Ajo nuk do

Vitaminë e harruar

By | 2017-11-29T19:50:18+00:00 November 29th, 2017|Categories: Kanceri, Ushqimi|

Vitaminë e harruar që mund të zvogëlojë shanset e kancerit të gjirit   Sa i njihni vitaminat dhe përfitimet e tyre? Vitamina A shpesh harrohet që është një  anti-oxidant, dhe që është aq e rëndësishme, veçanërisht për shëndetin e gjirit

Vitamina B5

By | 2017-11-29T17:12:40+00:00 November 29th, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina B5 (Pantotenik Acid)   Acidi pantotenik, i quajtur gjithashtu pantothenate ose vitaminë B5, me formulën; C9H17NO5 është një vitaminë e tretshme në ujë. Vitamina B5 është një ndër më të rëndësishmet e  vitaminave B për proceset themelore të jetës

Kalciumi

By | 2017-11-29T16:02:15+00:00 November 29th, 2017|Categories: Ushqimi|

Kalciumi; Rëndësia, Mungesa, Burimet   Kalciumi është element kimik, që në sistemin periodik e gjejmë me simbolin Ca. Emri "Kalcium" rrjedh nga fjala latine (calx-gëlqere). Kalciumi i pastër u zbulua në vitin 1808 nga H.Dejvi. Ai e përfitoi atë me

Pankreatiti

By | 2017-11-29T15:57:27+00:00 November 29th, 2017|Categories: Mëlçia Hepatiti, Të ndryshme|

Pankreatiti; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Pankreatiti i referohet inflamacionit akut ose kronik të pankreasit. Simptomat Pankreatiti akut nuk zgjat shumë dhe zakonisht shërohet plotësisht. Pankreatiti kronik është konsideruar i pashërueshëm; ai shkakton ndryshime degjenerative celulare brenda pankreasit që vazhdojnë

Lodhja veshkore

By | 2017-11-29T13:36:46+00:00 November 29th, 2017|Categories: Veshkat|

Lodhja veshkore; Shenjat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Lodhja e veshkore është një term që është përdorur nga disa për të thënë se lodhja dhe simptoma të tjera shkaktohen nga gjëndra mbiveshkore që punon dobët te njerëzit që janë nën stres

Djegiet

By | 2017-11-29T13:24:50+00:00 November 29th, 2017|Categories: Lëkura|

Djegiet; Gradat e djegieve, çfarë duhet bërë menjëherë pas djegies për të parandaluar mbetjen e shenjave   Djegiet i referohen dëmtimit në lëkurë të shkaktuar nga nxehtësia e zjarrit. Simptomat e djegieve ndryshojnë sipas shkallës. Në shkallën e parë të

Bulimia

By | 2017-11-29T12:52:40+00:00 November 29th, 2017|Categories: Të ndryshme|

Bulimia; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Bulimia është një çrregullim i të ngrënit që karakterizohet nga mbingrënia ekstreme e ndjekur nga vjellja e vetë-detyruar. Shpesh, por jo gjithmonë, bulimia është e lidhur me anoreksi, në të cilën mbingrënia dhe mbajtja

Qarkullimi i dobët i gjakut

By | 2017-11-28T22:47:32+00:00 November 28th, 2017|Categories: Zemra Gjaku|

Shenjat paralajmëruese të qarkullimit të dobët të gjakut; Mënyra natyrale që ndihmojnë qarkullimin e gjakut   Qarkullimi  i gjakut është thelbësor për një shëndet të mirë. Gjaku ndihmon transportin e lëndëve ushqyese dhe oksigjenit  në çdo pjesë të trupit. Çdo

Pagjumësia

By | 2017-11-28T20:52:25+00:00 November 28th, 2017|Categories: Të ndryshme|

Shkaqet e pagjumësisë dhe mënyra natyrale për lehtësimin e gjumit   Rreth 30% e njerëzve janë të prekur nga çrregullimet kronike të gjumit, për shkak të shumë faktorëve të botës moderne, sidomos ato artificiale. Mungesa e gjumit të shëndetshëm jo

Problemet Menstruale

By | 2017-11-28T15:05:31+00:00 November 28th, 2017|Categories: Të ndryshme|

Problemet Menstruale   Problemet menstruale ndikojnë afërsisht 50 % të të gjitha grave mes moshës kur fillon puberteti dhe menopauzës. Problemet menstruale i referohen një parregullsie në ciklin normal menstrual, e cila mund të përfshijë një gamë të gjerë të

Kumin

By | 2017-11-28T19:17:40+00:00 November 28th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Sekretet mjekësore të Kuminit   Arabisht: الكمون - Kemun. Anglisht: Cumin. Emri shkencor: Cuminum cyminum. Familja:  Apiaceae. Kumini është bimë barishtore, njëvjeçare  me gjatësi 30-50 cm, të gjitha degët e bimës rriten me gjatësi të njëjtë, me lule ngjyrë të

Murrizi

By | 2017-11-28T14:31:07+00:00 November 28th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Murrizi, besniku i zemrës   Latinisht: Crataegus monogyna. Emri shkencor: Crataegus. Anglisht: Hawthorn.   Njohuri rreth Murrizit Ekzistojnë rreth 280 lloje të ndryshme, por karekteristika shëruese kanë Mirrizi i Kuq dhe i Bardhë. Bima e Murrizit është shkurre, që mund

Patëllxhani

By | 2017-11-28T14:12:27+00:00 November 28th, 2017|Categories: Fruta Perime|

Patëllxhani   Arabisht: البَاذِنْـجَان Anglisht: Eggplant, brinjal, aubergine. Emri shkencor: Solanum melongena L. Familja: Solanaceae. Patëllxhani është bimë barishtore njëvjeçare me lartësi nga 40-150cm, me gjethe të mëdha vezake, me lule të bardha në lejla, me frut të ngrënshëm, me

Domatja

By | 2017-11-28T14:09:18+00:00 November 28th, 2017|Categories: Fruta Perime|

Domatja   Arabisht: الطَماطم أو البندورة Anglisht: Tomato Emri shkencor: Solanum lycopersicum L Familja: Solanaceae Domatja është bimë njëvjeçare, me lartësi 1.8 m, me kërcell të dobët që mbështet mbi tokë ose mbi bimë të tjera, me gjethe të thjeshta

Vitamina P

By | 2017-11-28T14:28:20+00:00 November 28th, 2017|Categories: Ushqimi|

Çfarë është Vitamina P, dhe si mund të ndihmojë në parandalimin dhe luftimin e kancerit?   "Vitamina P" nuk është një vitaminë e vetme, por ajo është një term i vendosur për një grup i substancave bimore super-shëruese diku mes

Si ta luftojmë depresionin në mënyrë natyrale

By | 2017-11-27T23:20:53+00:00 November 27th, 2017|Categories: Arti Jetës, Nervore Mendore|

Si ta luftojmë depresionin në mënyrë natyrale   Depresioni mund të manifestohet me një shumëllojshmëri siptomash duke përfshirë lodhje, humor të keq, mungesë oreksi, mospasje dëshirë seksuale, ndjenjë të pafuqisë, joaktivë, etj. Shkaqet e depresionit janë të ndryshme duke përfshirë;

Sëmundjet e zemrës

By | 2017-11-27T18:39:12+00:00 November 27th, 2017|Categories: Zemra Gjaku|

Sëmundjet e zemrës; Llojet, Simptomat, Shkaqet, Diagnoza, Rreziqet e trajtimit konvencional, Trajtimi Natyral   Sëmdundjet e zemrës, apo kardiovaskulare, janë përgjegjëse për gati gjysmën e të gjitha vdekjeve në Shtetet e Bashkuara çdo vit, duke vrarë gati një milion njerëz

Problemet e tretjes

By | 2017-11-27T18:25:54+00:00 November 27th, 2017|Categories: Aparati Tretjes|

Problemet e tretjes   "Problemet e tretjes" është një shprehje e përgjithshme që përfshin problemet e shkaktuara nga ngrënia e ushqimit dhe sëmundjet e bezdisshme që shkaktohen nga ai, dhe i sëmuri ndjen lodhje në pjesën e sipërme të stomakut,

Ushqimet e Diabetit

By | 2017-11-26T23:39:23+00:00 November 26th, 2017|Categories: Diabeti, Ushqimi|

Ushqimet e Diabetit; që ju ndihmojnë të luftoni dhe të mbani nën kontroll Diabetin   Duhen bërë disa ndryshime të rëndësishme në dietën tuaj për të përmirësuar kontrollin e sheqerit në gjak dhe për të zvogëluar rrezikun e komplikacioneve të

Load More Posts