Shenja që tregojnë se mund të keni Sëmundje të Zemrës

Shenja që tregojnë se mund të keni Sëmundje të Zemrës

 

Sëmundja e arterieve koronare është vrasja kryesore e burrave dhe grave në qytetërimin perëndimor. Në SHBA, më shumë se gjysmë milioni njerëz vdesin nga sëmundjet e zemrës çdo vit dhe afërsisht tre milionë kanë sulme të heshtura në zemër.

Në fakt, disa faktorë që na vënë në rrezik, nga të cilat obeziteti, kolesteroli i lartë, dhe diabeti, janë bërë më të zakonshmet. Shumë prej nesh nuk e vërejnë asnjë simptomë deri sa nuk kanë  bllokim të menjëhershëm dhe atak. Simptomat më të zakonshme përfshijnë: gulçim, dhimbje gjoksi ose madje edhe sulme në zemër.

Por njerëzit janë në rrizik më të lartë edhe për shkak të përparimeve teknologjike dhe farmakologjike të mjekësisë moderne.

Keni nevojë për një sekretar personal për të parë efektet negative të ilaçeve tuaja? Me rëndësi jetike është të fillosh të ushqehesh shëndetshëm, të jesh fizikisht aktiv dhe të mësosh teknika të menaxhimit të stresit për të mbajtur zemrën tënde mirë.

Sëmundja e zemrës nuk shfaqet pa shenja të caktuara, por ekziston një listë që mund të tregojë nevojën e konsultimit me një mjek për të kontrolluar funksionin dhe shëndetin e zemrës, këtu janë më të rëndësishmet prej tyre.

  1. Gjumi Apnea; A vëreni gulçim gjatë gjumit? Vuajtja nga ky problem mund të shkaktojë ulje të sasisë së oksigjenit që arrin në tru. Kjo bën që sinjalet të dërgohen në enët e gjakut dhe zemra të punojë më shumë në përpjekje për të zëvendësuar mungesën e oksigjenit në tru. Kjo situatë rrit rrezikun e presionit të lartë të gjakut, rrahjeve të parregullta të zemrës, goditjes në tru dhe dështimit të zemrës.
  2. Skuqje ngjyrë portokalli në lëkurë. Niveli i lartë i triglicerideve në gjak mund të shkaktojë dëmtim të lëkurës në zonën e kyceve të gishtërinjve dhe këmbëve në veçanti. Përveç kësaj, niveli i lartë i lipideve në gjak mund të shkaktojë forcim të arterieve dhe faktorë të tjerë që rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës.
  3. Shtrëngim i dobët. Fuqia e grushtit mund t’ju tregojë shumë për shëndetin e zemrës, pasi një studim i mëparshëm shkencor tregoi se aftësia e një personi për të shtrënguar diçka mirë me grushtin e tij tregon shëndetin e zemrës së tij. Kështu, nëse vini re se po keni vështirësi të kapni gjërat me pëllëmbën tuaj, kjo mund të jetë një shenjë se ka diçka që nuk shkon me zemrën tuaj.
  4. Njolla të errëta nën thonj. Nëse vëreni njolla të errëta nën thonjtë tuaj pa ndonjë arsye, siç është goditja, kjo mund të tregojë se keni një infeksion në zemër ose në valvula. Këto njolla mund të shfaqen gjithashtu si rezultat i diabetit dhe ka më shumë të ngjarë të zhvillojnë sëmundje të zemrës sesa të tjerat.
  5. Marramendje. Marramendja shpesh tregon një problem me zemrën. Marramendja zakonisht ndodh si rezultat i zemrës që nuk pompon mjaft gjak në tru. Kjo gjendje shëndetësore mund të jetë një simptomë e një rrahjeje të parregullt të zemrës, dështimit të zemrës ose një sulmi në zemër.
  6. Probleme seksuale. Disa probleme seksuale mund të shkaktohen nga sëmundje të zemrës. Burrat që vuajnë nga mosfunksionimi erektil, mund të përballen me një problem me qarkullimin e gjakut, i cili është rrjedha e dobët në organet gjenitale. Për gratë, mungesa e rrjedhjes së mirë të gjakut në organet gjenitale mund të shkaktojë thatësi të vaginës dhe reduktim të aftësiëë për të shijuar marrëdhëniet seksuale.
  7. Gjakderdhje në mishrat e dhëmbëve. Deri më tani, studiuesit dhe shkencëtarët nuk kanë qenë në gjendje të kuptojnë plotësisht marrëdhëniet midis gjakderdhjes së mishit të dhëmbëve dhe sëmundjes së zemrës. Sidoqoftë, studime të ndryshme shkencore tregojnë se gjakderdhja dhe ënjtja e mishit të dhëmbëve mund të tregojnë një problem në zemër. Një nga teoritë për të shpjeguar këtë marrëdhënie sugjeron që bakteret në mishrat e dhëmbëve janë në gjendje të arrijnë në qarkullimin e gjakut dhe më pas në zemër dhe të shkaktojnë disa probleme në të.
  8. Këmbët e fryra. Shumë njerëz i vërejnë këmbët e ënjtura si rezultat i uljes ose qëndrimit të zgjatur, apo edhe për shkak të shtatzënisë, por a e dini se këmbët e fryra mund të shkaktohen edhe nga sëmundje të zemrës? Nëse vëreni këmbë të ënjtura pa ndonjë arsye specifike, duhet të konsultoheni menjëherë me mjekun tuaj.

Mënyra natyrale për ruajtjen e shëndetit të zemrës

  • Përmbajuni një diete të shëndetshme

– Një dietë e shëndetshme është një nga mënyrat më efektive për të kontrolluar rrahjet e shpejta të zemrës, dhe nga ushqimet më të rëndësishme që duhet të konsumoni janë: frutat, perimet, yndyrnat e shëndetshme dhe ushqime të pasura me antioksidantë, veçanërisht ato që përmbajnë acide yndyrore Omega-3.

– Zëvendësoni yndyrnat e ngopura me yndyrna të pangopura.

– Mbani një peshë të shëndetshme.
– Largoni stresin dhe praktikoni teknikat e relaksimit.

– Mbani nën kontroll Diabetin.

– Konsumoni ushqime që forcojnë dhe ruajnë muskujt e zemrës të tilla si: Bajamet, kajsitë, arrat, farat e kungullit; i konsumoni midis vakteve.

– Peshku, sardelet, salmon, skumbri, trofta dhe toni i bardhë; mund ti konsumoni 2 herë në javë.

– Pini ujë mjaftueshëm (6-8 gota ujë në ditë).

– Bëni një shëtijte në ajër të pastër dhe merrni frymë thellë.

– Ushtrohuni 3-4 herë në javë.

– Flini gjumë mjaftueshëm dhe relaksohuni.

  • Shmangni

– Ëmbëlsirat artificiale.

– Zvogëloni sasinë e kripës

– Pijet  me sheqer, sidomos pijet me gaz, pijet frutore të ëmbëltuara dhe pijet sportive.

– Shmangni mishin e përpunuar.

– Karbohidratet e rafinuara dhe të përpunuara.

– Ndalo pirjen e duhanit dhe të alkoolit.

Reduktoni kafeinën.

Një zemër e lumtur është një zemër e shëndetëshme, dhe produkti Cardiagreen ju ndihmon për ta arritur këtë lumturi dhe shëndet të zemrës.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook