7 Mënyra Natyrale për trajtimin e Hemorroideve

7 Mënyra Natyrale për trajtimin e Hemorroideve

 

Hemorroidet janë normale për të gjithë njerëzit që nga lindja e tyre. Këto struktura vaskulare ose “jastekë” ndihmojnë në rregullimin e lëvizjeve të zorrëve në fund të rektumit. Sidoqoftë, njerëzit që përjetojnë sikletin e hemorroideve shpesh e shoqërojnë gjendjen e tyre me simptoma të hemorroideve të zgjeruara.

Miliona njerëz në të gjithë globin preken nga hemorroidet me ankesa ndaj tyre kryesisht nga mosha e popullsisë midis 45 dhe 65 vjeç.

Shumë njerëz nuk kanë dëshirë të flasin për problemet e tyre me hemorroidet por kjo çështje e zakonshme mund të përmirësohet ndjeshëm me mjete të thjeshta shtëpiake. Shmangni trajtimet kimike aktuale që nuk shërojnë hemorroidet dhe ilaçet e dëmshme që dëmtojnë më shumë trupin. Lista më poshtë do t’ju ndihmojë të parandaloni flakërimet nga hemorroidet dhe të gjeni lehtësim të simptomave kur ato ndodhin.

Çfarë janë hemorroidet e zgjeruara?

Hemorroidet e përflakura ose të zmadhuara janë të zakonshme me shtatzëninë, pas lindjes së fëmijës, nga mbipesha dhe mund të ndodhin për shkak të kapsllëkut kronik. Presioni i shtuar në anus bën që venat dhe indet të fryhen dhe të rrjedhin ndërkohë që rrjedh një lëvizje e zorrëve. Dhimbja mund të përjetohet ndërsa keni një lëvizje të zorrëve nëse formohet një mpiksje gjaku.

Hemorroidet janë dy lloje: të brendshme dhe të jashtme. Në mënyrë tipike, sikleti ndodh kryesisht me hemorroidet e jashtme ndërsa hemorroidet e brendshme janë përgjithësisht pa dhimbje.

Simptomat e zakonshme përfshijnë

– Kruajtje anale

– Shkarkimi i mukusit në anus

– Dhimbje anale dhe djegie ndërsa jeni ulur, veçanërisht në tualet

– Gjaku i kuq i ndritshëm nga rektumi

– Gungë e butë ose një masë afër anusit

– Mangësi e mundshme e hekurit

Hemorroidet mund të ndodhin në rrethanat e mëposhtme:

– Kapsllëk

– Nga qëndrimi ulur për një periudhë të zgjatur kohe

– Sëmundjet përfshirë cirrozën e mëlçisë

– Tendosje gjatë lëvizjeve të zorrëve

Trajtimi Natyral i Hemorroideve

Mbajtja e një sistemi të shëndetshëm të tretjes është një nga mënyrat më të thjeshta për të parandaluar dhe trajtuar hemorroidet e pakëndshme. Shumë nga trajtimet që vijojnë përqendrohen në optimizimin e shëndetit të zorrëve.

 1. Uthulla e mollës

Përfitimet shëndetësore të uthullës së mollës janë shumë më larg se ato që Babai i Mjekësisë, Hipokrati e përdori për të promovuar shëndetin.

Uthulla e mollës ka veti anti-inflamatore dhe antibakteriale që nxisin tretjen dhe shëndetin e zorrëve. Ajo përmban polifenole të fuqishme antioksiduese të cilat ndihmojnë detoksifikimin dhe pengojnë dëmtimin e indeve dhe infeksionin.

Aplikoni disa pika uthull molle në një top pambuku dhe aplikojeni drejtpërdrejt në një hemorroide të jashtme. Ju mund të përjetoni një ndjesi të zakonshme të djegies, por aplikojeni vetëm për disa momente. Ju mund të bëni një banjë dhe të shtoni gjysmë gote uthull molle në ujë për të zvogëluar dhimbjen që shoqërohet nga inflamacioni dhe ënjtja nga hemorroidet.

 1. Vaj Kokosit

Vaj i arrës së kokosit mund të ndihmojë në lehtësimin e hemorroideve duke lehtësuar problemet me kapsllëkun, dispepsinë dhe mosfunksionim të tretjes. Vaj i arrës së kokosit përmban acid laurik, një triglicerid me zinxhir të mesëm, i cili ndahet në një agjent të rreptë antibakterial të quajtur monolaurin.

Vaj kokosit trajton indet e dëmtuara përgjatë stomakut dhe zorrëve, gjë që shkakton inflamacion. Kjo përgjigje inflamatore çon në përqendrime të dëmshme bakteriale dhe probleme më të rënda shëndetësore që lidhen me shëndetin e zorrëve siç janë sëmundjet autoimune.

Aplikoni vaj kokosi duke përdorur një top pambuku në hemorroide për qetësimin e simptomave si kruajtja dhe dhimbja. Ju mund të provoni gjithashtu njomje në vaskë me rreth gjysmën e filxhanit të vajit të arrës së kokosit të shtuar për të ndihmuar në uljen e fryrjes së dhimbshme në lidhje me hemorroidet e jashtme.

 1. Aloe Vera

Ekstrakti i aloe vera është një bimë e fuqishme medicinale që përmirëson funksionimin e zorrëve, zvogëlon inflamacionin dhe promovon një lëvizje të shëndetshme të zorrëve. Studimet tregojnë se ekstrakti i aloe vera madje mund të jetë i dobishëm për individët me IBS me simptoma si diarrea. Aloe vera është gjithashtu efektive në rritjen e detoksifikimit dhe frenimit të agjentëve patogjenë nga banimi i zorrëve.

Aloe vera mund të merret nëpërmjet gojës për të ndihmuar në lehtësimin e simptomave të diarresë dhe kapsllëkut dhe për të përmirësuar irrituesit që mund të përkeqësojnë hemorroidet. Kjo bimë siguron gjithashtu një xhel qetësues aloe me të cilin mund të masazhoni një hemorroide dhe zonën e rrethuar të prekur për vetitë e saj anti-inflamatore.

 1. Supë me kocka

Supa e kockave është e dendur me lëndë ushqyese që përmirësojnë tretjen, parandalojnë kapsllëkun dhe mbështesin shëndetin e zorrës së trashë. Supë me kocka është një mënyrë e shkëlqyeshme për të hidratuar zorrët dhe për të ndërtuar pjesën më të madhe të jashtëqitjes duke e ndihmuar atë të zbutet dhe të kalojë pa vështirësi dhe stres të shtuar në vena.

 1. Vitamina C me Bioflavonoids

Bioflavonoidet përmirësojnë tonin vaskular, ulin përshkueshmërinë e kapilarëve, përmirësojnë kullimin limfatik, kapacitetin më të ulët venoz dhe shfaqin përgjigje anti-inflamatore në mënyrë natyrale.

Përfitohet me bollëk nga një dietë me bazë bimore me limon, grejpfrut, asparagus dhe fruta dhe perime të tjera.

Ky kombinim i ushqyesve kritikë ndihmon në uljen e inflamacionit dhe përmirësimin e procesit të shërimit të indeve të dëmtuara të dobishme për trajtimin dhe parandalimin e hemorroide.

 • Super hidratim për të parandaluar hemorroidet

Rritja e lëngjeve orale është një nga ndryshimet e para më të jetesës të rekomanduara për pacientët që përpiqen të gjejnë lehtësim nga hemorroidet e tyre. Hidratimi optimal përmirëson kullimin limfatik dhe ka efekte totale të zvogëlimit të inflamacionit të trupit.

Tendosja e muskujve të barkut dhe legenit ndërsa keni një lëvizje të zorrëve mund të mjekohet lehtë duke shmangur kapsllëkun. Hidratimi gjatë gjithë ditës me ujë të pastruar dhe çajra bimorë është një mënyrë e shkëlqyeshme për të liruar jashtëqitjen duke e bërë një lëvizje të zorrëve më të lehtë.

 • Mos qëndro ulur për të parandaluar hemorroidet

Përdorimi i tualeteve tona konvencionale, në dukje më të civilizuara, mund të jetë një arsye që njerëzit vuajnë nga hemorroidet dhe probleme të tjera shëndetësore të zorrës së trashë.

Sapo të gjeni rrugën tuaj në tualet, mos u ulni, por qënndroni të përkulur galiç. Një këshillë për ta bërë këtë është të keni një karrige hapash afër tualetit, në të cilën mund t’i vendosni këmbët lart dhe mund të jetë i dobishëm për personat e moshuar ose me aftësi të kufizuara.

Qëndrimi galiç gjatë jashtëqitjes është e zakonshme në vendet e pazhvilluara dhe është një pozicion natyror për të shkuar në banjë. Duke vepruar kështu largon tendosjen jashtë rektumit ndërsa relaksohen muskujt të cilat më mirë lejojnë kalimin e një lëvizje të zorrëve dhe parandalon gjakderdhjen nga venat e fryra.

Këshilla të tjera për të parandaluar hemorroidet

Parandaloni ose trajtoni komplikimet tuaja hemorroide me sugjerimet e mëposhtme për shëndetin:

 • Shmangni kafeinën dhe alkoolin që mund të shkaktojnë dehidrim dhe kapsllëk.
 • Shmangni yndyrnat jo të shëndetshme, ushqimet e skuqura dhe produktet e përpunuara dhe erëzat e caktuara që mund të irritojnë dhe përkeqësojnë hemorroidet.
 • Hani mirë dhe shtoni fruta dhe perime të pasura me fibra në dietën tuaj për të përmirësuar tretjen dhe për të zvogëluar kohën e tranzitit të jashtëqitjes në zorrën e trashë.
 • Eliminoni çdo alergjen të njohur nga dieta juaj që mund të shkaktojë kapsllëk. Nxitësit e zakonshëm përfshijnë gluten, vezë, qumësht konvencional dhe butak.
 • Përfshini ushqime të fermentuara në vaktet tuaja të përditshme për të ruajtur bakteret e shëndetshme të zorrëve dhe për të përmirësuar evakuimin e jashtëqitjes nga trakti tretës.
 • Mbani një peshë të shëndetshme. Obeziteti është një faktor i zakonshëm rreziku që shoqërohet me hemorroide.
 • Ushtrohuni rregullisht për të rritur mundësinë e mbajtjes së rregullt të lëvizjes së feçeve.
 • Mos prisni të bëhet urgjente shkuarja në bankë. Zorrët jo vetëm që humbin butësinë e tyre nga uji që merret përsëri në trup, por gjithashtu lejon që toksinat të zhyten gjithashtu.
 • Kufizoni nevojën për të qëndruar ulur për periudha të gjata kohore. Duke vepruar kështu, bëni presion mbi venat në rektum dhe anus njësoj sikur të ishit ulur në një tualet për shumë kohë.

Produkte nga bimët e shkretëtirës për Çrregullimet Gastrointestinale

ProbioHerb dhe Colollum janë 2 produktet bimore të rekomanduara për kurimin e Hemorroideve të brendshme dhe të jashtme.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook