Loading...
Bota Bimore 2017-12-07T18:39:26+00:00

BOTA E MREKULLUESHME BIMORE

Phanera Purpurea

By | January 20th, 2018|

Phanera Purpurea - Këmba e Devesë; Për parandalimin e mpiksjeve, inflamacionin limfatik, leukeminë, ulçërat, kancerin e stomakut dhe zorrës së trashë…   Arbisht:

Blepharis Ciliaris

By | January 14th, 2018|

Blepharis Ciliaris; Për pastrimin e gjakut, zorrëve, rrugëve të frymëmarrjes, infeksionet   Arabisht: شوك الضب, السحاية Anglisht: Blepharis Emri shkencor: Blepharis ciliaris L.

Anisodus Tanguticus

By | January 14th, 2018|

Anisodus Tanguticus; Për mëlçinë, sëmudjet e gjakut, artritin   Arabisht: أنيسودوس Anglisht: Anisodus Ermi shkencor: Anisodus Tanguticus L. Familja: Solanaceae. Anisodus tanguticus është

Dichroa Febrifuga

By | January 13th, 2018|

Dichroa Febrifuga, "Lulja e Etheve"   Arabisht: دكروة مانعة للحمى Anglisht: Dichroa Emri shkencor: Dichroa febrifuga L. Familja: Hydrangeaceae. Dichroa është pemë shkurre, shumëvjeçare me

Cleome Arabica

By | January 11th, 2018|

Cleome Arabica; Për luftimin e inflamacionit, çrregullimin qelizor, dhimbjet abdominale, dhimbjet reumatike   Arabisht: ذفرة عربية Anglisht: Spider flower Emri shkencor: Cleome Arabica

Achillea Millefolium

By | January 6th, 2018|

Achillea Millefolium - Bima Njëmijëfletëshe   Emri Shkencor:  Achillea millefolium L. Anglisht: Yarrow Grows Njohuri rreth bimës Bima njëmijëfletëshe është bimë barishtore, me lartësi

Kakao

By | January 6th, 2018|

Kakao dhe vlerat e saj   Arabisht: كاكاو Anglisht: Cacao. Emri shkencor: Theobroma Cacao L. Origjina e pemës së kakaos është Amerika Qëndrore

Tribulus Terrestris

By | January 5th, 2018|

Tribulus Terrestris; Forcon muskujt, rrit energjinë trupore e seksuale, lufton depresionin, trajton çrregullimet hormonale, ndihmon trupin të rindërtohet më i fortë   Arabisht:

Prosopis Farcta

By | January 1st, 2018|

Prosopis Farcta; Me veti të shumta kuruese   Arabisht: الغاف المليء, الينبوت Anglisht: Ghaf mesquite Emri shkencr: Prosopis farcta L Familja: Fabaceae Prosopis

Ochradenus Arabicus

By | December 31st, 2017|

Ochradenus Arabicus; Bimë e shkëlqyer për luftimin e sëmundjeve degjenerative   Arabisht: جردى عربية Anglisht: Ochradenus Emri shkencor: Ochradenus Arabicus L. Familja: Resedaceae

Aegle Marmelos

By | December 27th, 2017|

Aegle Marmelos; Për shëndetin e mëlçisë, trurit, zemrës, stomakut…   Arabisht: قثاء هندي Anglisht: Bael. Emri shkencor: Aegle marmelos L. Familja: Rutaceae. Aegle

Arnebia Hispidissima

By | December 25th, 2017|

Arnebia Hispidissima; Për forcimin e imunitetit,  luftimin e qelizave të kancerit, ulçerat, rrahjet e zemrës, sistemin nervor…   Arabisht: زهرة الربيع العربية Anglisht:

Plumeria Alba

By | December 24th, 2017|

Plumeria Alba; Bimë dekoruese dhe kuruese   Arabisht: ياسمين هندي أبيض Anglisht: Frangipani flower Emri shkencor: Plumeria alba L Familja: Apocynaceae Plumeria Alba

Aizoon Canariense

By | December 22nd, 2017|

Aizoon Canariense; Lufton kancerin e mëlcisë dhe leukeminë, pastron dhe nxit qarkullimin e gjakut   Arabisht: حدق Anglisht: Purslane Emri shkencor: Aizoon Canariense

Flacourtia Indica

By | December 14th, 2017|

Flacourtia Indica; Tonik për trupin   Arabisht: فلاكورة هندية Anglisht: Ramontchi, governor’s plum Emri shkencor: Flacourtia indica L. Familja: Salicaceae Flacourita është pemë

Luledielli

By | December 12th, 2017|

Luledielli; Për Zemrën dhe Diabetin   Arabisht: دوار الشمس – Duaru Shems Anglisht: Sunflowers. Emri shkencor: Helianthus L. Familja: Asteraceae. Përshkrimi: Luledielli është

Haloxylon Salicornicum

By | December 8th, 2017|

Haloxylon Salicornicum; Bimë e shkretëtirës me dobi të shumta shëndetësore   Arabisht; الرمث, Er-rameth Emir shkencor: Haloxylon Salicornicum Anglisht: Saxaul Haloxylon konsiderohet si

Kanella

By | December 7th, 2017|

Njihuni me vlerat e paçmueshme të Kanellës dhe Vajit të Kanellës   Emri shkencor: Cinnamomun Zeylanicum Nees. (Laurus cinnamomum L. -Persea cinnamomum spreng).

Bari i devesë

By | December 7th, 2017|

Bari i devesë; Shpërbën tumoret malign dhe benign, forcon sistemin imun, pastron trupin nga toksinat   Arabisht: الإذْخِر المكي Anglisht: Camel grass, camel's

Load More Posts

FRUTA & PERIME

Portokalli

December 21st, 2017|0 Comments

Dobitë e Portokallit dhe Lëkurës së tij   Arabisht: البرتقال Anglisht: Orange. Emri shkencor: Citrus sinensis. Familja: Rutaceae. Pema e portokallit është me gjelbërim të përjetshëm, me lartësi 3 – 5 m, me lule të

Ftoi; Shpërbën tumoret dhe mbron organizmin

December 13th, 2017|0 Comments

Ftoi; Shpërbën tumoret dhe mbron organizmin   Arabisht: السَّفَرْجَل – Es Seferxhel. Anglisht: Qunce. Emri shkencor: Cydonia oblonga. Familja: Rosaceae. Ftoi është pemë shumëvjeçare, gjetherënëse me lartësi 5-8m, dhe gjerësi 4-6 m, fruti në fiillim

Si të Hiqni Pesticidet nga perimet dhe frutat

December 12th, 2017|0 Comments

Si të Hiqni Pesticidet nga perimet dhe frutat jo-organike Cili është dallimi mes prodhimit të rritur organikisht dhe prodhimit të rritur jo-organikisht? E pra, sipas Departamentit Amerikan të Bujqësisë (USDA), fermat organike dhe përpunuesit nuk

Prodhimet që përmbajnë shumë pesticide

December 12th, 2017|0 Comments

Prodhimet që përmbajnë shumë pesticide dhe prodhimet që nuk pranojnë pesticide   Nëse jeni duke kërkuar për të blerë ushqime organike, dhe me pak lëndë kimike, ose thjesht dëshironi të dini se cili produkt ka

Boronica

December 9th, 2017|0 Comments

Boronica; Për sistemin imun, sistemin nervor, pastrimin e gjakut   Arabisht:  العنبية الآسية أو الأحراش أو عنب الأحراج أو الأويسة Anglisht: Bilberry, European blueberry Emri shkencor: Vaccinium myrtillus L. Familja: Ericaceae. Përshkrim i bimës: Boronica  është bimë shumëvjecare me gjatësi  3.6

Fëstëku

December 9th, 2017|0 Comments

Fëstëku   Arabisht: الفستق Emri shkencor: Pistacia vera L. Familja: Anacardiaceae. Anglisht: Pistachio tree. ‏‎Frëngjisht: Pistachier, Pistachier du Levant. Gjermanisht: Echte pistazie. Italisht: Pistacchio comune, P. s'Aleppo. Turqisht: ‎Şam fistik ağ. Dobitë kuruese Festeku eshte i pasur

Farat e pishës

December 9th, 2017|0 Comments

Farat e pishës   Arabisht: حبوب الصنوبر, Hububu as Sanuber. Anglisht: Pine Nuts. Emir shkencor: Pinus Pinea. Pisha është pemë që bën pjesë në familjen Pinaceae. Është bimë shumëvjecare me lartësi deri 50 m, gjithmonë

Patatja e ëmbël

December 7th, 2017|0 Comments

Patatja e ëmbël; Dobitë shëndetësore dhe disa receta përdorimi   Arabisht:  البطاطا الحلوة Anglisht: Sweet Potato. Emri shkencor: Ipomoea  batatas. Familja:  Convolvulaceae. Patatja e ëmbël është bimë barishtore njëvjeçare,  me gjethe me push nga poshtë

Katër Superfrutat

December 7th, 2017|0 Comments

Katër Superfrutat për Parandalimin dhe Kurimin e Shumicës së Sëmundjeve   Çdo person dëshiron të jetojë një jetë të shëndetshme dhe të ruajë pamjen e përgjithshme  të trupit, rininë dhe gjallërinë e përhershme. Ngrënia e

Manaferra

December 3rd, 2017|0 Comments

Manaferra   Arabisht: العُليَّق الشجيري أو توت العُليَّق Anglisht: Blackberry Emri shkencor: Rubus fruticosus L Familja: Rosaceae. Manaferra është  bimë shkurrore shumëvjeçare, që rritet deri në 3 m, me degëza të gjata dhe me gjemba.

Na Kontaktoni