You are here:-admin

About admin

This author has not yet filled in any details.
So far admin has created 461 blog entries.

Eleutherococcus Gracilistylus

By | 2017-12-10T21:38:59+00:00 December 10th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Eleutherococcus Gracilistylus; Për mëlçinë, pastruese e enëve të gjakut, leukeminë, kockat, stresin, anti-paralizë…   Arabisht: شيجوا، الفلفل البري، كان جانغ Anglisht: Leutherococcus Bark Emri shkencor: Eleutherococcus gracilistylus L. Familja: Eleutherococcus. Eleutherococcus gracilistylus është bimë shumëvjeçare, me lule të verdha, me

Zbokthi

By | 2017-12-10T18:53:20+00:00 December 10th, 2017|Categories: Lëkura|

Zbokthi; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Zbokthi është një kusht i zakonshëm i lëkurës së kokës ku qelizat e vdekura te lëkurës shkëputen dhe mbushin kokën. Simptomat Formimi i një shtrese të bardhë, dhe në disa raste, kruarje dhe skuqje

Vitiligo

By | 2017-12-10T18:39:40+00:00 December 10th, 2017|Categories: Lëkura|

Vitiligo; Llojet, Shkaqet, Trajtimi Natyral Vitiligo është një kusht afatgjatë që shkakton zbehje dhe arna të bardha të zhvilluara në lëkurë për shkak të mungesës së një lënde kimike të quajtur melaninë. Ajo mund të prekë çdo sipërfaqe të lëkurës,

Sistemi Imun

By | 2017-12-10T18:20:21+00:00 December 10th, 2017|Categories: Autoimune, Të ndryshme|

Sistemi Imun; Funksioni, Sëmundjet dhe Çrregullimet që lidhen me të   Roli i sistemit imunitar - një koleksion i strukturave dhe proceseve brenda trupit - është për të mbrojtur trupin kundër sëmundjeve ose organeve të tjera të huaja potencialisht të

Zinku

By | 2017-12-05T18:04:56+00:00 December 10th, 2017|Categories: Ushqimi|

Zinku; Roli dhe rreziqet e mungesës   Zinku është element kimik me simbolin (Zn) dhe me numër atomic 30. Zinku është një nga metalet më aktive, që vepron me acidet duke çliruar hidrogjen. Ne ajër mbulohet nga një shtrese okside,

Hepatiti Autoimun

By | 2017-12-09T22:16:51+00:00 December 9th, 2017|Categories: Mëlçia Hepatiti|

Hepatiti Autoimun Çfarë është Hepatiti autoimun? Hepatiti autoimun është një sëmundje kronike, në të cilën sistemi imunitar i trupit sulmon komponentët apo qelizat normale të mëlçisë dhe shkakton inflamacion dhe dëm në mëlçi. Sistemi imun normalisht i mbron njerëzit

Meditimi

By | 2017-12-09T21:58:05+00:00 December 9th, 2017|Categories: Arti Jetës, Nervore Mendore|

Meditimi; Dobitë mendore dhe fizike   Meditimi është një teknikë e thjeshtë, në të cilën individi qetëson mendjen dhe çlirohet nga stresi, dhe kështu ai përfiton qetësi mendore dhe shpirtërore. Historia e meditimit Meditimi ka qënë praktikuar që në kohët

Boronica

By | 2017-12-09T18:30:51+00:00 December 9th, 2017|Categories: Fruta Perime|

Boronica; Për sistemin imun, sistemin nervor, pastrimin e gjakut   Arabisht:  العنبية الآسية أو الأحراش أو عنب الأحراج أو الأويسة Anglisht: Bilberry, European blueberry Emri shkencor: Vaccinium myrtillus L. Familja: Ericaceae. Përshkrim i bimës: Boronica  është bimë shumëvjecare me gjatësi  3.6 m, degët i ka me

Vitamina K2

By | 2017-12-05T18:02:07+00:00 December 9th, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina K2; Komponenti i humbur për shëndetin e zemrës dhe të kockave   Vitamina K nuk është një kompleks i vetëm,  ajo përbëhet nga një grup vitaminash, kryesoret janë vitamina K1 (phylloquinone) - dhe vitamina K2. Vitamina K2, ose menaquinone

Fëstëku

By | 2017-12-09T14:56:53+00:00 December 9th, 2017|Categories: Fruta Perime|

Fëstëku   Arabisht: الفستق Emri shkencor: Pistacia vera L. Familja: Anacardiaceae. Anglisht: Pistachio tree. ‏‎Frëngjisht: Pistachier, Pistachier du Levant. Gjermanisht: Echte pistazie. Italisht: Pistacchio comune, P. s'Aleppo. Turqisht: ‎Şam fistik ağ. Dobitë kuruese Festeku eshte i pasur ne vajera yndyrore prej te

Farat e pishës

By | 2017-12-09T13:44:06+00:00 December 9th, 2017|Categories: Fruta Perime|

Farat e pishës   Arabisht: حبوب الصنوبر, Hububu as Sanuber. Anglisht: Pine Nuts. Emir shkencor: Pinus Pinea. Pisha është pemë që bën pjesë në familjen Pinaceae. Është bimë shumëvjecare me lartësi deri 50 m, gjithmonë e gjelbër. Në botë njihen

Riniti

By | 2017-12-08T23:36:26+00:00 December 8th, 2017|Categories: Mushkëritë|

Riniti; Llojet, Simptomat, Shkaqet; Trajtimi Natyral Nëse keni rinit, brenda hundës tuaj do të ketë përflakje, duke shkaktuar simptoma të tilla si grumbullim mukusi në zgavrat e hundës dhe hundë të bllokuara apo të lëngshme. Ju gjithashtu mund të

Haloxylon Salicornicum

By | 2017-12-07T23:59:13+00:00 December 8th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Haloxylon Salicornicum; Bimë e shkretëtirës me dobi të shumta shëndetësore   Arabisht; الرمث, Er-rameth Emir shkencor: Haloxylon Salicornicum Anglisht: Saxaul Haloxylon konsiderohet si bima më e mirë e shkretëtirës dhe kryesisht gjendet në Gadishullin Arabik. Halexylon është njohur që në

Vitamina K

By | 2017-12-05T17:59:48+00:00 December 8th, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina K / Phytonadione   Vitamina K i përket komponimit  Nafetukenon. Kimikisht, familja e vitaminës K permban 2-metil-1,4-naphthoquinone (3-) derivate. Vitamina K përfshin dy vitamina natyrore: Vitamina K1 dhe vitamina K2; Vitamina K2, nga ana tjetër, përbëhet nga një numër

Hemoglobina

By | 2017-12-08T00:21:20+00:00 December 8th, 2017|Categories: Zemra Gjaku|

Simptomat dhe Shkaqet e rënies së niveleve të hemoglobinës në gjak; Si ta kuroni në mënyrë natyrale Hemoglobina Hemoglobina është një proteinë e pasur me hekur, e përbërë nga hematin që mbart hekur dhe globin që është proteina. Kjo

Patatja e ëmbël

By | 2017-12-07T23:39:39+00:00 December 7th, 2017|Categories: Fruta Perime|

Patatja e ëmbël; Dobitë shëndetësore dhe disa receta përdorimi   Arabisht:  البطاطا الحلوة Anglisht: Sweet Potato. Emri shkencor: Ipomoea  batatas. Familja:  Convolvulaceae. Patatja e ëmbël është bimë barishtore njëvjeçare,  me gjethe me push nga poshtë e me lule të bardha,

Kanella

By | 2017-12-07T22:27:19+00:00 December 7th, 2017|Categories: Aromaterapia, Bota Bimore|

Njihuni me vlerat e paçmueshme të Kanellës dhe Vajit të Kanellës   Emri shkencor: Cinnamomun Zeylanicum Nees. (Laurus cinnamomum L. -Persea cinnamomum spreng). Familja: Lauraceae. Anglisht: Common cinnamon tree. Frëngjisht: Cannellier de Ceylan, Cinnamone Gjermanisht: Zimtbaum. Italisht: Cannella, C. del

Bari i devesë

By | 2017-12-07T21:02:57+00:00 December 7th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Bari i devesë; Shpërbën tumoret malign dhe benign, forcon sistemin imun, pastron trupin nga toksinat   Arabisht: الإذْخِر المكي Anglisht: Camel grass, camel's hay. Emri shkencor: Cymbopogon schoenanthus L. Familja: Poaceae Bari i devesë është bimë barishtore shumëvjeçare me lartësi

Katër Superfrutat

By | 2017-12-07T19:55:29+00:00 December 7th, 2017|Categories: Fruta Perime, Ushqimi|

Katër Superfrutat për Parandalimin dhe Kurimin e Shumicës së Sëmundjeve   Çdo person dëshiron të jetojë një jetë të shëndetshme dhe të ruajë pamjen e përgjithshme  të trupit, rininë dhe gjallërinë e përhershme. Ngrënia e frutave të freskëta dhe ushtrimet

TË FIKËT

By | 2017-12-07T18:24:43+00:00 December 7th, 2017|Categories: Të ndryshme|

TË FIKËT DHE TË FIKËT E SHPESHTË; NDIHMA E SHPEJTË DHE KURIMI AFATGJATË   Të fikët është një humbje e papritur dhe e shkurtër e vetëdijes. Shkaqet Të fikët shkaktohen zakonisht nga ulja e rrjedhjes së gjakut në tru. Mund të

Spazma

By | 2017-12-07T16:27:11+00:00 December 7th, 2017|Categories: Të ndryshme|

Spazma - Konvulsioni   Spazmat janë kontraktime të pavullnetshme (të vetme ose në seri) të muskujve, të shkaktuara nga ndryshime të papritura të pakontrolluara në aktivitetin elektrik të trurit. Spazmat e ethshme (shtrëngimi, tronditja e lidhur me humbjen e ndërgjegjes

Ammi Visnaga

By | 2017-12-07T12:02:27+00:00 December 7th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Ammi Visnaga; Për Melanoma, Vitiligo, Psoriasis   Arabisht: خلة بلدي – khuleh beledi Anglisht: Visnaga, Bisnaga, Toothpickëeed, Khella. Emri shkencor: Ammi visnaga L Familja: Apiaceae. Visnaga është bimë një ose dy vjeçare, me lartësi deri 80 cm, gjethet ovale, lulet

Vitamina B12

By | 2017-12-05T17:56:34+00:00 December 7th, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina B12 / Cobalamin   Vitamina B12 ose cobalamin, është vitaminë e tretshme në ujë dhe bën pjesë në B-kompleks. Vitamina B12 konsiderohet nga vitaminat me një rol kyç në funksionimin normal të trurit, sistemin nervor, dhe për formimin e

Vaj i Hudhrës

By | 2017-12-06T21:21:05+00:00 December 6th, 2017|Categories: Aromaterapia|

Dobitë e vajit të hudhrës, mënyra e përgatitjes në shtëpi dhe mënyra e përdorimit   Shekuj më parë, paraardhësit tanë janë mbështetur në mrekullitë e natyrës për të qëndruar të shëndetshëm. Një prej ilaçeve më të njohura tradicionale është hudhra,

Syri diabetik

By | 2017-12-06T17:41:43+00:00 December 6th, 2017|Categories: Diabeti|

Syri diabetik - Retinopatia; nga komplikacionet e Diabetit   Retinopatia diabetike është dëmtimi i retinës (Cipa më e brendshme e kokërdhokut të  syrit, që është e ndjeshme ndaj dritës dhe që ia përçon ndijimin nervit pamor, rrjetëza e syrit), një

Gangrena

By | 2017-12-06T17:27:35+00:00 December 6th, 2017|Categories: Të ndryshme, Zemra Gjaku|

Gangrena   Gangrena është një gjendje e rëndë, në të cilën një humbje e furnizimit me gjak shkakton që indet të vdesin. Ajo mund të prekë çdo pjesë të trupit, por zakonisht fillon në gishtat e këmbëve, këmbë, gishtat e

Vitamina B9

By | 2017-12-05T17:54:58+00:00 December 6th, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina B9/ Acidi Folik; Roli që ka në trupin e njeriut, rreziqet e mungesës së saj, burimet ku gjendet   Vitamina B9, apo Acidi folik, i njohur ndryshe edhe si vitamina M, Bc,(folacin), pteroyl-L-glutamik acid, dhe pteroyl-L-glutamate,  bën pjesë në

Balanites aegyptiaca

By | 2017-12-05T21:45:26+00:00 December 5th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Balanites aegyptiaca; Për ulçërat, mukozën, parazitët, bakteriet në zorrë, kancerin e mëlçisë, hepatitin C …   Arabisht: الهجليج المصري Anglisht: Thron tree, Egyptian myrobalan, Egyptian balsam. Emri shkencor: Balanites aegyptiaca L Familja: Zygophyllaceae Balanites aegyptiaca është pemë shumëvjeçare, me lartësi

Vitamina B7

By | 2017-12-05T17:52:06+00:00 December 5th, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina B7 / Biotin; Vitamina e Bukurisë   Vitamina B7 ose Biotin, e njohur edhe si vitamin H, është një vitamin që bën pjesë në vitaminat B-kompleks dhe luan një rol të rëndësishëm në metabolizmin e proteinave dhe procesin e

MALCIMI I VESHKAVE

By | 2017-12-05T17:19:42+00:00 December 5th, 2017|Categories: Veshkat|

MALCIMI I VESHKAVE   Veshkat janë rafinieria e vërtetë e organizmit dhe janë ato që e çlirojnë trupin nga mbetjet e e dëmshme ushqimore. Funksioni kryesor i veshkave është që nga gjaku të mënjanohen produktet e fundit të metabolizmit, e

Marramendja

By | 2017-12-05T15:34:12+00:00 December 5th, 2017|Categories: Të ndryshme|

Marramendja; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Marramendja i referohet një humbje të ekuilibrit apo paqëndrueshmëri që shpesh mund të shoqërohet nga një ndjesi e ligështisë dhe / ose e trullosjes. Simptomat Simptomat më të rënda të marramendjes janë përcaktuar shpesh

Hixhamja

By | 2017-12-05T12:58:45+00:00 December 5th, 2017|Categories: Të ndryshme|

Hixhamja - Terapia e kupave; Llojet, Kushtet e praktikimit, Udhezime te rendesishme, Dobite shendetesore   Ç’është Hixhamja Hixhamja apo terapia e kupave është tërheqja e gjakut të keq nga trupi që ka shkaktuar një sëmundje të caktuar ose mund të shkaktojnë

Kistet e qepallave

By | 2017-12-05T12:16:50+00:00 December 5th, 2017|Categories: Lëkura|

Mënyra natyrale për kurimin e kisteve të qepallave (Chalazions)   Kisti i qepallave, i njohur në gjuhën mjekësore me emrin chalazions, është një gungë e vogël që shfaqet nën lëkurën e qepallës për shkak të bllokimit të yndyrave në gjëndrën

Xhenxhefili

By | 2017-12-04T23:24:05+00:00 December 4th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Xhenxhefili, thesari të cilit nuk i dimë vlerën   Arabisht: الزنجبيل أو الزنجبيل الطبي Anglisht: Ginger Emri shkencor: Zingiber officinale L. Familja: Zingiberaceae Rrënjët i ka të mëdha dhe anojnë nga ngjyra e verdhë ose si kokrrat e patates, lulet i

Cornulaca Monacantha

By | 2017-12-04T20:44:59+00:00 December 4th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Cornulaca Monacantha; Për sëmundjet e mëlçisë, gjakut dhe zorrës së trashë   Arabisht: الحاد Anglisht:  Had Emri shkencor: Cornulaca monacantha L. Familja: Amaranthaceae dhe Chenopdiaceae Cornulaca monacantha është një shkurre e degëzuar, që rritet në një lartësi deri 60cm. Gjethet

Kamfuri

By | 2017-12-04T12:40:33+00:00 December 4th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Kamfuri, pema e parajsës   Arabisht: الكافور Anglisht: Camphor tree, camphorëood or camphor laurel Emri shkencor: Cinnamomum camphora Familja: Lauraceae Kamfuri është pemë shumëvjeçare, me gjelbërim të përjetshëm, me lartësi deri 20-30 m.  Me trung të trashë, me gjethe ovale

Neuropatia Periferike

By | 2017-12-03T23:39:10+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Nervore Mendore|

Neuropatia Periferike; Llojet, Shkaqet, Simptomat, Trajtimi Natyral   Çfarë është neuropatia periferike? Sëmundja e nervave në periferi të trurit dhe palcës kurrizore. Nevropatia periferike i referohet kushteve që rezultojnë kur nervat që bartin dhe përçojnë mesazhe nga truri dhe palca

Ushqimet anti-plakje

By | 2017-12-03T20:11:12+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Ushqimi|

Ushqimet anti-plakje, që ruajnë rininë e trurit, lëkurës, zemrës dhe qelizave Është gjithmonë emocionuese për të lexuar në lidhje me një ushqim të ri anti-plakje dhe me potencial të madh në fushën e shëndetit të njeriut. Në përgjithësi ushqimet ekzotike

Vitamina B3

By | 2017-12-03T19:19:30+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina B3 (Niacin)   Vitamina B3, e njohur ndryshe si Niacin ose acid nikotinik, është një komponim organic i tretshëm në ujë, me formulë C6H5NO2. Emri “Niacin” rrjedh nga acid nikotine + vitamin.  Ajo është e njohur edhe si (acid

Farat e Chias

By | 2017-12-03T19:14:07+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Bota Bimore|

Farat e Chias / Salvia hispanica   Arabisht: القصعين الأسباني ose  بذور الشيا Anglisht: Chia. Emri shkencor: Salvia hispanica L. Familja: Lamiaceae Salvia hispanika  është bimë barishtore një vjecare, lulet me ngjyrë të purpurt ose të bardha. Farat me formë

Manaferra

By | 2017-12-03T19:12:33+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Bota Bimore, Fruta Perime|

Manaferra   Arabisht: العُليَّق الشجيري أو توت العُليَّق Anglisht: Blackberry Emri shkencor: Rubus fruticosus L Familja: Rosaceae. Manaferra është  bimë shkurrore shumëvjeçare, që rritet deri në 3 m, me degëza të gjata dhe me gjemba. Gjethet janë pendore, në formë

Hurma Arabe

By | 2017-12-03T18:10:37+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Fruta Perime, Ushqimi|

Hurma Arabe, Mrekulli Hyjnore   Phoenix dactylifera - نخلة التمر I Dërguari i Allahut, Muhamedi (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë me të) ka thënë: “Kush ha në mëngjes 7 hurma arabe (axhua), nuk e kap atë ditë magjia dhe

Dobitë e Xinxifes

By | 2017-12-03T16:20:09+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Fruta Perime|

Dobitë e Xinxifes / Ide – Ziziphus jujube   Arabisht:  العِنّاب أو شوك المسيح- Inab, Sheukul Mesih Anglisht:  Jujube, red date, Emri shkencor: Ziziphus jujuba. Familja: Rhamnaceae. Xinxifja është një pemë e vogël ose shkurre gjetherënëse që arrin një lartësi

Banjot me bimë

By | 2017-12-03T16:16:07+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Arti Jetës|

Banjot me bimë; për bukurinë, shëndetin dhe qetësinë   Shtimi i disa bimëve në ujin e larjes (në vaskë), ose të ashtuquajtura “pishina e bimëve”, jep përfitime shëndetësore dhe estetike të pakrahasueshme. Banjot me bimë përdoren si mjet për kurimin

Vaj i Avokados

By | 2017-12-03T16:10:29+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Aromaterapia|

Vaj i Avokados për Lëkurën dhe Flokët   Vaji i Avokados nxirret nga fruti i tij. Ky vaj ka shumë dobi kozmetike. Dobitë e vajit të Avokados për lëkurën - Ndihmon për kurimin e psoriasis. - Zbut lëkurën e ashpër.

Uthulla e Rrushit

By | 2017-12-03T15:44:51+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Aromaterapia|

Dobitë e uthullës së rrushit dhe mënyrat e përdorimit   Uthulla e rrushit është një nga llojet e uthullës që përdoret në përgatitjen e disa lloje të salcës, ajo gjithashtu është antibakteriale dhe është përdorur në mjekësinë bimore për trajtimin

Gjalpi i kakaos

By | 2017-12-03T14:40:22+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Aromaterapia|

Gjalpi i kakaos dhe dobitë e tij për lëkurën dhe flokët   Gjalpi i kakaos nxirret nga farat e kakaos. Ngjyra e tij është e verdhë e zbehtë dhe është i ngrënshëm, përdoret për bërjen e çokollatave, dhe në kozmetikë.

Load More Posts