Miti i Madh i Kolesterolit dhe Shkenca e Re e Sëmundjes së Zemrës

Miti i Madh i Kolesterolit dhe Shkenca e Re e Sëmundjes së Zemrës

 

Ka shumë kuptime të zakonshme dhe të pranuara brenda kulturës moderne që nuk kanë asnjë bazë të vërtetë shkencore, por thjesht janë pranuar si fakte. Një nga çështjet kryesore ka të bëjë me patogjenezën e sëmundjeve të ndryshme të zakonshme, përfshirë sëmundjet e zemrës dhe kancerin. Ky artikull do të shkojë në mitin e kolesterolit dhe se sa është zhvilluar saktësisht.

Kolesteroli është fajësuar si shkaku kryesor i sëmundjeve të zemrës. Pretendimi se bllokon arteriet tona është i njohur në të gjithë botën, pavarësisht nga asnjë provë shkencore për të vërtetuar idenë. Si shoqëri, ne duhet të rikualifikojmë mjekët dhe klinicistët tanë për ta parë këtë “teori të kolesterolit” me një sy skeptik.

Lindja e Sëmundjeve të Zemrës dhe Miti i Kolesterolit

Sëmundja e zemrës u konsiderua një sëmundje shumë e rrallë në fillim të shekullit të 20-të. Sidoqoftë, ndërsa përpunimi i ushqimit filloi të ngrihej, kështu ndodhi edhe shfaqja e sëmundjes së zemrës. Nga vitet 1950, ajo u konsiderua si një kërcënim i madh shëndetësor. Gjatë 50 viteve të fundit, një arsenal i tërë ilaçesh dhe operacionesh është zhvilluar për të adresuar këtë çrregullim gjithnjë e në rritje.

Sot, megjithë, shpenzohen triliona dollarë hulumtime dhe pajisjet më të mira mjekësore në dispozicion. Shoqata Amerikane e Zemrës tha në 2012 që Amerikanët kanë një shans 48% për të marrë këtë sëmundje vdekjeprurëse.

Hipoteza e lipideve dhe miti i kolesterolit

E zhvilluar nga Ancel Keys në vitet 1950, kjo teori thotë se ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë midis sasisë së yndyrës së ngopur dhe kolesterolit në dietë dhe incidencës së sëmundjes koronare të zemrës. Me prova të diskutueshme, Keys shkoi për të shkruar artikuj dhe për të promovuar këtë hipotezë në të gjithë botën mjekësore.

Ndërkohë, qindra studime të mëvonshme që testojnë këtë hipotezë kanë gjetur përfundime të ndryshme. Pavarësisht nga mungesa e provave, ky nocion mori hov në të gjithë botën e kujdesit shëndetësor dhe u nxit nga industria e vajit vegjetal dhe përpunimit të ushqimit që kërkuan të përfitonin nga kjo gjetje. Ky është themeli për mitin e kolesterolit që shumë besojnë sot.

Shkenca e re e sëmundjes së zemrës

Afër 90% e të gjitha studimeve të planifikuara mirë, të dokumentuara si duhet, duke hetuar hipotezën e lipideve, nuk mbështesin pretendimin se yndyrnat e ngopura të “bllokimit të arterieve” dhe kolesteroli dietik shkaktojnë sëmundje të zemrës.

Në një studim të vitit 1994 në revistën mjekësore Britanike Lancet, studiuesit londinezë analizuan dhjamin që gjetën në arteriet e bllokuara. Rezultoi se vetëm 26% e tij ishte yndyrë shtazore e ngopur, 74% tjetër ishte e pangopur. Ky është i njëjti lloj yndyre që gjeni në vajin e canolës.

Pra, shumica e dhjamit brenda një arterie të bllokuar nuk është yndyrë e ngopur dhe kolesterol. Për më tepër, kalciumi është një lojtar kryesor në pllakat arteriale dhe megjithatë shumë rrallë diskutohet për këtë.

Përfitimet e yndyrës së ngopur dhe kolesterolit

Shumica e mjekëve janë të pashkolluar për këtë temë dhe vazhdojnë të mësojnë mitin e kolesterolit. Por sipas Dr. Mary Enig, PhD, një eksperte në biokimininë lipidike, hulumtimi i saj i gjerë mbi rolet e yndyrës së ngopur dhe kolesterolit në trupat tanë dhe marrjes së këtyre përbërjeve në dietën tonë, rezulton:

 1. Shëndeti i membranës qelizore: Acidet yndyrore të ngopura dhe kolesteroli përbëjnë të paktën 50% të membranave qelizore. Ato janë ato që u japin qelizave tona ngurtësi dhe integritet të nevojshëm.
 2. Shëndeti i kockave: Acidet yndyrore të ngopura dhe kolesteroli luajnë një rol jetësor në shëndetin e kockave tona. Që kalciumi të përfshihet në mënyrë efektive në strukturën skeletore, të paktën 50% e yndyrnave dietike duhet të jenë të ngopura. Kolesteroli është pararendës i vitaminës D dhe hormoneve kryesore që rregullojnë funksionimin e stresit, energjisë dhe hormonit seksual (estrogjeni, progesteroni, DHEA, testosteroni, etj.).
 3. Lp e Ulët (a): Acidet yndyrore të ngopura dhe kolesteroli ulin Lp (a), një nënance në gjak që tregon prirje për sëmundje të zemrës. Ato mbrojnë mëlçinë nga alkooli dhe toksinat e tjera, të tilla si Tylenol.
 4. Rritja e imunitetit: Acidet yndyrore të ngopura dhe kolesteroli rrisin sistemin imunitar dhe veprojnë si një anti-depresiv duke rritur funksionin e receptorit të serotoninës. Kolesteroli i ulët shoqërohet shumë me sjellje të dhunshme dhe agresive, depresion dhe tendenca vetëvrasëse.
 5. Përdorimi i duhur i yndyrnave thelbësore: Acidet yndyrore të ngopura dhe kolesteroli janë të nevojshme për përdorimin e duhur të acideve yndyrore thelbësore. Acidet yndyrore të zgjatura omega 3 mbahen më mirë në indet kur dieta është e pasur me yndyrna të ngopura.
 6. Karburant për zemrën: Acidi stearik i ngopur me 18 karbon dhe acid palmitik me 16 karbon janë ushqimet e preferuara për zemrën, prandaj yndyra rreth muskulit të zemrës është shumë e ngopur. Zemra tërheq këtë rezervë të yndyrës në kohë stresi.
 7. Karakteristikat anti-mikrobiale: Acidet yndyrore të ngopura me zinxhir të shkurtër dhe të mesëm kanë veti të rëndësishme antimikrobike. Ato na mbrojnë nga mikroorganizmat e dëmshëm në aparatin tretës. Kolesteroli luan një rol jetësor në riparimin dhe mirëmbajtjen e murit të zorrëve, duke parandaluar sindromën e zorrës që rrjedh, kolitin ulçeroz dhe një mori çrregullimesh të tjera të zorrëve.
 8. Mbrojtja anti-oksiduese: Kolesteroli tani kuptohet të jetë një anti-oksidues jetësor që na mbron nga dëmtimi i radikalëve të lirë dhe ndihmon në shërimin e çdo dëmtimi arterial që mund të ketë ndodhur. Nivele më të larta të dëmtimit të radikalëve të lirë nga stresi oksidativ = nivele më të larta të kolesterolit në qarkullim.
 9. Prodhimi i tëmthit: Kolesteroli prodhon kripëra biliare që na ndihmojnë të metabolizojmë yndyrnat në dietën tonë.
 10. Zhvillimi i trurit dhe sistemit nervor: Kolesteroli është jashtëzakonisht i rëndësishëm për foshnjat dhe fëmijët pasi ai zhvillon trurin dhe sistemin nervor. Mbi gjysma e trurit është e përbërë nga yndyrna të ngopura dhe kolesterol. Interesante, një nga burimet më të pasura të kolesterolit është qumështi i nënës, i cili gjithashtu përmban një enzimë të veçantë që ndihmon foshnjën të metabolizohet dhe të përdorë këtë lëndë ushqyese.

Merrni historinë e vërtetë

Miti i kolesterolit vazhdon të ngatërrojë dhe mashtrojë sot si mjekët, ashtu edhe publikun. Por e vërteta është se kolesteroli është një nga ushqimet e shëndetshme dhe molekulat më të fuqishme që trupi mund të gllabërojë dhe prodhojë. Problemi qëndron në oksidimin e kolesterolit nga nivelet e larta të radikalëve të lirë dhe rrugët inflamatore të shkrepjes së lartë. Çelësi për parandalimin dhe kthimin e sëmundjeve të zemrës është shuarja e zjarreve inflamatore.

Cila është gjëja e parë që mendon kur themi: Sëmundja e zemrës?

Ka një shans të mirë që menjëherë keni menduar… KOLESTEROLI!

Kjo sepse industria farmaceutike ka kaluar 40 vjet (dhe miliarda dollarë) duke promovuar idenë se nivelet e kolesterolit janë të lidhura me sëmundjet e zemrës.

Por hulumtimi i fundit për shëndetin e zemrës po tregon se kolesteroli NUK është armiku – por në të vërtetë është miku juaj!

Rëndësia jetike e kolesterolit

Shumica e njerëzve nuk e dinë këtë, por, kolesteroli është i domosdoshëm për jetën.

Këtu janë vetëm disa nga gjërat kritike që trupi juaj bën nga kolesteroli

– Hormonet femërore (si estrogjeni, progesteroni dhe estradioli)

– Hormonet mashkullore (si testosteroni)

– Hormonet e veshkave (si kortizoli dhe DHEA)

– Vitamina D (rrezet e diellit + kolesteroli = vitamina D !!)

– Membranat qelizore (të përbëra nga 30% kolesterol)

– … Plus, shumë më tepër!

Pra, nëse kolesteroli nuk është më armik (dhe madje mund të jetë i mirë për ju), atëherë çfarë duhet të fajësohet për faktin se sëmundjet kardiovaskulare janë ende shkaku kryesor i vdekjes në të gjithë botën?

Ushqime të shëndetshme që janë të larta në kolesterol

Këtu janë 7 ushqime me kolesterol të lartë që janë tepër ushqyese.

 1. Vezët; Vezët janë një nga ushqimet më ushqyese që mund të hani. Ato gjithashtu ndodhin të jenë të larta në kolesterol, me një vezë të madhe që jep 211 mg kolesterol, ose 70% të RDI.

Njerëzit shpesh shmangin vezët nga frika se mund të shkaktojnë rritjen e kolesterolit. Sidoqoftë, hulumtimet tregojnë se vezët nuk ndikojnë negativisht në nivelet e kolesterolit dhe se ngrënia e vezëve të plota mund të çojë në rritje të HDL mbrojtëse të zemrës.

Përveç që janë të pasura me kolesterol, vezët janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave shumë të absorbueshme dhe të ngarkuara me lëndë ushqyese të dobishme si vitaminat B, selen dhe vitamina A.

 1. Djathi; Një racion djathi me 27 gram siguron 27 mg kolesterol, ose rreth 9% të RDl.

Disa studime kanë treguar se djathi me yndyrë të plotë nuk ndikon negativisht në nivelet e kolesterolit.

Llojet e ndryshme të djathit ndryshojnë në përmbajtjen ushqyese, por shumica e djathrave sigurojnë një sasi të mirë të kalciumit, proteinave, vitaminave B dhe vitaminës A.

Meqenëse djathi është i lartë në kalori, qëndroni në madhësinë e rekomanduar të racionit prej 25-50 gram në të njëjtën kohë për të mbajtur nën kontroll nivelet.

 1. Butakët; Butakët – duke përfshirë molusqet, gaforret dhe karkalecat – janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave, vitaminave B, hekurit dhe selenit. Ato janë gjithashtu të lartë në kolesterol. Për shembull, një shërbim karkalec 85 gram ofron 166 mg kolesterol – që është mbi 50% e RDI.

Për më tepër, butakët përmbajnë përbërës bioaktivë – të tillë si antioksidantë karotenoidë dhe aminoacid taurina – që ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe uljen e kolesterolit “të keq” LDL.

 1. Mish organik; Mishi i kafshëve të ushqyera në kullota është i mbushur me proteina, si dhe vitamina dhe minerale të rëndësishme si vitamina B12, zinku, seleni dhe hekuri.

Mishi organik përmban dukshëm më shumë acide yndyrore omega-3, të cilat kanë veti anti-inflamatore. Një racion me 112 gram mish siguron rreth 62 mg kolesterol, ose 20% të RDI.

 1. Mëlçitë dhe organet e brëndëshme janë të pasura me kolesterol; zemra, veshkat dhe mëlçia – janë shumë ushqyese. Për shembull, zemra e pulës është një burim i shkëlqyeshëm i antioksidantit të fuqishëm CoQ10, si dhe vitaminës B12, hekurit dhe zinkut.

Është gjithashtu e lartë në kolesterol, me një shërbim 56 gram që siguron 105 mg kolesterol, ose 36% të RDI. Një studim në mbi 9,000 të rritur Koreanë zbuloi se ata me një konsum të moderuar të mishit të papërpunuar – duke përfshirë mish organesh – kishin një rrezik më të ulët të zhvillimit të sëmundjes së zemrës sesa ata me konsumin më të ulët.

 1. Sardelet; Sardelet jo vetëm që janë të mbushura me lëndë ushqyese, por edhe një burim i shijshëm dhe i përshtatshëm i proteinave që mund të shtohen në një larmi të gjerë pjatash.

Një racion prej 92 gramë i këtyre peshqve të vegjël përmban 131 mg kolesterol, ose 44% të RDI, por gjithashtu paketon 63% të RDI për vitaminën D, 37% të RDI për B12 dhe 35% të RDI për kalcium. Për më tepër, sardelet janë një burim i shkëlqyeshëm i hekurit, selenit, fosforit, zinkut, bakrit, magnezit dhe vitaminës E.

 1. Kosi me Yndyrë të Plotë; Kosi me yndyrë të plotë është një ushqim i pasur me kolesterol, i mbushur me lëndë ushqyese si proteina, kalcium, fosfor, vitamina B, magnez, zink dhe kalium.

Një gotë (245 gram) kos me yndyrë të plotë përmban 31.9 mg kolesterol, ose 11% të RDI.

Kërkimet e fundit tregojnë se konsumi i shtuar i produkteve të qumështit të thartuar me yndyrë të plotë shoqërohet me ulje të kolesterolit “të keq” LDL dhe presionit të gjakut, si dhe rreziqe më të ulta të goditjes në tru, sëmundjeve të zemrës dhe diabetit.

Plus, produktet e qumështit të fermentuar si kosi përfitojnë shëndetin e zorrëve duke ndikuar pozitivisht në bakteret miqësore të zorrës.

Ushqime me kolesterol të lartë që duhet të shmangni

Ndërsa disa ushqime të pasura me kolesterol janë shumë ushqyese dhe të dobishme për shëndetin tuaj, të tjerë mund të jenë të dëmshëm.

Ja disa nga ushqimet kryesore që duhet t’i shmangni:

– Ushqimet e Skuqura; Ushqimet e skuqura – të tilla si mishrat e skuqur në thellësi dhe shkopinjtë e djathit – janë me kolesterol të lartë dhe duhen shmangur kur është e mundur.

Plus, konsumi i lartë i ushqimeve të skuqura është i lidhur me një rrezik në rritje të sëmundjeve të zemrës, mbipeshes dhe diabetit.

– Ushqimi i shpejtë; Konsumi i ushqimit të shpejtë është një faktor kryesor i rrezikut për sëmundje të shumta kronike duke përfshirë sëmundjet e zemrës, diabetin dhe mbipeshën.

Ata që shpesh konsumojnë ushqim të shpejtë kanë tendencë të kenë kolesterol më të lartë, më shumë yndyrë në bark, nivele më të larta të inflamacionit dhe rregullim të dëmtuar të sheqerit në gjak.

– Mishi i përpunuar; Mishrat e përpunuar, siç janë sallamet dhe proshutat, janë ushqime me kolesterol të lartë, që duhet të kufizohen. Konsumi i lartë i mishit të përpunuar është i lidhur me rritjen e niveleve të sëmundjeve të zemrës dhe kancereve të caktuara, siç është kanceri i zorrës së trashë.

– Ëmbëlsirat; Biskotat, akulloret, dhe ëmbëlsira të tjera janë ushqime jo të shëndetshme që priren të jenë të larta në kolesterol, si dhe sheqerna të shtuara, yndyrna dhe kalori të pashëndetshme.

Kënaqësia e shpeshtë në këto ushqime mund të ndikojë negativisht në shëndetin e përgjithshëm dhe të çojë në shtim të peshës me kalimin e kohës. Hulumtimet kanë lidhur marrjen e shtuar të sheqerit me mbipeshën, diabetin, sëmundjet e zemrës, rënien njohëse dhe kancere të caktuara.

Sugjerimet e mësipërme mund të rezultojë në një ulje të konsiderueshme të kolesterolit të dëmshëm dhe të çojnë në përfitime të tjera shëndetësore, të tilla si humbje peshe, kurimin e sëmundjeve të zemrës, disa lloje të kancereve dhe zakone më të mira dietike.

– Për më shumë, CardiaGren dhe NeuraChol janë produktet bimore më efektive dhe të sigurta për të trajtuar sëmundjet e zemrës dhe kolesterolin. Këto produkte përmirësojnë në mënyrë dramatike shëndetin e zemrës dhe parandalojnë sëmundjet kronike! (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook