Shenja të rrezikshme që mëlçia juaj ka toksina

Shenja të rrezikshme që mëlçia juaj ka toksina

 

Të ndalemi një moment dhe të falënderojmë Zotin për mëlçinë tonë, për të gjitha ato që ajo bën? Ky organ vital është duke punuar shumë, çdo ditë, për të filtruar toksinat dhe mbeturinat nga trupi, si dhe kryerjen e funksioneve të tjera. Veprimi kryesor i mëlçisë është për të nxjerrë toksinat (që na çojnë në një humbje të sigurt) nëpërmjet mjeteve të eliminimit (në formën e urinës…).

Tashmë është e ditur se mëlçia është përgjegjëse për një pjesë të madhe të shëndetit tuaj të përgjithshëm. Ajo kryen mbi 400 funksione në trup, duke filluar nga tretja e yndyrave, ruajtja e vitaminave esenciale, mineralet dhe hekurin, përpunimi dhe tretja e ushqyesve të zhytur në zorrë dhe eliminimi i toksinave të shkaktuara nga ilaçet kimike, droga, alkooli, ushqimet e dëmshme, etj. Me emërtimin e vetëm të disa funksioneve, ju tashmë mund të shihni rëndësinë dhe rolin e saj në shëndetin tuaj.

Kur funksioni i mëlçisë bëhet i ngadaltë, toksinat bëhen më rezistuese  dhe depozitohen në inde në formë yndyre, ku do të qëndrojnë deri në përmirësimin e funksionit të mëlçisë. Kjo mund të jetë një faktor i madh se pse ju nuk jeni duke shtuar peshë, edhe pse jeni duke u ushqyer shëndetshëm apo kryeni ushtrime fizike.

Ka një shumëllojshmëri të simptomave  të çrregullimeve të mëlçisë, dhe pavarësisht nga shkalla e simptomave tuaja, duke marrë masa parandaluese, ju keni mundësinë për të përmirësuar funksionin e mëlçisë dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës.

Nëse përjetoni simptomat e mëposhtme, ka disa këshilla që duhen ndjekur për përmirësimin e funksionit të mëlçisë

– Lodhje kronike

– Emocionet negative

– Turbullirë në mendje / Letargji / Ndjenja e drenazhimit

– Dhimbje koke / migrenë

– Dhimbje kronike të kyçeve dhe muskujve

– Djersitje e tepruar

– Çrregullime të tretjes

– Alergji

– Akne të lëkurës

– Gazra, fryrje, dhimbje të barkut, kapsllëk, diarre

–  Pabarazi hormonale

– Ankth dhe Depresion

– Rritje në peshë në mënyrë të pashpjegueshme

– Frymarrje e keqe e gojës në mënyrë kronike.

Këshilla për Kuzhinën

Shëndeti juaj fillon në kuzhinë. Ju nuk mund të prisni që trupi juaj të kujdeset vetë për veten. Ju duhet të kujdeseni për dietën dhe stilin e jetesës  për të pasur një trup të shëndetshëm.

Së pari, filloni me reduktimin ose eliminimin e ekspozimit ndaj  ushqimeve të përpunuara dhe mashtruese “shëndetësore”, dhe kaloni në zëvendësimin e tyre me produkte të shëndetëshme. Gatuani ushqimin tuaj të preferuar me  përbërësit me cilësi të lartë në shtëpi, në vend të ngrënies jashtë.

Ushqimi i shëndetshëm nuk ka nevojë të jetë i komplikuar, përqëndrohuni  në hapat e mëposhtëm për të marrë rrugën e duhur:

– Bleni ushqime organike, për të shmangur përdorimin e OMGJ.

– Hani një dietë të ekuilibruar, konsumoni pula organike, peshk të egër dhe bimë që përmbajnë proteina,  dhe fara të papërpunuara.

– Shmangni vajrat inflamator: vaj canola, vaj misri, vaj soje, vaj vegjetal, vaj pambuku, vaj  luledielli.etj.

– Konsumoni yndyra të shëndetëshme dhe shëruese si: vaj ulliri, vaj kokosi, gjalp organik (në mënyrë të moderuar), vaj avakado.

– Pini mjaftueshëm ujë të pastër.

– Merrni fibra të mjaftueshme: minimum 35g në mënyrë të përditshme – që vijnë nga burime të tilla si: farat e Chias, fara e lirit, avokado, brokoli, karcof dhe lakër Brukseli.

– Eleminoni sheqerin e rafinuar (sheqerin e bardhë).

– Konsumoni sheqer nga kallami i sheqerit dhe nga panxhari i sheqerit.

– Konsumoni perime me gjethe të gjelbër, sepse ato përmbajnë magnez, folate, vitaminë C dhe B.

– Konsumoni supë me kocka, vezë, spinaq të papërpunuar, majdanoz, lakër, panxhar.

– Fokusimi në burimet e ushqimit me squfur si: brokoli, lakër brukseli, hudhër, qepë, asparagus, lakër jeshile.

– Eliminoni alkoolin: nëse jeni duke përjetuar 3 ose më shumë nga simptomat e mësipërme, atëherë duhet të gjeni një zëvëndësues të shëndetshëm si: pije rrushi, molle, kumbulle, shege, etj.

Në përfundim …

Mëlçia juaj bën shumë për ju, dhe këto janë vetëm disa gjëra që ju mund të bëni për të mbështetur funksionin e saj. Të jeni të ndërgjegjshëm se si ndjeheni gjatë gjithë ditës, mos harroni se një simptomë e vetme mund të tregojë se trupi juaj po ju thotë se  diçka është e gabuar dhe që ju duhet të bëni hapat e duhura parandaluese dhe kuruese.
Bëhuni të vetëdijshëm dhe jini në kontroll, sepse  ju nuk mund të jetoni pa mëlçinë tuaj, kështu që kujdesuni për të!

Bimët e Shkretëtirës për Shëndetin e Mëlçisë


Mëlçia është organi më i rëndësishëm i trupit, pa funksionin e plotë të së cilës njeriu nuk jeton shumë gjatë, pasi ajo kryen mijëra funksione jetike për trupin. Nga detyrat kryesore të mëlçisë është se ajo detoksifikon dhe shkatërron kimikatet në gjak, duke përfshirë barnat dhe ndotësit toksikë. Ajo është përgjegjëse për kryerjen e funksioneve të ndryshme si sintezën e proteinave, sintezën e glikogjenit dhe prodhimin e biokimikëve që janë të nevojshëm për tretjen.

Ndërsa një mëlçi e shëndetshme ka aftësinë të ripërtërihet, ose të rigjenerohet kur dëmtohet, inflamacioni kronik dhe hepatiti mund të dëmtojnë mëlçinë përgjithmonë, duke çuar më tej në cirrozë dhe kancer ose dështim të mëlçisë, nëse nuk trajtohet si duhet në mënyrë natyrale dhe të sigurt.

Është me rëndësi jetike që të ndërmerrni hapa për ta mbajtur mëlçinë të shëndetshme, pa hepatit dhe pa kancer, duke kufizuar marrjen e alkoolit, duke qëndruar të hidratuar, duke ngrënë pastër dhe më e rëndësishmja duke marrë ilaçe bimore për kujdesin e mëlçisë dhe shërimin e sëmundjeve të saj.

Për të stimuluar ripërtëritjen e mëlçisë, për të parandaluar dëmtimin e saj dhe për të luftuar sëmundjet e saj, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka identifikuar bimët e egra shkretinore më efikase, për të zhvilluar produktet bimore të mëposhtme. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook