• Banane; Fruti i të gjitha stinëve   Arabisht: موز Anglisht: Banana Emri shkencor: Musa L. Familja: Musaceae Bananja është pemë tropikale […]

  Continue reading
 • Bajamet   Arabisht: اللوز Anglisht: Almond Emri shkencor: Prunus dulcis Familja: Rosaceae Bajamja është pemë frutore nga familja e trëndafilave (Rosaceae). […]

  Continue reading
 • Avokado   Anglisht: Avocado. Emri shkencor: Persea Americana. Familja: Lauraceae. Avocado (Persea americana), është një pemë e përhapur në Karaibe, Meksikë, […]

  Continue reading
 • Arra e Kokosit – Cocos Nucifera L   Arabisht: جوز الهند, Xheuzu al Hind. Anglisht: Coconut. Emri shkencor: Cocos Nucifera L. […]

  Continue reading
 • Arra; për sitemin imun, sistemin nervor, shëndetin kardiovaskular, shëndetin e kockave, luftimin e kancerit të gjirit, prostatës, për flokët, lëkurën…   […]

  Continue reading
 • Ananasi   Arabisht: الأناناس Anglisht: Pineapple, Ananas. Emri shkencor: Ananas comosus. Familja: Bromeliaceae. Ananasi  është bimë shumëvjeçare, me gjatësi 1-1.5 metra, […]

  Continue reading
 • Bimët dhe ushqimet më të mira për veshkat   Natyrisht, është e rëndësishme të kemi një funksion të shëndetshëm të veshkave […]

  Continue reading
 • Etika Islame e ngrënies dhe pirjes, dhe ndikimi i saj në shëndetin e individit dhe shoqërisë (Pjesa I)   Themelet e […]

  Continue reading
 • 11 Përfitimet më të mira të farërave të shalqinit; Mënyra e përdorimit   Shalqiri është një frut popullor i jashtëzakonshëm. Ne […]

  Continue reading
 • Ushqimet më të dobishme për të parandaluar dhe luftuar kancerin   Studime të ndryshme kanë treguar se disa komponentë të ushqimit […]

  Continue reading
 • 10 Ushqimet më inflamatore që duhen shmangur   Ushqimet inflamatore janë lojtarët kryesorë në zhvillimin e një pjese të madhe të […]

  Continue reading
 • Dhjetë Sekrete rreth Ushqimit në Kuran   Shega Studimet e fundit tregojnë se shega është e dobishme për shumë sëmundje, dhe […]

  Continue reading
 • 9 Ushqimet më të këqija dhe alternativat e tyre më të mira   Nëse ndjeni se ushqimi i shëndetshëm bëhet çdo […]

  Continue reading
 • 8 Vitaminat që duhet të merrni çdo ditë për të qëndruar të shëndetshëm Nëse hani ushqim të shëndetshëm dhe jetoni një […]

  Continue reading
 • Dobitë e Portokallit dhe Lëkurës së tij   Arabisht: البرتقال Anglisht: Orange. Emri shkencor: Citrus sinensis. Familja: Rutaceae. Pema e portokallit […]

  Continue reading
 • Gjëra që nuk duhet t’i bëni pas ngrënies Pas ngrënies, një numër i madh i njerëzve kanë një tendencë për t’u […]

  Continue reading
 • 8 Ushqimet më të mira për shëndetin e zorrëve Çdo gjë që ju hani kalon në traktin e tretjes. Membrana e […]

  Continue reading
 • 8 Shenjat paralajmëruese të mungesës së zinkut dhe si ta rregulloni   Zinku është një mineral vital që është i nevojshëm […]

  Continue reading
 • 7 Ushqimet më të mira për të qëndruar energjik gjatë gjithë ditës   Kur filloni të vini re që nivelet e […]

  Continue reading
 • 7 Ushqime që pastrojnë zorrën e trashë dhe që duhet t’i shtoni në dietën tuaj   Sistemi tretës është një nga […]

  Continue reading
 • Kefiri; me shumë dobi shëndetësore   Arabisht: الفطر الهندي أو الكفير Anglisht: Kefir, kephir, milk kefir. Emri shkencor: Cold Borscht. Kefiri […]

  Continue reading
 • 6 Arsye pse jeni gjithmonë të uritur   A ndiheni sikur jeni gjithmonë të uritur dhe nuk jeni të sigurt përse? […]

  Continue reading
 • 5 Ushqime që duhet t’i keni gjithmonë në frigoriferin tuaj   Këtu janë disa ushqime bazë që duhet t’i keni gjithnjë […]

  Continue reading
 • Ushqime artificiale shumë popullore të fëmijëve që dëmtojnë sistemin imun, shkaktojnë ADHD dhe sëmundje tumorale   Markat e njohura të ushqimit […]

  Continue reading
 • Strategji për të marrë më shumë përfitime nga kafeja juaj   Kafeja është pija e preferuar e miliona njerëzve në botë. […]

  Continue reading
 • Pije që ndihmojnë në pastrimin e mëlçisë dhe parandalimin e sëmundjeve të saj   Mëlçia është një nga organet më të […]

  Continue reading
 • 5 Mënyra për të rritur nivelin e Vitaminës C Vitamina C prodhohet në mënyrë të natyrshme në pothuajse të gjitha kafshët […]

  Continue reading
 • 4 Rreziqe të fshehura të konsumimit të Alkoolit që nuk duhet t’i injoroni   Si shoqëri, ne e dimë se alkooli […]

  Continue reading
 • 3 Ushqime që mund të shkaktojnë dhimbje, inflamacion, depression, sëmundje të zemrës…   Shpesh ushqimi që konsumojmë është një shkak kryesor […]

  Continue reading