Kumbullat e thata ofrojnë përfitime të paimagjinueshme

Kumbullat e thata ofrojnë përfitime të paimagjinueshme shëndetësore

 

Osteoporoza, një rrallim i kockave që rrit ndjeshmërinë ndaj frakturave, mund të ketë pasoja shkatërruese. Instituti Kombëtar i Shëndetit raporton se 50% e grave mbi moshën 60 vjeç (së bashku me 20% të burrave në atë grupmoshë) pësojnë një frakturë potencialisht dobësuese të lidhur me osteoporozën në një moment. Dhe, normat e sëmundjes (që prek në mënyrë disproporcionale gratë) po rriten. Ekspertët parashikojnë se prevalenca e osteoporozës tek gratë e moshës 50 vjeç e lart do të vijë gjithnjë në rritje.

Duke pasur parasysh këto statistika të zymta, një përmbledhje e studimeve të botuar këtë muaj në revistën Advances in Nutrition jep një lajm veçanërisht të mirëpritur. Autorët, një ekip shkencëtarësh në Universitetin Penn State, arritën në përfundimin se një ndërhyrje diete natyrale – konsumimi i përditshëm i kumbullave të thata të zakonshme – mund të ndihmojë në vonimin dhe madje parandalimin e fillimit të osteoporozës. Pra, le t’i hedhim një vështrim më të afërt studimit – dhe përfitimit të kumbullave të thata për ndërtimin e kockave.

Studiuesit: “Efektet premtuese” në densitetin mineral të kockave janë një nga përfitimet e shumta të kumbullave të thata.

Studiuesit analizuan të dhënat nga 28 studime – 16 që përfshinin kafshë dhe 12 që përfshinin njerëz për të kryer rishikimin. Ata identifikuan studime të shumta që treguan se ngrënia e 100 gram kumbulla të thata (rreth dhjetë kumbulla të thata) çdo ditë për një vit rriti densitetin mineral të eshtrave në parakrahët dhe në pjesën e poshtme të shtyllës kurrizore të grave pas menopauzës. Dhe ngrënia midis 50 dhe 100 gram kumbulla të thata në ditë për gjashtë muaj u tregua gjithashtu se zvogëlon një tregues të resorbimit (humbjes së kockave) të njohur si TRAP-5b.

Kumbullat e thata ndihmojnë në frenimin e inflamacionit dhe shtypjen e shënuesve të stresit oksidativ. (Stresi oksidativ dhe inflamacioni, i shkaktuar nga humbja e estrogjenit tek gratë pas menopauzës, besohet se qëndrojnë në rrënjë të osteoporozës). Studiuesit arritën në përfundimin se përfshirja e kumbullave të thata në dietë mund të ndihmojë në forcimin e kockave.

Përfitimet e kumbullave të thata përfshijnë reduktimin e humbjes së kockave me mekanizma të shumtë, sepse ato përmbajnë antioksidantë, të tillë si anthocyanins, që ndihmojnë në luftimin e stresit oksidativ. (Në fakt, shkencëtarët kanë zbuluar se kumbullat para se të thahen përmbajnë afërsisht dy herë më shumë antioksidantë se pjeshkët dhe nektarinat. Dhe procesi i tharjes nuk shkakton humbje të antioksidantëve).

Kumbullat e thata kontribuojnë gjithashtu me minerale për ndërtimin e kockave, së bashku me sasi të mëdha të vitaminës K. Vitamina K, dikur e njohur kryesisht për rëndësinë e saj në koagulimin normal të gjakut, ka shkaktuar një “zhurmë” në kërkimet e fundit me aftësinë e saj për të përcjellë kalciumin nga gjaku në kockat, aty ku i takon. Ekipi i Penn State raportoi gjithashtu se kumbullat e thata shkaktuan një ndryshim në mikrobiomën e zorrëve (komuniteti i baktereve në traktin intestinal), i cili ndihmoi në uljen e niveleve të citokinës pro-inflamatore në zorrën e trashë. Së fundi, kumbullat e thata ulën nivelet e malondialdehidit – një shënues i stresit oksidativ – ndërkohë që rritin shprehjen e antioksidantëve të rëndësishëm si glutathione dhe superoksid dismutaza.

Studime shtesë mbështesin fuqimisht përfitimet e këtij fruti të thatë për shëndetin e kockave

Në hulumtimet më të vjetra – por ende me reputacion – të botuar në 2009 në Aging Research Revieë, studiuesit vlerësuan se kumbullat e thata janë fruti “më efektiv” si në parandalimin ashtu edhe në kthimin e humbjes së kockave. Shkencëtarët përdorën tomografinë mikro-kompjuterike për të treguar se kumbullat e thata mund të rivendosin dendësinë minerale të kockave në nivele normale te minjtë me osteoporozë, duke rikthyer humbjen e kockave.

Në një provë klinike tre-mujore për gratë opostmenopausalale të kryer nga i njëjti ekip kërkimor, kumbullat e thata rritën ndjeshëm shënuesit e formimit të kockave, si fosfataza alkaline specifike për kockën.

Kumbullat e thata janë numri një i fitonutrientëve, vitaminave, mineraleve dhe fibrave

Kumbullat e thata, të njohura botanikisht si Prunus domestica, janë një burim i pasur i lëndëve ushqyese me cilësi të lartë. Një racion prej 30 gram përmban një të pestën e marrjes së rekomanduar dietike për të rriturit për vitaminën K, së bashku me vitamina të ndryshme B, të cilat nevojiten për të kthyer ushqimin në energji dhe për një sistem të shëndetshëm nervor. Kumbullat e thata ofrojnë një sërë mineralesh për ndërtimin e kockave – duke përfshirë magnezin, kaliumin dhe fospin. Racioni përmban gjithashtu 2 gram fibra dietike të shëndetshme për zemrën.

Megjithatë, kostoja e kalorive është 67 kalori të arsyeshme (që do të thotë se edhe një racion prej 100 gram, si ai i përdorur në studime, arrin në rreth 200 kalori – më pak se ai i një çokollate tipike). Dhe, përkundër shijes së tyre të mrekullueshme, të ëmbël si karamele, ato jo vetëm që nuk rrisin sheqerin në gjak, por mund të ndihmojnë në rregullimin e niveleve. (Studiuesit e vlerësojnë këtë me përmbajtjen e fibrave dietike dhe adiponektinës në kumbulla të thata, një hormon që rregullon sheqerin në gjak).

Të lëvizshme, të përshtatshme dhe të shijshme, kumbullat e thata janë të lehta për t’u përfshirë në dietë.

Megjithatë, për të shmangur diarrenë, disa ekspertë të shëndetit natyror këshillojnë të mbani konsumin e tyre në gjysmë filxhani në ditë dhe të kufizoni lëngun e kumbullave në jo më shumë se 240 ml në ditë.

Ndërsa shumë njerëz janë të njohur me efektet e tyre stimuluese në traktin tretës – dhe përdorimin e tyre si një ndërhyrje e besueshme dietike për kapsllëkun – ka të ngjarë që shumë më pak të kuptojnë se sa shumë këto fruta të thata ushqyese mund të forcojnë dhe mbrojnë forcën dhe densitetin e kockave. Siç sugjeron rishikimi i ri, ngrënia e kumbullave të thata mund t’ju ndihmojë të “qëndroni të fortë” kundër një sëmundjeje gjymtuese.

A nuk është kjo një nga mirësitë e Zotit Mëshirëplotë për njerëzimin!

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook