Loading...
Home » Stili Jetesës
Stili Jetesës2018-11-12T14:44:15+04:00

Rreziku i 13 kancereve është më i ulët kur ushtrohemi

By |June 24th, 2022|Categories: Arti Jetës, Kanceri|

Rreziku i 13 kancereve është më i ulët kur ushtrohemi   Dihet tashmë se një nga përfitimet e stërvitjes përfshin optimizimin e trupit tonë për të luftuar sëmundjet. Tani, ne kemi prova shumë të forta, specifike që tregojnë se një

Comments Off on Rreziku i 13 kancereve është më i ulët kur ushtrohemi

Nomofobia – 5 hapa për t’i dhënë fund varësisë nga telefonat inteligjentë

By |June 3rd, 2022|Categories: Arti Jetës|

Nomofobia - 5 hapa për t'i dhënë fund varësisë nga telefonat inteligjentë   A ju bën "tingulli" i telefonit të lini çdo gjë që jeni duke bërë për të parë se kush "e ka pëlqyer" statusin tuaj të fundit në

Comments Off on Nomofobia – 5 hapa për t’i dhënë fund varësisë nga telefonat inteligjentë

Mjekësia Rockefeller; Një iluzion helmues

By |June 3rd, 2022|Categories: Arti Jetës|

Mjekësia Rockefeller; Një iluzion helmues Abraham Flexner konsiderohet 'babai' i edukimit modern mjekësor. Raporti Flexner i vitit 1910 hodhi themelet e sistemit modern mjekësor, të quajtur "Mjekësia Rockefeller". Që nga ajo kohë, interesat e korporatave kanë vendosur pothuajse kontrollin total

Comments Off on Mjekësia Rockefeller; Një iluzion helmues

Rendi i Ri Botëror për të zëvendësuar Njerëzimin

By |June 1st, 2022|Categories: Arti Jetës|

Rendi i Ri Botëror për të zëvendësuar Njerëzimin Gjarpërinjtë e mëdhenj të rivendosur zvarriten së bashku në Davos Analizë nga Dr. Joseph Mercola Rivendosja e Madhe përfshin prishjen dhe rregullimin rrënjësor të disa shtyllave të ndërlidhura të qytetërimit: teknologjia, shoqëria,

Comments Off on Rendi i Ri Botëror për të zëvendësuar Njerëzimin

Mirënjohja të bën më të lumtur

By |October 28th, 2021|Categories: Arti Jetës|

Neuroshkenca zbulon: Shprehja e “Mirënjohjes”, fjalë për fjalë, e riformulon trurin për të qenë më i lumtur   Kur thoni "falëminderit", e keni parasysh vërtet apo është thjesht mirësjellje të cilës i kushtoni pak vëmendje? Neuroshkencëtarët kanë zbuluar se nëse

Comments Off on Mirënjohja të bën më të lumtur

Si të jetoni më të lumtur dhe më të shëndetshëm

By |May 1st, 2021|Categories: Arti Jetës|

Si të jetoni më të lumtur dhe më të shëndetshëm   Jeta është një rrugë plot gunga dhe pengesa. Ne hasim në periudha stresuese ose të mërzitshme që mund të na rrëmbejnë paqen dhe gëzimin mendor. Sidoqoftë, ekzistojnë disa truke

Comments Off on Si të jetoni më të lumtur dhe më të shëndetshëm

Sjellje që çdo prind duhet t’ia mësojë fëmijëve të vet

By |April 21st, 2021|Categories: Arti Jetës|

Sjellje që çdo prind duhet t'ia mësojë fëmijëve të vet   Ekziston një hendek serioz gjenerate kur bëhet fjalë për rregullat e mirësjelljes. Sipas një sondazhi nga Qendra Associated Press-NORC për Çështjet Publike, sjellja dhe mirësjellja janë përkeqësuar gjatë dekadave

Comments Off on Sjellje që çdo prind duhet t’ia mësojë fëmijëve të vet

Truke të vogla që mund t’ju bëjnë më të zgjuar

By |March 21st, 2021|Categories: Arti Jetës|

Truke të vogla që mund t'ju bëjnë më të zgjuar   Është e zakonshme të mendosh për inteligjencën si diçka me të cilën thjesht ke lindur. Inteligjenca nuk është një tipar i caktuar. Është një aftësi e ndryshueshme, fleksibile për

Comments Off on Truke të vogla që mund t’ju bëjnë më të zgjuar

Ushtrimet më të mira për njerëzit që mendojnë se nuk mund të ushtrohen

By |November 27th, 2020|Categories: Arti Jetës|

Ushtrimet më të mira për njerëzit që mendojnë se nuk mund të ushtrohen   Nuk është e lehtë për disa njerëz të angazhohen në atë që mund të konsiderohet ushtrim "normal". Ju mund të jeni një prej tyre. Ndoshta keni

Comments Off on Ushtrimet më të mira për njerëzit që mendojnë se nuk mund të ushtrohen

Vuani nga Zemërimi?

By |August 4th, 2020|Categories: Arti Jetës, Nervore Mendore|

Vuani nga Zemërimi? Ja disa mënyra që ju ndihmojnë të kontrolloni qëndrueshmërinë tuaj emocionale Disa njerëz nuk kanë aftësinë për të kontrolluar zemërimin e tyre, gjë që i ekspozon ata në shumë probleme në nivelin shoqëror, dhe mund të arrijnë

Comments Off on Vuani nga Zemërimi?

Fakte të mahnitshme në lidhje me trurin e njeriut

By |August 1st, 2020|Categories: Arti Jetës, Nervore Mendore|

Fakte të mahnitshme në lidhje me trurin e njeriut   Truri është pjesë e sistemit nervor qëndror të trupit. Ai është pjesa më e ndërlikuar dhe më inteligjente e trupit. Ka aftësinë të dërgojë dhe të marrë sasi të madhe

Comments Off on Fakte të mahnitshme në lidhje me trurin e njeriut

Për ata që nuk heqin dorë nga të dashurit e tyre të sëmurë

By |July 10th, 2020|Categories: Arti Jetës, Kujdesi për Pacientin|

Për ata që nuk heqin dorë nga të dashurit e tyre të sëmurë   Nuk është sekret që jeta nuk është e lehtë për të sëmurët, por këto rreshta nuk ka të bëjnë me këtë. Kjo letër është për të

Comments Off on Për ata që nuk heqin dorë nga të dashurit e tyre të sëmurë

Emocionet negative rritin inflamacionin

By |January 22nd, 2020|Categories: Arti Jetës|

Emocionet negative rritin inflamacionin, zbulon studimi   Të gjithë kemi dëgjuar për lidhjen midis stresit kronik dhe shëndetit të dobët fizik. Por, tani, hulumtimet nga Universiteti Shtetëror i Pensilvania kanë gjetur një lidhje të drejtpërdrejtë midis emocioneve negative dhe rritjes

Comments Off on Emocionet negative rritin inflamacionin

Mykotoksinat

By |January 21st, 2020|Categories: Arti Jetës, Të ndryshme|

Mykotoksinat; Çfarë janë, Simptomat që shkaktojnë dhe si Detoksifikohen   Mykotoksinat janë disa nga toksinat më të zakonshme në mjedisin tonë që mund të çojnë në probleme serioze shëndetësore, duke përfshirë alergjinë e mykotoksinës, problemet e sistemit imunitar, inflamacionin dhe

Comments Off on Mykotoksinat

Ende pini duhan?

By |January 18th, 2020|Categories: Arti Jetës|

Ende pini duhan? Zbuloni 6 pasoja të papritura shëndetësore të këtij zakoni   Janë ndërmarrë hapa të mëdhenj në dekadat e fundit për të luftuar kundër industrisë së duhanit miliarda dollarëshe në treg. Edhe pse rreth 38 milion të rritur

Comments Off on Ende pini duhan?

Çrregullimi afektiv sezonal: Shkaqet, simptomat dhe zgjidhjet

By |December 30th, 2019|Categories: Arti Jetës, Nervore Mendore|

Çrregullimi afektiv sezonal: Shkaqet, simptomat dhe zgjidhjet   Dimri pa dyshim ka mbërritur. Ditët janë më të shkurtra, diell ka më pak, dhe temperaturat janë më të ftohta. Ndërsa shumë njerëz kanë vështirësi gjatë kësaj periudhe të vitit, disa luftojnë

Comments Off on Çrregullimi afektiv sezonal: Shkaqet, simptomat dhe zgjidhjet

Studim i ri: Nën 6 orë gjumë në natë rrit rrezikun e vdekjes

By |December 29th, 2019|Categories: Arti Jetës, Nervore Mendore|

Studim i ri: Nën 6 orë gjumë në natë rrit rrezikun e vdekjes nga goditja në tru dhe sëmundjet e zemrës   Më parë 'djegia e vajit të mesnatës' dhe të qenit i privuar nga gjumi ishte një simbol i

Comments Off on Studim i ri: Nën 6 orë gjumë në natë rrit rrezikun e vdekjes

Energjia e ulët; 8 Gjërat e zakonshme që na rrëmbejnë energjinë

By |December 8th, 2019|Categories: Arti Jetës, Të ndryshme|

Energjia e ulët; 8 Gjërat e zakonshme që na rrëmbejnë energjinë   Energjia e ulët dhe lodhja janë një nga problemet kryesore me të cilat përballen miliona njerëz çdo ditë. Të zgjohemi të lodhur, të ndjehemi të këputur gjatë gjithë

Comments Off on Energjia e ulët; 8 Gjërat e zakonshme që na rrëmbejnë energjinë