MJEKESIA BIMORE ARABE

Më të rejat e trajtimit natyral

Miti i Madh i Kolesterolit dhe Sëmundjet e Zemrës

February 25th, 2021|Comments Off on Miti i Madh i Kolesterolit dhe Sëmundjet e Zemrës

Miti i Madh i Kolesterolit dhe Sëmundjet e Zemrës   Ka shumë kuptime të zakonshme dhe të pranuara brenda kulturës moderne

Si të mbroni shtyllën kurrizore kur keni Osteoporozë

February 19th, 2021|Comments Off on Si të mbroni shtyllën kurrizore kur keni Osteoporozë

Si të mbroni shtyllën kurrizore kur keni Osteoporozë   Në disa raste të osteoporozës, një ose më shumë kocka vertebrale mund

Kanceri i zorrës së trashë

February 19th, 2021|0 Comments

Kanceri i zorrës së trashë; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Kanceri i zorrës së trashë është një kancer që shfaqet fillimisht në zorrën

Hapa të kujdesit për veten pas një sulmi në zemër

February 17th, 2021|Comments Off on Hapa të kujdesit për veten pas një sulmi në zemër

Hapa të kujdesit për veten pas një sulmi në zemër   Është normale të ndiheni të tronditur pasi keni përjetuar një

Sirtuinat

February 15th, 2021|Comments Off on Sirtuinat

Sirtuinat; Çfarë janë dhe si t’i aktivizoni për luftimin e sëmundjeve   Të gjithë duam një jetë të gjatë dhe të

Kanceri Kolorektal

February 9th, 2021|0 Comments

Kanceri Kolorektal - Rektumit dhe Zorrës së trashë   Kanceri nuk është një sëmundje e vetme me një shkak të vetëm

Zbuloni rëndësinë e Nervit Vagus

January 22nd, 2021|Comments Off on Zbuloni rëndësinë e Nervit Vagus

Zbuloni rëndësinë e Nervit Vagus dhe merrni përgjigje për shumë pyetje që i keni ende pa përgjigje   Çfarë është nervi

Sëmundja Cerebrovaskulare

January 12th, 2021|Comments Off on Sëmundja Cerebrovaskulare

Sëmundja Cerebrovaskulare; Shkaqet, Simptomat dhe Strategjitë mbështetëse   Sëmundja Cerebrovaskulare është një grup sëmundjesh të ndryshme që ndikojnë në enët e

Sëmundja Meniere – e Veshit të Brendshëm

January 11th, 2021|Comments Off on Sëmundja Meniere – e Veshit të Brendshëm

Sëmundja Meniere – e Veshit të Brendshëm; Shkaqet, Simptomat dhe Strategjitë Natyrale të Trajtimit   Sëmundja Meniere është një sëmundje kronike

Në botë ka 1 sulm në zemër çdo 40 sekonda

January 10th, 2021|Comments Off on Në botë ka 1 sulm në zemër çdo 40 sekonda

Në botë ka 1 sulm në zemër çdo 40 sekonda - Mësoni shkaktarët kryesorë   Çdo 40 sekonda dikush në botë

Epidemia e Mëlçisë së Ngadaltë

January 4th, 2021|Comments Off on Epidemia e Mëlçisë së Ngadaltë

Epidemia e Mëlçisë së Ngadaltë; Shkaqet, Simptomat dhe Trajtimi Natyral   Sot kemi të bëjmë me një epidemi të mëlçisë së

Toksinat që dobësojnë Imunitetin

January 3rd, 2021|Comments Off on Toksinat që dobësojnë Imunitetin

Toksinat që dobësojnë Imunitetin   Sistemi imunitar është sistemi mbrojtës i trupit dhe punon për të shmangur bakteret, viruset, kërpudhat, parazitët

Sistemi Glimfatik

December 20th, 2020|Comments Off on Sistemi Glimfatik

Sistemi Glimfatik Kritik për Shëndetin e Trurit dhe Imunitetin   Sistemi Glimfatik është një sistem shumë i rëndësishëm që ndihmon në

Pa fshikëz tëmthi

December 19th, 2020|Comments Off on Pa fshikëz tëmthi

Pa fshikëz tëmthi Strategji për të përmirësuar shëndetin e tretjes pas operacionit A e dini se rreth 600,000 njerëzve u hiqet

Kongjestioni i Sinusit

December 17th, 2020|Comments Off on Kongjestioni i Sinusit

Kongjestioni i Sinusit: Shkaqet, simptomat dhe strategjitë mbështetëse   Keni të bëni me bllokim të sinuseve? Të kesh hundë të bllokuara

Pastrimi i Veshkave

December 15th, 2020|Comments Off on Pastrimi i Veshkave

Pastrimi i Veshkave; Për energji më të mirë, shëndetin e lëkurës dhe mirëqënien e përgjithshme   Veshkat janë një palë organesh

Disa baza themelore të mëngjesit zvogëlojnë rrezikun e kancerit

December 10th, 2020|Comments Off on Disa baza themelore të mëngjesit zvogëlojnë rrezikun e kancerit

Disa baza themelore të mëngjesit zvogëlojnë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë me 36%, zbulon studimi    Kanceri është universal.

Cili është niveli normal i sheqerit në gjak?

December 7th, 2020|Comments Off on Cili është niveli normal i sheqerit në gjak?

Cili është niveli normal i sheqerit në gjak? Çfarë duhet të dini konkretisht për këtë temë? Këtu janë detajet më të

5 Këshilla për Parandalimin e Kancerit të Gjirit

December 6th, 2020|Comments Off on 5 Këshilla për Parandalimin e Kancerit të Gjirit

5 Këshilla për Parandalimin e Kancerit të Gjirit që duhet t’i filloni menjëherë Përveç kancerit të lëkurës, kanceri i gjirit është

Angina – Simptomë e sëmundjes së Zemrës

November 29th, 2020|Comments Off on Angina – Simptomë e sëmundjes së Zemrës

Gjithçka që duhet të dini për Anginën – Simptomë e sëmundjes së Zemrës   Angina është shtrëngim, shtrydhje, presion ose dhimbje

Shenja që tregojnë se mund të keni sëmundje të Zemrës

November 27th, 2020|Comments Off on Shenja që tregojnë se mund të keni sëmundje të Zemrës

Shenja që tregojnë se mund të keni sëmundje të Zemrës   Sëmundja e arterieve koronare është vrasja kryesore e burrave dhe

Humbja e flokëve për shkak të stresit pandemik

November 21st, 2020|Comments Off on Humbja e flokëve për shkak të stresit pandemik

Humbja e flokëve për shkak të stresit pandemik   Rënia e flokëve në lidhje me stresin zakonisht ndodh tre muaj ose

NGA BOTA E EGER E SHKRETETIRES

Prosopis Candisin

Prosopis Candisin është një pemë shkretinore e veçantë dhe unike në fuqizimin e sistemit imun dhe luftimin e kancerit, që përdoret në formë të çajit për të nxjerrë elementët aktive të saj.

Zbulo më shumë

Zbulo botën bimore

Acacia Ehrenbergiana

February 2nd, 2021|Comments Off on Acacia Ehrenbergiana

Monsonia Nivea

January 16th, 2021|Comments Off on Monsonia Nivea

Drypetes Gerrardii

December 25th, 2020|Comments Off on Drypetes Gerrardii

ARTI I JETËS

Arti i te jetuarit bukur dhe shendetshem

Zbulo më shumë

USHQIMI IDEAL

Sallatë patate me veti kuruese

February 5th, 2021|Comments Off on Sallatë patate me veti kuruese

Sallatë patate me veti kuruese   Është e vështirë të mund të gatuash një sallatë të mirë me patate. Pavarësisht nëse e keni të vështirë, kjo sallatë është një vakt i shijshëm dhe i shëndetshëm.

Përse ushqimet e pasura me probiotikë janë të rëndësishme

January 24th, 2021|Comments Off on Përse ushqimet e pasura me probiotikë janë të rëndësishme

Përse ushqimet e pasura me probiotikë janë të rëndësishme   Probiotikët janë mikroorganizma të gjallë që kanë përfitime shëndetësore kur konsumohen.  Probiotikët - të cilët zakonisht janë baktere të dobishme - ofrojnë të gjitha llojet

Të papërpunuara apo të gatuara?

January 18th, 2021|Comments Off on Të papërpunuara apo të gatuara?

Të papërpunuara apo të gatuara? Si të përfitoni sa më shumë nga frutat dhe perimet e freskëta   Nëse po përpiqeni të shtoni më shumë fruta dhe perime në dietë, sigurohuni që të merrni maksimumin

Vitamina B12 / Cobalamin

November 17th, 2020|Comments Off on Vitamina B12 / Cobalamin

Vitamina B12 / Cobalamin   Vitamina B12 ose cobalamin, është vitaminë e tretshme në ujë dhe bën pjesë në B-kompleks. Vitamina B12 konsiderohet nga vitaminat me një rol kyç në funksionimin normal të trurit, sistemin

Shkaqet e mungesës së Vitaminës B12

November 17th, 2020|Comments Off on Shkaqet e mungesës së Vitaminës B12

Shkaqet e mungesës së Vitaminës B12, që nuk janë të lidhura me ushqimin   Shumë njerëz përjetojnë simptoma të mungesës së vitaminës B12, por jo si shkak se nuk po konsumojnë ushqime burimore të saj.

Vitamina D / Vitamina e Diellit

November 16th, 2020|Comments Off on Vitamina D / Vitamina e Diellit

Vitamina D / Vitamina e Diellit   Vitamina D i referohet grupit secosteroid të tretshme në  në yndyrë dhe jo në ujë. Tek njerëzit, Vitamina D është unike për shkak se ajo funksionon si një

Mielli i bardhë

November 12th, 2020|Comments Off on Mielli i bardhë

Mielli i bardhë; Një vrasës i heshtur në ushqimin tuaj   Buka është diçka si një argëtim kulturor ku shumica prej nesh jemi rritur duke e ngrënë atë, dhe ajo është një shenjë dalluese e

Luteina në moshën e mesme rinon trurin

October 22nd, 2020|Comments Off on Luteina në moshën e mesme rinon trurin

Ngrënia e këtyre ushqimeve të pasura me luteinë në moshën e mesme mund ta bëjë trurin më të ri dhe trupin në formë fizike më të mirë   Një studim i ri zbulon se pjesëmarrësit

3 Ushqime që mund të shkaktojnë dhimbje dhe shumë sëmundje

September 28th, 2020|Comments Off on 3 Ushqime që mund të shkaktojnë dhimbje dhe shumë sëmundje

3 Ushqime që mund të shkaktojnë dhimbje, inflamacion, depression, sëmundje të zemrës…   Shpesh ushqimi që konsumojmë është një shkak kryesor i dhimbjeve, dhe çrregullimeve shëndetsore të trupit. Zgjedhjet e mençura të ushqimit janë të

AROMATERAPIA

Si të përdorni vajra esencial si një profesionist

June 19th, 2019|Comments Off on Si të përdorni vajra esencial si një profesionist

Si të përdorni vajra esencial si një profesionist   Mësimi i përdorimit të vajrave esencial në mënyrën e duhur mund të jetë një nga strategjitë më të mira për përmirësimin e shëndetit dhe cilësisë së

Mishi i përpunuar shkakton kancer të gjirit

October 24th, 2018|0 Comments

Mishi i përpunuar shkakton kancer të gjirit   Gjykimi dhe vendimi është përfundimtar: Mishrat e përpunuara si proshuta, sallami dhe suxhuku, që të gjitha rrisin rrezikun e kancerit të gjirit. Një metanalizë e 15 studimeve

Misku i zi

October 19th, 2018|0 Comments

Misku i zi nuk ka vetëm aromë të këndëshme, por përdoret edhe si ilaç   Misku i zi konsiderehoet si parfum ose vaj aromatizues. Ai nxirret nga trupi i drerit të miskut (Dreri i miskut

Vaj i farave të rrushit

January 10th, 2018|0 Comments

Vaj i farave të rrushit   Rrushi ka shkallë të gjerë përdorimi dhe prodhimi. Vaj i tij ka veti kuruese të shumta, ai është përbërës kryesor në shumë prodhime kozmetike. Vaj i rrushit është i

Një supë më e fortë se antibiotikët

December 12th, 2017|0 Comments

Një supë më e fortë se antibiotikët   Nëse doni lehtësim nga gripi, infeksionet, dhimbjet e veshëve dhe shumë probleme të tjera, atëherë përdorni hudhër, qepë të kuqe dhe trumzë në supën tuaj, dhe kjo