8 Mënyra për të zvogëluar gazrat dhe fryrjen

8 Mënyra për të zvogëluar gazrat dhe fryrjen

 

Shumë prej nesh e kanë përjetuar sikletin dhe parehatinë që vjen nga dalja jashtë kontrollit e fryrjes dhe gazrave. Disa mund të mos guxojnë ta pranojnë, por gazrat janë një dukuri e përditshme që është normale në njerëzit e shëndetshëm. Ju vetë mund të mos e vini re, por personi mesatar lëshon një minimum gazrash prej 14 herë në ditë. Disa njerëz që lëshojnë gazra me erë të keqe më shpesh se të tjerët mund të vuajnë nga një shumëllojshmëri e fajtorëve që janë përgjegjës për problemet e tyre me tretjen.

Përcaktimi i shkakut të gazrave të tepërt mund të zbulohet duke njohur erën dhe duke vëzhguar simptoma të tjera të tretjes që mund të jeni duke përjetuar. Ngrënia e ushqimit cilësor nga ushqime të plota të pasura me fibra mund të prodhojë gazra normale. Sidoqoftë, shqetësimi tretës që shoqëron gazin mund të jetë një shenjë e një problemi serioz.

Nga se përbëhen gazrat?

Azoti është komponimi kryesor që gjendet në 20% deri në 90% të gazit që gjeneron gazra. Fajtori i dytë më i përhapur është dioksidi i karbonit. Dioksidi i karbonit kontribuon midis 10% dhe 30% të gazit në vëllim i ndjekur me rreth 10% të secilit gaz duke përfshirë hidrogjen (ndoshta më shumë), metan dhe oksigjen.

Përqendrimi i gazrave përfshin një gamë, sepse zakonet e jetesës së secilit individ ndikojnë në gazrat që prodhojnë. Për shembull, faktorët e mëposhtëm kontribuojnë në përqindjen e gazit që çdo individ do të prodhojë në çdo ditë të vetme:

 • Zakonet dietike dhe cilësia e ushqimeve të konsumuara
 • Efektet e reaksioneve kimike që ndodhin në mikrobiomën e zorrës gjatë tretjes
 • Sasia e ajrit të gëlltitur gjatë ditës

Ato gazra që janë të pranishëm në trup do të kontribuojnë në erën e gazrave të një individi. Shumë prej jush që nuk besojnë se lëshojnë gazra të paktën 14 herë në ditë, me siguri lëshojnë gazra pa erë të shkaktuara nga 99% e gazrave të prodhuar në zorrë. Ata që janë më pak fatlumë lëshojnë erë të keqe që vijnë nga 1% e gazit me aroma shumë të zakonshme.

Një kombinim i përbërjeve specifike të lidhura me squfurin e prodhuar në zorrë kontribuon në erën e gazit që lëshoni. Këto përbërës që përmbajnë squfur janë karakteristikë e perimeve kryqëzuese. Këto tre komponime përfshijnë:

 1. Methanethiol: Methanethiol është një nga kontribuesit më të këqij për gazrat me erë të keqe. Kjo erë e keqe është e krahasueshme me dekompozimin e perimeve dhe çlirohet natyrshëm nga tretja e gjakut në mishin e kuq. Kjo përbërje aromatike e lakrës është e e pranishme natyrshëm në gjak dhe trurin e njeriut.
 2. Sulfuri i hidrogjenit: Ky gaz është karakteristik për erën e njohur të “vezëve të kalbura”. Sulfuri i hidrogjenit prodhohet natyrshëm në zorrë dhe kur është i pranishëm në sasi të mëdha, është me të vërtetë i ndezshëm. Sulfuri i hidrogjenit është gazi që i jep sistemeve të ujërave të zeza dhe moçalizon erën e tyre të pashpirtë.
 3. Sulfidi Dimetil: Duke anuar nga një erë e ëmbël, sulfil dimetil është ndoshta kompleksi më pak fyes që përbën erën e gazrave tona. Nëse keni gatuar ndonjëherë filizat e Brussel, atëherë jeni në gjendje të dalloni erën kimike të sulfurit dimetil.

Çfarë i shkakton gazrat?

Gazi grumbullohet në trup për një numër arsyesh, përfshirë ndryshimet hormonale dhe ushqimet specifike, të cilat natyrisht prodhojnë dhimbjet e gazrave. Ndërsa gazi kalon në të gjithë traktin tretës, ai grumbullohet dhe përfundimisht kalohet ashtu si feçet nga zorra e trashë. Çregullimet mund të ndodhin ndryshe nga personi tek personi duke shkaktuar dispepsi, fryrje, sasi të madhe të gazit dhe dhimbje në bark. Kur ndodhin këto simptoma, trupi na sinjalizon se ekziston një problem në sistemin tretës që pengon ikjen e gazit.

Zakonisht fryrja është një nga simptomat më të zakonshme që lidhen me mbajtjen e gazit në zorrë. Gazi i tepërt përkthehet në një bark të zgjatur, siklet dhe simptoma si gazrat. Dy faktorë kontribuojnë në këtë distension abdominal dhe përfshijnë shpërndarjen e gazit në zorrë, si dhe aktivitetin e motorit të zorrëve. Kur muskujt tretës janë të relaksuar, vëllimi i gazit tolerohet më mirë.

Irrituesit e ushqimit nga ndjeshmëria dhe alergjitë janë vetëm një nga shumë shkaktuesit që mund të irritojnë organet e tretjes dhe të krijojnë shqetësime. Rritja anormale bakteriale dhe fermentimi brenda zorrëve mund tju bëjnë të ndjeheni përgjithësisht jo mirë. Pesë arsyet e mëposhtme mund të jenë duke ju shkatuar fryrje të stomakut:

 1. Acidi i ulët i stomakut: Kjo gjendje e njohur si hipoklorhydria mund të pengojë lëvizshmërinë e tretjes dhe të shkaktojë shqetësime të tretjes që rrisin fermentimin bakterial. Në kushte të acidit të ulët të stomakut, grimcat e ushqimit që mbeten të pangopur metabolizohen nga disa baktere që mund të kontribuojnë në fryrje dhe gazra.
 2. Konstipacioni: Sa më gjatë të qëndrojë ushqimi në sistemin tretës, aq më shumë rritet rreziku për fermentimin bakterial dhe mbiprodhimin e gazit të zorrëve.
 3. Mikroflora anormale e zorrëve: Gazrat e prodhuar varen nga shëndeti i mikrobiomës së zorrëve. Përbërja e të dy baktereve mbështetës dhe të dëmshëm që banojnë në sistemin e tretjes janë të ndryshme në çdo individ. Kjo përbërje mikrobiome mund të na bëjë të prekshëm nga prodhimi i tepërt i gazit.
 4. Ndërtimi i aromave të gazta: Mbetjet e ushqimit të pangjyrë që bllokohen në zorrën e trashë rritin fermentimin e baktereve të zorrës së trashë, e cila nga ana tjetër prodhon gaz.
 5. Aerofagia (Ajri që gëlltitet): Ky zakon i pavullnetshëm i gëlltitjes së ajrit ndërtohet në stomak vetëm për t’u lëshuar si gaz. Ngrënia shumë shpejt dhe jo përtypja e duhur e ushqimit mund të çojë në gëlltitje të tepërt të ajrit.

8 Mënyra për të zvogëluar gazin

Përvoja e secilit person në trajtimin e gazit është e ndryshme sepse të gjithë janë unikë në mënyrën se si imenaxhojnë bakteret dhe krijimin e komponimeve të squfurit.

Ndjekja e strategjive të mëposhtme do t’ju ndihmojë të zvogëloni gazin dhe të përmirësoni shëndetin tuaj të tretjes. Aplikimi i të gjitha këtyre strategjive do t’ju japë një plan për të kapërcyer gazin dhe fryrjen në mënyrë natyrale!

 1. Hani ngadalë dhe me qëllim

Siç u përmend më parë, të hani shpejt pa përtypur siç duhet ushqimet mund të irritojë sistemin tretës dhe të rezultojë në gaz. Kjo është arsyeja pse thënia “përtyp lëngjet, pi pijet e ngurta” është kaq e popullarizuar. Ushqimi i zgjedhur me vëmendje jo vetëm që mundëson një gjendje të relaksuar në mënyrë që të siguroni tretje të shëndetshme, por kjo mënyrë e të ngrënit:

– Kufizon marrjen e ajrit të paqëllimshëm;

– Rrit fazat fillestare të tretjes nga sekrecionet e enzimave të pështymës të nevojshme për metabolizimin e ushqimit;

– Prish përbërësit e ushqimit përmes mekanikës së përtypjes në mënyrë që të ekzistojë një shans më i mirë që mbetjet e ushqimit të kalojnë pa probleme dhe kjo do të zvogëlojë gazin.

 1. Pini më shumë ujë midis vakteve kryesore të ngrënies

Siguroni lëvizjen e duhur të ushqimit nëpër traktin e tretjes duke u hidratuar mirë midis vakteve me ujë të pastër. Hidratimi është thelbësor për largimin e mbeturinave nga trupi sepse lubrifikon fibrat duke bërë që të bymehen duke parandaluar që ato të ngecin përgjatë traktit digjestiv. Duke lëvizur gjërat përmes sistemit të tretjes, ju minimizoni fermentimin dhe zvogëloni formimin e gazit.

 1. Përdorni një dietë eleminimi

Një dietë eleminimi mund t’ju ndihmojë të merrni njohuri mbi atë që ushqimet mund të shkaktojnë simptomat tuaja të gazrave. Ky proces do t’ju bëjë të hiqni fajtorët e zakonshëm të ushqimit që shkaktojnë gaz nga dieta juaj, e ndjekur nga ri-prezantimi i tyre për të zbuluar simptomat.

Disa nga shkelësit më të këqij që duhet të filloni t’i eleminoni nga dieta juaj për të zvogëluar gazin përfshijnë:

– FODMAP (oligosakaridet e fermentueshme, disakaridet, monosakaridet dhe pololet) si hudhra, bishtajoret, gruri dhe qepët.

– Perimet që përmbajnë squfur si kale, lakra të Brukselit dhe brokoli.

– Bulmeti.

– Ushqimet me niseshte me fibra të lartë si patatet dhe misri.

– Ushqimet me yndyrë të lartë, artificiale dhe të përpunuara.

 1. Mbështetni Acidin e stomakut

Acidi i stomakut është thelbësor në të gjitha fazat e ndryshme të tretjes. Acidi i stomakut është përgjegjës për:

 • Sterilizimin i ushqimit
 • Aktivizimin e enzimave tretëse
 • Stimulon sekretimin e faktorit të brendshëm
 • Hap Sfinkterin Pyloric
 • Mbyll sfinkterin ezofageal
 • Aktivizon sekretimin e lëngut biliar
 • Thyen proteinat

Pa nivelet e duhura të acidit në stomak, ne nuk jemi në gjendje të sterilizojmë ushqimin, të vrasim mikrobet e padëshiruara dhe të tretim dhe asimilojmë ushqimin në mënyrë efektive. Kjo vë më shumë stres në të gjithë sistemin tretës dhe çon në fermentimin mikrobik.

Një nënprodukt natyror i fermentimit mikrobik është gazi. Kur nuk jemi në gjendje të metabolizojmë squfurin në mënyrë të saktë, do të kemi gazra. Adresimi i niveleve të acidit në stomak është thelbësor për të zvogëluar gazin.

 1. Përdorni enzimat tretëse

Enzimat tretëse mund të ndihmojnë në prishjen e përbërësve të ushqimit që mund të ushqejnë bakteret dhe të kontribuojnë në gaz. Këto enzima që ndihmojnë tretjen e ushqimit gjenden në formë plotësuese dhe janë të pranishme në shumë ushqime të papërpunuara dhe të fermentuara si uthulla e mollës.

Enzimat e tilla shkatërrojnë sheqernat, acidet nukleike, aminoacidet dhe acidet yndyrore, në mënyrë që ato të asimilohen më lehtë në trup. Për shembull, gazi dhe fryrja janë simptoma të një mangësie në enzimat pankreatike të cilat mund të mbështeten me një shumëllojshmëri të enzimave tretëse si amilaza, lipaza dhe proteaza.

 1. Përdorni Probiotikë

Më shumë se 500 lloje të ndryshme të baktereve banojnë në zorrën e njeriut dhe probiotikët janë të dobishëm për të rimbushur përqendrimin e baktereve të shëndetshme që lulëzojnë. Burimet natyrale të ushqimit të probiotikëve mund të gjenden në kefirin me ujë të arrave të kokosit, kefirin e qumështit të arrës së kokosit, kombucha, kos dhe vegjetalet e fermentuara si lakër dhe kimchii.

Përmirësimi i ekuilibrit të mikroflorës së zorrëve është thelbësore për zvogëlimin e okupimit të mikrobeve të dëmshme që mund të çojnë në akumulim e tepërt të gazit. ProbioHerb është ilaçi bimor i rekomanduar, që e gjeni në fund të artkullit.

 1. Bimët Karminative

Bimët karminative janë përdorur tradicionalisht për shekuj në të gjithë botën. Disa bimë carminative me vetitë tretëse përfshijnë:

 • Fara kopër
 • Kardamom
 • Kanellë
 • Ginger
 • Farë selino
 • Qimnon
 • Jamball
 • Peppermint
 • Lëkura portokallit

Këto bimë carminative zvogëlojnë ndjeshmërinë e gazit duke lehtësuar presionin e zorrëve, mbështesin lëvizshmërinë e shëndetshme të zorrëve dhe rritin thithjen e lëndëve ushqyese. Bimët karminative kanë veti terapeutike të cilat mund t’i përfitoni nga thithja e çajit nga vetë përzierja e bimëve ose nga përfshirja e tyre në ushqimet tuaja.

 1. ProbioHerb për fryrjen, Gazrat dhe më shumë

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook