Bimët dhe ushqimet më të mira për veshkat

Bimët dhe ushqimet më të mira për veshkat

 

Natyrisht, është e rëndësishme të kemi një funksion të shëndetshëm të veshkave për mirëqenien e përgjithshme. Fatkeqësisht, shumë njerëz i kushtojnë shumë pak vëmendje zakonit të jetës së përditshme që kërcënojnë shëndetin e veshkave. Dhe, si rezultat, miliona e miliona njerëz vuajnë me sëmundje kronike të veshkave (CKD).

E vërteta është, një nga gabimet më të mëdha të bëra, që dëmtojnë veshkat është dehidratimi. Nëse jeni të shqetësuar për funksionimin tuaj të veshkave – ekzistojnë dy teste thelbësore: presioni i gjakut plus raporti i aluminit në urinë dhe raporti i kreatininës në serum.

Paralajmërim për sëmundjen kronike të veshkave

Veshkat tona janë kaq të rëndësishme, pasi ato janë përgjegjëse për filtrimin e shumë litrave të mbeturinave – çdo ditë. Ajo që nuk është e dobishme për trupin, shndërrohet në urinë nga veshkat dhe kalon jashtë trupit, ku nuk do të dëmtojë.

Por, për shumë njerëz, shenjat paralajmëruese të një problemi janë mjaft të qarta:

– Nëse nuk prodhoni shumë urinë

– Nëse veshkat lëndojnë ca ose gjatë gjithë kohës

– Nëse keni dhimbje prapa

– Nëse urina duket kronike e çuditshme ose e errët

Çdo njëra prej simptomave më lart tregon një problem me veshkat dhe nuk duhet të injorohet.

Funksioni i dobët i veshkave mund të çojë në të gjitha llojet e çështjeve të tjera shëndetësore, përfshirë hipertensionin, problemet e mëlçisë, lodhjen kronike dhe skuqjen e lëkurës – për të përmendur vetëm disa. Dhe, mos prisni që ilaçi perëndimor të sigurojë shumë lehtësim për këto simptoma – veçanërisht nëse diagnostikoheni me sëmundje kronike të veshkave.

Besoni apo jo, mjekësia perëndimore madje do të shkojë aq larg sa të thotë, se pacientët me dializë ende mund të “jetojnë mirë”.

Ekziston një mënyrë natyrale për t’u kujdesur shumë për shëndetin dhe për të shmangur problemet me veshkat.

Cilat janë barërat dhe ushqimet më të mira për të rritur funksionimin e veshkave?

– Pini sa më shumë ujë: Uji mbetet një nga gjërat më të mira që mund të bëni për të përmirësuar funksionimin e veshkave.

Pa ujë të mjaftueshëm, veshkat nuk do të funksionojnë siç duhet. Dhe, sigurisht, shmangni pirjen e ujit nga çezma për arsye të njohura tashmë.

Një burim i pastër i ujit të burimit – që është testuar siç duhet për papastërtitë – është një mënyrë e shkëlqyeshme për të qëndruar i hidratuar. Nëse nuk mund të merrni ujë të pranverës me cilësi të mirë; atëherë mund të investoni në një sistem të pastrimit të ujit me cilësi të mirë – i cili mund të vendoset në banakun e kuzhinës tuaj ose (nëse mund ta përballoni) në pikën e hyrjes së ujit në shtëpinë tuaj.

– Ju gjithashtu mund të pini çajra bimorë të paëmbëltuar. Vetëm sigurohuni që të shmangni kafeinën dhe pijet me sheqer, pasi këto mund të jenë dehidratuese. Dhe, me çfarëdo mënyre, mos pini (ose hani) asnjë produkt me ëmbëlsues artificialë – i cili është jashtëzakonisht toksik për të gjithë trupin.

– Shalqiri është një zgjedhje e mençur: Ky trajtim i shijshëm dhe hidratues është një tonik i shkëlqyeshëm i veshkave.

Ka veti diuretike, kështu që ndihmon trupin të prodhojë më shumë urinë. Sa më shumë urinë që ju ekskretoni, aq më shumë produkte të mbeturinave po hiqen nga trupi juaj – gjë që është e mirë për shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme.

– Sigurisht, një dietë e mbushur me perime të pasura me ujë (dhe fruta) do të ishte gjithashtu ideale.

– Jepini vetes një shtrydhje limoni: Gjysmë filxhani me lëng limoni organik në ditë, do të ndihmojë në parandalimin e formimit të gurëve në veshka. Thjesht shtojeni në ujë dhe lëreni të hollohet – kështu që mund ta pini lehtësisht pa qenë shumë i thartë.

Lëngu i limonit është një mënyrë e thjeshtë dhe e lirë për të mbrojtur shëndetin tuaj.

Përsëri, vetëm sigurohuni që asnjë prej pijeve tuaja ‘pa sheqer’ nuk përmban aspartame – që është një neurotoksinë.

– Xhenxhefili është një barishte e fortë antioksiduese dhe anti-inflamatore që ndihmon për të lëvizur në mënyrë efektive toksinat e veshkave. Ka shumë hulumtime për të sugjeruar që xhenxhefili ka një efekt pozitiv në funksionimin e veshkave.

Mund ta përdorni në mënyra të ndryshme, siç është një ekstrakt ose si një çaj ditor. Ju gjithashtu mund ta copëtoni atë si të papërpunuar dhe ta vendosni në sallata dhe smoothie për të marrë të njëjtat përfitime për rritjen e funksionit të veshkave.

Këto janë më të mira nga të gjitha, ndryshe nga ilaçet farmaceutike toksike, sepse asnjë nga këto sugjerime nuk rrit rrezikun e sëmundjes ose simptomave të sëmundjes.

Mos harroni, funksionimi i shëndetshëm i veshkave është një domosdoshmëri për forcë dhe gjallëri. Pra, qëndroni të hidratuar mirë.

Shëndeti juaj në të ardhmen do t’ju falënderojë për përpjekjen që po bëni për të.

Kujdesi për Veshkat dhe Traktin Urinar


Bimët e Shkretëtirës për Veshkat – Veshkat janë mekanizmi i organeve më vitale të trupit të njeriut, që pastron gjakun prej mbeturinave dhe elementeve të tepërta. Ato sekretojnë një numër të hormoneve të nevojshme për të stimuluar palcën e kockave për të prodhuar qelizat e kuqe të gjakut, rregullojnë normën e lëngjeve në gjak, rritin përvetësimin e hekurit në zorrë, e shumë të tjera..

Disa faktorë si obeziteti, presioni i lartë i gjakut, sheqeri i lartë në gjak dhe sëmundjet patologjike të veshkave, mund të ndikojnë rëndë funksionet e veshkave.

Për të mbajtur të paprekur shëndetin e veshkave dhe për të ndihmuar veshkat e dëmtuara nga sëmundje të ndryshme, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka kombinuar bimët shkretinore më efikase për shëndetin e veshkave dhe të traktit urinar, në produktet bimore të mëposhtme. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook