7 Faktorët e rrezikut të sëmundjes kronike të veshkave

7 Faktorët e rrezikut të sëmundjes kronike të veshkave, miliona njerëz në rrezik

 

Sëmundja kronike e veshkave është një nga dhjetë shkaqet kryesore të vdekjeve. Mund të çojë në një sërë komplikimesh serioze shëndetësore, duke përfshirë problemet e zemrës, aneminë dhe çekuilibrat seriozë të elektroliteve.

Por pavarësisht se sa mund të jetë sëmundja kronike e veshkave që ndryshon jetën (dhe kërcënuese për jetën), ka një lajm të mirë. Për një gjë, trajtimi dhe menaxhimi natyral është i mundur. Përveç kësaj, ne e dimë nga hulumtimi se shumë nga faktorët kryesorë të rrezikut për sëmundjen kronike të veshkave janë të parandalueshëm. Le të gërmojmë.

Zbuloni 7 faktorët e rrezikut të sëmundjes kronike të veshkave

Sëmundja kronike e veshkave karakterizohet nga dëmtimi progresiv dhe mosfunksionimi i veshkave  – një palë organesh që normalisht ndihmojnë në filtrimin e produkteve të mbeturinave nga gjaku. Siç mund ta imagjinoni, kur veshkat ndalojnë së funksionuari siç duhet, produktet e mbeturinave mund të grumbullohen në gjak – gjë që mund të rrisë inflamacionin sistemik, infeksionet dhe një ndarje të përgjithshme të shumë sistemeve brenda trupit.

Janë identifikuar faktorë të ndryshëm rreziku për sëmundje kronike të veshkave. Ashtu si shumë sëmundje shëndetësore, jo të gjithë këta faktorë rreziku (si historia familjare dhe mosha e avancuar) janë të parandalueshëm. Por, shumë nga këto çështje shëndetësore mund të shmangen.

Këtu janë 7 faktorë rreziku të parandalueshëm

  1. Hipertensioni
  2. Diabeti
  3. Të kesh probleme të tjera me shëndetin e veshkave, të tilla si sëmundja e veshkave policistike dhe glomerulonefriti
  4. Të qenit i dehidratuar shpesh (shumë ekspertë shëndetësorë dyshojnë se shumica e njerëzve, dhe veçanërisht të moshuarit që tashmë janë më të rrezikuar nga sëmundja kronike e veshkave, janë të dehidratuar kronikisht)
  5. Infeksionet urinare të përsëritura
  6. Një dietë e varfër e mbushur me përbërës toksikë
  7. Ekspozimi ndaj toksinave mjedisore, duke përfshirë ndotjen toksike të ajrit të brendshëm, kimikatet shtëpiake dhe metalet e rënda.

Nëse njihni ndonjë nga këta faktorë rreziku në veten tuaj, mund të jetë koha që të filloni të bëni disa ndryshime të rëndësishme në jetë. Vazhdoni të lexoni pjesën tjetër për të mësuar rreth mënyrave të shëndetshme dhe natyrale për të rritur shëndetin e veshkave dhe për të menaxhuar sëmundjen kronike të veshkave.

Simptomat e Sëmundjes kronike të veshkave mund të jenë disi të paqarta dhe të vështira për t’u identifikuar. Ato mund të përfshijnë vështirësi për të fjetur, oreks të dobët, vështirësi në përqendrim, ulje të energjisë, ënjtje të kyçeve dhe këmbëve, ënjtje rreth syve, urinim të tepërt (veçanërisht gjatë natës) dhe ngërçe muskulore gjatë natës.

Por, vini re: Sëmundja kronike e veshkave shumë shpesh nuk shfaq asnjë simptomë – derisa të jetë avancuar në fazat e mëvonshme! Pra, nëse keni ndonjë faktor rreziku të njohur për të, jeni më i moshuar ose keni një histori familjare, merrni parasysh të kërkoni nga mjeku juaj një test shqyrtimi të funksionit të veshkave.

Përtej trajtimit të simptomave – këtu janë 3 mënyra për të menaxhuar sëmundjen kronike të veshkave  dhe për të rritur shëndetin e veshkave në mënyrë natyrale.

Kujdesi i zakonshëm konvencional për njerëzit me Sëmundje kronike të veshkave është që t’i marrin ata me medikamente të ndryshme me recetë, shumica e të cilave kanë efekte anësore të rëndësishme (të padëshiruara). Në fazat më të avancuara, një personi me Sëmundje kronike të veshkave madje mund t’i duhet të shkojë në dializë – shumë herë në javë – një trajtim që kërkon kohë dhe stresues që përdor një makinë për të filtruar gjakun për ju.

Ndërsa ne nuk do të rekomandonim fillimin ose ndërprerjen e barnave tuaja pa mbikëqyrjen e një mjeku, ne i këshillojmë njerëzit të kërkojnë trajtime natyrale plotësuese që mund të ndihmojnë në përmirësimin e mirëqenies së tyre të përgjithshme dhe menaxhimit të sëmundjeve.

Për të rritur veçanërisht shëndetin e veshkave, ndiqni këto këshilla

  • Qëndroni të hidratuar mirë

Pini të paktën 35ml ujë të pastër – për çdo kilogram të peshës trupore – në ditë. Kështu, për shembull, nëse pesha juaj trupore është 70 kg… ju nevojiten 2.5 litër ujë në ditë.

– Shënim: Do ta dini se jeni të hidratuar mirë kur urina juaj është e verdhë e zbehtë dhe e bollshme.

  • Hani një dietë ushqyese (me bazë bimore) që është e pasur me vitamina dhe minerale, veçanërisht selen, antioksidantë, acide yndyrore omega-3, hekur, vitaminë B6, K, E dhe D.
  • Ushtrohu rregullisht

Aktiviteti fizik do të ndihmojë njerëzit me sëmundje kronike të veshkave duke promovuar menaxhimin e peshës, qarkullimin më të mirë të gjakut, shëndetin limfatik dhe funksionin më të fortë imunitar, për të shmangur rrezikun e infeksioneve sistemike.

Kujdesi për Veshkat dhe Traktin Urinar


Bimët e Shkretëtirës për Veshkat – Veshkat janë mekanizmi i organeve më vitale të trupit të njeriut, që pastron gjakun prej mbeturinave dhe elementeve të tepërta. Ato sekretojnë një numër të hormoneve të nevojshme për të stimuluar palcën e kockave për të prodhuar qelizat e kuqe të gjakut, rregullojnë normën e lëngjeve në gjak, rritin përvetësimin e hekurit në zorrë, e shumë të tjera..

Disa faktorë si obeziteti, presioni i lartë i gjakut, sheqeri i lartë në gjak dhe sëmundjet patologjike të veshkave, mund të ndikojnë rëndë funksionet e veshkave.

Për të mbajtur të paprekur shëndetin e veshkave dhe për të ndihmuar veshkat e dëmtuara nga sëmundje të ndryshme, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka kombinuar bimët shkretinore më efikase për shëndetin e veshkave dhe të traktit urinar, në produktet bimore të mëposhtme. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook