Jashtëqitja: Çfarë është normale dhe çfarë nuk është

Jashtëqitja: Çfarë është normale, çfarë nuk është + 7 hapa për të dal të shëndetshëm

 

Shumica prej nesh ia kanë bërë vetes pyetjen nëse jashtëqitja e tyre konsiderohet “normale”?

Kur nuk kemi rregullisht jashtëqitje normale, ose feçet kanë një ngjyrë dhe/ose konsistencë të pazakontë, kjo mund të tregojë patjetër se diçka nuk është në rregull. Ka shumë arsye pse mund të mos kemi jashtëqitje rregullisht ose pse diçka tjetër mund të jetë jashtë, si ngjyra e jashtëqitjes. Ndoshta keni ngrënë shumë ushqime pikante, jeni të sëmurë me një virus, jeni të dehidratuar, ose ndoshta keni një sëmundje ose sëmundje më serioze themelore të tretjes.

Nëse jeni kurioz nëse zakonet tuaja të jashtëqitjes konsiderohen të shëndetshme apo jo, atëherë tashmë jeni duke menduar në rrugën e duhur. Frekuenca, ngjyra, forma, madhësia dhe konsistenca e jashtëqitjes mund t’ju tregojnë shumë për shëndetin e të gjithë trupit tuaj.

Për shembull, jashtëqitja jeshile – një problem i zakonshëm shëndetësor midis fëmijëve dhe disa të rriturve që luftojnë me diarre – mund të tregojë se diçka që keni ngrënë nuk është dakord me ju. Kapsllëku mund të jetë për shkak të një diete të varfër që i mungojnë fibrat, sasia e lartë e stresit ose diçka e lidhur me hormonet, si cikli juaj menstrual ose shtatzënia.

Më poshtë do të trajtojmë më shumë detaje se si duhet të duket një jashtëqitje normale, sa shpesh duhet të bëni jashtëqitje, si dhe çfarë mund t’ju tregojë era dhe ngjyra e jashtëqitjes suaj.

Çfarë është një jashtëqitje normale?

Jashtëqitja (feçet) përkufizohet si lëndë e mbetur që shkarkohet/ekskretohet nga zorrët pasi ushqimi është tretur. Me fjalë të thjeshta, jashtëqitja është mënyra natyrale e trupit për të nxjerrë mbetjet e mbetura dhe toksinat që nuk i nevojiten pasi të ketë përthithur të gjitha lëndët ushqyese të përdorshme që konsumojmë nga ushqimet që hamë. Defekimi është një tjetër term për jashtëqitjen, që nënkupton shkarkimin e feçeve nga trupi.

Procesi i tretjes – ngrënia e një ushqimi, ushqimi që udhëton nëpër stomak dhe zorrë, zbret drejt zorrës së trashë dhe kanalit anal, dhe më pas derdhen mbetjet e tretura – përfshin shumë aspekte të ndryshme të trupit tonë. Për shembull, enzimat tretëse, hormonet, rrjedha e gjakut, kontraktimet e muskujve dhe të tjera janë të gjitha të përfshira në procesin e derdhjes. Pra, kur vetëm njëra prej tyre është e fikur, tretja jonë vuan vërtet – dhe kjo shfaqet në jashtëqitjen tonë.

Sa herë në ditë duhet të bëjmë jashtëqitje?

Të shkosh shumë shpesh ose jo aq shpesh nuk konsiderohet normale. Të kesh probleme për të shkuar në tualet më shumë se disa herë në javë, ose të shkosh shumë herë në ditë (më shumë se tre), konsiderohet nga shumica e ekspertëve si një shenjë e lëvizjeve jonormale të zorrëve.

Sasia e jashtëqitjes në ditë që dikush duhet të ketë ndryshon nga personi në person, kështu që nuk ka një numër specifik që konsiderohet plotësisht “normal”; megjithatë, shumica e ekspertëve pajtohen se është e rëndësishme të shkoni në banjë të paktën tre ose më shumë herë në javë. Më pak se kjo tregon se jeni kaps.

Në përgjithësi, të shkosh një ose dy herë në ditë konsiderohet normale. Të shkosh çdo të dytën ditë është gjithashtu disi normale, për sa kohë që ndihesh rehat dhe nuk po përjeton dhimbje në bark. Mund të jetë normale që një person të derdhë jashtëqitjen dy herë në ditë, dhe për një person tjetër të dalë vetëm një herë çdo ditë. Mbi të gjitha, ju duhet të siguroheni që gjërat të jenë mjaft të qëndrueshme nga dita në ditë; kjo ju tregon se çfarë është jashtëqitja “normale” për trupin tuaj dhe ju tregon kur diçka nga brenda është jashtë funksionit.

 

Si duhet të duket jashtëqitja?

Kur shkoni në banjë, është ideale të keni një jashtëqitje që është e gjitha e lidhur në një formë të gjatë dhe të lëmuar “S”. Jashtëqitje si kjo zhvillohen kur hani mjaft fibra dhe pini shumë ujë ose lëngje të tjera hidratuese që lubrifikojnë zorrët tuaja.

Megjithatë, një jashtëqitje e butë që është e hollë ose e ndarë në disa jashtëqitje më të vogla nuk është diçka për t’u shqetësuar sipas ekspertëve të tretjes, për sa kohë që kjo është “normale” për ju dhe nuk ju shkakton ndonjë shqetësim.

Për sa i përket ngjyrës, ngjyra e një jashtëqitjeje normale duhet të jetë kafe e mesme në të errët. Ndonjëherë mund të keni jashtëqitjen e gjelbër nëse konsumoni ushqime jeshile, të tilla si shumë perime jeshile me gjethe, dhe kjo konsiderohet normale.

Ju mund të keni dëgjuar në të kaluarën për “Grafikun e Bristolit për jashtëqitjen”, i cili u themelua në vitet 1990 për të qenë një ndihmë mjekësore që klasifikon jashtëqitjet në një nga shtatë kategoritë. Kur mjekët takohen me pacientët dhe diskutojnë shëndetin e tyre të tretjes, ata mund të përdorin grafikun e Bristol për të gjetur jashtëqitjen tipike të pacientit dhe për të mësuar se çfarë mund të jetë duke shkaktuar një problem.

Ideja pas dizajnimit të shkallës ishte të klasifikohej se si duken jashtëqitjet në varësi të kohës që i duhet jashtëqitjes për t’u formuar në zorrën e trashë, ose “koha e kalimit” të jashtëqitjes. Nëse një jashtëqitje konsiderohet jonormale, zakonisht bie në kategoritë 1-2 (të cilat janë shenja të kapsllëkut dhe jashtëqitjes që mbahet shumë gjatë në trup) ose kategorive 6-7 (të cilat janë shenja të diarresë dhe jashtëqitjes që lëviz shumë shpejt nëpër trup).

Sipas The Bristol Stool Chart, shtatë llojet e jashtëqitjes janë:

 • Lloji 1: Gunga të ndara të forta, si sharra (e vështirë për t’u kaluar)
 • Lloji 2: Në formë salçiçeje, por me gunga
 • Lloji 3: Si sallam, por me të çara në sipërfaqe
 • Lloji 4: Si sallam ose gjarpër, i butë dhe i lëmuar
 • Lloji 5: Blloqe të buta me skaje të prera qartë (kalohen lehtësisht)
 • Lloji 6: Copa me gëzof me buzë të rreckosura, një jashtëqitje e butë
 • Lloji 7: I ujshëm, pa copa të ngurta, tërësisht i lëngshëm

Llojet 1–2: Tregon kapsllëk.

Llojet 3–5: Konsiderohet të jetë ideale (veçanërisht 4), jashtëqitjet normale.

Lloji 6–7: Konsiderohet jonormale dhe tregon diarre.

Sa kohë duhet të zgjasë një jashtëqitje normale?

Një jashtëqitje e shëndetshme nuk shkakton dhimbje, nuk ndahet në copa të shumta të vogla ose kërkon shumë kohë dhe shumë shtytje për të dalë. Duhet të duket shumë e lehtë të prodhosh një jashtëqitje dhe duhet të ndihesh sikur i ke zbrazur zorrët sapo të kesh mbaruar. I gjithë procesi nuk duhet të zgjasë më shumë se disa minuta për shumicën e njerëzve, ose idealisht edhe më i shkurtër. Në fakt, një studim i kohëve të fundit gjeti prova se shumica e gjitarëve, pavarësisht nga madhësia e tyre, prodhojnë jashtëqitje në rreth 12 sekonda (japin ose marrin rreth 7 sekonda)!

Nuk është normale të përjetoni shumë tendosje, presion dhe dhimbje gjatë jashtëqitjes. Jashtëqitja nuk duhet të shkaktojë shumë presion ose djegie, të shkaktojë gjakderdhje ose të kërkojë shumë shtytje dhe përpjekje nga ana juaj. Nëse ju duhet të shtyni shumë për të dalë jashtë dhe të vëreni gjak, ka të ngjarë të përjetoni hemorroide. Ndërsa këto zakonisht nuk janë shumë serioze dhe nuk kërkojnë kujdes mjekësor, por mund të jenë të dhimbshme.

Ju gjithashtu nuk duhet të përjetoni shumë ndryshime në qëndrueshmërinë e jashtëqitjes tuaj dhe sa kohë ju duhet për të shkuar. Nëse jashtëqitjet tuaja janë shumë të holla ose shumë të forta dhe të vështira për t’u nxjerrë jashtë, kjo është një shenjë se gjërat nuk po shkojnë mirë në traktin tuaj tretës. Diarreja prodhon jashtëqitje tepër të buta ose të ujshme dhe mund të jetë e rrezikshme nëse vazhdon, sepse dehidraton dhe dobëson trupin. Mund të bëjë që jashtëqitja juaj të jetë e gjelbër.

Çfarë do të thotë kur të dhemb stomaku dhe jashtëqitjet janë jeshile?

Shkaqet e diarresë dhe jashtëqitjes së gjelbër ndryshojnë, por shpesh arsyet janë dehidratimi, gripi viral i stomakut ose infeksioni, si rezultat i ngrënies së diçkaje me parazitë ose baktere të dëmshme, apo edhe diçka nervore.

Diarreja dhe dëshira e papritur për jashtëqitje mund të shkaktohen gjithashtu nga disa medikamente ose kushte mjekësore, si p.sh.

 • Ndjeshmëria ndaj glutenit ose sëmundja celiac (një alergji ndaj glutenit)
 • intoleranca ndaj laktozës (një alergji ndaj ushqimeve të qumështit)
 • sëmundjet inflamatore të zorrëve si sëmundja e Crohn dhe koliti ulceroz
 • sindromi i zorrës që rrjedh

Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të shihni një mjek nëse përjetoni diarre në mënyrë të vazhdueshme.

Kapsllëku nga ana tjetër, kategorizohet nga jashtëqitjet e rralla, zakonisht të dhimbshme që shkaktohen nga kalimi i ngadaltë i kolonit ose mosfunksionimi në dyshemenë e legenit. Shumë njerëz përjetojnë kapsllëk kronik të vazhdueshëm – në fakt, ky është një nga problemet më të raportuara në vizitat e mjekut çdo vit.

Kapsllëku mund të shoqërohet edhe me simptoma të tjera të tretjes si fryrje (gazra), dhimbje barku, fryrje stomaku dhe humbje oreksi. Mund të shkaktohet nga shumë faktorë të ndryshëm në varësi të individit, të cilët do t’i shqyrtojmë më në detaje në seksionin vijues.

Sa keq është ta mbash jashtëqitjen tënde?

Për shkak se mund të mos keni akses në një banjë 24/7, ose të ndiheni rehat duke u derdhur në vende të caktuara, mund t’ju duhet të mbani jashtëqitjen tuaj herë pas here. Ta bësh këtë herë pas here nuk është një punë e madhe, por nuk duhet ta bësh zakon.

Mbajtja e jashtëqitjes mund të ushtrojë presion të shtuar në zorrët dhe zorrën e trashë, duke i bërë ato të ndryshojnë paksa formën nëse e bëni këtë mjaft shpesh. Mund të kontribuojë gjithashtu në kapsllëk dhe sforcim kur më në fund bëni jashtëqitje, sepse kjo bën që jashtëqitja të rritet më tej.

Me kalimin e kohës, nëse e injoroni rregullisht dëshirën tuaj për të jashtëqitur, mund të ndaloni së përgjigjuri gjithashtu ndaj dëshirës. Muskujt që kontrollojnë zorrët tuaja mund të ndalojnë së punuari siç duhet, duke çuar në më shumë kapsllëk. Përpiquni të nderoni trupin dhe jashtëqitjet kur keni nevojë, duke shmangur mbajtjen e tij për më shumë se disa minuta nëse është e mundur.

Udhëzues për jashtëqitjen

Ngjyra e jashtëqitjes, era e jashtëqitjes dhe çfarë do të thotë për shëndetin tuaj

 • Fakte rreth ngjyrës së jashtëqitjes

Ngjyra e jashtëqitjes përcaktohet nga ajo që hamë dhe sasia e enzimave biliare që prodhojmë. Lëngu Biliar është një lëng i verdhë-gjelbër që më së shumti na ndihmon të tretim yndyrnat në dietën tonë. Mund të ndryshojë ngjyrën e jashtëqitjes gjatë procesit të tretjes për shkak të mënyrës se si enzimat ndikojnë në pigmentet në jashtëqitje.

Siç u përmend më lart, ngjyra e një jashtëqitjeje normale duhet të jetë zakonisht kafe e mesme në të errët. Megjithatë, herë pas here pasja e jashtëqitjes së gjelbër është gjithashtu e zakonshme dhe nuk është problem.

Përjetimi i jashtëqitjeve me ngjyrë të zezë, gri, të verdhë, të bardhë ose të kuqe mund të jetë një shenjë se diçka më e thellë nuk është në rregull. Nëse keni jashtëqitje jeshile së bashku me simptoma të tjera si dhimbje stomaku dhe diarre, kjo është gjithashtu problematike.

 • Jashtëqitja e gjelbër ndonjëherë mund të jetë një problem i zakonshëm si tek fëmijët ashtu edhe, në një masë më të vogël, tek të rriturit.

Pse jashtëqitja është e gjelbër dhe cilat probleme shëndetësore mund të shkaktojnë jashtëqitjen e gjelbër?

Nëse nuk e keni bërë kohët e fundit të hani çdo gjë të gjelbër, jashtëqitjet me ngjyrë të gjelbër mund të nënkuptojnë se ushqimi po kalon shumë shpejt në traktin tretës, gjë që mund të jetë një shenjë se keni filluar të përjetoni diarre ose nuk keni konsumuar mjaft fibra për të ngadalësuar tranzicionin në sistemin tuaj të tretjes.

Cilat ushqime mund t’ju japin jashtëqitjen e gjelbër?

Këto përfshijnë perime me gjethe jeshile si spinaqi ose lakra jeshile, lëngjet e perimeve, boronicat, fëstëkët, pluhurat e ushqimit të gjelbër, ushqimet që përmbajnë ngjyrues të gjelbër ushqimor dhe gjithashtu ndonjëherë suplementet e hekurit.

Tek foshnjat, ngjyra dhe konsistenca e jashtëqitjes ndryshon sipas llojit të formulës që u jepet ose nëse ushqehen me gji. Foshnjat e ushqyera me formulë mund të përballen gjithashtu me jashtëqitje më të forta/kapsllëk më të madh në krahasim me foshnjat që ushqehen me gji. Kur foshnjat fillojnë të hanë ushqime të ngurta, disa perime ose fruta mund të shkaktojnë jashtëqitjen e gjelbër te foshnjat.

Përveç jashtëqitjeve jeshile, ka edhe arsye të tjera që mund të zhvilloni ngjyra jonormale të jashtëqitjes. Për shembull, mund të keni gjak në jashtëqitje ose mukozë në jashtëqitjen tuaj.

 • Jashtëqitja a e zezë zakonisht është një shenjë se mund të keni gjakderdhje të brendshme, kështu që nëse kjo vazhdon për më shumë se 2-3 jashtëqitje, duhet të konsultoheni me një mjek.
 • Jashtëqitja e kuqe ose vjollcë mund të jetë disi e zakonshme nëse hani shumë perime me ngjyrë të thellë si panxhari, por nëse përjetoni ngjyra të tilla që nuk mund t’i lidhni me ndonjë ushqim që keni ngrënë kohët e fundit, duhet të mbani një sy se sa ditë zgjat dhe mundësisht vizitoni mjekun.
 • Gjaku në jashtëqitje mund të rezultojë në jashtëqitje të zezë ose gjak të kuq të ndezur në jashtëqitje, që mund të jetë një simptomë e gjakderdhjes nga anusi (e quajtur edhe gjakderdhje rektale).

Gjaku në jashtëqitje në mjekësi quhet edhe hematochezia, e cila mund të shkaktohet nga: ulcerat e stomakut me gjakderdhje, ndërprerja e furnizimit me gjak në një pjesë të zorrëve, gastriti, çarjet anale, ishemia e zorrëve, divertikuloza, hemorroidet (shpesh shkaku i ngjyrës së kuqe të ndezur gjak), infeksioni në zorrë, sëmundje inflamatore të zorrëve dhe polipe ose kancer në zorrën e trashë ose në zorrën e hollë.

 • Jashtëqitja me ngjyrë gri ose të verdhë është normalisht një shenjë se mukusi po hyn në jashtëqitjen tuaj. Kjo tregon se ka të ngjarë që ka një problem me mëlçinë ose fshikëzën e tëmthit, pasi mëlçia është përgjegjëse për prodhimin e lëngut biliar që i jep jashtëqitjes një nuancë gri/verdhë.
 • Mukoza në jashtëqitje mund t’ju bëjë të kaloni “jashtëqitje me fije” që duket se përmbajnë një substancë të ngjashme me pelte, e cila është bërë nga trupi për të mbajtur të lagësht dhe të lubrifikuar shtresën e brendshme të zorrës së trashë.

Cilat janë disa nga shkaqet e mukusit në jashtëqitje?

Këto mund të përfshijnë: sëmundjen e Crohn-it, kolitin ulceroz dhe madje edhe kancerin kolorektal. Një sasi e vogël e mukusit në jashtëqitje nuk është një problem i madh ose një shenjë e një problemi, por shumë nuk është normale. Nëse vëreni mukus në jashtëqitjen tuaj, gjak, dhimbje barku dhe diarre që ndodhin në të njëjtën kohë, drejtohuni tek mjeku juaj për një vlerësim.

 • Fakte rreth erës së jashtëqitjes

Edhe pse mund të tingëllojë e pakëndshme, era e jashtëqitjes nuk është në fakt një gjë e keqe ose një tregues i shëndetit të dobët. Jashtëqitja ka erë për shkak të toksinave që ndihmon për të nxjerrë jashtë trupit dhe për shkak të baktereve të përfshira në mukozën e zorrëve. Nuk ka ndonjë erë specifike të jashtëqitjes që konsiderohet “normale”; përsëri, është thjesht e rëndësishme të mbani një sy që gjërat të jenë të qëndrueshme dhe të rehatshme.

Nëse vëreni një ndryshim të papritur në erën e jashtëqitjes tuaj – nga “jo aq e madhe” në “shumë, shumë e keqe” – kjo mund të jetë një shenjë se diçka më serioze po ndodh brenda zorrëve tuaja. Nëse aroma vazhdon për disa ditë, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj, i cili mund të rekomandojë një kolonoskopi nëse është e nevojshme.

6 Shkaqet e zakonshme të jashtëqitjes jonormale

 1. Nivelet e larta të stresit

Stresi psikologjik është një faktor i rëndësishëm për zhvillimin e sindromës së zorrës së irrituar (IBS) … streset psikologjike kanë ndikim të theksuar në ndjeshmërinë, lëvizshmërinë, sekretimin dhe përshkueshmërinë e zorrëve, dhe mekanizmi themelor ka një korrelacion të ngushtë me aktivizimin e imunitetit të mukozës, ndryshimet në sistemin nervor qendror, neuronet periferike dhe mikrobiota gastrointestinale.

Stresi kronik e bën të vështirë për shumë njerëz që të relaksojnë trupin e tyre dhe të shkojnë në tualet siç duhet. Truri dhe zorra jonë në fakt kanë një marrëdhënie shumë të ngushtë; ata komunikojnë se si ndiheni me njëri-tjetrin, duke punuar për të rritur dhe ulur “hormonet e stresit” në varësi të disponimit tuaj, të cilët luajnë një rol të madh në tretje të shëndetshme.

Në fakt, çrregullimet e zakonshme të tretjes si sindroma e zorrës së irrituar (IBS) janë të lidhura ngushtë me nivelet e larta të stresit. Kur ndihemi të stresuar, truri ynë i komunikon këto ndjenja të pakëndshme në traktin tonë tretës, duke e bërë shumë të zakonshme që muret e zorrëve ose të ngushtohen dhe të tensionohen (duke shkaktuar kapsllëk) ose të punojnë jashtë orarit dhe ngërçe (duke shkaktuar diarre).

Stresi ndonjëherë mund të jetë një pengesë e madhe e tretjes për t’u kapërcyer, aq shumë sa që tashmë mund të hani një dietë të shëndetshme dhe të pini shumë ujë, por pa adresuar gjithashtu nivelet e larta të stresit, ende nuk mund të përjetoni një lehtësim të tretjes. Ndërsa mund të mos jeni në gjendje të kontrolloni gjëra të tilla si një orar i ngjeshur, mund t’i jepni përparësi uljes së stresit duke u siguruar që të bëni gjumë të mirë çdo natë dhe duke u ushtruar rregullisht, të cilat ndihmojnë në uljen e niveleve të hormoneve të stresit.

 1. Dieta e ulët në fibra

Fibrat janë jashtëzakonisht të rëndësishme kur bëhet fjalë për jashtëqitjet e shëndetshme; fibra është substanca lidhëse që i jep formën jashtëqitjes dhe e ndihmon atë të lëvizë nëpër traktin tretës. Ekzistojnë dy lloje fibrash, të cilat të dyja luajnë një rol në krijimin e jashtëqitjeve të shëndetshme: fibra e patretshme dhe e tretshme. Dallimi midis të dyjave është aftësia e tyre për t’u tretur në ujë; fibra e tretshme është në gjendje të shpërndahet në ujë ndërsa fibra e patretshme jo.

Nëse luftoni me kapsllëkun e vazhdueshëm, kushtojini vëmendje sasisë së fibrave që konsumoni çdo ditë. Mendoni të ndërroni disa nga ushqimet në dietën tuaj që u mungojnë fibrat – si mishi, djathi, karbohidratet e rafinuara dhe vajrat e hidrogjenizuara – me ushqime shumë më të shëndetshme dhe të plota që i ofrojnë trupit shumë më tepër përfitime (do të gjeni një listë të këtyre ushqimeve më poshtë ).

 1. Ushqimet inflamatore dhe autoimune

Fatkeqësisht, shumë njerëz konsumojnë ushqime të zakonshme inflamatore dhe alergjenike në baza të shpeshta, dhe këto mund të prishin aftësinë e sistemit tretës për të prodhuar jashtëqitje normale, përveç krijimit të kushteve më serioze si sindroma e zorrëve që rrjedh dhe sëmundjet autoimune. Nëse jeni duke luftuar për të shkuar normalisht në tualet, përpiquni të shmangni këta “fajtorë të zakonshëm” inflamatorë të tretjes që mund të jenë fajtorë:

 • Ushqimet konvencionale të qumështit (si qumështi i lopës, djathrat dhe jogurtët që nuk janë organikë ose të pasterizuar).
 • Gluteni (që gjendet në të gjitha produktet e grurit, pothuajse të gjitha ushqimet e përpunuara dhe çdo gjë që përmban thekër dhe elb) që përkeqëson çdo çrregullim të tretjes.
 • Soja e përpunuar (e përdorur në ushqime si qumështi i sojës, zëvendësuesit e mishit të sojës, hamburgerët e perimeve të paketuara dhe shumë ushqime të përpunuara) që është një ushqim me alergjen të lartë dhe që shkakton autoimunitet.
 • Sasi të larta sheqeri, nga të cilat bakteret e pashëndetshme ushqehen në zorrët tuaja.
 • Gjithashtu mbani një sy në lloje të ndryshme të arrave, drithërave dhe butakëve, pasi këto janë gjithashtu alergjenë të lartë dhe të vështirë për t’u tretur nga disa njerëz.
 1. Alkooli dhe Kafeina

Alkooli dhe kafeina mund të krijojnë një sërë reagimesh negative në traktin tretës që varen nga personi individual. Për shembull, disa njerëz përjetojnë një nevojë dhe aftësi të shtuar për të dalë jashtë pasi kanë konsumuar kafeinë, ndërsa të tjerë kanë problemin e kundërt.

Kafeina dhe alkooli gjithashtu mund të dehidratojnë zorrën e trashë, dhe siç mësuat, një trakt tretës i hidratuar mirë është thelbësor për krijimin e jashtëqitjeve të shëndetshme dhe normale.

 1. Ndryshimet hormonale

Gratë zakonisht raportojnë se kanë të bëjnë me më shumë kapsllëk, IBS dhe çështje të tretjes sesa meshkujt. Ekspertët besojnë se ka një sërë arsyesh që kontribuojnë në problemet e tretjes së grave, disa prej të cilave përfshijnë: ndryshimet në hormonet gjatë ciklit menstrual (periudha që një grua ka menstruacione ajo mund të ketë më shumë kapsllëk për shkak të niveleve më të larta të progesteronit), shtatzënia, medikamentet hormonale, ndjenjat, stresi dhe nxitimi ose lënia shumë pak kohë për një rutinë të shëndetshme të banjës.

Një tjetër kontribues i mundshëm është presioni dhe sikleti shoqëror që i pengon gratë të shkojnë në tualet në banjat publike ose në shtëpitë e miqve.

 1. Sëmundjet themelore

Siç u shpjegua më lart, ka shumë kushte shëndetësore që ndikojnë në ngjyrën e jashtëqitjes dhe shkaktojnë lëvizje jonormale të zorrëve. Ndonëse nuk doni të nxitoni në ndonjë përfundim menjëherë dhe të supozoni më të keqen kur jashtëqitja juaj ndryshon ngjyrën ose jeni kaps, kjo është padyshim diçka për të cilën duhet të shkoni te mjeku dhe të mos prisni shumë gjatë.

Disa ndryshime në zakonet tuaja të zorrëve mund të tregojnë për kushte të mundshme serioze si sëmundja e fshikëzës së tëmthit ose mëlçisë, gjakderdhja, parazitët e zorrëve etj. Kushtet e tjera shëndetësore që duhet të përjashtoni me mjekun tuaj përfshijnë: sëmundje inflamatore të zorrëve, kancer, alergji ushqimore ose reagime nga medikamentet/suplementet.

7 hapa për ta kthyer jashtëqitjen tuaj në normale

 1. Rritni marrjen e fibrave

Një shkak i zakonshëm i kapsllëkut është mosngrënia e mjaftueshme e fibrave dietike. Fibra vepron si një laksativ natyral në shumë mënyra, sepse shton masë në jashtëqitje dhe ndihmon në pastrimin e zorrëve tona.

Të rriturit dëshirojnë të sigurohen që të konsumojnë sa më shpesh fibra nga burime të plota ushqimore (në krahasim me fibrat e krijuara artificialisht që gjenden në gjëra të tilla si produkte diete “me fibra të lartë” dhe shake të përgatitura paraprakisht, të shitura në treg).

Është më mirë të synoni të merrni midis 25-40 gram fibra në ditë, me individë më të mëdhenj dhe burrat zakonisht kanë nevojë për një sasi në skajin më të lartë të peshores. Marrja e kaq shumë fibrave nuk duhet të jetë shumë e vështirë nëse dieta juaj përbëhet nga ushqime të vërteta, të plota – duke përfshirë shumë fruta dhe perime të freskëta.

Perimet, frutat dhe fasulet janë disa nga burimet më të mira të fibrave të tretshme dhe të patretshme, të cilat do të rrisin aftësinë për të jashtëqitur siç duhet. Megjithatë, çdo person reagon ndryshe ndaj këtyre ushqimeve, dhe disa kanë probleme me tretjen e disa llojeve të fasuleve dhe perimeve fibroze që në fakt mund tëpërkeqësojnë problemin. Pra, jini gjithmonë të vetëdijshëm se si reagoni ndaj ushqimeve dhe përpiquni të zvogëloni çdo gjë që në mënyrë specifike mund t’ju shkaktojë shqetësime të tretjes, në mënyrë që t’i shmangni ato.

Duke supozuar se këto ushqime nuk ju shkaktojnë probleme me tretjen, punoni drejt shtimit të llojeve të ndryshme të ushqimeve me fibra të lartë në dietën tuaj sa më shpesh që të mundeni. Kjo ju ndihmon të hani shumë fibra që e duan zorrët, plus marrjen e ushqyesve të tjerë të rëndësishëm për sistemin tuaj të tretjes si vitaminat, mineralet, elektrolitet dhe antioksidantët.

 • Hani të gjitha llojet e zarzavateve me gjethe (por mos u shqetësoni nëse ato përfundojnë duke shkaktuar jashtëqitje të gjelbër).
 • Perimet krucifere si brokoli dhe lakra (provoni t’i zieni në avull për ta bërë tretjen më të lehtë)
 • Angjinare
 • Bizele dhe lloje të tjera fasulesh (të cilat mund t’i njomni paraprakisht dhe t’i mbini)
 • Kunguj dhe patate
 • Manaferrat, mollët dhe dardhat (të cilat mund të përzihen gjithashtu), fiqtë dhe hurmat
 • fara chia, fara liri dhe arra/fara të tjera të ndryshme.
 1. Pini shumë ujë

Synoni të konsumoni ujë të paktën çdo dy orë; Pirja e një gote ujë çdo dy orë do të parandalojë dehidratimin dhe do t’ju bëjë të keni jashtëqitje më të shëndetshme mëngjesin e ardhshëm.

Sa herë që hani shumë fibra, duhet të siguroheni që të pini edhe shumë ujë. Një sasi e lartë e fibrave, pa lëngje të mjaftueshme hidratuese, në fakt mund të rezultojë në edhe më shumë probleme për të shkuar në tualet, për fat të keq. Mos harroni se fibra bymehet dhe zgjerohet në traktin tretës, kështu që nëse nuk ka ujë të mjaftueshëm për ta përthithur dhe për ta lëvizur atë përmes mukozës së zorrëve, mund të përjetoni fryrje të pakëndshme, gazra, dhimbje dhe kapsllëk.

 1. Konsumoni Probiotikë

Probiotikët ndihmojnë në krijimin e një mjedisi të shëndetshëm në “mikoflorën” e zorrëve. Në thelb kjo do të thotë se sasia e “baktereve të mira” në zorrën tuaj është në gjendje të balancojë sasinë e “baktereve të këqija”, duke ju ndihmuar të qëndroni të lirë nga problemet e tretjes, duke përfshirë kapsllëkun ose diarrenë.

Ushqimet e pasura me probiotikë përfshijnë kefir, kombucha, lakër turshi, kimchi dhe kos të cilësisë së lartë. Sigurohuni që kur blini produkte të qumështit, të zgjidhni gjithmonë produkte organike pasi ato janë më të lehta në tretje, të tilla si qumështi i dhisë, kefiri organik, produktet e qumështit të papërpunuara ose bulmeti që nuk përmban kazeinë A1 që mund të shkaktojë inflamacion.

 1. Ilaçi bimor ProbioHerb

Nëse shpesh përballeni me kapsllëkun, ProbioHerb ka aftësinë natyrale për të zbutur jashtëqitjen e fortë. Funksionon për të tërhequr ujin nga zorra në jashtëqitje dhe e ndihmon atë të lëvizë lehtësisht. ProbioHerb është gjithashtu një relaksues natyral i muskujve, i cili mund të ndihmojë në ndalimin e ngërçeve në zorrë dhe bark.

 1. Mbështetni mëlçinë tuaj

A e dini se mëlçia është përgjegjëse për prodhimin e lëngut biliar që tret yndyrën? Pa lëng biliar të mjaftueshme, yndyrat tona bëhen diçka si sapuni në zorrën tonë! Kjo mbështetet dhe mund të çojë në kapsllëk dhe vështirësi në detoksifikimin e trupit nga toksinat. Një nga mënyrat më të mira për të mbështetur mëlçinë është me dietë dhe stërvitje. Ju gjithashtu mund të përdorni ilaçin bimor Livephora për rigjenerim dhe pastrim të mëlçisë për ta rikthyer trupin tuaj në ndjenjën e tij më të mirë!

 1. Lëvizni trupin tuaj

Të qenit aktiv është një mënyrë e shkëlqyer për ta rregulluar ciklin tuaj të jashtëqitjes në një orar më të rregullt. Ushtrimi stimulon zorrët dhe sistemin limfatik, gjë që ndihmon për të shtyrë mbeturinat deri në zorrën e trashë, duke e bërë më të lehtë largimin e tyre. Për më tepër, stërvitja relakson gjithashtu  mendjen dhe redukton stresin, i cili siç e dini tani është një nga arsyet më të mëdha për problemet e tretjes.

 1. Menaxhoni stresin

Provoni qetësues natyralë të stresit si lutja, ushtrimet, përdorimi i vajrave esencialë relaksues, ushtrimet e frymëmarrjes së thellë, kalimin e kohës në natyrë dhe ilaçin bimor krejtësisht të sigurt Ardavana.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook