Hernia Hiatale

Published On: February 14th, 2023Categories: Gastrointestinale0 Comments on Hernia Hiatale

Hernia Hiatale; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral

 

Hernia hiatale është një gjendje e shkaktuar kur ndodh tërheqje në zonën ku bashkohet stomaku dhe ezofagu (fillimi i diafragmës). Kjo bën që pjesa e sipërme e stomakut të shtyhet lart deri në zgavrën e gjoksit. Si pasojë, sfinkteri esofageal, i cili normalisht vepron si një valvul e njëanshme për të lejuar ushqimin që të shkojë poshtë në stomak, nuk është më në gjendje të parandalojë përmbajtjen e stomakut, duke përfshirë edhe acidet e stomakut, nga ngjitja lart.

Simptomat

Megjithëse shumica e njerëzve me hernie hiatale nuk përjetojnë simptoma, kur shfaqen simptoma, shfaqen kryesisht si dhimbje në gjoks ose urth, të cilat mund të përkeqësohen kur përkulesh, sidomos pas ngrënies, ose gjatë natës ose kur shtrihesh.

Hernia hiatale nganjëherë mund të shkaktojë ngjitje të llëndëve nga stomaku në ezofag. Kjo quhet refluks esofageal dhe mund të shkaktojë urth. Dhimbjet e hernies hiatale mund të ngjajnë me probleme të tjera shëndetësore si ulçerat e stomakut ose sulmet në zemër.

Shkaqet

Njerëzit më të prirur për hernie hiatale janë duhanpirësit dhe njerëzit që janë mbipeshë.

Hernia hiatale ndodh shpesh për shkak të tensionit kronik dhe ekstrem në psoas dhe quadratus lumborum, dy muskuj të mëdhenj që bashkohen me diafragmën, duke i shkaktuar asaj stres kronik. Trajtimi osteopatik (me fërkimin me duar nga një mjek osteopatik) mund të ndihmojë normalizimin e këtyre muskujve.

TRAJTIMI NATYRAL I HERNIES HIATALE

  • Ushqimi

Shmangni ngopjen dhe minimizoni konsumimin e ushqimeve me erëza, të skuqurat, kafenë, çajin, pijet e gazuara, lëngjet e agrumeve, alkoolin, mendrën, specat jeshil dhe të kuq, dhe qepët, të cilat mund të përkeqësojnë simptomat.

Gjithashtu shmangni ngrënien e ushqimeve të rënda dhe më pas shtrirjen ose qëndrimin ulur pas ushqimit, dhe mos pini shumë ujë gjatë dhe pas ngrënies. Ndërkohë që vuani nga hernia hiatale, është më mirë të hani ushqime të vogla disa herë gjatë ditës, në vend të planit tipik tre vakte.

Janë të rekomanduara bananet dhe kokosi (qumështi dhe frutat).

Është e rëndësishme të mos shtoni toksicitet të mëtejshëm në sistemin tuaj, kështu që përpiquni t’i përmbaheni sa vijon:

Mos konsumoni asnjë ëmbëlsues artificial, si Splenda, NutraSëeet ose Aspartame.

Mos pini pije të gazuara.

Shmangni të gjitha ushqimet e shpejta.

Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.

Eliminoni produktet e qumështit konvencional.

Shmangni viçin konvencional.

  • Aromaterapia

Vaj esencial i kardamomit mund të lehtësojë simptomat e urthit. Kjo nuancë është përdorur që nga antikiteti. Vaj esencial i distiluar nga fara e kardamomit ka një aromë të ngrohtë, të ëmbël dhe të këndshme. Përdoret si ilaç për tretjen e ushqimit për shkak të cilësive të tij qetësuese. Deri në shtatë pika mund të vendosen në një banjë të ngrohtë.

Sipërfaqja e sipërme e barkut mund të fërkohet me vajrat e mëposhtëm: vaj eucalipti 2 pika, 1 pikë vaj mendre  dhe 2 pika vaj kopër, të holluar në 5ml (1 lugë çaji) të vajit të rrushit.

  • Bimët mjekësore

Për të zvogëluar inflamacionin dhe simptomat e refluksit të acidit të shkaktuar nga hernia hiatale, bëni një infuzion me pjesë të barabarta të: rrënjëve të comfrey, rrënjë Alte dhe Mbretëresha e Livadheve, dhe të pini gjatë gjithë ditës dhe para se të flini.

Bimë të dobishme për urthin janë: Agrimony, aloe vera, angelica, kopër, hudhër, gentian, goldenseal, rrënjë jamballi, rrënjë alte, majdanoz.

Një pije qetësuese mund të bëhet duke zier një dorë të rrënjëve të çikores të copëtuar në 500ml ujë, për 10.15 minuta. E kullon dhe e pi për lehtësimin e simptomave, të ndarë në 3 vakte gjatë ditës.

Kopër – Ju mund të përtypni farat e koprës ose të bëni një çaj duke shtypur fara dhe duke derdhur ujë të vluar mbi to. Komponimet në këto fara, relaksojnë muskujt në traktin e tretjes dhe lejojnë kalimin e  gazrave të bllokuar. Si një bonus, ju do të keni gjithashtu një frymë më të freskët, të ngjashme me konsumimin e majdanozit.

Xhenxhefili – Pirja e çajit të gingerit (xhenxhenfil) dhe ngrënia e rrënjëve të freskëta të xhenxhefilit janë dy mjete të shkëlqyera për gazin. Shtoni sasi të vogla xhenxhefili (të thata ose të freskëta) në ushqimin tuaj, sipas dëshirës. Ju gjithashtu mund të merrni një lugë çaji me xhenxhefil të freskët të integruar para ngrënies për lehtësimin e gazrave.

Fara qimnoni – Provoni të shtoni farat e qimnonit në më shumë nga ushqimet tuaja, veçanërisht nëse ushqimet janë të njohura që shkaktojnë gazra. Farat e qimnonit lehtësojnë gazrat, dispepsinë dhe ngërçin, si dhe stimulojnë tretjen e duhur.

Majdanozi – Shtimi i më shumë majdanoz në dietën tuaj është gjithashtu një ilaç shumë i mirë për gazrat. Shto majdanoz, të freskët, të grirë apo të thatë, si erëz, tek ushqimet që mund të kontribuojnë në gazrat e zorrëve për të ndihmuar në parandalimin e tyre.

Hudhra – Hudhra është një tjetër ilaç i mirë në shtëpi për gazrat. Hudhra ndihmon në nxitjen e tretjes. Për rezultate më të mira, përdorni hudhër të freskët. Ju gjithashtu mund ta shoqëroni me majdanoz ose fara kopri për të freskuar frymën tuaj dhe për të larguar erën e hudhrës.

  • Të tjera

Ushtrimet e frymëmarrjes

Ushtrimet e frymëmarrjes së thellë mund të ndihmojnë për të forcuar muskujt e diafragmës dhe për të zgjeruar mushkëritë. Kjo është e rëndësishme pasi shumë njerëz me hernie hiatale kanë kufizime të frymëmarrjes dhe kanë një zakon të gllabërojnë ajrin më shpesh se normalisht. Kjo shkakton që ajri i tepërt të hyjë në stomak, duke theksuar hapjen e diafragmës përmes së cilës kalon ezofagu dhe duke përkeqësuar simptomat e hernies hiatale. Ushtrimet e ndërgjegjshme të frymëmarrjes mund të ndihmojnë në ngadalësimin e shkallës së gëlltitjes në nivele më të rregullta.

Ushtrimi dhe mënyra e jetesës

Uluni në një kolltuk, thithni dhe pastaj mbani frymën ndërsa ngrini gjunjët në gjoks. Ulini gjunjët dhe pastaj nxirrni frymën. Përsëriteni këtë ushtrim disa herë në një séance, dhe përsëriteni disa herë në ditë.

Kur flini, sigurohuni që pjesa e sipërme e trupit të jetë në një pozicion të ngritur, në mënyrë që zgavra e gjoksit jetë mbi stomak. Kjo do të parandalojë ngritjen e stomakut në zgavrën e gjoksit.

që i gjeni duke shtypur foton më poshtë.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook