Këshilla për Sindromën e Zorrës së Irrituar

Këshilla për Sindromën e Zorrës së Irrituar

 

Sindroma e zorrës së irrituar është një problem i zakonshëm në të cilin pacientët vuajnë nga një sërë çrregullimesh që prekin sistemin tretës. Ajo është sëmundja më e shpeshtë e traktit gastrointestinal që prek 15-20% të popullsisë dhe veçanërisht të rinjtë dhe gratë. Dhimbjet e barkut dhe fryrjet janë simptomat më të zakonshme të këtij problemi dhe pacientët shpesh herë kanë jashtëqitje normale dhe herë të tjera jonormale.

Sindroma e zorrës së irrituar shpesh përmendet me shumë emërtime të ndryshme. Disa e quajnë këtë gjendje “stomak nervoz”, të tjerë e quajnë “kolit”, “zorrë të irrituar”, ose “kolit spastik”.

Gjendja është më e zakonshme tek njerëzit në adoleshencë të vonë deri në fillim të të dyzetave.

Gratë vuajnë nga sindroma e zorrës së irrituar më shpesh se meshkujt dhe kjo gjendje mund të prekë më shumë se një anëtar të një familjeje.

Një sërë faktorësh mund të “shkaktojnë” sindromën e zorrës së irrituar. Këta faktorë përfshijnë disa ushqime, medikamente si dhe stresin emocional. Disa kërkime kanë treguar se nëse ka shumë baktere në traktin gastrointestinal, atëherë ato mund të kontribuojnë në zhvillimin e simptomave.

Cilat janë Simptomat e Sindromës së Zorrës së Irrituar?

Disa njerëz mendojnë se sindroma e zorrës së irrituar është përgjigja e zorrëve ndaj stresit dhe ankthit. Edhe pse simptomat ndryshojnë nga personi në person, ka disa simptoma të njohura dhe të zakonshme që ndodhin pothuajse në të gjithë pacientët. Këto simptoma përfshijnë:

 • Diarre
 • Kapsllëk
 • Dhimbje barku dhe ngërçe në pjesën e poshtme të shpinës
 • Fryrje
 • Ënjtje në bark
 • Intoleranca ushqimore
 • Urthi dhe vështirësi në tretje
 • Dhimbje koke
 • Lodhje
 • Nevoja e vazhdueshme për të urinuar
 • Depresioni

Simptomat që përmendëm më sipër mund të jenë pasojë e sëmundjeve të tjera dhe për këtë arsye personat që i përjetojnë duhet të konsultohen me një mjek të specializuar për të vendosur diagnozën e duhur të problemit.

Faktorët që Ndikojnë në Funksionin e Tretjes

Shkaqet e sindromës së zorrës së irrituar janë hetuar dhe gjetur nga shkencëtarët për shumë dekada pa një shpjegim bindës. Megjithatë, duket se personat që nuk i kushtojnë vëmendje dietës së tyre (vaktet e parregullta, ndryshimi i modeleve dietike), njerëzit me shumë stres, ankth apo çrregullime psikologjike kanë më shumë gjasa të kenë sindromën e zorrës së irrituar.

Së fundmi, është vërejtur se rreziku i zhvillimit të kësaj sindrome rritet me gjashtë herë te pacientët pas infeksioneve të rënda gastrointestinale (helmime nga ushqimi, gastroenterit).

Këshilla të thjeshta ushqyese për t’ju ndihmuar të përballeni me problemet në zorrën e trashë

– Pini shumë ujë dhe lëngje.

– Mbështetuni në vaktet e shpeshta, duke zvogëluar përmasat e vaktit.

– Sigurohuni që të përtypni ushqimin mirë dhe ngadalë.

– Bëni ushtrime rregullisht.

– Qëndroni larg burimeve të stresit.

– Kufizoni pijet alkoolike dhe pijet me kafeinë.

– Mbështetuni në disa bimë natyrale që ndihmojnë në qetësimin e zorrës së trashë, më e famshmja prej të cilave është nenexhiku.

– Mbani një ditar të vogël, duke regjistruar të gjitha ushqimet që shkaktuan simptoma, për të shmangur marrjen e tyre përsëri.

Pacientët me sindromën e zorrës së irrituar duhet të identifikojnë ushqimet që kontribuojnë në përkeqësimin e simptomave të tyre; Sepse ky është aspekti më i rëndësishëm i planit të trajtimit dhe ka shumë dieta që mund t’i ndihmojnë këta pacientë në sigurimin e një programi diete të zorrës së trashë që i ndihmon ata të hanë vakte ditore që lehtësojnë simptomat e zorrës së trashë dhe shmangin përsëritjen e tyre.

Theksojmë se sindroma e zorrës së irrituar është një entitet klinik kompleks, i cili edhe pse nuk paraqet rreziqe të mëdha për shëndetin e pacientit, megjithatë mund ta dëmtojë atë mendërisht dhe fizikisht, prandaj mos neglizhoni në kurimin e tij në mënyrë natyrale, dhe nëse është nevoja të merrni edhe produktin bimor Senecol, që e gjeni duke shtypur foton më poshtë.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook