Pastrimi i stomakut; Ja disa përzierje natyrale

Pastrimi i stomakut; Ja disa përzierje natyrale

 

Stomaku është i mbushur me mbetje ushqimore, mbeturina dhe toksina, të cilat mund të shkaktojnë dhimbje, parehati, fryrje dhe kapsllëk.

Nëse dëshironi të pastroni stomakun për të larguar fryrjet apo për të hequr toksinat nga trupi në përgjithësi, në artikullin e mëposhtëm do të shqyrtojmë pijet natyrale që do t’ju ndihmojnë për këtë.

Pastrimi i stomakut nuk është i vështirë, dhe ka shumë metoda natyrale që mund të ndiqni për të arritur këtë qëllim dhe këtu do të shqyrtojmë më të rëndësishmet prej tyre.

Rëndësia e pastrimit të stomakut

Ndjekja e metodave të ndryshme të pastrimit të stomakut dhe zorrës së trashë ndihmon në arritjen e përfitimeve të mëposhtme:

– Largon kapsllëkun dhe ju trajton në mënyrë natyrale.

– Largon akumulimin e toksinave nga trupi dhe sistemi tretës.

– Zbut ashpërsinë e problemeve të ndryshme të tretjes si sindroma e zorrës së irrituar.

Metoda natyrale të pastrimit të stomakut

– Pastrimi i stomakut me lëngje dhe pije natyrale

Këtu janë lëngjet dhe pijet e ngrohta më të rëndësishme që mund të pini për të pastruar stomakun dhe për ta shpëtuar atë nga toksinat:

  1. Pini shumë ujë

Uji largon toksinat nga stomaku dhe ruan shëndetin e sistemit tretës duke hidratuar trupin dhe duke e pastruar atë nga mbeturinat.

Pirja e ujit të vakët me stomakun bosh në mëngjes ndihmon në pastrimin e stomakut dhe zorrëve. Gjithashtu duhet të pini të paktën 8 gota ujë çdo ditë për të mbajtur trupin të hidratuar dhe për të balancuar sistemin tretës.

Ju gjithashtu mund të hani shumë ushqime që kanë një përmbajtje të lartë uji, si tranguj, shalqi, domate, e të tjera.

  1. Ndiqni një dietë të pasur me fibra

Fibrat ruajnë shëndetin e sistemit të tretjes dhe veprojnë si lëndë djegëse për të mbajtur një stomak të shëndetshëm dhe lëvizje të qetë dhe të rregullt të zorrëve.

Ju mund të merrni një përqindje të lartë të fibrave në shumë fruta dhe perime, si mollët, dardhat, luleshtrydhet dhe karotat, së bashku me fasulet, thjerrëzat, qiqrat, quinoa dhe tërshëra.

  1. Nenexhiku; Zierja e gjetheve të nenexhikut apo mendrës redukton kolitin dhe dhimbjet e stomakut. Ngrënia e saj çdo ditë ndihmon gjithashtu në pastrimin e mirë të stomakut, duke ditur që nenexhiku ka veti të dobishme për sistemin tretës.
  2. Farat e koprës: Mund të bëni një pije të ngrohtë nga farat e koprës dhe ta pini çdo 3-4 orë në ditë për të pastruar stomakun.
  3. Pije qimnon: Mjafton të shtoni një lugë fara qimnon në 1.3 litra ujë dhe lëreni përzierjen derisa të vlojë pak, më pas pijeni këtë përzierje 2-3 herë në ditë për 5-6 ditë.

– Pastrimi i stomakut me përzierje natyrale

Ju mund ta pastroni stomakun si më poshtë:

  1. Përzierja e limonit dhe mjaltit: Mund të përzieni në sasi të barabarta xhenxhefil, limon dhe mjaltë, më pas hani një lugë prej tij 2-3 herë në ditë.
  2. Limoni: Provoni të shtoni pak lëng limoni në vaktet tuaja pasi të keni mbaruar gatimin e tyre, pasi limoni përmban enzima që do t’ju ndihmojnë me tretjen.
  3. Mollë, xhenxhefil, limon dhe kripë deti

Kjo përzierje është një nga recetat e fuqishme natyrale për pastrimin e zorrës së trashë dhe stomakut. Ja si ta përgatisni:

– Ngrohni 100 ml ujë dhe hidheni në një filxhan.

– Shtoni pak kripë deti dhe e përzieni mirë.

– Shtoni pak lëng molle, lëng xhenxhefili dhe lëng limoni.

Pijeni këtë përzierje në mëngjes me stomakun bosh, si dhe para se të hani një drekë të lehtë dhe përsëri në mbrëmje, dhe përpiquni të pini afërsisht 6-8 gota të shpërndara gjatë ditës.

Preferohet që gratë shtatzëna ta shmangin këtë përzierje.

Po pas pastrimit të stomakut?

Edhe pse shumica e njerëzve pastrojnë stomakun dhe më pas neglizhojnë periudhën pasuese, ndjekja e zakoneve të shëndetshme pas pastrimit të stomakut do t’ju shërbejë në planin afatgjatë.

Këtu janë këshillat më të rëndësishme:

– Hani vetëm ushqime që nuk dëmtojnë trupin dhe sistemin të tretjes dhe shmangni ato që shkaktojnë çrregullime të ndryshme të tretjes.

– Ndiqni një dietë të shëndetshme të pasur me perime, fruta dhe lëndë ushqyese të dobishme.

– Shmangni ngrënien e tepërt, thjesht hani atë që ju nevojitet.

– Pini sasinë e duhur të ujit dhe mos neglizhoni ushtrimet ose lëvizjet.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook