7 Hormonet Thelbësore

Published On: December 24th, 2023Categories: Të ndryshme, Të Reja Mjekësore0 Comments on 7 Hormonet Thelbësore

7 Hormonet Thelbësore dhe çfarë mund të bëni për t’i mbajtur ato të balancuara

 

Nëse keni vuajtur ndonjëherë nga çekuilibri hormonal, atëherë e dini mirë se si mund të bëjë kërdi në trupin dhe gjithë jetën tuaj. Me pak njohuri dhe gatishmëri për të ndryshuar, mund të shëroni çekuilibrin hormonal në jetën tuaj!

Çfarë janë hormonet?

Hormonet janë lajmëtarë kimikë të sekretuar drejtpërdrejt në qarkullimin e gjakut. Ato ndihmojnë trupin në qindra funksione të nevojshme. Disa nga këto përfshijnë:

– Metabolizmin

– Frekuencën e zemrës

– Oreksin

– Gjumin

– Funksionin seksual

– Humorin dhe emocionet

– Përgjigjet ndaj stresit

– Temperaturën e trupit

– Fertilitetin

– Rritjen e indeve

Sipas një sondazhi, gratë e moshës 30 deri në 60 vjeç, gati gjysma pohojnë se çekuilibri hormonal ka ndikuar negativisht në jetën e tyre. Për shkak se sistemi riprodhues i një gruaje është më i komplikuar se ai i një burri, gratë priren të kenë më shumë probleme të lidhura me hormonet gjatë jetës së tyre. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që meshkujt nuk mund të ndikohen nga hormonet që kanë shkuar keq. Për shembull, studimet deklarojnë se një në nëntë burra janë në rrezik të kancerit të prostatës. Ky lloj kanceri mund të shkaktohet nga një rritje e estrogjenit shumë agresiv, përveç sasive më të ulëta të progesteronit dhe testosteronit.

7 hormonet që duhet të njihni

Le të hyjmë menjëherë në temë dhe të flasim për disa nga hormonet që ju prekin më shumë:

1 | Kortizoli

Kortizoli është një kimikat i domosdoshëm dhe i rëndësishëm për trupin në sasi të moderuara. Është veçanërisht i rëndësishëm gjatë një krize, sepse dërgon sinjale për të ndihmuar trupin të performojë më të mirën gjatë një përgjigjeje “luftoni ose fluturoni”. Megjithatë, prodhimi i tepërt mund të çojë në sëmundje kronike, si dhe në nivele më të larta të inflamacionit në përgjithësi.

2 | Melatonina

Melatonina ndihmon me ciklet e gjumit, d.m.th., ritmin cirkadian. Është gjithashtu një luftëtar i fuqishëm kundër kancerit dhe antioksidant. Të kesh sasinë e duhur të melatoninës në sistemin tonë gjithashtu ndihmon trupin të prodhojë sasinë e duhur të një kimikati tjetër të rëndësishëm, neurotransmetuesin Serotonin.

Nivelet e ulëta të Melatoninës mund të shkaktojnë funksion të ulët imunitar dhe çekuilibër metabolik, i cili nga ana tjetër mund të çojë në shtim në peshë, diabet, sëmundje të zemrës, sëmundjen e Alzheimerit dhe një rrezik më të lartë për shumë lloje të kancerit.

3 | Estrogjeni

Estrogjeni është në fakt një grup hormonesh që ekzistojnë si tek meshkujt ashtu edhe tek femrat. Estradioli (E2) është më agresiv. Estroni (E1) dhe Estrioli (E3) janë forma të buta të hormonit. Estetroli (E4) prodhohet nga gruaja gjatë shtatzënisë.

Estrogjenet e prodhuara në mënyrë natyrale luajnë një rol jetik për funksionin riprodhues tek femrat dhe tek meshkujt në një shkallë më të vogël. Tek gratë, ato prodhohen më së shumti në vezore dhe ndihmojnë në zhvillimin e gjinjve, si dhe qimeve nën sqetull dhe pubike. Ato janë gjithashtu kyçe për rregullimin e ciklit menstrual. Për meshkujt, sasi më të vogla të estrogjenit prodhohen nga testikujt dhe veshkat dhe janë çelësi në modulimin e dëshirës seksuale. Në të gjithë njerëzit, estrogjenet janë jetike për funksionin e trurit, zhvillimin e kockave, flokë dhe lëkurë të shëndetshme, prodhimin e mukozës dhe shëndetin e muskujve të legenit.

4 | Progesteroni

Progesteroni është një tjetër hormon i rëndësishëm i sistemit riprodhues për gratë. Ashtu si estrogjeni, edhe meshkujt kanë nevojë për një sasi të vogël. Në gratë shtatzëna, progesteroni është i rëndësishëm për një fetus në zhvillim. Ashtu si estrogjeni, ai gjithashtu ndihmon në rregullimin e menstruacioneve dhe zhvillimin e gjirit. Për meshkujt, progesteroni është katalizatori kryesor për prodhimin e testosteronit të përdorshëm. Studimet kanë treguar gjithashtu se progesteroni mund të jetë gjithashtu parandalues i kancerit për të dy gjinitë për shkak të lidhjes së tij me apoptozën.

5 | Testosteroni

Testosteroni është hormoni kryesor seksual mashkullor. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit, testosteroni tek meshkujt “mendohet se rregullon dëshirën seksuale, masën kockore, shpërndarjen e yndyrës, masën dhe forcën e muskujve, si dhe prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe spermës. Një pjesë e testosteronit shndërrohet gjithashtu në forma agresive të estrogjenit natyral tek meshkujt. Gratë kanë nevojë për një sasi më të vogël të testosteronit për energjinë, moderimin e humorit dhe shëndetin e muskujve dhe kockave.

6 | Hormonet e Tiroides

Hormonet e Tiroides, Triiodothyronine (T3) dhe Thyroxine (T4) lirohen nga gjëndra tiroide. Këto hormone janë kryesisht përgjegjëse për rregullimin e metabolizmit. Ato mbështeten në një furnizim të fortë të jodit të përdorshëm si “karburant”. Hulumtimet e bazuara në prova tani sugjerojnë se shumica e njerëzve që kanë çrregullime të hormoneve tiroide në të vërtetë vuajnë nga gjendja autoimune Tiroiditi i Hashimotos i cili është lloji më i përhapur.

7 | Insulina

Insulina prodhohet nga Pankreasi dhe lejon shndërrimin e sheqerit të glukozës në ushqim në energji që trupi ta përdorë ose ta ruajë. Sheqeri i lartë i gjakut njihet si hiperglikemia. Kur nivelet e sheqerit janë shumë të ulëta në gjak, kjo quhet hipoglikemia. Diabeti shfaqet kur prodhimi dhe rregullimi i insulinës bëhen të paefektshme. Një studim tronditës i kryer në vitin 2015 nga Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve zbuloi se afër 10% e popullsisë në vendet e xhvilluara vuajnë nga diabeti i tipit 2 i lidhur me stilin e jetesës.

Si të balanconi hormonet në mënyrë natyrale

Mosbalancimi hormonal është shpesh diçka që mund të bjerë mbi ne. Përpara se ta kuptojmë, ne jemi me humor, të lodhur, të dëshpëruar, të shqetësuar, të dëshpëruar, të fryrë, me dhimbje, me mjegull, ngërçe, kemi shtuar peshë, kemi puçrra ose pagjumësi, ose më keq, jemi diagnostikuar me një gjendje shëndetësore. Për më tepër, ne mund të mos e kemi idenë se si arritëm në atë rrugë!

Lajmi vërtet i mirë është se ka mënyra konkrete që mund t’i bashkoni përsëri hormonet në mënyrë natyrale. Sa më shumë të ndryshoni zakonet për të mbështetur hormonet, aq më shumë ndihmoni trupin të shërohet dhe të lulëzojë në çdo mënyrë.

  1. Qëndroni larg ksenoestrogjeneve

Ksenoestrogjenet janë substancat toksike që duhet të shmangni më së shumti për shëndetin hormonal. Pasi hyjnë në trup, ksenoestrogjenet imitojnë formën më agresive të estrogjenit, estradiolin. Kjo parandalon format më të buta të estrogjenit që të lidhen me vendet e receptorit qelizor dhe të kryejnë punën e tyre për shërimin dhe balancimin e trupit.

Ekspozimi ndaj ksenoestrogjeneve është një kontribues i rëndësishëm në rrezikun e kancerit të gjirit. Mund të jetë gjithashtu një faktor kontribues për kancerin e vezoreve dhe mitrës tek femrat dhe kancerin e prostatës tek meshkujt. Ksenoestrogjenet mund të ndërhyjnë në metilimin e estrogjenit, të ndikojnë në funksionin qelizor, të ndryshojnë kiminë e trurit dhe të shkaktojnë çekuilibër në nivelet e kortizolit.

Nëse jeni një grua që ka endometriozë, PVOS, tumore fibroide, PMS dhe perioda të dhimbshme, mund të keni një ngarkesë të rëndë ksenoestrogjenike. Ekspozimi ndaj kimikateve ksenoestrogjene mund të çojë në nivele më të ulëta të testosteronit, mosfunksionim erektil dhe rrezik më të lartë për kancerin e prostatës tek meshkujt.

Për të reduktuar ekspozimin ndaj ksenoestrogjeneve, sigurohuni që të shmangni produktet e mëposhtme që janë burime të zakonshme të tyre:

– Shishet plastike të ujit dhe ushqime të konservuara, të cilat mund të përmbajnë konservues BPA

– Produktet e ndryshme komerciale; sidomos kremrat kundër diellit që përmbajnë 4-MBC

– Frutat dhe perimet komerciale, jo organike që mund të kenë mbetje glifosate (Glyphosate është një pesticid dhe përçarës i njohur endokrin).

– Uji i rubinetit, i cili mund të përmbajë mbetje kontraceptive orale që prishin hormonet, midis toksinave të tjera.

– Produktet komerciale për larjen dhe pastrimin.

– Mishrat dhe bulmetrat komerciale.

  1. Një grup tjetër toksinash që duhen shmangur për shëndetin hormonal janë halidet.

Këto përfshijnë klorin (klorurin), fluorin, brominin dhe perkloratin, një derivat bromidi. Shumë prej këtyre llojeve të halideve në trup mund të “vrasin nga uria” gjëndrat endokrine dhe riprodhuese të jodit. Si te burrat ashtu edhe te gratë, tiroidja, hipotalamusi, hipofiza, gjaku dhe muskujt janë vetëm disa zona që kërkojnë këtë mineral thelbësor. Gjinjtë dhe vezoret e grave gjithashtu mbështeten në sasi të mëdha të jodit.

Përsëri, mënyra më e mirë për të reduktuar ekspozimin toksik ndaj halogjenëve është t’i shmangni ato.

Këtu janë disa burime që mund të hasni në jetën tuaj të përditshme:

– Uji i rubinetit (fluor dhe klor).

– Pishina dhe vaskat e nxehtë (klor dhe brom).

– Tapet i ri, bojë e re dhe ambiente të reja të brendshme të makinave (bromi).

– Bukë komerciale, pasta dhe ushqime të përpunuara (bromid).

– Kripë e “jodizuar” tregtare (klor).

– Pastë dhëmbësh komerciale (fluoride).

  1. Shmangni ushqimet që largojnë hormonet

Disa ushqime mund të jenë ilaç, ndërsa të tjera mund të jenë helm për shëndetin hormonal.

– Yndyrnat trans janë një burim i çekuilibrit hormonal që gjendet në ushqimet e përpunuara.

– Shumë sheqer i rafinuar, si dhe karbohidratet e thjeshta (si ato që gjenden në makaronat, buka dhe pastat komerciale), mund të çojnë në dëmtim të prodhimit dhe rregullimit të insulinës.

– Kafeja mund të jetë një burim i fortë antioksidantësh. Megjithatë, shumë kafeinë mund të largojë ciklet e gjumit, të cilat mund të ndërhyjnë në prodhimin e melatoninës.

– Alkooli është një tjetër substancë e dëmshme për hormonet. Për të balancuar hormonet dhe për të parandaluar kancerin, ndaloni pirjen e alkoolit. Hulumtimet sugjerojnë gjithashtu se pirja e birrës mund të shkaktojë rritje të niveleve agresive të estrogjenit, pasi ndër fitonutrientët në HOPS janë disa faktorë nxitës agresiv të estrogjenit.

Hidratimi me burime të pastra uji është një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur hormonet të ekuilibruara në një cikël solid detoksifikimi. Megjithatë, sigurohuni që të qëndroni larg ujit të rubinetit. Besoni apo jo, burimet e ujit komunal që janë testuar dhe etiketuar “të sigurta për t’u pirë” mund të përmbajnë mbetje kontraceptive, si dhe klor dhe fluor.

  1. Konsumoni ushqime të pastra, që balancojnë hormonet

Ajo që vendosni në trupin tuaj ose do të ndihmojë ose do të pengojë ekuilibrin hormonal. Konsumimi i sasive të moderuara të mishit organik, pa hormone dhe mishi të rritur në kullota (dhe bulmeti nëse nuk jeni intolerant), si dhe peshku i kapur i egër si salmoni, mund të jenë burime të shkëlqyera të acideve yndyrore omega-3, acidit linoleik të konjuguar. CLA). Dhe shumë vitamina dhe minerale si seleni, B-6, vitamina E, kalciumi dhe magnezi janë të gjitha jetike për shëndetin hormonal. Për shembull, nivelet e ulëta të triptofanit dhe magnezit mund të çojnë në nivele të ulëta të melatoninës. Proteinat e pastra organike me bazë shtazore si mishi i viçit dhe vezët janë burime natyrore të këtyre pararendësve hormonalë.

Gjëja kryesore është të hani sa më pastër që të jetë e mundur kur bëhet fjalë për mish dhe qumësht. Viçi dhe shpendët komercialë mund të jenë plot me aditivë hormonalë. Mishrat komercialë dhe peshqit e rritur në fermë mund të përmbajnë mbetje OMGJ dhe antibiotikësh.

Burimet e shëndetshme të yndyrës janë thelbësore për shëndetin e trurit, dhe ato gjithashtu mund të ndihmojnë në largimin e toksinave dhe rregullimin e ekuilibrit hormonal. Strategjia më e mirë është të konsumoni një shumëllojshmëri të acideve yndyrore me zinxhir të shkurtër, të mesëm dhe të gjatë. Burime të mira përfshijnë gjalpin organik ose ghee nga bagëtitë e rritura në kullota, vajra të tilla si avokado, kokosi dhe ulliri, dhe mish të freskët organik, peshk, bulmet, vezë, arra dhe fara.

Vaj i ullirit është një burim i fortë i yndyrës së pangopur që është treguar nga shumë studime se krijon membrana qelizore të shëndetshme. Sa më të shëndetshme të jenë qelizat tuaja, aq më lehtë do të jetë që hormonet të komunikojnë me njëri-tjetrin.

Vaj i kokosit është një tjetër goditje e rëndë kur bëhet fjalë për shëndetin hormonal. Ai përmban acid laurik si dhe acide yndyrore me zinxhir të mesëm, të cilat kanë vërtetuar se balancojnë hormonet. Një studim i kryer në fund të viteve 1990 zbuloi se konsumimi i më shumë se gjysmës së kalorive të tyre nga yndyra e kokosit ndihmoi në rritjen e niveleve të HDL të shëndetshme për zemrën tek pjesëmarrësit polinezianë. HDL më e lartë mund të ketë efekte pozitive në ekuilibrin natyral të estrogjenit, veçanërisht në gratë e moshuara.

Dhe mos harroni farat e lirit! Arsyet për të konsumuar lirin për shëndetin hormonal janë të shumta. Para së gjithash, farat e lirit janë shumë të larta në magnez, një burim i mirë i acideve yndyrore Omega 3, janë mbrojtës ndaj kancerit dhe janë shërues për zorrët. Më shumë se çdo gjë, ato ndihmojnë në metabolizimin e estrogjenit.

Së fundi, ka fruta dhe perime organike, jo-OMGJ. Disa perime, në veçanti, mund të ndihmojnë në shëndetin hormonal. Për shembull, ekspertët kanë zbuluar se karotat e papërpunuara ndihmojnë në përpunimin e estrogjenit nga zorrët dhe mund të ndihmojnë mëlçinë të rregullojë më mirë metabolizmin.

Sigurohuni që t’i përmbaheni ushqimit të pastër kur bëhet fjalë për produktet. Konsumimi i perimeve dhe frutave komerciale ju ekspozon jo vetëm ndaj OMGJ, por edhe ndaj mbetjeve të pesticideve të glifosatit. Një studim analizoi katër lloje të ndryshme të komponimeve të glifosatit dhe zbuloi se të gjitha ato ishin përçarëse endokrine.

Po perimet kryqëzore?

Një pyetje e madhe që kanë shumë njerëz me çekuilibër të tiroides ka të bëjë me perimet e etiketuara si “goitrogjene”. Disa studime në të kaluarën kanë gjetur se këto janë shtypëse të tiroides. Si rezultat, për dekada tani, profesionistët kanë rekomanduar që ata me shtypje tiroide të qëndrojnë larg çdo ushqimi që përmban goitrogjene. Kjo është për të ardhur keq, pasi këto përfshijnë disa nga perimet dhe frutat më të pasura me lëndë ushqyese, të tilla si luleshtrydhet, patatet e ëmbla, rrepat, dardha, farat e lirit, rrepka, arrat e pishës dhe një kategori perimesh të njohura si perime kryqëzore.

Perimet kryqëzore janë me të vërtetë disa nga ushqimet më të shëndetshme në planet. Perimet që përfshihen në këtë kategori janë brokoli, lakrat e Brukselit, lakra, lakra jeshile, lulelakra, zarzavatet dhe mustarda. Këto ushqime përmbajnë gjithashtu sulforafan, i cili është vërtetuar se ndihmon në rrugët e detoksifikimit në trup dhe mund të jetë shumë parandalues ndaj kancerit.

Për fat të mirë, disa studime të fundit kërkimore kanë përmbysur përfundimet e kaluara në lidhje me goitrogjenët dhe shëndetin e tiroides. Për shembull, një studim i vitit 2018 zbuloi se minjtë që hanin një dietë me lakër rutabaga të thara në ngrirje nuk kishin ndonjë ndryshim në sinjalizimin e njohur të hormoneve tiroide. Përkundrazi, studiuesit u befasuan kur zbuluan se kjo dietë kishte një efekt shërues në dëmtimin e krijuar nga mekanizmat tipikë të Hashimotos.

Çfarë tjetër mund të bëj për të balancuar hormonet e mia?

Ndërsa ndryshimet në dietë dhe shmangia e toksinave të mëdha janë dy veprimet më të rëndësishme që mund të ndërmerrni për të balancuar hormonet në mënyrë natyrale, ka shumë gjëra të tjera që mund të ndihmoni edhe hormonet tuaja. Të bësh shumë ushtrime dhe gjumë cilësor, të ulësh stresin dhe të qëndrosh larg ndotjes me EMF janë vetëm disa nga veprimet e tjera që mund të ndërmerrni tani.

Po në lidhje me zëvendësimin e hormoneve bioidentike?

Zëvendësimi i hormoneve sintetike është plot me efekte anësore të rrezikshme dhe vjen me një rrezik më të lartë për kancerin e sistemit riprodhues.

Ju mund të balanconi hormonet në mënyrë natyrale duke ndjekur këshillat që u përmëndën në këtë artikull, dhe t’i jepni trupit një shtytje të fortë me anë të produkteve me bimë të shkretëtirës për rregullimin hormonal, si te meshkujt ashtu edhe te femrat.

– Dactynix për Meshkujt

– Vitensis për Femrat

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook