Kolera; Shkaqet, Simptomat, Parandalimi dhe 8 mjekime natyrale

Kolera; Shkaqet, Simptomat, Parandalimi dhe 8 mjekime natyrale

 

Kolera është një sëmundje infektive që shkakton diarre të rëndë të holluar me ujë, e cila mund të çojë në dehidratim dhe madje edhe vdekje nëse nuk trajtohet.

Ajo shkaktohet nga ngrënia e ushqimit apo pirja e ujit të kontaminuar me një bakter të quajtur Vibrio cholerae.

Kolera ka qenë mjaft e përhapur në SHBA në vitet 1800, para se sistemet moderne të ujit dhe trajtimit të ujërave të zeza të eliminonin përhapjen e saj.

Megjithatë, shpërthimet e kolerës janë ende një problem serioz në disa pjesë të botës. Të paktën 150,000 raste i janë raportuar Organizatës Botërore të Shëndetësisë çdo vit.

Sëmundja është më e shpeshtë në vendet me higjienë të dobët, grumbullim, luftë, dhe uri. Vendet më të zakonshme përfshijnë pjesë të Afrikës, Azisë jugore, dhe Amerikën Latine.

Shkaqet e Kolerës

Vibrio cholerae, bakteri që shkakton kolerën, zakonisht gjendet në ushqim apo ujë të kontaminuar me jashtëqitje të një personi të infektuar.

Shkaqet e zakonshme të kolerës përfshijnë:

 • Furnizimi me ujë komunal
 • Akulli i bërë nga uji komunal
 • Ushqimet dhe pijet e shitura nga shitësit në rrugë
 • Perimet e rritura me ujë që përmban mbetje të njeriut
 • Peshku dhe prodhimet e detit të kapura në ujërat e ndotura me të zeza

Kur një person konsumon ushqim të kontaminuar apo ujë, bakteri nxjerr një toksinë në zorrë që prodhon diarre të rëndë.

Nuk është e thënë që ju do të prekeni nga kolera vetëm nga kontakti rastësor me një person të infektuar.

Simptomat e Kolerës

Simptomat e kolerës mund të fillojnë shpejt; nga disa orë deri në pesë ditë pas infektimit. Shpesh, simptomat janë të buta, por nganjëherë ato janë shumë serioze. Rreth një në 20 njerëz të infektuar kanë diarrhea të hollë të rëndë të shoqëruar me të vjella, të cilat shpejt mund të të çojnë në dehidratim.

Edhe pse shumë njerëz të infektuar mund të kenë simptoma minimale ose jo, ata ende mund të kontribuojnë në përhapjen e infeksionit.

Shenjat dhe simptomat e dehidrimit përfshijnë:

 • Rrahje të shpejta të zemrës
 • Humbje të elasticitetit të lëkurës
 • Tharje të membranave mukoze, përfshirë brendësinë e gojës, fytit, hundës, dhe qepallat
 • Presion gjaku i ulët
 • Etje
 • Dhimbje të muskujve

Nëse nuk trajtohet, dehidratimi mund të çojë në shok dhe vdekje brenda pak orëve.

Parandalimi dhe trajtimi i Kolerës

Edhe pse ekziston një vaksinë kundër kolerës, por CDC dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë nuk e rekomandon atë, sepse ai nuk mund të mbrojë as gjysmën e njerëzve që e marrin atë dhe kjo zgjat vetëm disa muaj.

Megjithatë, ju mund të mbroni veten dhe familjen tuaj duke përdorur vetëm ujë të zierë, ujë të dezinfektuar kimikisht, ose ujë në shishe.

Sigurohuni të përdorurni ujë në shishe, të zier, ose të dezinfektuar kimikisht për qëllimet e mëposhtme:

 • Pirje
 • Gatim apo pije
 • Bërje të akullit
 • Larje të dhëmbëve
 • Larje të fytyrës dhe duarve
 • Për larjen e enëve të kuzhinës që përdorni për të ngrënë apo për përgatitjen e ushqimit
 • Për larjen e frutave dhe perimeve.

Për të dezinfektuar ujin, e vloni atë për 3 minuta, ose e filtroni atë dhe përdorni një dezinfektues kimik komercial.

Ju gjithashtu duhet të shmangni ushqimet e papërpunuara, duke përfshirë:

 • frutat dhe perimet e paqëruara
 • qumështin e pa-pasterizuar dhe produktet e qumështit
 • mishin e gjallë apo të gatuar pak dhe midhjet
 • peshkun e kapur në shkëmbinj nënujorë tropikal, të cilat mund të jenë të kontaminuara.

Nëse ju zhvilloni simptoma të rënda  diarreje të hollë dhe të vjella – veçanërisht pas ngrënies së midhjeve të papërpunuara apo nëse udhëtoni në një vend ku kolera është epidemike – kërkoni ndihmë mjekësore menjëherë.

Kolera është shumë e shërueshme, por për shkak se dehidratimi mund të ndodhë shpejt, është e rëndësishme të merrni trajtimin e kolerës menjëherë.

Hidratimi është shtyllë e trajtimit të kolerës.

Varësisht se sa e rëndë është diarrea, trajtimi do të përbëhet prej marrjeve me gojë ose ndërhyrje intravenoze për të zëvendësuar lëngjet e humbura.

Antibiotikët, të cilat vrasin bakteret, nuk janë pjesë e trajtimit emergjent për raste të lehta.

Këtu janë 8 mjekimet natyrale më të mira për kolerën

 1. Rritja e konsumit të lëngjeve

Hapi i parë në trajtimin e kolerës duhet të jetë rihidratimi.

Pra, pini shumë ujë për ta mbajtur trupin tuaj të hidratuar. Por jo çdo lloj uji, por ujë të pastër në shishe ose ujë të pastruar me jod ose klor. Për të qenë në anën e sigurt, e vloni ujin para se ta pini, siç u përshkrua më sipër.

Së bashku me ujin, ju gjithashtu mund të pini ujë kokosi, dhallë, çaj bimor ose lëng portokalli gjatë gjithë ditës.

 1. Rihidrimi oral në shtëpi

Restaurimi i shpejtë i lëngjeve të humbura dhe kripërave përmes zgjidhjes së rihidrimit oral mund të ndihmojë në uljen e intensitetit të simptomave dhe të ndihmojë shërimin e shpejtë.

Përgatiteni vetë ilaçin tuaj për rihidrim oral si më poshtë:

– Përzieni gjysmë luge të vogël kripë dhe 6 lugë të vogla sheqer në 1 litër ose 4 gota ujë të pastër.

– Pijeni këtë sa më shumë herë të jetë e mundur deri sa të shëroheni plotësisht.

 1. Kosi Probiotik

Kosi probiotik është gjithashtu efektiv në shërimin e kolerës. Ai përmban baktere të shëndetshme që promovojnë tretjen dhe ndihmojnë për të luftuar bakteret që shkaktojnë kolerën. Plus, kosi probiotik është i mirë për sistemin tuaj imunitar.

 • Hani 2 deri 3 gota kos të thjeshtë probiotic në ditë deri sa j të shëroheni. Ju mund të shtoni disa feta banane për më shumë dobi.
 • Ju gjithashtu mund të përgatisni një pije të ëmbël të shijshme me kos dhe ta pini atë disa herë në ditë për shërim të shpejtë.
 1. Xhenxhenfili

Duke qenë një antibiotik natyral, xhenxhefili ndihmon për të luftuar infeksionin dhe për  të kuruar kolerën. Ai gjithashtu mund të ndihmojë për të hequr qafe diarrenë, dhimbjet e stomakut dhe dhimbjet e barkut.

 • Grijeni një pjesë të vogël xhenxhefili dhe e përzieni me 1 lugë çaji mjaltë. Hajeni këtë përzierje për të përmirësuar procesin tuaj të tretjes.
 • Përndryshe, ju mund të bëni një çaj xhenxhefili. Shtoni feta të holla të një pjese të vogël të xhenxhefilit në 1 gotë me ujë. Shtoni pak piper të zi, gjethe borziloku dhe gjethe nenexhiku. I vlon me ujë për disa minuta, e filtroni dhe i shtoni pak mjaltë blete. Pini disa gota nga ky çaj bimor në ditë derisa të përmirësoheni.

Shënim: Shmangni xhenxhefilin nëse jeni duke marrë hollues gjaku.

 1. Limoni

Limoni është gjithashtu i dobishëm në trajtimin e kolerës për shkak të elementëve së tij antibacterial. Ai mund të ndihmojë të shkatërrojë bakteret e dëmshme në zorrë dhe në sistemin e tretjes që shkaktojnë kolerës. Plus, vitamina C që përmban limoni nxit sistemin imunitar për të shpejtuar shërimin.

 1. Përzie lëngun e ½ limoni në një gotë me ujë.
 2. Shtoni pak mjaltë dhe kripë, dhe i përzieni mirë.
 3. Pijeni atë në intervale të rregullta derisa të shëroheni plotësisht.

Shënim: Mos i shtoni mjaltë për fëmijët nën 1 vjeç.

 1. Qepa

Qepë është gjithashtu efektive në shërimin e kolerës. Qepa ka antibacterial, si dhe efekte antibiotike dhe antiseptike. Plus, ajo ndihmon në lehtësimin e simptomave të tilla si: tharja e gojës, nervozizmi dhe etja.

 • Përgatitni një pastë me gjysmë qepe dhe 7 ose 8 kokrra piperi të zi. E ndani këtë pastë në 3 doza, dhe e hani 3 herë në ditë për një javë.
 • Përndryshe, përzieni së bashku 2 lugë çaj të lëngut të bardhë të qepës dhe lëngut të hidhur kungulli. Shtoni 1 lugë çaji lëng limoni. Pijeni këtë 2 herë në ditë për t’u shëruar shpejt.
 1. Karafili

Karafili është gjithashtu i dobishëm për trajtimin e kolerës sepse ai ndihmon për të lehtësuar parehatitë e barkut. Plus, kompleksi kimik i quajtur Eugenol që gjendet te karafili ndihmon për të shkatërruar bakteret e zorrëve dhe parazitët që mund të shkaktojnë ose të përkeqësojnë diarrenë.

– Vendosni 10 deri në 15 syth karafili në 5 deri në 6 gota me ujë.

– I vloni me ujë derisa sasia të përgjysmohet.

– Kullojeni dhe lëreni të ftohet.

– Pijeni në intervale të rregullta derisa gjendja juaj të përmirësohet.

 1. Produkti bimor ProbioHeb

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook