Ilaçet farmaceutike po shkatërrojnë shëndetin tuaj

Ilaçet farmaceutike po shkatërrojnë shëndetin tuaj

 

Pak njerëz e dinë se ilaçet kimike shkaktojnë reagime serioze. Pak e dinë se shqyrtimet sistematike të tabelave të spitaleve kanë gjetur se edhe medikamentet e përshkruara siç duhet shkaktojnë rreth 1.9 milion hospitalizime në vit.

840,000 pacientë të hospitalizuar u janë dhënë ilaçe që shkaktojnë reaksione serioze negative për një total prej 2.74 milion reaksioneve serioze.

Rreth 128,000 njerëz vdesin nga medikamentet kimike të përshkruara për ta. Kjo e bën mjekimin me recetë një rrezik të madh shëndetësor, duke u renditur i katërti me goditje si një shkak kryesor i vdekjes.

Komisioni Evropian vlerëson se reagimet e padëshiruara nga ilaçet me recetë shkaktojnë 200,000 vdekje; kështu që së bashku, rreth 328,000 pacientë në SHBA dhe Europë vdesin nga barnat me recetë çdo vit.

Çështjet e lidhura me këtë janë shumë, por më të rëndësishmet janë dy:

  1. Ilaçet kimike kurrë nuk e kurojnë problemin themelor
  2. Ato vijnë me shumë efekte anësore.

Statistika shqetësuese

Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), në vitin 2016, 75.2% e të gjitha vizitave shëndetësore rezultuan nga pacientë që merrnin rregullisht ilaçe kimike. Më pas nuk vjen befasia që 48.9% e amerikanëve marrin të paktën një ilaç kimik, 23.1% marrin të paktën tre dhe 11.9% përdorin rregullisht pesë ose më shumë ilaçe.

Medikamentet e përshkruara më së shpeshti janë analgjezikët, antidepresantët, antidiabetikët dhe agjentët antihyperlipidemik (për menaxhimin e kolesterolit).

A na bëjnë më të shëndetshëm ilaçet farmaceutike?!

Me të gjitha barnat që po marrim, sëmundjet kronike janë rritur për çdo demografik për dekada. Kjo përfshin kancerin, diabetin, sëmundjet e ndryshme autoimune, astmën dhe sëmundjet respiratore, sëmundjet neurodegjenerative dhe kardiovaskulare.

Nga këto statistika rrjedh se këto medikamente me recetë nuk janë kuruar problemet tona fizike dhe se disa, në fakt, po i shkaktojnë ato. Rreziku i vdekjes nga barnat me recetë është më i lartë se nga kanceri i mushkërive, kanceri i gjirit, i prostatës dhe diabeti i kombinuar.

Këtu është një listë e barnave më të zakonshme, dhe pse duhet t’i rishikoni seriozisht ato para se të plotësoni recetën tjetër. Ekzistojnë zgjidhje natyrale të zigurta dhe pa efekte anësore për shumicën e sëmundjeve.

  1. Ilaçet kundër depresionit

Numri i amerikanëve mbi moshën dymbëdhjetë vjeçare që rregullisht marrin anti-depresant është tronditës: në vitin 2014, ai ishte 12.7% e popullsisë, nga 11% në vitin 2008. Kjo është më shumë se një në dhjetë persona, përfshirë fëmijët. Një e katërta e këtyre njerëzve kanë marrë këtë lloj ilaçi për dhjetë vjet ose më gjatë. Numri i recetave antidepresive është rritur vazhdimisht që nga viti 1999.

Efektet anësore të ilaçeve kundër depresionit përfshijnë:

– Sëmundje të zemrës

– dëshpërim dhe mosfunksionim seksual

– probleme me gjumin

– kapsllëk, diarre

– ideimi vetëvrasës

– shtim në peshë

– ankth dhe nervozizëm

– dhimbje të kyçeve dhe të muskujve, spazma

– dhimbje koke

– agresion dhe sjellje të dhunshme.

Ilaçet kundër depresionit janë të përshkruara për dhimbje kronike, ankth dhe depresion. Përdorimi i këtyre medikamenteve është bërë një qasje standarte për trajtimin e dhimbjeve kronike të shkaktuar nga neuropatia diabetike, osteoartriti, migrena dhe sëmundje të tjera.

Rritja masive e numrit të antidepresantëve të përshkruar parashtron pyetjen:

Pse pacientët vazhdojnë të jenë në ankth kronik dhe në depresion pas marrjes së këtyre medikamenteve?

Ja zgjidhja natyrale për Depresionin dhe Ankthin.

  1. Opioidet

Ky lloj i ilaçeve për dhimbje është shumë i përdorur; edhe përdorimi afatshkurtër i tij mund të jetë problematik.

Vdekjet e mbidozës që përfshijnë opioidet me recetë janë katërfishuar që nga viti 1999.  Që nga viti 1999 deri në vitin 2015, më shumë se 183,000 njerëz kanë vdekur në SHBA nga mbidoza të lidhura me opioidet me recetë.

  1. Prednisone

Prednisone është një medikament i zakonshëm steroid i përshkruar për sëmundjet autoimmune, artritin reumatoid dhe kolitin. Ai punon për të shtypur sistemin imunitar. Problemi me përdorimin afatgjatë të steroideve është se duke shtypur sistemin imunitar, ato parandalojnë kurimin. Për më tepër, disa nga efektet anësore mund të jenë shkatërruese:

– rrezik më i madh për të gjitha llojet e infeksionit, të cilat mund të bëhen vdekjeprurëse

– çmenduri, dhe dobësim të kujtesës

– nervozizëm dhe shqetësim

– dhimbje koke kronike

– vizion i dëmtuar

– depresion dhe çrregullime të tjera psikiatrike

– reaksione të forta alergjike

– diabet

– shtim në peshë

– osteoporosis.

Shumë nga efektet anësore do të zhduken pas përdorimit të ndalimit të ilaçit. A nuk është zgjedhje më e zgjuar që të zvogëloni inflamacionin dhe të rritni sistemin tuaj imunitar në mënyrë natyrale?

  1. Inhibitorët e pompës së protonit (Proton Pump Inhibitors) (PPI)

PPI janë të përshkruara për sëmundjen e refluksit gastrointestinal dhe ulçerat. Ato punojnë duke bllokuar enzimat në stomak që prodhojnë acid.

Përdorimi afatgjatë i PPI është i lidhur me rrezikun dukshëm më të madh të kancerit të stomakut, sëmundjeve kronike të veshkave, sëmundjeve neurodegjenerative (p.sh., Alzheimer, dementia, dobësimit të kockave, kolitit dhe vdekjes së parakohshme.

Përveç kësaj, më pak efekte anësore janë:

– dhimbje barku

– kapsllëk

– diarre

– ethe

– fryrje

– dhimbje koke

– të përziera dhe të vjella

– skuqje të lëkurës.

Trajtimi efektiv i GERD do të thotë gjetja e shkakut dhe kurimi i tij në mënyrë natyrale.

  1. Statinat (Statins)

Jepet për të menaxhuar nivelet e larta të kolesterolit. Statinat si Lipitor janë tepër popullore (emra të tjerë të markave: Crestor, Livalo, Mevacor, Pravachol, Zocor). Deri në vitin 2012, 28% e të rriturve mbi moshën dyzetvjeçare kishin marrë medikamente për kolesterolin dhe 93% e atyre medikamenteve ishin statin. Rreziqet e paraqitura me përdorim të rregullt të statineve përfshijnë:

– kanceri i gjirit

– diabeti

– katarakte të syve

– goditje hemorragjike

– humbja e kujtesës

– dëmtimi i veshkave dhe i mëlçisë

– sëmundje musculoskeletal

– sëmundja e Parkinsonit

Për më tepër, përdorimi afatgjatë i barnave të statinës është i njohur për të zbrazur trupin nga lëndët ushqyese të rëndësishme, si: vitamina D, E dhe K, dhe enzimat Q10 (CoQ10). Këto ushqyes janë të rëndësishëm për shëndetin e zemrës.

Statins punojnë duke frenuar enzimat e mëlçisë nga prodhimi i kolesterolit. Duke vepruar kështu, ato bllokojnë prodhimin e ketoneve, të cilat janë aktive në metabolizmin qelizor, duke filluar kështu një efekt të valëzuar në të gjithë trupin.

Statinët në të vërtetë rritin rrezikun kardiovaskular tek gratë, pacientët me Diabet Mellitus dhe tek të rinjtë. Për më tepër, statinat shoqërohen me trefishin e rrezikut të kalcifikimit të arteries koronare dhe arteries aortale.

Programet e parandalimit dhe rigjenerimit primar kardiovaskular, përmes ndryshimeve të stilit të jetesës dhe abstenimit nga përdorimi i duhanit, kanë rritur efikasitetin klinik dhe cilësinë e jetës.

Ju mund të kontrolloni kolesterolin LDL përmes dietës dhe ndryshimeve të jetesës që nuk janë as të vështira as të rrezikshme.

  1. Trajtimi i kancerit – Kimioterapia

Kjo terapi duhet të jetë e jashtëligjshme, por nuk është. Shumë njerëz amerikanë nuk e kanë idenë se ajo ka sukses të pjesshëm vetëm në 2.3 % të rasteve, kurse përqindja e njerëzve që nuk arrijnë të mundin kancerin me kimioterapi është 97.7.

Rreth 75 për qind e onkologëve dhe mjekëve të përgjithshëm nuk do të rekomandonin këtë lloj terapie për anëtarët e tyre të ngushtë të familjes. Pra, pyetja është pse duhet që pjesa tjetër e njerëzve të përdorin kimioterapinë pasi që mjekët nuk e bëjnë këtë për veten e tyre.

Në fakt, kimioterapia i jep trupit më shumë acid dhe toksina, kështu që qelizat e kancerit zhvillohen më shumë dhe krijon një mjedis që qelizat e kancerit të shumohen.

Gjithashtu, kimioterapia shkatërron bakteret e mira në zorrë, kështu që rezulton në uljen e sistemit imunitar. Njeriu nuk është në gjendje të luftojë as kancerin, as sëmundje të tjera.

Një mënyrë e thjeshtë për të shpjeguar se si funksionon kimioterapia është të imagjinoni veten në një pishinë dhe dikush shton një sasi të madhe të pesticideve toksike vetëm për të vrarë disa insekte.

Në përgjithësi, barnat farmaceutike punojnë kundër procesit natyral të trupit për të trajtuar vetëm simptomat. Prandaj ato kanë absolutisht zero mundësi për të ndrequr shkakun e problemit.

Askush nuk mund ta mohjë se produktet bimore janë zgjidhja e duhur për kurimin e të gjitha sëmundjeve.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook