Statinat kanë efekte anësore Serioze

Published On: February 26th, 2023Categories: Zemra dhe Gjaku0 Comments on Statinat kanë efekte anësore Serioze

Statinat kanë efekte anësore Serioze; Ndiqni këto mënyra të thjeshta dhe efektive për të ulur kolesterolin në mënyrë natyrale

 

Statinat janë një grup ilaçesh që përdoren për të ulur nivelin e kolesterolit në gjak. Ato janë një nga ilaçet më të përshkruara sot. Statinat mund të kenë efekte anësore serioze, përfshirë dëmtimin e mëlçisë, rritjen e sheqerit në gjak ose diabetin tip 2, dhe madje edhe humbjen e kujtesës.

Çfarë është Kolesteroli?

Kolesteroli është një lloj yndyre që qarkullon në gjak. Trupi ka nevojë për kolesterol për një shëndet të mirë, megjithatë shumë kolesterol mund të dëmtojë arteriet dhe të rrisë rrezikun për sëmundje të zemrës.

Ekzistojnë dy lloje të kolesterolit:

HDL – lloj “i mirë”

LDL – lloj “i keq”

Pasja e shumë kolesteroli të “keq” (LDL) mund të bëjë që ai të ndërtohet në muret e arterieve, duke formuar pllaka. Pllakat mund të bllokojnë arteriet , duke e bërë më të vështirë rrjedhjen e gjakut. Kjo mund të rezultojë në presion të lartë të gjakut. Pasojat e presionit të lartë të gjakut janë sëmundjet kardiovaskulare dhe një rrezik i vërtetë i sulmit në zemër.

Vlen të përmendet se jo të gjithë mjekët pajtohen për lidhjen midis kolesterolit të lartë dhe sëmundjeve të zemrës.

Thuhet se rreth 25% e kolesterolit në trupin tonë vjen nga dieta, dhe 75% prodhohet brenda trupit nga mëlçia. Prandaj gjithmonë do të ketë njerëz që mbajnë një dietë të shëndetshme, por gjithësesi kanë nivele të larta të kolesterolit. Por mos nënvlerësoni ato 25% që vijnë nga dieta. Ato ende luajnë një rol të rëndësishëm.

Cilat janë efektet anësore të Statinave?

– Dhimbje muskulore dhe dëmtim të tyre.

– Dëmtim i mëlçisë.

– Rritje e sheqerit në gjak ose Diabet tip 2.

– Efekte anësore neurologjike si humbja e kujtesës ose konfuzioni.

– Dhimbje barku.

– Të vjella.

– Marramendje.

– Vështirësi për të fjetur.

– Diarre ose kapsllëk, etj.

Cilat janë alternativat e statinve?

Për të përmirësuar nivelin e kolesterolit të mirë në gjak dhe për të ulur kolesterolin e keq në mënyrë natyrale, ekzistojnë disa zakone të thjeshta, por jetësore, të cilat duhet të respektohen:

– Lexoni etiketën “me pak yndyrë”

Edhe ushqimet që pretendojnë se kanë pak yndyrë mund të kontribuojnë ndjeshëm në nivelin e kolesterolit. Shumë herë formulimet në etiketa i referohen sasisë për një pjesë, ose për 100 gram ose për një paketë. Por, nëse për shembull duhet të konsumoni 300 gramë nga ky ushqim për tu ndier të kënaqur, duhet të rishikoni kuptimin e yndyrave të ulëta. Në fund të fundit, mos lejoni që parullat t’ju mashtrojnë – kontrolloni vlerat ushqyese në numër.

– Hani shumë fibra

Studimet kanë zbuluar se rritja e konsumit të fibrave të tretshme, si ato që gjenden në fruta dhe perime, mund të çojë në një ulje prej 5% të nivelit të kolesterolit në gjak. 5 deri në 10 gram është vetëm për të shtuar një frut ose një perime në ditë – jo një përpjekje e madhe por me një përfitim të madh.

– Hani vezë por pa e tepruar

Konsumi i rekomanduar ditor i kolesterolit është 300 mg për njerëzit e shëndetshëm. Një vezë e vetme përmban rreth 213 mg kolesterol.

Kjo do të thotë që ju mund të hani vezë, pasi ato kanë shumë përfitime shëndetësore, por duhet të planifikoni pjesën tjetër të vakteve në përputhje me rrethanat. Për shembull, në ditët kur hani vezë, zvogëloni konsumin e kolesterolit nga burime të tjera.

– Filloni mëngjesin në mënyrën e duhur

Në vend të drithërave të zakonshëm, filloni ditën me tërshërë. Është e zakonshme të pretendosh që mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, kështu që duhet t’i jepni vendin e duhur.

Një filxhan me tërshërë ka rreth 2 gram fibra të tretshme. Shtoni copa frutash për një shije të ëmbël dhe mëngjesi juaj kundër kolesterolit është gati. Me një sasi të mirë të fibrave të tretshme, niveli i kolesterolit do të mbetet i ulët.

– Mundohuni të zvogëloni sasinë e yndyrës së ngopur që konsumoni

Ekziston një polemikë në lidhje me rolin e yndyrave të ngopura në nivelin e kolesterolit. Institucioni mjekësor flet për dëmtimin e madh të yndyrës së ngopur që rrit nivelin e kolesterolit në gjak. Kjo do të thotë, për shembull, nëse nëse keni nevojë për rreth 2,000 kalori në ditë, atëherë maksimumi 140 prej tyre duhet të vijnë nga yndyrnat e ngopura. Kjo është rreth 16 gramë në ditë.

Ushqimet e zakonshme që përmbajnë yndyrë të ngopur janë kryesisht burimet shtazore, për shembull: gjalpi, mish viçi ose qengji, shpendë me lëkurë, etj. Gjithashtu pasta dhe shumë ushqime të pjekura dhe të skuqura mund të përmbajnë nivele të larta yndyrnash të ngopura. Disa ushqime bimore, të tilla si vaj i palmës dhe vaj i arrës së kokosit përmbajnë gjithashtu yndyrna të ngopura, por nuk përmbajnë kolesterol.
Në çdo rast, hani yndyrë të ngopur në moderim.

– Njihni burimet e yndyrës së tepërt

Yndyrat trans ekzistojnë natyrshëm në mish dhe produkte të qumështit, dhe mund të prodhohen nga një proces kimik që shndërron yndyrën normale në yndyrë trans. Yndyra e tepërt konsiderohet si një nga yndyrat më të këqija industriale në përgjithësi, dhe një nga fajtorët kryesorë të kolesterolit të lartë.

Sigurohuni të dini ushqimet që konsumoni dhe përmbajtjen e tyre yndyrore. Ushqimet që përmbajnë yndyrë trans janë pastat e ndryshme që përmbajnë margarinë, por mund të kontrolloni sasinë e yndyrës së tepërt në të gjitha sendet ushqimore, pasi prodhuesit janë të përkushtuar me ligj që të raportojnë sasitë e yndyrës.

– Hani Peshk

Mishi është pjesë thelbësore e dietës së shumë njerëzve, por nuk duhet të jetë. Mishi i viçit është i pasur me yndyrna që rrisin kolesterolin, ndërsa peshqit, si salmon dhe ton, për shembull, janë të pasura me omega -3, që në të vërtetë ndihmon në uljen e kolesterolit.

Prandaj, rekomandohet të shtoni peshk në menunë tuaj javore dy ose tre herë në vend të mishit. Ai gjithashtu do të diversifikojë ushqimin tuaj dhe do t’ju ndihmojë të luftoni kolesterolin.

– Konsumoni yndyrnat e duhura

Siç e dimë, jo të gjitha yndyrnat rritin kolesterolin dhe ka yndyrna që ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të tij dhe ngrenë kolesterolin e mirë (HDL). Ushqime të tilla si vaj i ullirit, vaj i kokosit, avokado, peshku, farat e lirit dhe arrat përmbajnë yndyrë thelbësore për shëndetin tonë, siç është Omega-3. Ky acid yndyror vepron, ndër të tjera, për të ulur sasinë e triglicerideve në gjak dhe ul kolesterolin.

Hani këto ushqime në vend të ushqimeve të pasura me yndyrna që kontribuojnë në kolesterol të keq (LDL), dhe kështu do të përfitoni dyfish.

Këto këshilla janë për të mirën e shëndetit tonë, dhe siç mund ta shihni, nuk kërkojnë ndonjë përpjekje të veçantë. Këshillohet gjithashtu që të filloni të bëni teste rutinore të kolesterolit që nga mosha 30 vjeç.

  • Duke pasur parasysh ashpërsinë e kolesterolit të lartë në gjak, është e domosdoshme të siguroheni që ta trajtoni atë në mënyrë natyrale dhe me produkte bimore të sigurta, dhe pgjë të cilën mund t’ia besoni produktit bimor të mrekullueshëm NeuraChol.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook