Vuani nga rrahjet e shpejta të zemrës?

Vuani nga rrahjet e shpejta të zemrës? Ja 6 këshilla thelbësore që duhet të ndiqni

 

Ritmi i zemrës i referohet numrit të rrahjeve të zemrës në minutë dhe quhet edhe puls. Zakonisht ulja e rrahjeve të zemrës gjatë pushimit është një shenjë e shëndetit të mirë, por shpejtësia e rrahjeve të zemrës mund të tregojë praninë e një problemi të caktuar në qarkullimin e gjakut në trup dhe natyrën e punës së zemrës, dhe ndonjëherë këto rezultate janë në situata kur ekspozoheni ndaj lodhjes, stresit dhe frikës.

Këtu janë 5 këshilla thelbësore për t’ju ndihmuar

  1. Ushtrimet fizike

Mënyra më e lehtë dhe më efektive për të arritur një rrahje të kontrolluar të zemrës është të ushtroheni rregullisht. Aktivitetet fizike ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në trup, gjë që ndihmon zemrën të punojë në mënyrë të rregullt. Ushtrimet fizike  mund të mos japin rezultate të shpejta dhe të menjëhershme, por ushtrimet e rregullta ndihmojnë në trajtimin e përhershëm të problemit. Duhen patur parasysh llojet e ushtrimeve të përshtatshme për moshën dhe gjendjen shëndetësore.

  1. Hidratimi i trupit

Kur trupi nuk merr lagështinë e nevojshme ai dehidratohet, dhe ndërkohë zemra duhet të punojë më shumë dhe më shpejt për të stabilizuar qarkullimin e gjakut në trup, duke shkaktuar rrahje të shpejta të zemrës. Kështu që trupi duhet të hidratohet duke pirë ujë të bollshëm çdo ditë dhe duke ngrënë ushqime të pasura me ujë dhe lëngje natyrale pa sheqer.

  1. Reduktimi i kafeinës

Nxitësit në kafeinë dhe nikotinë rrisin shpejtësinë e rrahjeve të zemrës, çrregullimet urinare dhe dehidratimin, gjë që rrit ngarkesën e punës së zemrës, dhe gjithashtu rrit rrahjet e zemrës. Është e domosdoshme zvogëlimi i marrjes së sasisë së kafeinës dhe ndalimi  plotësisht nga nikotina e cila shkakton dëme të mëdha në zemër, dhe shëndetin e trupit në përgjithësi.

  1. Ushtrime të frymëmarrjes

Ushtrimet e frymëmarrjes së thellë ndihmojnë në rregullimin e procesit të frymëmarrjes dhe kontrollin e rrahjes së shpejtë të zemrës, dhe janë një trajtim efektiv i menjëhershëm kur ekspozoheni ndaj një problemi. Kjo mund të bëhet duke marrë  frymë thellë nga hunda dhe më pas duke e nxjerrë atë jashtë nga goja. Kjo mund të përsëritet disa herë derisa të ndjeheni më mirë.

  1. Përmbajuni një diete të shëndetshme

Një dietë e shëndetshme është një nga mënyrat efektive për të kontrolluar rrahjet e shpejta të zemrës, dhe nga ushqimet më të rëndësishme që duhet të konsumoni janë: frutat, perimet, yndyrna të shëndetshme dhe ushqime të pasura me antioksidantë, veçanërisht ato që përmbajnë acide yndyrore omega-3. Këto ushqime përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm të zemrës.

6. Produkti bimor Cardiagreen për zemër të fortë dhe të shëndetshme (Shtypni mbi foto)

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook