Fara që duhet t’i shtoni në dietën e përditshme

Fara që duhet t’i shtoni në dietën e përditshme

 

Pse duhet t’i përfshini këto farëra në menunë tuaj të përditshme? Përgjigja qëndron në përfitimet e tyre të mëdha për shëndetin. Mësoni për farat më të mira për shëndetin tuaj.

Nëse jeni duke kërkuar një hap të thjeshtë drejt një jetese të shëndetshme, provoni të shtoni farat në dietën tuaj të përditshme, të cilat nuk kërkojnë shumë përpjekje në përgatitje, dhe konsumohen të papërpunuara në mënyrë që të mos humbasin vlerën ushqyese kur ekspozohen ndaj nxehtësisë.

Këtu është një listë e farave më të mira

  1. Farat e shegës

Shega është një burim i pasur me antioksidantë, të cilat ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave të trupit nga radikalet e lira që shkaktojnë sëmundje dhe plakje të parakohshme.

Farat e shegës lehtësojnë qarkullimin e gjakut, gjë që përmirëson nivelin e oksigjenit në të.

Farat e shegës mbrojnë gjithashtu shëndetin kardiovaskular, luftojnë kancerin, përmirësojnë cilësinë e kockave, përmirësojnë gjendjen e sistemit të tretjes, rritin oreksin dhe zvogëlojnë inflamacionin.

  1. Farat e Chias

Farat e Chias janë të pasura me fibra, proteina, antioksidantë dhe acide yndyrore Omega-3.

Studimet tregojnë se ngrënia e farave të chias mund të ndihmojë në uljen e dhimbjeve të nyjeve, humbjen e peshës dhe rritjen e energjisë, si dhe parandalimin e sëmundjeve serioze si diabeti dhe sëmundjet e zemrës.

  1. Farat e lirit

Studimet kanë treguar që farat e lirit ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të kancerit.

Këto fara rritin gjithashtu funksionet e shëndetshme të zorrëve dhe ulin nivelin e kolesterolit në gjak, gjë që zvogëlon rrezikun e sulmeve në zemër dhe goditjen në tru.

  1. Farat e rrushit

Përbërja proanthocyanidin që gjendet në farën e rrushit ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe shëndetin kardiovaskular.

Këto fara mund të ndihmojnë gjithashtu në kontrollin e peshës, dhe të veprojnë si antidepresantë natyralë.

  1. Farat e kungullit

Farat e kungullit kanë një përmbajtje shumë të lartë të proteinave dhe ofrojnë një burim të shkëlqyeshëm të vitaminës B, e cila mund të ndihmojë në uljen e depresionit, parandalimin e gurëve në veshka dhe parazitët.

  1. Farat e susamit

Farat e susamit janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave, dhe ndihmojnë në parandalimin e diabetit.

Farat e susamit kontribuojnë gjithashtu në uljen e presionit të gjakut dhe kolesterolit të keq, ndihmojnë tretjen, promovojnë shëndetin e zemrës dhe parandalojnë kancerin.

  1. Farat e lulediellit

Farat e lulediellit janë një burim i pasur i vitaminës E, e cila është me të vërtetë e mirë për një trup të shëndetshëm.

Studimet tregojnë se farat e lulediellit ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit në gjak, forcojnë reagimin imunitar dhe zvogëlojnë rrezikun e disa llojeve të kancerit.

Farat e lulediellit janë gjithashtu një burim i pasur i magnezit, i cili heq simptomat e astmës, ul presionin e gjakut, parandalon migrenën, zvogëlon rrezikun e sulmeve në zemër dhe goditjet në tru.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook