Erëzoni jetën tuaj; Përdorni kanellë

Published On: January 22nd, 2023Categories: Ushqimi0 Comments on Erëzoni jetën tuaj; Përdorni kanellë

Erëzoni jetën tuaj; Përdorni kanellë për të përmirësuar shëndetin tuaj

 

Dihet se kanella ka veti medicinale dhe është përdorur gjerësisht për trajtimin dhe parandalimin e disa sëmundjeve. Kjo erëz tradicionale është efektive për menaxhimin e sheqerit në gjak, lehtësimin e shqetësimeve të tretjes, uljen e presionit të gjakut dhe më shumë.

Ka dy lloje kanelle: kanella ceylon dhe kanella kineze.

Kanella Ceilon, e quajtur edhe kanella e vërtetë, është e pasur me antioksidantë që ndihmojnë trupin të neutralizojë radikalet e lira dhe të ulë rrezikun e kushteve shëndetësore si kanceri, sëmundjet e zemrës dhe diabeti. Kanella kineze, nga ana tjetër, zakonisht përdoret si një agjent aromatizues për ëmbëlsirat, pastat dhe mishin.

Përfitimet shëndetësore të kanellës së vërtetë

Kanella ofron përfitimet e mëposhtme shëndetësore kur përdoret ose konsumohet rregullisht:

  • Lufton bakteret, kërpudhat dhe viruset – Kanella është përdorur për të luftuar bakteret, kërpudhat dhe viruset në Kinën e lashtë. Lëvorja e kanellës përmban vajra esencialë që i japin aromën e saj të veçantë. Cinnamaldehidi, përbërësi aktiv i vajit esencial të lëvores së kanellës, ka veti antifungale, antibakteriale dhe antivirale.
  • Ka veti anti-inflamatore dhe antioksidante – Kanella përmban sasi të mëdha të antioksidantëve të fuqishëm të quajtur polifenole, të cilët mund të mbrojnë trupin nga stresi oksidativ. Ai gjithashtu ka veti anti-inflamatore që mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve.
  • Ka veti prebiotike – Kanella mund të nxisë rritjen e baktereve të mira të zorrëve, të cilat mund të mbajnë nën kontroll ato të këqija. Shtimi i kanellës në dietën tuaj mund të përmirësojë gjithashtu shëndetin e traktit të tretjes.
  • Redukton presionin e gjakut – Disa studime sugjerojnë se kanella mund të ndihmojë në uljen e presionit të lartë të gjakut duke relaksuar enët e gjakut. Kjo ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe e mban zemrën të shëndetshme.
  • Lehtëson problemet e tretjes – Kanella përdoret në mjekësinë lindore dhe perëndimore si ilaç për problemet gastrointestinale. Në kohët e lashta, njerëzit përdornin vajin e lëvores së kanellës për të trajtuar çekuilibrat e tretjes, sindromën metabolike dhe sindromën e zorrës së irrituar.
  • Ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare – Disa studime sugjerojnë se kanella mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës. Një studim i veçantë zbuloi se konsumimi i gjysmë luge çaji kanellë çdo ditë mund të zvogëlojë nivelet e kolesterolit të keq (lipoproteina me densitet të ulët) duke mbajtur të qëndrueshme nivelet e kolesterolit të mirë (lipoproteina me densitet të lartë).
  • Ul rrezikun e diabetit të tipit 2 – Disa studime sugjerojnë se kanella mund të ndihmojë në menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak duke rritur ndjeshmërinë ndaj insulinës. Kjo do të thotë se kanella mund të përmirësojë aftësinë e qelizave për të marrë glukozën nga gjaku.
  • Ndihmon në mbrojtjen kundër kancerit – Një studim i kryer te minjtë me kancer të zorrës së trashë tregoi se cinamaldehidi në kanellë është një frenues i fuqishëm i rritjes së qelizave kancerogjene. Sipas raportit, cinnamaldehidi ndihmoi qelizat të luftojnë kancerogjenët përmes detoksifikimit dhe riparimit.
  • Mbështet shëndetin e trurit – Studime të shumta kanë treguar se kanella mund të ndihmojë në trajtimin e sëmundjeve neurodegjenerative si sëmundja e Parkinsonit dhe sëmundja e Alzheimerit duke mbrojtur neuronet e trurit nga radikalet e lira. Kanella është raportuar gjithashtu se përmirëson funksionin njohës dhe funksionin motorik duke normalizuar nivelet e neurotransmetuesve në individë të prirur për të zhvilluar Parkinson. Kanella përmban dy përbërës që janë përgjegjës për pengimin e grumbullimit të proteinave të dëmshme në tru.

Ka lloje të ndryshme kanelle që mund t’i blini në dyqane ushqimore. Përpara se të përdorni versione më të forta të kanellës, sigurohuni që të konsultoheni me një mjek natyral për të kontrolluar ndonjë efekt anësor të mundshëm. Ndërsa është përgjithësisht i sigurt për përdorim afatshkurtër, disa njerëz mund të zhvillojnë një reaksion alergjik ndaj kanellës. Ajo gjithashtu përmban një kimikat të quajtur kumarin, i cili mund të jetë i dëmshëm për ata me sëmundje të mëlçisë.

Për ta mbajtur kanellën tuaj më gjatë, ruajeni në një enë hermetike. Kanella e plotë zgjat për rreth një vit, por kanella e bluar do të fillojë të humbasë shijen e saj brenda pak muajsh. Sigurohuni që të përdorni erëzën ose suplementin tuaj të kanellës deri në datat e përdorimit të tyre.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook