Ephedra Alata; Bimë e Shkretëtirës Arabe

Ephedra Alata; Bimë e Shkretëtirës Arabe

 

Arabisht: علندا, Alanda

Anglisht: Ephedra

Emri shkencor: Ephedra Alata

Ephedra Alata Decne; Ka aktivitet të fortë antikancerogjen, antibakterial, antioksidant, anti-inflammatory dhe antiproliferative, duke pasur kështu një potencial kundër linjave qelizore të disa llojeve të kancerit, si: kanceret e traktit të riprodhimit, të veshkave, zorrës së trashë, mëlçisë, gjirit dhe mushkërive. Është një specie medicinale që përdoret zakonisht për të trajtuar kanceret, sëmundjet e frymëmarrjes, ethet dhe hipertensionin, problemet e veshkave, astmën bronkiale, çrregullimet e sistemit të qarkullimit të gjakut, dhe çrregullimet e sistemit të tretjes. Posedon gjithashtu aktivitet antiobezitet, antidiabetik dhe citotoksik. Ka përmbajtje të lartë të lëndëve aktive: Quinones, anthraquinones, steroids, phytosteroids, phenols, terpenoids, flavonoids, saponins, glycosides, Cardiac glycosides, reduktues të sheqernave dhe antocianineve, si edhe coumarina dhe proteina.

Ephedra është bimë që gjendet në Gadishullin Arabik. Është e njohur për vetitë e saj kuruese. Është bimë shumëvjeçare, me gjatësi 50-100 cm. Nga veçoritë e bimës është se nuk ka gjethe por vetëm kërcell të gjelbër, dhe lulëzon në pranverë. Veçori tjetër e bimës është se ajo është dy lloje; femërore dhe mashkullore; bima femërore ka lule dhe lëshon fruta, dhe hyn në rangun e “Bimëve Mjekësore Kuruese”. Për kurim përdoren frutat, rrënjët dhe kërcelli.

Gjenden disa lloje të Ephedrës që rriten në Gadishullin Arabik, më të rëndësishmet janë:

العلندى الانتقالية; Latinisht: Ephedra transitoria; gjendet në vendet e Levantit (Siri, Palestinë, Jordani).

العلندى الأنثوية Latinisht: Ephedra foeminea;  gjendet në Marok dhe në vendet e Levantit.

العلندى العالية Latinisht: Ephedra altissima; gjendet në Marok.

العلندى عديمة الأوراق Latinisht: Ephedra aphylla; gjendet në vendet e Levantit, Egjipt, Marok, Irak dhe në Gadishullin Arabik.

العلندى الكبيرة Latinisht: Ephedra major; gjendet në vendet e Levantit, Marok.

العلندى المجنحة Latinisht: Ephedra alata; gjendet në Gadishullin Arabik, Irak, vendet e Levantit dhe Egjipt.

العلندى الورقية; Latinisht: Ephedra foliata; gjendet në vendet e Levantit dhe  Marok.

Ephedra është e pasur me; Ephedrine e cila ka aftësi për të rritur sekretimin e adrenalinës në  rrjetin nervor. Flavonoids, acid-taninet, acid-folic, Pectin, vitaminat; A, C, E, B6, B5, B3, etj. Acide organike, dhe kripëra minerale si; Fosfor, Kalcium, Mangan, Bakër,etj.

Vëtitë kuruese të Ephedrës

– Fuqizon imunitetin.

– Ndihmon në parandalimin e përhapjes së tumoreve dhe kancereve në trup.

– Ephedra lufton më shpejtë kanceret në organet e brëndëshme të trupit, ndërsa kanceret që gjenden në pjesët e sipërme të trupit kërkojnë kurim dhe kohë më të gjatë.

– Lufton kancerin e gjakut, mëlçisë dhe prostatës.

– Mbron arteriet dhe zemrën.

– Rregullues i tensionit të gjakut.

– Shkrirës i gurëve të veshkave.

– Ndihmon për lehtësimin e diarresë.

– Ndihmon në shkrirjen e dhjamit të tepërt dhe për uljen në peshë.

– Ndihmon meshkujt që kanë sterilitet.

– Kuron cystitis.

– Heq helmet e trupit.

– Kuron fruthin.

– Ndihmon në kurimin e homorroideve.

– Pastrues i plagëve.

– I dobishëm për ngjyrosjen e flokëve.

– Vonon thinjat.

– Kuron infeksionet e mishrave të dhëmbëve dhe fytit.

Shënim!

– Para përdorimit të bimës Ephedra duhet të konsultohesh me mjekun herbalist.

– Përdorimi i kësaj bime është i sigurtë nëse përdoret me dozë të veçantë dhe pa e tepruar.

– MBA e përdor bimën në kura të caktuara që i gjeni këtu.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook