Mënyra natyrale për të pastruar gjakun

Published On: January 25th, 2023Categories: Ushqimi0 Comments on Mënyra natyrale për të pastruar gjakun

Mënyra natyrale për të pastruar gjakun nga helmet dhe toksinat

Gjatë ditës, një gamë e gjerë e toksinave dhe kimikateve përfundojnë në gjakun tonë.

Këto janë produktet e mbeturinave të formuara nga vetë trupi ose kimikate që:

– thithen nëpërmjet ushqimit,

– nga ajri,

– mjekime kimike,

– produkte  kozmetike

– prodhime shtëpiake.

Trupi juaj ka sistemin e vet të pastrimit nga toksinat. Ai vazhdimisht filtron gjakun për të eliminuar komponimet e dëmshme dhe për të ruajtur shëndetin. Veshkat, mëlçia, zorrët, mushkëritë, dhe lëkura janë sistemet kryesore të filtrimit. Duke ngrënë ushqimin e duhur, ju mund të ndihmoni organet tuaja të brendshme për të filtruar më shumë toksinat nga gjaku dhe për të shmangur sëmundjet.

Ushqime që ndihmojnë në pastrimin e gjakut nga helmet dhe toksinat

– Bërziloku; mbështet mëlçinë dhe veshkat për të eliminuar toksinat prej tyre. Ndihmon tretjen, lufton  infeksionet, dhe punon si një diuretik për të eliminuar edhe më shumë toksinat.

– Boronica; Boronicat janë një nga frutat më të fuqishme për shërimim. Ato janë të mbushura me antioksidantë, kanë veti anti-inflamator, dhe janë shumë efektive për të pastruar gjakun nga toksinat dhe radikalet e lira.

– Hudhra; Hudhra e papërpunuar është e ngarkuar me squfur, një mineral thelbësor që ndihmon trupin për të hequr qafe toksinat. Ajo stimulon mëlçinë për të prodhuar enzimat detoksifikuese për të filtruar toksinat nga gjaku. Dhe në krye të kësaj, hudhra i mban zorrët të lira nga bakteriet e këqija, parazitët, dhe viruset.

– Molla; Është e mbushur me vitamina, minerale, fibra dhe pitonutrient detoksifikues. Përbërësit që gjenden tek molla stimulojnë prodhimin biliar dhe ndihmojnë mëlçinë për të hequr qafe  toksinat dhe metalet e rënda nga gjaku dhe zorrët.

– Panxhari; Është i mbushur me antioksidantë dhe ushqyes të tjerë të dobishëm, lëngu i panxharit është një mënyrë e shkëlqyer për të mbrojtur trupin nga radikalet e lira dhe stimulimin e mëlçisë për të eliminuar shumë toksina nga gjaku.

– Majdanozi;  punon si një diuretik që ndihmon veshkat tuaja të bëjnë punën e tyre dhe për të eleminuar shumë toksina nëpërmjet urinës.

– Karrota; Karrotat janë të pasura me vitamina (A, B6, C, dhe K), kalium, dhe glutathione, një proteinë e spastrimit të mëlçisë. Për një efekt më të mirë, i hani ato të papërpunuara.

– Perimet me gjethe; Zarzavatet me gjethe si spinaq, lakër, brokoli, lakër jeshile, janë antioksidantë të fuqishëm që ndihmojnë për të pastruar tërë trupin. Duke shtuar më shumë zarzavate me gjethe në dietën tuaj është mënyra më e mirë për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm. Ato janë të mbushura me fibra për të pastruar traktin e tretjes dhe të ngarkuar me vitamina, minerale, dhe lëndë ushqyese të tjera të fuqishme.

– Brokoli; brokoli ka veti të forta pastrimi. Ai përmban sulfurophane të cilat ndihmojnë për të hequr qafe toksinat.

– Limoni; është i mbushur me antioksidantë dhe vitamin C, ndihmon në aktivizimin e mëlçinë për të eliminuar toksinat, liron enzimat dhe ndihmon për të  kthyer toksinat në ujë komponimet të tretshëm që lehtë mund të eliminohet nëpërmjet urinës.

– Farat e lirit; Përmbajnë acide yndyrore omega-3, që ndihmojnë trupin tuaj të shpëtojë nga nivelet e larta të sheqerit në gjak, janë të larta në fibra të cilat lidhen edhe me eliminimin e një gamë të gjerë të toksinave.

– Avokado; Avokadot janë të shkëlqyera për shëndetin e përgjithshëm. Ato ulin kolesterolin, presionin e gjakut, dhe përmbajnë nivele të larta të glutathione i njohur për të ç’helmuar mëlçinë nga toksinat dhe carcinogjenet.

– Uji; pini ujë të mjaftueshëm për të nxjerrë toksinat jashtë trupit tuaj.

– Flini mjaftueshëm; gjumi është i rëndësishëm për luftimin e toksinave. Shumicën e sëmundjeve, trupi e kuron kur ju jeni në gjumë. Ndërsa ju jeni duke fjetur, trupi juaj ka kohë për të pastruar veten dhe natyrisht të shpëtojë nga toksinat.

– Hurma arabe; Ngrënia e disa hurmave çdo ditë, e ndihmon trupin që të zhdukë një pjesë të helmeve të depozituara në qeliza dhe gjak  siç janë mineralet e dëmshme, si plumbi. Këto helme janë shumuar në kohët tona për shkak të ndotjes së ujit, të ajrit dhe e ushqimeve që konsumojmë. Mund të jetë një dobi e madhe e hurmës për kurimin e helmimit nga lënda e plumbit.

Shmangni

– Alkoolin; edhe sasia më e vogël e tij është toksike për mëlçinë dhe gjakun.

– Duhanin; një herë të vetme të pini duhan, lë efekte të dëmshme në sistemin e qarkullimit të gjakut dhe aparatin e frymëmarrjes.

– Ushqimet e shpejta dhe të skuqura; dëmtojnë mëlçinë dhe aparatin tretës.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook