Panxhari është i mbushur me antioksidantë që luftojnë sëmundjet

Panxhari është i mbushur me antioksidantë që luftojnë sëmundjet, fitonutrientë dhe lëndë ushqyese thelbësore

 

Panxhari dhe rrepa i referohen të njëjtës specie perimesh, Beta vulgaris. Shumica e varieteteve kanë ngjyrë vjollcë ose të kuqe të ndezur, disa janë të verdhë, të bardhë ose rozë.

Panxhari është një perime jashtëzakonisht e vjetër që është rritur për mijëra vjet – që daton rreth vitit 3000 p.e.s., me dëshmi të përdorimit si ushqim dhe ilaç në piramidën Saqqara në Thebë, Egjipt. Në kohët viktoriane, vende të ndryshme përdorën panxharin si ngjyrë vegjetale. Gjithashtu është përdorur gjerësisht në kuzhinat e Evropës Qendrore dhe Lindore.

Kjo perime hahet e freskët dhe e gatuar, por më së shumti njihet si turshi. Pas Luftës së Dytë Botërore, forma turshi e panxharit u pranua gjerësisht si pjesë e dietës perëndimore.

Panxhari tani rritet dhe konsumohet në të gjithë botën për shijimin e tij dhe vlerën e lartë ushqyese dhe medicinale, duke fituar dallimin si një superushqim që promovon shëndetin dhe parandalon sëmundjet.

Faktet e lëndëve ushqyese të panxharit

Panxhari, i njohur gjithashtu si panxhari i kuq, panxhari i tryezës, panxhari i kopshtit ose thjesht panxhari, përbëhet kryesisht nga ujë, fibra (të rëndësishme si pjesë e një diete të shëndetshme dhe e lidhur me një rrezik të reduktuar të sëmundjeve të ndryshme) dhe karbohidrate (sheqerna të thjeshta, të tilla si glukoza. dhe fruktoza).

Një studim në Journal of Nutritional Medicine and Diet Care raportoi se panxhari është i mbushur me sasi të larta të substancave biologjikisht aktive. Panxhari është i pasur me vitamina C, A, E dhe K. Ka një përmbajtje të rëndësishme të vitaminave B (B1-tiaminë, B2-riboflavin, B3-niacin, acid B5-pantotenik, B6-piridoksinë, B9-folate dhe B12- ciankobalamina). Ato përmbajnë gjithashtu acid folik dhe antioksidantë të fuqishëm natyrorë, flavonoidë, betalaina dhe komponime fenolike.

Komponime të tjera bioaktive janë saponinat, alkaloidet, aminoacidet ose aminat dhe taninet. Panxhari është një burim i mirë i mineraleve thelbësore si mangani, magnezi, kaliumi, natriumi, fosfori, hekuri, zinku, bakri, bor, silicë dhe selen.

Shumëllojshmëria e lëndëve ushqyese që gjenden te panxhari ka justifikuar rëndësinë e tij në rritje midis akademisë dhe komuniteteve shkencore për komponentët bioaktivë dhe funksionalizues, zhvillimin e ngjyruesve natyralë dhe shumë aplikime të tjera, si ushqimi dhe farmaceutike.

Përfitimet shëndetësore të ofruara nga panxhari organik

Edhe pse panxhari konsumohet në mënyra të ndryshme dhe në sasi të konsiderueshme, jo të gjithë konsumatorët i dinë përfitimet e vërteta dhe avantazhet e konsumimit të tij. Panxhari konsiderohet si një nga perimet më të shëndetshme në botë, sepse mund të bëjë sa vijon:

  • Mbështet një sistem imunitar të shëndetshëm

Sipas një studimi të botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Studimeve Kimike, ngrënia e panxharit mund të konsiderohet një faktor në parandalimin e kancerit për shkak të përbërësve aktivë të perimeve, të tilla si karotenoidet, saponinat, betacianinet, betanina, polifenolet dhe flavonoidet.

Panxhari është i pasur me vitaminë C, që forcon sistemin imunitar, antioksidantë, zink, hekur dhe lëndë ushqyese të tjera të rëndësishme që promovojnë një sistem të shëndetshëm imunitar dhe sigurojnë një mbrojtje të fortë kundër baktereve, viruseve dhe infeksioneve.

  • Mbështet shëndetin kardiovaskular

Një studim i botuar në Nutrients thotë se ngrënia e panxharit ofron një mjet natyral për rritjen e oksidit nitrik, i cili ka një efekt natyral të relaksimit dhe zgjerimit të enëve të gjakut. Do të thotë, më shumë gjak i oksigjenuar mund të udhëtojë në të gjithë trupin me lehtësi.

Panxhari është i pasur me një alkaloid bimor të quajtur betainë, si dhe me vitaminë B folate. Duke punuar së bashku, këto lëndë ushqyese ulin homocisteinën në gjak, një aminoacid që mund të rrisë rrezikun për dëmtimin e arterieve dhe sëmundjet e zemrës.

  • Mbështet një funksion të shëndetshëm njohës

Panxhari është një burim i mirë i folatit (B9), i cili është i rëndësishëm për shëndetin e mirë të trurit. Folati punon me vitaminën B12 për të ndihmuar funksionimin e hekurit në trup dhe prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Oksidi nitrik i prodhuar nga panxhari ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut në të gjithë trupin. Kjo përmirëson rrjedhjen e gjakut në lobet ballore të trurit.

Një studim i botuar në Gazetën e Produkteve Natyrore ka dhënë prova se një grup peptidesh të quajtura nyje, të tilla si ato që gjenden te panxhari, mund të përmirësojnë rezultatet klinike për disa patologji si çrregullimet neurodegjenerative. Për shkak të vitaminave B dhe oksidit nitrik, panxhari ndihmon në reduktimin e efektit të demencës dhe humbjes së kujtesës duke rritur rrjedhjen e gjakut në tru.

  • Mbështet një sistem të shëndetshëm muskuloskeletor

Vitamina K që përmban panxhari ndihmon në prodhimin e proteinave të ndryshme që i nevojiten trupit për ndërtimin e kockave, si për shembull osteokalcina, një proteinë për të prodhuar inde të shëndetshme kockore; dhe protrombinë, një proteinë dhe clofaktor ting që është i rëndësishëm në ndërtimin e kockave, metabolizmin e kockave dhe procese të tjera të rëndësishme.

  • Mbështet funksionin e shëndetshëm të nervave dhe muskujve

Panxhari është i pasur me vitaminë C, vitaminë K dhe fibra dhe gjithashtu përmban minerale thelbësore, si magnez dhe kalium. Kaliumi është thelbësor për funksionin e shëndetshëm të nervave dhe muskujve, duke reduktuar përdorimin e muskujve të adenozinës trifosfatit, i cili është burimi i energjisë së trupit.

Konsumimi i lëngut të panxharit mund të përdoret si një strategji rikuperimi pas stërvitjes për të reduktuar humbjet në disa aspekte të funksionit dinamik të muskujve midis atletëve në sportet ekipore.

  • Mbështet shëndetin e syve

Një cilësi tjetër e rëndësishme e konsumimit të panxharit është parandalimi i degjenerimit makular të lidhur me moshën (shkaku kryesor i humbjes së përhershme të shikimit). Karotenoidet, veçanërisht luteina dhe zeaksantina, të cilat janë antioksidantë natyralë të panxharit, luajnë një rol të rëndësishëm në shëndetin e syve dhe shikimin. Këto dihet se zvogëlojnë rrezikun e formimit të kataraktit.

  • Mbështet një sistem të shëndetshëm të tretjes

Një studim në Acta Scientiarum Polonorum Technologia Alimentaria raportoi efektin mbrojtës të fibrave të larta dietike në panxhar kundër disa sëmundjeve gastrointestinale, kapsllëkut, hemorroideve, kancerit të zorrës së trashë, sëmundjes së refluksit gastroezofageal, ulçerës duodenale dhe divertikulitit, ndër të tjera.

  • Mbështet shëndetin e mëlçisë

Lëngu i panxharit është përdorur tradicionalisht si një ilaç për të aktivizuar enzimat e mëlçisë dhe për të rritur rrjedhjen biliare, gjë që ndihmon funksionin e detoksifikimit të mëlçisë. Është i lartë në betalaina dhe komponime të tjera që kanë treguar se reduktojnë inflamacionin, mbrojnë kundër stresit oksidativ dhe zvogëlojnë rrezikun e dëmtimit të mëlçisë. Metionina dhe glicina betainë ndihmojnë që acidet yndyrore të mos grumbullohen në mëlçi. Betaina në panxhar jep energji për funksionet e qelizave të mëlçisë dhe ndihmon në mbrojtjen e kanaleve biliare të mëlçisë.

Aktiviteti antioksidant dhe përmbajtja fenolike e betalainave në panxhar, veçanërisht betacianinet, kanë aktivitete farmakologjike si një agjent antioksidant, antikancerogjen, anti-inflamator, hepatoprotektiv, antilipidemik dhe antimikrobik.

Betaina, një aminoacid në panxhar, parandalon dhe redukton akumulimin e yndyrës në mëlçi. Ndërsa një mëlçi e yndyrshme nuk ka simptoma të jashtme, ajo shoqërohet me inflamacion të përgjithshëm dhe kjo nuk është kurrë një gjë e mirë.

  • Mbështet shëndetin e veshkave

Vitaminat e veçanta renale zakonisht u përshkruhen njerëzve me sëmundje kronike të veshkave, të cilët shpesh nuk mund të marrin sasinë e rekomanduar të vitaminave që u nevojiten për të funksionuar siç duhet. Vitaminat renale përmbajnë vitamina B (B1, B2, B3, B5, B6, B12), acid folik dhe një dozë të vogël të vitaminës C, të cilat të gjitha mund të merren nga panxhari. Përdorni vetëm formën e panxharit të papërpunuar apo lëng, por pa e tepruar.

  • Mbështet shëndetin e lëkurës dhe flokëve

Panxhari është një ilaç natyral për ta bërë lëkurën  të butë dhe të mëndafshtë dhe pa asnjë ndjesi yndyre. Duke qenë i pasur me hekur dhe karotenoidë, panxhari depërton lagështi në poret dhe shtresat më të brendshme të lëkurës.

I mbushur me antioksidantë, panxhari është shumë i dobishëm për të shmangur shenjat e hershme të plakjes dhe linjat e holla. Likopeni dhe squaleni i pranishëm tek panxhari rrisin elasticitetin e lëkurës, duke ju dhënë lëkurë më të re.

Panxhari përmban vitaminë C që parandalon pigmentimin e lëkurës, duke siguruar një çehre më të drejtë. Ky superushqim është gjithashtu një burim i pasur i hekurit, fosforit dhe proteinave, të cilat ju japin lëkurë të shëndetshme dhe rozë. Pirja e lëngut të panxharit është një opsion pasi pastron gjakun dhe trupin nga toksinat.

I pasur me kalium, elektrolite dhe hekur, panxhari ndihmon në riparimin e flokëve të çalë dhe të pajetë dhe zvogëlon shanset e thyerjes. Panxhari mund të përballet natyrshëm me infeksionin mykotik dhe lëkurën e thatë të kokës, shkaqet kryesore të zbokthit. Vetitë enzimatike të panxharit reduktojnë rrëshqitjen dhe eliminojnë bakteret që shkaktojnë zbokthin. Gjithashtu, silica e pranishme në panxhar hidraton skalpin e kokës dhe mban larg kërpudhat, duke i lënë flokët të butë dhe me shkëlqim.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook