Ushqime të pasura me Melatonin për t’ju ​​ndihmuar të flini më mirë

Ushqime të pasura me Melatonin për t’ju ​​ndihmuar të flini më mirë

 

Melatonin është një hormon i prodhuar natyrshëm në gjëndrën pineale në tru. Ndër disa funksione, melatonina luan një rol kyç në rregullimin e ritmeve cirkadiane të trupit, ose cikleve gjumë-zgjim. Në përputhje me rrethanat, gjëndra pineale prodhon më shumë melatonin kur perëndon dielli dhe nivelet bien në agim.

Shtojcat e melatoninës janë zakonisht jo-formuese të zakoneve dhe jo të sigurta për të rriturit dhe fëmijët. Madje, shtesat e melatoninës mund të shkaktojnë lodhje, plogështi, të përziera dhe marramendje, dhe ato mund të ndërhyjnë me ilaçe të caktuara.

Por, nëse jeni duke kërkuar të mbështesni nivelet e melatoninës në mënyrë natyrale dhe të sigurt, ka disa ushqime që përmbajnë melatonin dhe që ndihmojnë gjumin. Konsumimi i ndonjë prej këtyre ushqimeve të pasura me melatonin në pjatë gjatë ditës mund të ndihmojë në rregullimin e zakoneve të gjumit me kalimin e kohës dhe t’ju ndihmojë të bëni një gjumë më të qetë. Megjithëse ekzistojnë pak të dhëna ushqyese në lidhje me përqendrimin specifik të melatoninës në ushqime të ndryshme, ushqimet e mëposhtme dihet se janë veçanërisht të larta në melatonin.

– Qumështi

Qumështi i ngrohtë është përdorur prej kohësh si një pije relaksuese sidomos para gjumit, pasi shumë njerëz mendojnë se vepron si një qetësues i butë dhe promovon gjumë restaurues. Ky efekt ka të ngjarë të jetë për shkak të faktit se qumështi përmban fuqinë dyshe të përbërësve që mbështesin gjumin: melatoninën dhe triptofanin. Triptofani rrit përqendrimet e serotoninës dhe melatoninës, të cilat e bëjnë atë efektiv për përmirësimin e ciklit të gjumit. Çdo gotë qumësht 200ml siguron 106 mg triptofan (38% RDI) dhe është gjithashtu një nga burimet më të mira dietetike të melatoninës.

– Qershitë e tharta

Qershitë e tharta janë një larmi unike qershish, të cilat janë shumë më të tharta se qershitë e ëmbla standarde që mund të blini në dyqan ushqimor. Qershitë e tharta janë të larta në komponime anti-inflamatore si dhe melatonin dhe kanë hyrë në tregun e ushqimeve për aftësinë e tyre për të lehtësuar dhimbjet e artritit, për të përmirësuar shëndetin e zemrës dhe për të ndihmuar gjumin. Shitet në mënyrë tipike si lëng qershie ose koncentrat, provoni ta shtoni në kos ose me ujë të ëmbëltuar me mjaltë.

– Fëstëkët

Disa lloje të arrorëve  përmbajnë melatonin, të tilla si bajamet dhe arra shqeme, por fëstëkët janë veçanërisht të larta në melatonin. Ashtu si arrorët e tjerë, fëstëkët përmbajnë gjithashtu fibra, acide yndyrore omega-3, vitaminë E dhe antioksidantë, kështu që ato përbëjnë një rostiçeri të plotë me lëndë ushqyese.

– Rrushi

Rrushi dhe manaferrat Goji janë të larta në melatonin. Përqendrimi i melatoninës ndryshon bazuar në shumëllojshmërinë e rrushit, kushtet e rritjes dhe klimën, por rrushi i kuq tenton të jetë burimi më i mirë. Manaferrat Goji janë një superushqim vendas në Kinë i mbrojtur për vetitë kundër plakjes dhe përmbajtje të pasur antioksidante. Ato shiten në mënyrë tipike si manaferrat e thata goji dhe mund të shtohen në drithëra, përzierje me kos, ose të hahen siç janë.

– Kërpudhat

Kërpudhat përmbajnë triptofan dhe melatonin, duke i bërë ato një ushqim të shkëlqyer për darkë për të nxitur gjumin. Me shumëllojshmërinë e gjerë të llojeve të kërpudhave, ju mund të ndryshoni metodën e përgatitjes dhe llojin e opsioneve gati të pafundme.

– Misri

Misri është i kudogjendur në dietë në një formë ose në një tjetër. Ky produkt kryesor është gjithashtu i lartë në melatonin, kështu që mund të ndihmojë në rregullimin e zakoneve të gjumit.

– Tërshëra

Drithërat e plota demonizohen nga disa dieta të njohura, por ato mund të ofrojnë shumë përfitime shëndetësore dhe përmbajnë fibra, vitamina B dhe disa minerale të rëndësishme. Ato gjithashtu mund të ndihmojnë gjumin. Tërshëra e plotë është e pasur me melatonin; plus, çdo filxhan bollgur përmban 94 mg triptofan mbresëlënës, i cili është i barabartë me 33% të RDI për një person 70 kg, duke e bërë një grusht të fuqishëm një-dy për gjumë optimal.

– Vezë

Vezë të papërpunuara dhe të gatuara.

Vezët nganjëherë quhen ushqimi i përsosur i natyrës. Ato janë një burim i plotë i proteinave, që do të thotë se përmbajnë të gjitha aminoacidet thelbësore, si dhe shumë ushqyes të tjerë jetikë si vitamina D, folati, seleni dhe riboflavina. Vezët gjithashtu mund të mbështesin gjumin, pasi janë të pasura me melatonin dhe triptofan.

– Orizi

Orizi jo vetëm që përmban melatonin dhe triptofan, por edhe përmbajtja e karbohidrateve që gjenden në të është gjetur të përmirësojë gjumin. Një studim zbuloi se pas zbatimit të një diete të bazuar në oriz, subjektet përjetuan një përmirësim të ndjeshëm në cilësinë e gjumit dhe zvogëlimin e stresit oksidativ.

Tashmë e dimë se gjumi është një funksion jetik rikuperues dhe që të gjithë ne duhet t’i japim përparësi. Ne duhet t’i përmbahemi vetëm trajtimeve natyrale më të mira dhe të sigurta për rivendosjen e gjumit të shëndetshëm tek të rinjtë dhe të moshuarit, dhe produkti bimor Ardavana ju ndihmon më së miri për këtë.

Bimët e Shkretëtirës për përkrahjen e Shëndetit Mendor


Të gjithë e dimë rëndësinë e aftësisë fizike për të na mbajtur të shëndetshëm dhe të gjallëruar gjatë gjithë jetës sonë. Ajo që mund të mos e dini është se aftësia mendore është po aq e rëndësishme. Në fakt, të dyja janë të ndërthurura. Neglizhimi i shëndetit mendor mund t’ju bëjë më pak elastik ndaj ndryshimeve të jetës, duke ju lënë më shumë të ngjarë të bëni zgjedhje të dobëta të jetesës.

Jetesa në një qytet të ngarkuar dhe në një botë sfiduese, bën që çdo person të përjetojë stres në jetën e përditshme. Qoftë kaos shtëpiak, afate të lodhshme, projekte, provime, që të gjitha shkaktojnë stres dhe ankth.

Shumë më pak stres ju motivon për arritje të mëdha, por nëse treguesi arrin lart, atëherë është koha për t’u shqetësuar!

Kështu, për të ruajtur ekuilibrin emocional dhe për të reduktuar stresin, ankthin dhe depresionin, ne kemi hulumtuar bimët shkretinore më efikase për këtë synim dhe kemi zhvilluar produktet bimore që i gjeni të detajuara më poshtë. (shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook