Ushqime që ndihmojnë për të luftuar dhe kufizuar Hepatitin C

Ushqime që ndihmojnë për të luftuar dhe kufizuar Hepatitin C

Për të ndihmuar dhe minimizuar dëmtimin e mëlçisë, ju duhet të  përfshini  ushqime anti-inflamatore në dietën tuaj.

Hepatiti, fjalë për fjalë, do të thotë inflamacion i mëlçisë. Çfarë hamë, ndikon në shëndetin tonë. Ushqimet që ulin inflamacionin janë të vlefshme për të ruajtur shëndetin dhe mëlçinë e atyre që  janë bartës të hepatitit C.
Hepatiti C është një sëmundje që shkakton inflamacion të mëlçisë për shkak të infeksionit me virusin e hepatitit C. Kjo sëmundje zakonisht zhvillohet ngadalë dhe  simptomat shpesh shfaqen me vonesë. Sëmundja e mëlçisë ndodh kur vdesin qelizat e mëlçisë  dhe nuk ndodh  rigjenerimi i tyre.

Shenjat e inflamacionit akut të mëlçisë janë

• Simptoma të gripit
• Verdhëza (e lëkurës ose të bardhët e syve)
Për ata me Hepatitin C, shenjat e inflamacionit kronik të mëlçisë janë
• Lodhja
• Dhimbjenë zonën e Mëlçisë
• Përzier / vjella
• Marramendje
• Vështirësi për tu përqëndruar
• Ethet

Ushqime që ushtrojnë një efekt anti-inflamator dhe mund të ndërpresin ciklin e inflamacionit të vazhdueshëm të mëlçisë

– Peshku; peshku, si salmon, skumbri, ton dhe sardelet, janë të larta në acide yndyrore omega-3, burime të shkëlqyeshme të EPA (acid eicosapentaenoic) dhe DHA (acid docosahexaenoic), dy omega-3 acide yndyrore të fuqishëm që shuajnë inflamacionin.

– Luleshtrydhet, boronicat; përmbajnë sasi të mëdha të anthocyanins – antioksidantë që janë të njohur si anti-inflamatorë.

– Kale;  Ky gjethe gjelbër i  errët është i pasur me squfur, që forcon dhe pastron mëlçinë. Ul  toksinat dhe mund t’i japë mëlçisë një pushim për të ndaluar ciklin e inflamacionit kronik.

– Qershitë;  qershitë janë të pasura me dy lloje të anthocyanins dhenutritionists, të cilat atribuojnë aftësinë e tyre për të luftuar inflamacionin.

– Patatet e ëmbla;  patatet e ëmbla janë vlerësuar për vetitë e tyre anti-inflamatore. Konsumimi i patates së  ëmbël ndihmon në zvogëlimin e toksinave të gjakut dhe inflamacionit të mëlcisë.

– Algat;  përmbanjnë Fucoidan, nje lloj i karbohidrateve që është anti-inflamator, anti-tumor dhe anti-oksidues.

– Vaj i ullirit;  vaj i ullirit është i pasur me polifenole që mbrojnë kundër inflamacionit. Polyphenols në vajin e ullirit besohet të jetë përgjegjës për sekretin e jetëgjatësisë.

Për sa kohë që virusi i Hepatitit C është në gjak, mëlçia mund të jetë e bllokuar në një cikël inflamacioni kronik. Konsumimi i sa më shumë ushqimeve me  veti anti-inflamatore dhe kurimi në mënyrë natyrale, është  mundësia më e madhe për të ndërprerë inflamacionin që mund të shkaktojë dëmtim të mëlçisë.

Bimët e Shkretëtirës për Shëndetin e Mëlçisë


Mëlçia është organi më i rëndësishëm i trupit, pa funksionin e plotë të së cilës njeriu nuk jeton shumë gjatë, pasi ajo kryen mijëra funksione jetike për trupin. Nga detyrat kryesore të mëlçisë është se ajo detoksifikon dhe shkatërron kimikatet në gjak, duke përfshirë barnat dhe ndotësit toksikë. Ajo është përgjegjëse për kryerjen e funksioneve të ndryshme si sintezën e proteinave, sintezën e glikogjenit dhe prodhimin e biokimikëve që janë të nevojshëm për tretjen.

Ndërsa një mëlçi e shëndetshme ka aftësinë të ripërtërihet, ose të rigjenerohet kur dëmtohet, inflamacioni kronik dhe hepatiti mund të dëmtojnë mëlçinë përgjithmonë, duke çuar më tej në cirrozë dhe kancer ose dështim të mëlçisë, nëse nuk trajtohet si duhet në mënyrë natyrale dhe të sigurt.

Është me rëndësi jetike që të ndërmerrni hapa për ta mbajtur mëlçinë të shëndetshme, pa hepatit dhe pa kancer, duke kufizuar marrjen e alkoolit, duke qëndruar të hidratuar, duke ngrënë pastër dhe më e rëndësishmja duke marrë ilaçe bimore për kujdesin e mëlçisë dhe shërimin e sëmundjeve të saj.

Për të stimuluar ripërtëritjen e mëlçisë, për të parandaluar dëmtimin e saj dhe për të luftuar sëmundjet e saj, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka identifikuar bimët e egra shkretinore më efikase, për të zhvilluar produktet bimore të mëposhtme. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook