Ushqime të dëmshme që duhet t’i shmangni

Published On: January 29th, 2023Categories: Ushqimi0 Comments on Ushqime të dëmshme që duhet t’i shmangni

Ushqime të dëmshme që duhet t’i shmangni, dhe zgjedhje të zgjuara që duhet të bëni

 

Ne kemi folur shumë për  ushqimet e shëndetshme dhe çfarë duhet të hahet, por e rëndësishme është që të flasim edhe për ushqimet e dëmshme. Arsyeja është kaq e vështirë për të shmangur këto lloje të ushqimit, sepse gjërat që i bëjnë ato të këqija, gjithashtu i bëjnë ato edhe me shije të mirë. Ushqimet yndyrore zakonisht kanë shije të mirë, të ëmbël ose të kripur, por ka shumë ushqime të dobishme që ju mund t’i ktheni në shije të mahnitshme duke mos rrezikuar shëndetin tuaj.

Ja disa prej ushqimeve të dëmshme që dëmtojnë shëndetin dhe sistemin imun

– Yndyrat – Trans Fat; Tashmë janë më se të njohura dëmet e tyre të shumta, shkaktojnë probleme me zemrën, mbipeshë, kancer, çrregullime imune, probleme me traktin urinar, diabetin, stomakun, zorrën e trashë, etj.

– Ushqimet e shpejta – Fast Food; Ne të gjithë e dimë që ne nuk duhet të hamë ushqim të shpejtë, sepse kjo është e keqe për ne, një pjesë e arsyes është për shkak të të gjitha trans yndyrnave dhe shtesave të tjera që ata përdorin për ti dhënë ushqimit shije të mirë.

– Ëmbëlsirat e paketuara; Përmbajnë trans yndyrë, dhe ju duhet t’i eliminoni me çdo kusht, në vend të tyre hani fruta të thata, ose ëmbëlsira të gatuara në shtëpi.

– Ëmbëltuesit artificial; Ëmbëltuesit artificial kanë qenë në qendër të vëmendjes për dekada si  ushqim kryesor. Por ato vijnë me një listë të efekteve anësore të tilla si; depresioni, pagjumësia, verbëri, tringëllimë në vesh, mbipeshë, dhe një faktor kontribues për sëmundjen Alzheimer dhe MS.

– Torta me kem; Torta në vetvete nuk mund të ketë trans fat, por shanset janë në qoftë se ajo ka krem ​​ëmbëlsirash, i cili përmban trans yndyrna dhe lëndë të tjera të dëmshme për shëndetin. Konsumoni kek të bërë në shtëpi, dhe në vend të kremit shtoni mjaltë.

– Kokoshkat në mikrovalë; Shumica e markave të njohura të kokoshkave në mikrovalë kanë disa lloje të trans fat.

– Ushqimet e ngrira; Shumica e njerëzve blejnë darka të ngrira për një vakt të shpejtë dhe të lehtë, ose për të ndihmuar për të humbur peshë. Por shumë prej tyre janë të ngarkuar me vajra të hidrogjenuara që do të thotë se ata përmbajnë trans yndyra të shumta.

– Shurup misri; Ky është një përbërës që nuk ka ekzistuar para vitit 1960, por ka një apel të fortë për prodhuesit e ushqimit për shkak se ai është shumë i ëmbël, i lehtë për t’u bërë, dhe i lehtë për t’u ruajtur.

– Pijet e gazuara; Këto janë numri një që mund të shkelet, sepse janë aq të kudogjendura. 7UP një herë u përpoq të pretendonte se soda e tyre janë bërë me përbërësit të gjithë natyrore. Të gjitha pijet e gazuara pa përjashtim, përmbajnë sasi të lartë të sheqerit, kafeinës, ngjyrosës artificialë, dioksid karboni, etj. të gjitha këto janë lëndë shkatërruese për shëndetin.

– Patatinat; Sa më shumë aromatizues që një patatinë të ketë, aq më shumë msg dhe përbërës të tjerë artificialë përmban . Ushqimi i preferuar i fëmijëve, por dëmet e tyre janë të mëdha. Dëmtojnë dhëmbët në mënyrë të shpejtë, rritin yndyrat e dëmshme në trup, shkaktojnë obeizitet, mbipeshë, tumore, kapsllëk, ulçër, etj. Në vend të tyre konsumoni patate të pjekur, e cila është e shëndetëshme dhe e shijshme.

– Ketchup; Në të vërtetë  ketchupi i bën ushqimet e skuqura edhe më shumë të dëmshme. Kjo për shkak se përmban sasi të lartë të fruktozës (shurup misri).

– Drithërat e paketuara; Shumë njerëz kujtojnë se drithërat janë një start i shëndetshëm në ditën e tyre, ose si një mëngjes me kalori për fëmijët e tyre. Nëse do të lexonit përbërësit e tyre, do ta kuptonit menjëherë se kanë përbërës kimik brenda tyre dhe nuk janë natyral.
Disa përbërës të tyre janë: acid glutamik, monopotassium glutamate monosodium, natrium, monoammonium glutamate, ekstrakt majae, xhelatinë, monosodium glutamate, kalcium, magnez, proteinë ​​soje, caseinate kalciumi, caseinate natriumi, maja autolyzed, dhe proteina Textured.

– Ushqimet e skuqura; Përmbajnë sasi të lartë të trans yndyrave, yndyra të ngopura dhe kalori. Ngritja e kolesterolit është e menjëhershme me konsumimin e tyre, shumica prej nesh tashmë e dinë rrezikun e tyre. Një tjetër arsye për të mos ngrënë ushqimet e skuqura është se shumica e tyre përmbajë msg (sodium glutamate). Perveç ushqimeve të skuqura, MSG gjendet edhe në shumë ushqime të paketuara.

– Kripa – Sodiumi; Nivelet e larta të natriumit, ose kripa, në të vërtetë mund të bëjë kërdinë në trupin tuaj. Jo vetëm që ju bën të grumbulloni ujë në trup, por ajo gjithashtu rrit presionin e gjakut dhe mund të çojë në komplikacione me zemrën. Pothuajse të gjithë pacientët e zemrës janë vënë në një dietë të ulët me kripë. Ju duhet të ulni sasinë e nivelit të kripës para se mjeku tjua ndalojë këtë, për të ndihmuar të shpëtoni jetën tuaj.

– Djathi; Djathi gjithashtu ka sasi të lartë yndyrave të ngopura dhe kolesterol. Por ka një tjetër faktor që duhet marrë në konsideratë, dhe kjo është sasia e sodiumit që përmban.

– Pica; Një fetë pice mund të përmbajë sasi të lartë të sodiumit, yndyrave dhe lëndë të tjera joorganike. Kjo është kryesisht për shkak të përmbajtjes së lartë të djathit,  specit djegës, sallamit, proshutës, dhe çdo mish tjetër të përpunuar.

– Akulloret; Jo çdo gjë që ka shije të mirë, si akullorja, mund të jetë e mirë për ju; një nga arsyet për ta shmangur është nivelet e larta të kolesterolit, sheqeri, lëndët ruajtese, që ajo përmban.

– Produktet e Derrit; Sasia, lloji i kolesterolit dhe i kalorive në produktet e derrit, e bëjnë atë të rrezikshëm për shëndetin, duke shkaktuar një mori sëmundjesh të rënda.

– Mishi me yndyrë; Nëse ju nuk zgjidhni mish pa dhjam, përfundoni në konsumimin e yndyrnave të ngopura. Kur vjen puna për yndyra të ngopura, kjo nuk ka rëndësi nëse ato vijnë nga burimet natyrore, ose jo.

– Kaloritë; Ushqime të larta në kalori mund të jenë shtesë për belin tuaj në mënyrë të shpejtë, në qoftë se ju nuk jeni të kujdesshëm. Arsyeja është se pa e kuptuar ju mund të konsumoni qindra  kalori dhe të mos jeni i vetëdijshëm për këtë.

– Makaronat; Një tas i thjeshtë me makarona nuk do t’a prish ditën tuaj. Një pjatë me Lasagna për shembull, mund të përmbajë 850 kalori, më shumë se gjysma e kalorive të caktuara në ditë për dietikët.

– Çokollata; Çokollata e zezë është duke bërë një rritje si një ushqim shëndetësor, por çokollata e bardhë ende sundon në treg dhe është më e lehtë për t’u konsumuar nga të gjithë. Problemi i vetëm është se ajo nuk është aq e shëndetshme për ju, si ajo e zeza.

– Kafeja; Një deri dy filxhanë kafeje në mënyrë të rregullt nuk e dëmtojnë shëndetin, por kur ju merrni sasi të lartë të saj, mund të shkaktojë dëme në sistemin tuaj nervor.

Ushqimet e listuara këtu janë vetëm disa shembuj të ushqimeve të dëmshme. Shmangia e tyre do t’ju ndihmojë të parandaloni sëmundjet, dhe është një hap i madh në të jetuarit shëndetshëm. Sigurisht nuk është lehtë, sepse shumë prej këtyre ushqimeve kanë shije të  pabesueshme. Qëllimi është që të jeni i vetëdishëm dhe të siguroheni se çfarë hani, që të  mund ta bëni trupin tuaj më rezistentë ndaj sëmundjeve.

Zgjidhni ushqimin tuaj me mençuri

Zgjedhjet  e  mençura të ushqimit  do të na lejojnë që të qëndrojmë sa më të shëndetshëm të jetë e mundur, duke i mbajtur qelizat kanceroze dhe inflamacionin larg trupit tonë.

Këtu janë disa nga ushqimet më të mira për të zgjedhur:
• Molla
• Boronica
• Domate
• Hudhër
• Qepë
• Trumzë
• Lulelakër
• Karrotë
• Brokoli
• Lakra
• Patate e ëmbël
• Limon
• Portokalle
• Pjeshkë
• Grejpfrut
• Farat e lirit
• Rrushi i kuq
• Luleshtrydhe
• Fasule
• Spinaqi
• Specat
• Kungll
• Mjaltë
• Vaj ulliri, vaj kokosi
• Kërpudha Shiitake
• Arra
• Bajame

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook