Ushqimet më të mira për të mbrojtur Zemrën

Ushqimet më të mira për të mbrojtur Zemrën

 

Ashtu si të gjithë muskujt e trupit, zemra kërkon një furnizim të vazhdueshëm të oksigjenit dhe ushqyesve të nevojshëm për të qëndruar e shëndetshme. Një dietë e shëndetshme është thelbësore për të mbajtur arteriet koronare të pastra dhe të hapura në mënyrë që zemra të funksionojë si duhet. Nivelet e larta të kolesterolit dhe yndyrnave mund të shkaktojnë ngushtimin e arterieve duke rezultuar në bllokim të tyre. E njohur si aterosklerozë, kjo gjendje ndërhyn me rrjedhjen e gjakut, e cila mund të shkaktojë sëmundje koronare të zemrës.

Profesionistët e shëndetësisë pajtohen se një dietë e shëndetëshme  e zemrës është e dobishme për kontrollin e krijimit të pllakave që janë të dëmshme për shëndetin kardiak. Është e rëndësishme të ndiqni një dietë që inkurajon përzgjedhjen e ushqimeve të shëndetshme të zemrës nga një sërë grupesh ushqimore. Zgjedhja për të ndjekur një dietë të shëndetshme mund të arrihet lehtësisht, por mund të kërkojë të bëni disa rregullime jetese.

Ushqimet më të mira që duhet t’i përfshini në dietën tuaj

– Tërshëra

E njohur si “mbretëresha e drithërave”, tërshëra është një nga ushqimet më të shëndetshme dhe më të plota që mund t’i përfshijmë në dietën tonë.

Ajo  përmban fibra dhe acide yndyrore omega 3, dy lëndë ushqyese thelbësore që promovojnë kontrollin e niveleve të kolesterolit për të shmangur ngurtësimin arterial.

Gjithashtu përmban sasi të konsiderueshme të kaliumit, magnezit dhe kalciumit, mineralet kyçe për të arritur presionin e kontrolluar të gjakut.

– Fasulet e zeza

Fasulet e zeza janë pjesë e listës së “ushqimeve më të mira” që ndihmojnë në përmirësimin dhe mbrojtjen e shëndetit të zemrës.

Kjo është për shkak të kompleksit të  vitaminës B dhe përmbajtjes së fibrave të tretshme. Këto dy lëndë ushqyese ndihmojnë për të ulur nivelet e kolesterolit (LDL).

Përveç kësaj, ato gjithashtu përmbajnë doza të vogla të omega 3 dhe magnezit. Këto ndihmojnë për të kontrolluar presionin e lartë të gjakut dhe qarkullimin e dobët.

– Vaj ulliri

Vaj i ullirit që nuk i është nënshtruar proceseve të përpunimit – është një nga yndyrnat më të shëndetshme. Ndihmon për të mbrojtur zemrën nga sëmundjet e rënda.

Acidet yndyrore monounsaturated dhe komponimet antioxidante, parandalojnë akumulimin e tepërt të yndyrës në arterie dhe problemet e presionit të gjakut.

– Farat e Chias

Farat e chias janë bërë popullore si një shtesë për humbje peshe. Është mirë të dimë se ato janë gjithashtu aleatë të shkëlqyeshëm për shëndetin e zemrës.

Megjithëse madhësia e tyre është e vogël, ato përmbajnë nivele të larta të omega 3 dhe aminoacideve esenciale. Këto ndihmojnë për të kontrolluar kolesterolin dhe trigliceridet.

Përveç kësaj, këto lëndë ushqyese ndihmojnë për të mbajtur proceset inflamatore të trupit në ekuilibër. Përveç kësaj, ato zvogëlojnë rrezikun nga goditjet, arteriosklerozën dhe gjëndje  të tjera kronike të zemrës.

– Boronicat

Përfshirja e boronicave në dietë, është një zakon shumë i shëndetshëm për zemrën.

Ky ushqim përmban beta-carotenes dhe lutein, dy substanca antioksiduese që ndihmojnë për të mbrojtur sistemin kardiovaskular nga efekti negativ i radikaleve të lira.

Flavonoidet dhe fibrat natyrale të tyre ndihmojnë në kontrollin e yndyrave që grumbullohen në arterie.

Nga ana tjetër, ato janë një ushqim anti-inflamator dhe detoksifikues që ndihmojnë për të pastruar gjakun dhe për të parandaluar problemet e qarkullimit.

– Portokalli

I njohur si një burim i rëndësishëm i vitaminës C, portokalli është një frut antioksidant që ndihmon në ruajtjen e shëndetit të zemrës në kushte optimale.

Portokalli përmban sasi të konsiderueshme karotenoide dhe flavonoide, dy substanca që minimizojnë dëmet e shkaktuara nga stresi oksidativ.

Përmbajtja e vitaminave dhe mineraleve e mban ritmin kardiak në ekuilibër. Plus, nëse kjo nuk ishte e mjaftueshme, ato gjithashtu zvogëlojnë rrezikun e inflamacionit.

Pirja e lëngut të portokall është një ilaç në shtëpi për të reduktuar presionin e lartë të gjakut dhe problemet e qarkullimit të gjakut që lidhen me të.

Filloni të shtoni këto ushqime në dietën tuaj të rregullt për të përfituar nga veçoritë e tyre të mrekullueshme!

Për një zemër më të shëndetshme, shmangni këto ushqime

Përmirësimi i dietës ushqimore pakëson rrezikun për sëmundje të zemrës në shumë mënyra, duke përfshirë ndihmën për uljen e kolesterolit të lartë, presionin e gjakut, nivelin e sheqerit në gjak dhe insulinës, si dhe parandalimin e obezitetit dhe përmirësimin e funksionit të zemrës dhe enëve të gjakut.

Por nëse jeni duke shikuar për shëndetin e zemrës, ushqimet e mëposhtme nuk duhet të bëjnë pjesë në dietën tuaj ushqimore. Në fakt, në qoftë se mund të zvogëloni konsumimin e tyre nga dieta juaj, zemra do të jetë më e shëndetshme.

– Mishi i përpunuar

Mishrat e përpunuar janë të ruajtura duke përdorur kripëra, nitrite ose ruajtës të tjerë. Studimet afatgjata vëzhguese kanë gjetur se llojet më të këqija të mishit për zemrën janë ato që përpunohen.

Pse e dëmtojnë  zemrën? Është e mundshme që nivelet e larta të kripës dhe ruajtësësve  të gjendura në mishin e përpunuar janë pjesë e problemit.

– Karbohidratet e rafinuara dhe të përpunuara

Karbohidratet e rafinuara (si buka e bardhë, orizi i bardhë dhe drithërat mëngjesore me pak fibra, ëmbëlsirat dhe sheqeri i bardhë) – kanë një rrezik më të lartë të sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe ndoshta goditjes në tru.

– Pijet e gazuara dhe pijet e tjera me sheqer

Pijet  me sheqer, sidomos pijet me gaz, pijet frutore të ëmbëltuara  dhe pijet sportive. Pijet e larta me sheqer nuk kanë asnjë lëndë ushqyese, por vetëm sasi të larta të kalorive. Hulumtimet gjithashtu tregojnë se trupi nuk llogarit kaloritë që merrni në formë të lëngshme, në të njëjtën mënyrë si kaloritë që merrni nga ushqimet e ngurta.

Përveç dëmeve të tjera, pijet me sheqer rritin gjithashtu shanset për shtim në peshë.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook