Ushqimet më kuruese në planet

Published On: January 29th, 2023Categories: Ushqimi0 Comments on Ushqimet më kuruese në planet

Ushqimet më kuruese në planet; që luftojnë qelizat kancerore, pastrojnë gjakun, forcojnë mëlçinë, pastrojnë veshkat, luftojnë infeksionetKëto janë ndër ushqimet më kuruese, të cilat përmbajnë disa komplekse unike që ndihmojnë për të përmirësuar shëndetin e zemrës, pastrojnë enët e gjakut, përmirësojnë funksionin e sistemit imun, përmirësojnë funksionin e trurit, pastrojnë mëlçinë dhe veshkat, luftuese të qelizave kancerore.

– Veza;  E verdha e vezës është vendi ku banojnë të gjitha lëndët ushqyesve. Pjesa e bardhë e vezës, përmban kryesisht proteina.
Ka shumë pak ushqime që përmbajnë sasi të mjaftueshme të kalorive si veza. Një vezë e vetme përmban të gjithë përbërësit e nevojshëm për t’u rritur një fëmijë.

Vezët janë të pasura me: Proteina, amino acide, lutein, Zeaxanthine – këto janë antioksidantë mbrojtës të fuqishëm kundër sëmundjeve të syrit.  Vitaminat A, B2, B5, B12, hekur, fosfor, selen.
Choline dhe Omega-3; Vezë janë ndër burimet më të mira ushqimore që përmbajnë choline, e cila është shumë e rëndësishme për shëndetin e trurit.

– Hudhra; përmban kalori dhe përmban disa komponime bioaktive. Shumë studime në njerëz kanë ekzaminuar efektet e hudhrës në shëndetin kardiovaskular.  Ajo mund të zvogëlojë grumbullimin e trombociteve. Hudhra vret  mikrobet, bakteriet, kërpudhat.
Një prej komponimeve aktive, Allicin, vret edhe bakteret MRSA, të cilat janë duke u bërë një kërcënim gjithnjë e më i madh, për shkak të rezistencës ndaj antibiotikëve.
Ju mund të merrni ekstrakt hudhre, ose thjesht të shtoni hudhër në ushqimet tuaja.

Mëlçitë;  Mëlçitë janë ushqim me lëndë të nevojshme që ndihmojnë riparimin e trupit. Ato gjithashtu përqendrohen në përmbajtjen e shumë lëndëve ushqyese kryesore si: hekuri, B12, folate, B3, B5, B6 etj. Mëlçia përmban aq kalori, sa që e quajnë edhe si multivitamin.
Vetëm një vakt në javë me mëlçi do të rrisë ndjeshëm marrjen e lëndëve  ushqyese të rëndësishme.

Marule/ sallata jeshile;  Marulja është ndoshta një ndër perimet më ushqyese që mund të hani. Ajo përmban pak kalori, fibra, vitamin K1, C, Vitamin A (beta-carotene). Ajo është gjithashtu e pasur me kalcium dhe kalium, si dhe përmban komponimet bioaktive Sulforophane dhe indole-3-Carbinol, qëkanë treguar që ndihmojnë për të luftuar kancerin.

Vaj ullirit dhe vaj kokosit; janë vajrat më të mirë që mund të përdorni për gatim. Ato kanë përbërje tërësisht nga yndyrna të ngopura, që i bën shumë rezistent ndaj nxehtësisë të lartë.
Këto vajra janë të përsosur për humbje peshe, sepse rrisin ngopjen dhe metabolizmin, në krahasim me yndyrnat e tjera.
Acidi Lauric, që gjendet tek këto vajra, ka treguar të ketë veti anti-microbial dhe është një vrasës efikas i patogjenëve si: bakteret, viruset dhe kërpudhat.

Patatja e ëmbël; patatja e ëmbël është shumë ushqyese dhe e pasur me lëndë të rëndësishme, si Vitamina A, Vitamina C dhe kalium. Ajo është gjithashtu relativisht e pasur me fibra.

– Boronica; Boronicat janë tepër të shijshme dhe me mjaft lëndë ushqyese. Boronicat organike shkëlqejnë dhe tregojnë që përmbajnë anti-oksidante. Sasia e antioxidantve që përmban boronica, e vendos atë në krye të frutave te pyllit. Komponimet që gjenden te boronica mund të ndihmojnë në parandalimin e kancerit.
Një studim në burra dhe gra mbipeshë, me sindromën metabolike, ka treguar se boronicat ulin ndjeshëm presionin e gjakut dhe kolesterolin LDL.
Një tjetër studim në njerëz me moshë të vjetër, ka treguar se boronica mund të përmirësojë kujtesën.

Leshterikët / algat e detit; Jodi është një lëndë ushqyese që shumë shpesh mungon në dietat moderne. Kjo lëndë ushqyese është thelbësore për shëndetin e tiroideve.
Mangësitë e jodit mund të çojnë në hipotiroidizëm, lodhje, vonim mendor dhe shumë sëmundje.
Një mënyrë e mirë për t’u siguruar që nuk ju mungon jodi, është për të ngrënë disa alga deti një ose dy herë në javë.

Peshku Salmon; Salmoni është një nga peshqit që përmban një pjesë të madhe të kalorive dhe yndyrnave. Këto yndyrna janë kryesisht  acidet yndyrore Omega-3, prej të cilave shumica e njerëzve kanë mangësi. Konsumimi i salmonit 1-2 herë në javë plotëson  nevojën e trupit tuaj për Omega-3.
Përveç kësaj, salmoni është shumë i pasur me proteina të kualitetit të lartë dhe shumë ushqyesve të tjerë. Këto përfshijnë kalium, selen, vitamina B1, B3, B6 dhe B12.
Ngrënia e salmonit rregullisht është e lidhur me uljen e rrezikut nga demenca dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Mishi organik; Mishi  organik konsiderohet shumë i shëndetshëm. Mishi është ndër burimet më të mira të proteinave. Ai është i pasur me acide yndyrore të shëndetshme dhe shumë i pasur me vitamina dhe minerale. Ai është gjithashtu një burim i mirë i Lysine dhe carnitine, si dhe lëndë të tjera unike  që nuk mund të merren nga bimët.

– Luleshtrydhet; Vitamina C është superstari i këtij superfoodi. Vetëm një filxhan prej këtyre, dhe plotëson kërkesat e përditshme për vitaminë C (74 miligram në ditë për gratë, 90 për meshkujt)! Studimet sugjerojnë se antioxidantët ndihmojnë në ndërtimin dhe riparimin e indeve të trupit, rritin imunitetin dhe luftojnë nga dëmtimi tepërt i radikalëve të lirë. Vitamina C që gjendet te luleshtrydhet ndihmon edhe në shëndetin e syve.

– Spinaqi; Përmban Antioksidant, anti-inflammator, dhe vitamina që promovojnë vizionin dhe shëndetin e kockave. Vetëm një sasi e vogël ditore është e mjaftueshme për plotësimin e kalciumit dhe vitaminës K.

– Panxhari; Ky perim është i pasur me vitamina, minerale, dhe antioksidantë që ndihmojnë për të luftuar sëmundjet, dhe për të shmangur kancerin dhe sëmundje të tjera degjenerative.

Lulelakra; phytochemicals që gjenden nte lulelakra, kanë treguar që parandalojnë dëmtimin e fytit dhe stomakut, dhe në sajë të bashkëveprimit me estrogjenin, lulelakra mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit të gjirit, dhe qafës së mitrës.

– Preshi; përmban sasi të larta të fibrave, vitaminave dhe mineraleve. Këto lëndë ushqyese forcojnë imunitetin dhe luftojnë qelizat kancerore. Studimet sugjerojnë që preshi  gjithashtu mund të ndihmojë për të mbrojtur sistemin e tretjes dhe kancerin e stomakut.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook