Ushqimi Shumëngjyrësh dhe shëndeti

Published On: January 29th, 2023Categories: Ushqimi0 Comments on Ushqimi Shumëngjyrësh dhe shëndeti

Ushqimi Shumëngjyrësh dhe shëndeti

Shumica e njerëzve e dinë se të konsumosh pesë lloje prej frutave dhe perimeve në ditë është shumë e rëndësishme.
Duke ngrënë fruta dhe perime të një shumëllojshmërie të ngjyrave të ndryshme, mund të merrni shumë përfitime shëndetësore. Çdo frut dhe perim i ndryshëm në  ngjyrë përmban komponentë unike shëndetësore që janë të domosdoshme për shëndetin tonë.

Frutat dhe perimet janë shumë të rëndësishme për shëndetin tonë, sepse ato janë të krijuara nga Zoti, dhe janë të pasura me një sasi të madhe të ushqyesve.

Ushqimet e përpunuara, që ne aq shpesh hamë, nuk mund të krahasohen me përfitimet shëndetësore të ofruara nga luleshtrydhet ose brokoli, të cilat kanë fibra, vitamina dhe enzima natyrale.

Shumë perime dhe fruta ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru, kontrollojnë  presionin e gjakut, parandalojnë  disa lloje të kancerit, dhe ruajnë  kundër kataraktit dhe degjenerimit makular ose humbjes së vizionit.

Shprehja “të hahet një ylber” frutash dhe perimesh është një mënyrë e thjeshtë për të kujtuar dhe për të pasur një shumëllojshmëri ngjyrash në dietën tuaj sa më shumë të jetë e mundur, në mënyrë që të mund të konsumoni një gamë të gjerë të ushqyesve. Me marrjen e një shumëllojshmëri të frutave dhe perimeve me ngjyra të ndryshme, ju jeni të furnizuar me sasi të ndryshme të vitaminave dhe minerale.

Skema e Frutave dhe perimeve me ngjyra

1. Frutat dhe Perimet me ngjyrë të kuqe

Lënda ushqyese në Frutat dhe Perimet e kuqe përfshijnë: Lycopene, acid ellagic, quercetin, dhe Hesperidin.

Këto lëndë ushqyese shërbejnë për:

– zvogëlimin e rrezikut të kancerit të prostatës,

– presionin e ulët të gjakut,

– zvogëlojnë rritjen e tumoreve

– nivelet e kolesterolit LDL,

– pastrojnë trupin nga dëmi i radikaleve të lira

– mbështesin bashkimin e indeve në raste të artritit.

Llojet e fruteve dhe perimeve me ngjyrë të kuqe përfshijnë: panxhar, portokall i kuq, qershi, boronicë e kuqe, gujava, papaja, grejpfruti i kuq, shegë, lakra e kuqe, rrepa, mjedër e kuqe, mollë e kuqe, speca të kuq, speca të kuq djegës, rrushi i kuq , qepë të kuqe, dardhë të kuqe, patate të kuqe , luleshtrydhe, domate, dhe shalqi.

  1. Frutat dhe Perimet me ngjyrë të verdhë dhe portokalli

Këto përmbajnë: Beta-carotene, zeaxanthin, flavonoids, lycopene, kalium, dhe vitaminë C.

Këto lëndë ushqyesve ndihmojnë për:

– reduktimin e degjenerimit  Macula të lidhur me moshën

– rrezikun e kancerit të prostatës,

– ndihmojnë në uljen ekolesterolit LDL

– uljen e presionit të gjakut

– luftojnë radikalet e lira

– inkurajojë ekuilibrin alkaline

– punojnë me magnez dhe kalcium për të ndërtuar kocka të shëndosha.

Llojet e frutave dhe perimeve me ngjyrë të verdhë përfshijnë: kajsi,  kungull i verdhë, pjepër, Cape rrush arushe, Karrota, kiëi i verdhë, grejpfrut, limon, mango, nektarinat, portokalle, papaya, pjeshkë, hurmë/kakie, ananas, rrepë suedeze, misri, patate e ëmbël, mollë e verdhë, panxhar i verdhë, fiq, dardha e verdhë, speca të verdhë,  domate të verdha, bostan.

  1. Frutat dhe perimet me ngjyrë të gjelbër

Këto përmbajnë:  klorofil, fibra, lutein, zeaxanthin, kalcium, acid folik, vitaminë C, kalcium, dhe beta-carotene.

Lëndët ushqyesve të gjetur në këto perime dhe fruta ndihmojnë në:

– zvogëlimin e rrezikut  të kancerit,

– presionin e ulët të gjakut dhe nivelet e kolesterolit LDL,

– ndihmojnë dhe normalizojnë tretjen

– mbështetin shëndetin e retinës dhe vizionit

– luftojnë radikalet e lira

– rritin aktivitetin e sistemit imunitar.

Llojet e frutave dhe perimeve me ngjyrë të gjelbër përfshijnë: karçof, Arugula, shpargulli, Avokado, , Brokoli, lakër Brukseli, selino, kungull i gjelbër, lakër kineze, tranguj, radhiqe, mollë jeshile, bishtaja, lakër jeshile, rrushi jeshil, qepë të gjelbëra, dardha jeshile, speca jeshile, kiëifruit, zarzavate me gjethe, preshi, marule, limona jeshil, bamje,bizele, Spinaq, Lakërishtë, dhe kungull i njomë.

4. Frutat dhe perimet me ngjyrë blu në të purpurt

Këto përmbajnë: lutein, zeaxanthin, resveratrol, vitaminë C, fibra, flavonoids, acid ellagic dhe quercetin.

Lëndët ushqyesve të gjetur në këto perime dhe fruta ndihmojnë në:

– mbështetjen e shëndetit  të retinës,

– ulin kolesterolin LDL,

– rritin  aktivitetin e sistemit imunitar

– mbështetin  tretje të shëndetshme

– përmirësojnë thithjen e kalciumit dhe mineraleve të tjera

– luftojnë  inflamacion,

– reduktojnë  rritjen e tumorit,

– veprojnë si një anticarcinogens në traktin e tretjes,

– kufizojnë aktivitetin e qelizave të kancerit.

Llojet e Frutave dhe Perimeve blu në të purpurt përfshijnë: manaferra, boronica, kumbulla të thata, patëllxhan, shtogu, rrush, kumbulla, shegë, radhiqe blu, patate purpurt,lakër e Purpurt, karrota blu , fiq, speca të purpurt, fasule të purpurta,misër i purpurt .

  1. Frutat dhe perimet e bardha

Këto përmbajnë: Beta-glucans, EGCG, SDG, dhe lignans që ofrojnë imun fuqishëm aktivitetin nxitjen.

Këto lëndë ushqyese ndihmojnë për:

– aktivizimin e qelizave B dhe T ( vrasës natyral të viruseve dhe bakterieve),

– zvogëlojnë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë,

– të gjirit dhe prostatës,

– balancimin e nivelit të hormoneve

– zvogëlojnë rrezikun e kancerit

Llojet e pemëve dhe perimeve të bardha përfshijnë: Banane, dardha, lulelakër, hudhër, qepë, limoni, xhenxhefil, artickoke, rrepë meksikane, rrepët, kërpudhat, karrotat e bardha, patate, misri i bardhë, nektarinat e bardha dhe pjeshkët e bardha.

Duke përfshirë një sërë ushqimesh në dietën tuaj, do të bëni ushqimin të shëndetshëm dhe tërheqës për të gjithë familjen! Provoni ushqime të reja të kombinuara me të  preferuarat tuaja për të marrë një gamë të larmishme të lëndëve ushqyese për trupin tuaj.
Shtoni ngjyrat! Përmes një grupi  të frutave dhe perimeve, pjata  do të duket më e shijshme dhe dieta juaj do të jetë me më shumë kalori.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook