Ushqimet më të mira që ju ndihmojnë të uleni në peshë

Ushqimet më të mira që ju ndihmojnë të uleni në peshë dhe që luftojnë çrregullime të ndryshme në trup

 

Mbipesha është shkak për sëmundje të ndryshme si; diabeti, sëmundjet e zemrës, sëmundje të stomakut, zorrëve, mëlçisë dhe shumë të tjera. Ushqimet kanë një ndikim pozitiv në tretjen e yndyrave, uljen e mbi-urisë, hormone, dhe funksionimin normal të organeve të trupit.

Ja disa nga ushqimet që ju ndihmojnë për të mbajtur një peshë normale:

– Vezët; Studimet e reja tregojnë se ato nuk ndikojnë negativisht ndaj kolesterolit në gjak dhe nuk shkaktojnë sulmet e zemrës.
Për më tepër, ato janë ndër ushqimet më të mira që ju mund të hani në qoftë se keni nevojë për të humbur peshë.
Vezët janë të larta në proteina, yndyrna të shëndetshme, dhe mund të bëjnë që ju të ndieheni të ngopur me një sasi shumë të ulët të kalorive. Konsumoni 2 kokrra vezë të ziera çdo ditë.

– Perimet me gjethe jeshile: Zarzavatet me gjethe përfshijnë lakër jeshile, spinaq, lakërishtë, etj. Ato kanë disa veti që i bëjnë  të përsosur për humbje peshe, janë të ulëta në kalori dhe karbohidrate, por të ngarkuara me fibra. Ushqimi i mbuluar me gjethe jeshile  është një mënyrë e madhe për të rritur volumin e ushqimeve tuaja dhe pa rritur kaloritë. Zarzavatet me gjethe janë gjithashtu shumë të larta në të gjitha llojet e vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve. Kjo përfshin kalcium, i cili ka treguar se ndihmon për djegien e dhjamit. Konsumoni çdo ditë perime me gjethe jeshile.

– Salmon: Vaj peshku i salmonit është tepër i shëndetshëm. Ai është gjithashtu shumë i shijshëm, duke ju mbajtur  për shumë orë të ngopur me pak kalori. Salmoni është i ngarkuar me cilësi të lartë proteinike, yndyrna të shëndetshme dhe gjithashtu përmban të gjitha llojet e ushqyesve të rëndësishme. Peshku, dhe ushqimi i detit në përgjithësi, furnizon trupin me një sasi të konsiderueshme të jodit. Kjo lëndë ushqyese është e domosdoshme për funksion të duhur të tiroideve, e cila është e rëndësishme për të mbajtur drejtimin e metabolizmit. Salmoni është i ngarkuar edhe me acide yndyrore Omega-3, të cilat ndihmojnë në uljen e inflamacionit, dhe janë të njohura për të luajtur një rol të madh në mbipeshë dhe sëmundjet metabolike. Skumbria, trofta, sardelet, harenga dhe llojet e tjera të vajit të peshkut  janë gjithashtu të shkëlqyer.

– Brokoli, lulelakër, lakra e bardhë:  Si shumë perime të tjera,  janë të larta në fibra dhe të bëjnë të ndihesh i ngopur.  Për më tepër, këto lloje të perimeve gjithashtu priren të përmbajnë sasi të mirë të proteinave. Ato nuk janë aq të larta në proteina si ushqimet shtazore ose bishtajoret, por janë të larta në krahasim me shumicën e perimeve. Një kombinim i proteinave, fibrave dhe densitet të ulët të energjisë i bën këto perime  ushqime të përsosura për t’u  përfshirë në ushqimin tuaj nëse keni nevojë për të humbur peshë. Ato  gjithashtu përmbajnë substanca që luftojnë qelizat kancerogjene.

– Patatet e ziera:  Patatet e bardha duket se kanë rënë në sy për keq për disa arsye. Megjithatë,  ato kanë disa veti që e bëjnë një ushqim të përsosur, si për humbje peshe ashtu edhe për shëndetin optimal. Ato përmbajnë një gamë të gjërë të ushqyesve, për pothuajse gjithçka që kemi nevojë.  Ato janë veçanërisht të larta në kalium, një lëndë ushqyese që luan një rol të rëndësishëm në kontrollin e presionit të gjakut.  Zieni patatet dhe lërini të ftohen,  atëherë ato do të formojnë sasi të mëdha niseshte rezistente, një substancë fibër që ka treguar të ketë shumë  lloje të përfitimeve shëndetësore … duke përfshirë humbje peshe.

– Tuna: Tuna është një tjetër ushqim i ulët në kalori dhei lartë në proteina. Konsumojeni të zier në avull, por jo të skuqur.

– Bishtajoret; Bishtajoret mund të jenë të dobishme për humbje peshe. Kjo përfshin thjerrëzat, fasulet e zeza, etj. Këto ushqime kanë tendencë të jenë të larta në proteina dhe fibra, të cilat janë dy ushqyes që kanë treguar të çojnë në ngopje për një kohë të gjatë.

– Suprat;  Siç u përmend më lart, ushqimi dhe dietat me një densitet të ulët të energjisë kanë tendencë për t’i bërë njerëzit të konsumojnë  më pak kalori. Shumica e ushqimeve me një densitet të ulët të energjisë janë ato që përmbajnë shumë ujë, të tilla si perimet dhe frutat. Por ju gjithashtu mund  të shtoni ujë në ushqimin tuaj… duke bërë një supë.  Suprat i bëjnë  njerëzit të ndjehen më të ngopur dhe të hanë në mënyrë të konsiderueshme më pak kalori.

– Produktet e qumështit; Produktet e qumështit kanë tendencë të jenë të larta në proteina. Një nga ato është gjiza, djathi .. konsumimi i tyre është një mënyrë e mirë për të rritur konsumin tuaj të proteinave. Ju bëjnë të ndiheni të plotë me një sasi relativisht të ulët të kalorive. Produktet e qumështit janë gjithashtu të larta në kalcium, i cili ka treguar për të ndihmuar në procesin e djegies së yndyrës.

– Avokado; Avokadot janë një lloj i  veçantë i frutave, që janë të ngarkuara me yndyrna të shëndetshme. Ato janë veçanërisht të larta në acid oleik, të njëjtit lloj me yndyrën e gjetur te vaj ullirit. Pavarësisht yndyrës, ato gjithashtu përmbajnë shumë ujë. Avokadot janë perfekte si shtesa në sallatë.

– Uthulla e mollës:  Uthulla e Mollës është tepër popullore në komunitetin e shëndetit fizik. Disa studime në njerëz tregojnë se uthulla e mollës mund të jetë e dobishme për njerëzit që janë duke u përpjekur për të humbur peshë. Një studim në individë me mbipeshë  tregoi gjithashtu se 15 apo 30 ml uthull në ditë për 12 javë ndihmon humbje peshe prej 1.2-1.7 kg.

– Arrat; Pavarësisht yndyrës së lartë, arrat në thelb nuk sjellin mbipeshë. Ato janë një rostiçeri e shkëlqyer, që përmban sasi të balancuar të proteinave, fibrave dhe yndyrnave të shëndetshme. Studimet kanë treguar se arrat mund të përmirësojnë shëndetin e metabolizmit dhe madje edhe të shkaktojnë humbje peshe. Shtojini në sallatë ose konsumojini mes vakteve.

– Drithërat e plota; drithërat janë të ngarkuar me fibra dhe përmbajnë një sasi të mirë të proteinave. Ato përmbajnë beta-glucans, fibra të tretshme që kanë treguar  përmirësim në shëndetin e metabolizmit. Mbani në mend se drithërat e rafinuar janë një fatkeqësi, dhe të dëmshme për shëndetin.

– Specat e kuq;  Specat mund të jenë të dobishëm për humbje peshe. Ato përmbajnë një substancë të quajtur capsaicin, i cili ka treguar për të reduktuar oreksin dhe djegien e yndyrave. Kjo substancë është shitur edhe në formë të plotësuesve ushqimor dhe është një përbërës i zakonshëm në shumë shtesa komerciale për humbje peshe.

– Frutat; Shumica e ekspertëve të shëndetit pajtohen që frutat  janë super të shëndetshme. Studime të shumta të popullsisë kanë treguar se njerëzit që hanë  fruta (dhe perime) kanë tendencë të jenë të shëndetshëm më shumë se njerëzit që nuk e bëjnë këtë. Frutat  mund të jetë një shtesë efektive (dhe e shijshme) në një dietë për humbje peshe.

– Grejpfrut;  Një pemë që meriton të theksohet është grejpfrut, për shkak se efektet e tij në kontrollin e peshës janë studiuar drejtpërdrejtë. Në një studim me 91 persona me mbipeshë, konsumimi i  një gjysmë kokrre grejpfrut të freskët para ngrënies ka shkaktuar humbje peshe prej 1.6 kg gjatë një periudhe prej 12 javësh. Grupi grejpfrut gjithashtu kishte reduktime në rezistencën e insulinës.

– Farat e chias; Fara Chia janë ndër ushqimet më ushqyese. Ato përmbajnë 12 gram karbohidrate për ons, e cila është shumë e lartë, por 11 prej këtyre gramëve janë fibra. Kjo i bën farat e chias një nga burimet më të mira të fibrave në botë.

– Vaji i kokosit;  Jo të gjitha yndyrnat janë krijuar të barabarta. Vaj i kokosit është i lartë në acide yndyrore të një gjatësie të mesme, të quajtur Zinxhiri i mesëm i triglicerideve. Këto acide yndyrore kanë treguar se rrisin ngopjen në krahasim me yndyrnat  e tjera, si dhe sasinë e djegies së kalorive.

– Vaj i  ullirit;  gjithashtu vlen të përmendet këtu, sepse është ndoshta nga yndyrat më  të shëndetëshme  në planet.

– Kosi;  Një ushqim i shkëlqyer është edhe kosi. Kosi  përmban bakteret probiotic që mund të përmirësojnë funksionin e zorrëve. Kosi  mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër inflamacionit dhe leptin rezistencës, i cili është nxitësi kryesor i hormoneve të mbipeshës.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook