Ushqime që nuk duhet t’i hani kurrë

Published On: January 28th, 2023Categories: Ushqimi0 Comments on Ushqime që nuk duhet t’i hani kurrë

Ushqime që nuk duhet t’i hani kurrë

Rrallë i kontrollojmë përbërësit e produkteve që blejmë në supermarket, dhe blejmë atë që është më e popullarizuar, pa marrë parasysh se si mund të ndikojë në shëndetin tonë. Por dieta ushqimore ka një efekt të drejtpërdrejtë në shëndetin dhe të ndjerit mirë.
Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, shumica e popullsisë së botës ka peshë të tepërt trupore dhe kjo është vrasës më i madh se uria në botë.
Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, sëmundjet e zemrës janë shkaku kryesor i vdekjes tek burrat dhe gratë.
Një dietë jo e shëndetëshme është dritarja për mbipeshë dhe për sëmundje kronike të zemrës. Kur planifikoni një dietë të shëndetshme, ekzistojnë disa ushqime që duhenshmangur me çdo kusht, për të filluar tranzicionin drejt shëndetit të mirë.

Këtu janë ushqimet kryesore që kurrë nuk duhet ti hani

 1. Margarina

E përbërë nga vajra bimore, margarina përmban  yndyrna të ngopura më pak sa gjalpi. Për këtë arsye, njerëzit e konsiderojnë atë alternativë të shëndetshme.

Por,  margarina përmban sasi të lartë të acideve trans yndyrore (TFAs), apo thjesht yndyrna trans.
TFAs në dietat tona mund të kontribojnë në bllokimin e arterieve, duke kufizuar qarkullimin e gjakut të pasur me oksigjen në zemër, dhe duke shkaktuar në këtë mënyrë sulme në zemër.
Hulumtime të ndryshme kanë dalë në përfundimin se yndyrnat trans pengojnë veprimtarinë e një proteine ​​vitale që rregullon rinovimin e qelizave dhe forcon imunitetin e zemrës ndaj sëmundjeve.

 1. Mishi i përpunuar

Mishit të përpunuar i shtohen ruajtës të dëmshëm si nitrati, sasi e lartë e kripës dhe ngjyra artificiale. Këtu përfshihet: proshuta, sallami, mishi i tharë, mishi i konservuar dhe mishi i tymosur.
Hulumtimet kanë treguar se ngrënia e mishit të përpunuar kontribuon në sëmundje fatale të zemrës, kancer dhe vdekje të parakohshme.
Njerëzit që konsumojnë mish të përpunuar janë në rrezik 44% më të madh të vdekjes së parakohshme për shkak të sëmundjeve të zemrës dhe kancerit.
Mishi i përpunuar ka përmbajtje të lartë të kripës që rrit presionin e gjakut. Ruajtësit  bllokojnë arteriet dhe rrisin nivelin e sheqerit në gjak.
Studime të tjera kanë arritur në përfundimin se konsumimi i mishit të përpunuar rrit rrezikun e diabetit me 19 %.

 1. Pijet e gazuara

Në shumë vende të botës, pijet e gazuara zënë vendin e dytë si pije të preferuara pas ujit.
Konsumimi i pijeve me gaz rregullisht, ngre nivelin e sheqerit në gjak . Sheqeri i tepërt ruhet si yndyrë, duke kontribuar në mbipeshë, diabet dhe tension të lartë të  gjakut.
Konsumi i pijeve të gazuara ka gjithashtu efekt negativ në densitetin e kockave.
Përveç kësaj, marrja e përditshme e pijeve me gaz rrit rrezikun e obezitetit tek fëmijët.
Konsumi ditor prej 1 deri në 2 kanaçe me gaz rrit rrezikun e zhvillimit të përdhesit  tek burrat dhe gratë.
Acidi fosforik që gjendet tek pijet me gaz pengon absorbimin e kalciumit, dobëson kockat dhe rrit rrezikun e osteoporozës.

 1. Ëmbëlsirat artificiale

Ëmbëlsirat artificiale zëvëndësojnë sheqerin natyral në shumë produkte.
Hulumtimet e kohëve të fundit kanë treguar se ëmbëlsirat artificiale rrisin rrezikun e diabetit, duke rritur nivelin e sheqerit në gjak, si dhe ndikojnë negativisht në sistemin imunitar të trupit.
Trupi nuk e tret sheqerin artificial, i cili më pas shkon në zorrë dhe absorbohet nga bakteret e zorrëve, duke ndryshuar sjelljen e tyre dhe mund të shkaktojë ulçër dhe kancer të zorrës së trashë.
Sipas rezultateve, kjo gjithashtu shkakton shtim të shpejtë në peshë, parandalon ndarjen e sheqerit, duke përshpejtuar kështu në mënyrë të konsiderueshme rrezikun e diabetit.
Përveç kësaj, edhe pse ëmbëlsirat artificiale janë më të ëmbël se sheqeri, ato kanë tendencë për të rritur dëshirat për sheqer dhe varësinë nga sheqeri.

 1. Ushqimet e skuquara thellë

 

Ushqimet e skuqura thellë, si patatet, qepët, pula e pjekur dhe buka, janë jashtëzakonisht të shijshme, por edhe jashtëzakonisht të dëmshme.
Ushqimet e skuqura thellë kërkojnë një proces të ngadalshëm, duke lejuar ushqimet të thithin shumë yndyrë.
Konsumimi i këtyre ushqimeve në mënyrë të rregullt rrit kolesterolin dhe bllokon arteriet. Kjo çon në probleme të zemrës..
Studime të ndryshme kanë treguar se konsumi i shpeshtë i ushqimit të skuqur është i lidhur në mënyrë të konsiderueshme me rrezikun e zhvillimit të Diabetit tipit 2, ose sëmundjen e arterieve koronare.
Për më tepër, ushqimet e pasura në  karbohidrate, si patatet, kur skuqen në temperatura të larta, prodhojnë Acrylamide – një substancë që rrit rrezikun e kancerit.

 1. Popkornat në mikrovalë

  Popkornat me çanta që për gatiten në mikrovalë janë të veshur me disa kimikate (PFOA) për të mbajtur yndyrat. Kur këto çanta janë në mikrovalë, kimikatet rrjedhin në kokoshka.
  Një studim vërteton se këto kimikate rrisin rrezikun e infertilitetit.
  Një studim tjetër ka gjetur se konsumimi i PFOA (acid perfluorooctanoic) mund të shkaktojë çrregullime të tiroideve. Nëse nuk trajtohet, çrregullimet e të tiroideve paraqesin rrezikun për t’u kthyer në kancer.
  Ekspozimi ndaj kimikateve PFOA është një shkak i madh i kancerit të gjirit, veshkave dhe atij testikular. Këto kimikate rritin nivelet e kolesterolit dhe, si pasojë, rrezikun e sëmundjeve kronike të zemrës.

 2. Ushqimi i konservuar

  Bisfenol A (BPA), një komponim që gjendet në ushqimet e konservuara, pas konsumimit, shkakton një mori problemesh shëndetësore.
  Ai ndërhyn në hormonet dhe gjenet e sistemit të rregullimit të trupit, dhe është i lidhur me probleme si puberteti i hershëm, obeziteti dhe kanceri.
  ushqimi i konservuar nxit rritjen e kancerit të gjirit, mbipeshën dhe sëmundjet e zemrës.

  8. Supat e gatshme

  Supat e gatshme janë të ngarkuara me shije artificiale, ruajtës, erëza dhe ngjyra. Ato përmbajnë nivele të larta të kalorive, yndyrë dhe natrium.
  Rezultatet kanë treguar se gratë që konsumojnë 2 ose 3 herë në javë supë të gatshme, kanë prevalencë të rritur të sindromës metabolike, e cila karakterizohet nga presioni i lartë i gjakut, sheqeri në gjak, kolesteroli dhe yndyrat e barkut.
  Të gjitha këto kombinohen për të rritur rrezikun e sëmundjeve të zemrës, sulmit në zemër dhe diabetit. Konsumi i rregullt i natriumit mund të shkaktojnë sëmundje të zemrës dhe të veshkave.

 3. Buka e bardhë

  Buka e bardhë prodhohet nga mielli i bardhë. Një kokërr gruri përbëhet nga dy pjesë – embrioni dhe krundet – që përmbajnë të gjithë përbërësit.
  Kur prodhohet mielli i bardhë, embrioni dhe krundet hiqen nga ai. Prandaj, mielli i bardhë është i zhveshur nga lëndët ushqyesve, dhe e gjitha që mbetet është niseshteja.
  Amidoni rrit nivelin e sheqerit në gjak duke rritur rrezikun e diabetit. Sheqeri i tepërt në gjak gjithashtu mbart rrezikun e konvertimit në yndyrë dhe ruhet në trup. Gradualisht, kjo rrit rrezikun e shtimit në peshë me të gjitha pasojat e saj.

  10. Proteinat e sojës

Pothuajse e gjithë soja e kultivuar është e modifikuar gjenetikisht dhe e mbuluar me një herbicid të quajtur glyphosate për mbrojtje nga barërat e këqija.
Vaj  dhe proteinat e sojës gjenden në produkte ushqimore të panumërta dhe  konsumohen gjerësisht. Pra, herbicid konsumohet së bashku me to.
Ekspozimi ndaj sprays glyphosate në Argjentinë, që përdoret në kultivimin e sojës, ka rezultuar në një rritje të konsiderueshme të  ndërlikimeve të shtatzënisë, deformimeve nervore, dështimeve, defektet e lindjes dhe sëmundjet kancerore.
Proteina e sojës gjendet në një shumëllojshmëri ushqimesh, prandaj është e rëndësishme të lexoni etiketën para se të bleni ndonjë produkt.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook