Vitamina B6 (Pyridoxine)

Published On: February 1st, 2023Categories: Ushqimi0 Comments on Vitamina B6 (Pyridoxine)

Vitamina B6 (Pyridoxine)

 

Vitamina B6 – Pyridoxine,  është një vitaminë e tretshme në ujë që është gjetur në një shumëllojshmëri të formave në ushqime. Këto forma janë piridoksalit 5′-fosfat (PLP), i cili duket të jetë forma më aktive si një vitaminë njerëzore. Forma të tjera përfshijnë piridoksalit (PL), pyridoxamine (PM), pyridoxine (PN), pyridoxamine 5′-fosfat (PMP) dhe pyridoxine-5′-fosfat (PNP).

Roli i vitaminës B6 në trupin e njeriut

– Një nga rolet kryesore të vitaminës B6 është të ndihmojë qarkullimin e oksigjenit  rreth  trupit.

– Heme është një seksion i rëndësishëm i molekulës së hemoglobinës dhe për prodhimin fillestar të heme në organet e trupit, kërkohet prania e vitaminës B6. Prodhimi heme mund të ndodh në vende të shumta në të gjithë trupin, por vendet kryesore përfshijnë mëlçinë dhe palca e kockave.

– Rëndësia e vitaminës B6 në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut është nënvizuar nga llojet relativisht të rralla të anemisë të quajtur anemias sideroblastic.

– Parandalon cistet e gjirit.

– Kuron çrregullimet mestruale.

– Parandalon astmën.

– Ndihmon funksionin e sistemit nervor.

– Parandalon epilepsinë.

– Parandalon depresionin.

– Ndihmon metabolizmin e karbohidrateve

– Vitamina B6 është një nga disa prej vitaminave B të nevojshme për prodhimin e duhur të molekulave në sistemin nervor të trurit (të quajtur neurotransmitters).

– Parandalon rrezikun e zhvillimit të (ADHD)

– Pastron mëlçinë dhe veshkat nga helmet.

– Forcon muskujt.

– Pastron gjakun nga toksinat.

– Lufton viruset e gjakut.

Mungesa e vitaminës B6 mund të shkaktojë

– Dobësi të muskujve.

– Nervozizëm.

– Depresion.

– Stres.

– Vështirësi përqëndrimi.

– Humbje të kujtesës.

– Sëmundje të zemrës.

– Të përziera dhe të vjella jo-normale gjatë shtazanisë.

– Degjenerim molekular.

– Humbje vizioni.

– Çrregullime menstruale.

Ushqime që përmbajnë vitaminë B6

– Spinaq
– Rrepë
– Hudhër
– Lulelakër
– Mish pule, gjel deti
– Salmon
– Patate e ëmbël
– Patate
– Banane
– Brokoli
– Panxhar
– Karrota
– Asparagus
– Mustardë
– Domate
– Kungull
– Speca djegës
– Fara luledielli
– Avokado
– Thjerrëzat
– Bizele të njoma
– Fasule

– Qepe
– Karkaleca
– Pineapple
– Pjepër
– Misër
– Patëllxhan
– Shafran i Indisë
– Kërpudha
– Selino
– Luleshtrydhe
– Shalqi
– Marule
– Fiq
– Frutat e detit

Rekomandimet ditore të vitaminës B6

0-6 muaj: 0.1 mg
6-12 muaj: 0.3 mg
1-3 vjet: 0.5 mg
4-8 vjet: 0.6 mg
9-13 vjet: 1.0 mg
14-18 vjet, femra: 1.2 mg
14-18 vjet, meshkuj: 1.3. mg
19-50 vjet, femra: 1.3 mg
19-50 vjet, meshkuj: 1.3 mg
50+ vjeç, femra: 1.5 mg
50+ vjeç, meshkuj: 1.7 mg
Gratë shtatzëna: 1.9 mg

Mbidoza e vitaminës B5 mund të shkaktojë

– Nervozisëm

– Çrregullime mendore

– Humbje të ndjenjave

– Alergji të lëkurës

– Dhimbje koke

– Të përziera.

Mënyra më e mirë e marrjes së vitaminës B6 është nga ushqimet.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook