Vitamina B5 (Pantotenik Acid)

Published On: February 1st, 2023Categories: Ushqimi0 Comments on Vitamina B5 (Pantotenik Acid)

Vitamina B5 (Pantotenik Acid)

 

Acidi pantotenik, i quajtur gjithashtu pantothenate ose vitaminë B5, me formulën; C9H17NO5 është një vitaminë e tretshme në ujë. Vitamina B5 është një ndër më të rëndësishmet e  vitaminave B për proceset themelore të jetës . Acidi pantotenik është një amid midis acid pantoik dhe ß-alanine. Emri i saj rrjedh nga greqishtja  (πάντοθεν), që do të thotë “nga të gjitha anët”.

Roli i vitaminës B5

– Ndihmon trupin të kthejë ushqimin në glukozë.

– Ndihmon në prodhimin e energjisë.

– Nxit prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut.

– Parandalon zhvillimin e hormoneve që shkaktojnë stres.

– Ndihmon në preformancën normale mendore.

– Metabolizmin e hormoneve.

– Largon lodhjen.

– Ndihmon në shërimin e plagëve, sidomos pas operacioneve.

– Ndihmon në uljen e kolesterolit dhe triglicerideve në gjak.

– Ndihmon në uljen e simptomave të artritit reumatoid.

– Për shëndetin e flokëve.

– Ndihmon në reduktimin e simptomave tek të sëmurët  me Diabet.

Simptomat e mungesës së vitaminës B5 përfshijnë

– Lodhje

– Pagjumësi

– Depresion

– Nervozizëm

– Të vjella

– Dhimbje stomaku

– Temperaturë tek këmbët

– Dhimbje kraharori

– Alergji

– Mpirje

– Ndjeshmëri ndaj rritjes së insulinës

– Shqetësime gjatë  gjumit

– Dhimbje barku

– Dhimbje në veshka

– Stimulon sistemin imun.

– Lufton radikalet e lira.

 

Burimet e vitaminës B5

– Lulelakër

– Kërpudha shiiatike

– Patatja e ëmbël

– Rrepa

– Bishtajoret

– Drithërat

– Peshku

– Vezët

– Spinaqi

– Papaja

– Panxhari

– Brokoli

– Selino

– Mishi i pulës

– Karkalecat

– Kungulli

– Qumështi

– Portokalli

– Karrota

– Spinaqi

– Lakra

– Kopër

– Marule

Kujdes!

Mbidoza e vitaminës B5 mund të shkaktojë diarre,çrregullime në zorrë, lodhje të veshkave,  dhe  gjakderdhje.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook