Zakonet dietike që i mbajnë të shëndetshëm meshkujt e moshës së mesme

Zakonet dietike që i mbajnë të shëndetshëm meshkujt e moshës së mesme

 

Plakja te meshkujt mund t’i ekspozojë ata ndaj një grupi sëmundjesh kronike që ndikojnë në shëndetin dhe performancën e trupit të tyre, veçanërisht me një dietë jo të shëndetshme, e cila përshpejton shfaqjen e këtyre sëmundjeve dhe përkeqësimin e shëndetit.

Por ka disa zakone të shëndetshme të ushqyerjes që meshkujt duhet të ndjekin para se të arrijnë moshën e mesme, për të ruajtur shëndetin e përgjithshëm.

5 zakone të të ngrënit për meshkujt

  1. Perimet

Është një nga zakonet më të rëndësishme ushqyese që duhet të mbajnë të gjithë në dietën e tyre, jo vetëm burrat, sepse përfshirja e perimeve në dietën e përditshme ndihmon në promovimin e shëndetit të qelizave dhe parandalimin e dëmtimit të ADN-së.

Ndër perimet e shëndetshme që duhet të hani: spinaqi dhe patatet e ëmbla të pasura me kalium, të cilat reduktojnë rrezikun e presionit të lartë të gjakut, përveç perimeve shumëngjyrëshe, si karotat dhe specat e ëmbël, sepse janë të pasura me vitaminë C, e cila redukton rrezikun e zmadhimit të prostatës.

  1. Frutat

Frutat nuk janë më pak të rëndësishme se perimet në dietën e përditshme, pasi ato janë një burim i pasur vitaminash, mineralesh, fibrash natyrale dhe antioksidantësh, dhe në këtë mënyrë i sigurojnë trupit të gjithë elementët që i nevojiten për të luftuar infeksionet që shkaktojnë sëmundje, veçanërisht kancerin e prostatës, që prek një përqindje të madhe të meshkujve të moshës së mesme.

  1. Mish pa dhjamë

Proteinat ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar, parandalojnë radikalet e lira nga dëmtimi i qelizave dhe i ofrojnë trupit përfitimet e yndyrave të shëndetshme që nxisin prodhimin e testosteronit.

  1. Uji

Trupi i njeriut përbëhet nga rreth 70-80% ujë dhe me kalimin e moshës, këto përqindje në trup përgjithësisht zvogëlohen, gjë që çon në një ulje të aftësisë së organeve për të kryer normalisht detyrat e tyre, ndaj është e nevojshme të ruhet marrja e bollshme e ujit gjatë gjithë ditës, e cila ndihmon në përmirësimin e tretjes, rregullimin e temperaturës së trupit dhe ruajtjen e performancës së përgjithshme edhe me kalimin e moshës.

  1. Qëndroni larg sheqerit të rafinuar

Shumë meshkuj preferojnë të hanë ushqime që përmbajnë sheqer të shtuar, si ëmbëlsirat, brumërat dhe pastat, por këto ushqime duhet të shmangen, sepse përmbajnë nivele të larta të yndyrave të ngopura, të cilat dëmtojnë nivelin e presionit të gjakut, dhe në këtë mënyrë dëmtojnë mëlçinë dhe rritin rrezikun e kancerit të prostatës dhe zorrës së trashë.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook