Perimet rrënjë

Published On: June 14th, 2023Categories: Fruta dhe Perime0 Comments on Perimet rrënjë

Perimet rrënjë të mbushura me lëndë ushqyese dhe përfitime shëndetësore

 

Perimet rrënjë janë shijuar prej kohësh si një pjesë e shijshme e një diete të shëndetshme.

Të përcaktuara si bimë të ngrënshme që rriten nën tokë, patatet, karotat dhe qepët janë disa shembuj të zakonshëm me të cilët shumica janë të njohur.

Megjithatë, ka shumë lloje të tjera – secila me një grup të veçantë të ushqyesve dhe përfitimeve shëndetësore.

Perimet me rrënjë më të shëndetshme për t’u shtuar në dietë

– Qepa

Qepët janë perime rrënjë të njohura, që shërbejnë si një përbërës kryesor në shumë kuzhina. Ato janë të larta në fibra, vitaminë C dhe antioksidantë. Antioksidantët janë përbërës që mund të mbrojnë qelizat kundër dëmtimit oksidativ dhe ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve.

Hulumtimet tregojnë se ngrënia e qepëve mund të shoqërohet me një gamë të gjerë përfitimesh shëndetësore. Për shembull, një studim zbuloi se ngrënia e 100 gram qepë të papërpunuara në ditë uli ndjeshëm nivelet e sheqerit në gjak tek njerëzit me diabet.

Për më tepër, studime të tjera vunë re se qepët mund të kenë veti të fuqishme antikancerogjene, me studime vëzhguese që lidhin një konsum më të lartë të kësaj perime rrënjë me një rrezik më të ulët të llojeve të zakonshme të kancerit.

Qepët funksionojnë mirë në një shumëllojshmëri vaktesh dhe mund të shtohen lehtësisht në sallata, supa, vezë të fërguara, tavë, oriz ose makarona dhe shumë të tjera.

– Patatja e ëmbël

Patatet e ëmbla janë perime rrënjë shumë ushqyese dhe të mbushura me përfitime shëndetësore.

Ato janë të pasura me fibra, vitaminë C, mangan dhe vitaminë A, dhe një burim i mirë i disa antioksidantëve – duke përfshirë beta-karoten, acid klorogjenik dhe anthocyanins.

Një përmbledhje e tre studimeve tregoi se ngrënia e patates së ëmbël çdo ditë për 12 javë përmirësoi kontrollin e sheqerit në gjak.

Për shkak të përmbajtjes së vitaminës A, disa studime sugjerojnë se kjo perime me rrënjë mund të përmirësojë funksionin imunitar, të mbrojë kundër humbjes së shikimit dhe të mbështesë shëndetin e lëkurës.

Patatet e ëmbla mund të piqen, të zihen dhe të shijohen si një pjatë e shijshme anësore ose t’i shtohen çdo gjëje.

– Rrepa

Rrepat janë një perime rrënjë e shijshme dhe janë kultivuar me shekuj.

Ato kanë një profil mbresëlënës të lëndëve ushqyese, duke qenë një burim i madh i vitaminës C, fibrave, manganit dhe kaliumit.

Shtimi i vitaminës C në dietë mund të ndihmojë në rritjen e imunitetit, me një studim që vë në dukje se marrja e mjaftueshme e kësaj vitamine mund të ndihmojë në reduktimin e simptomave dhe shkurtimin e ashpërsisë së infeksioneve të frymëmarrjes.

Për më tepër, studimet tregojnë se konsumimi i më shumë perimeve kryqëzuese, të tilla si rrepat, mund të shoqërohet me një rrezik më të ulët të kancerit.

Provoni të bëni patate të skuqura me rrepë, salcë lakër ose sallatë.

– Panxhari

Panxhari është një nga perimet rrënjë më ushqyese, duke paketuar një sasi të mirë të fibrave, folatit dhe manganit në çdo porcion.

Ato janë gjithashtu të larta në nitrate, që janë komponime të dobishme bimore që mund të ndihmojnë në zgjerimin e enëve të gjakut, duke ulur potencialisht presionin e gjakut dhe duke përmirësuar shëndetin e zemrës.

Studimet tregojnë gjithashtu se ngrënia e panxharit mund të përmirësojë performancën e ushtrimeve dhe të rrisë rrjedhjen e gjakut në tru.

Për të përfituar nga vetitë unike shëndetësore të panxharit, provoni ta piqni, t’i nxirrni lëngun, ta bëni turshi, ta zieni ose ta zieni në avull këtë perime rrënjë të shijshme.

– Hudhra

Hudhra është një perime rrënjë që i përket gjinisë Allium dhe lidhet ngushtë me qepën, preshin, qiqrat. Çdo racion hudhre krenohet me një sasi të mirë të disa lëndëve ushqyese të rëndësishme, duke përfshirë manganin, vitaminën B6 dhe vitaminën C.

Plus, është i mirënjohur për vetitë e tij medicinale, të cilat kryesisht i atribuohen përbërjes allicin, e cila lirohet kur thelpinjtë e hudhrës shtypen, përtypen ose copëtohen.

Studimet kanë zbuluar se hudhra mund të promovojë shëndetin e zemrës duke ulur presionin e gjakut dhe nivelet e kolesterolit total dhe triglicerideve.

Mund të rrisë gjithashtu funksionin imunitar, pasi kërkimet tregojnë se mund të ulë ashpërsinë e simptomave dhe të ndihmojë në parandalimin e infeksioneve, siç është ftohja e zakonshme.

Më e mira nga të gjitha, hudhra është shumë e gjithanshme dhe mund të përdoret për të përforcuar aromën e supave të preferuara, salcave, pjatave anësore dhe pjatave kryesore.

– Kopër

I njohur për aromën e tij si jamballi, kopër është një specie bimore e lulëzuar e lidhur ngushtë me karotat. Përveç furnizimit me shumë pak kalori për racion, kopër përmban fibra, vitaminë C, kalium dhe mangan. Përmban gjithashtu përbërjen e anetolit, e cila i jep koprës aromën dhe një gamë të gjerë përfitimesh shëndetësore.

Për më tepër, studimet kanë treguar se anetoli ka veti antimikrobike dhe mund të pengojë rritjen e baktereve.

Kopër mund të shijohet i freskët, i pjekur ose i përzier në sallata, supa, salca dhe pjata me makarona.

– Karotat

Si një nga perimet rrënjë më të njohura, karotat kryesojnë gjithashtu si një nga më ushqyeset. Ato janë të mbushura me vitamina A dhe K, si dhe antioksidantin e rëndësishëm beta-karoten.

Ngrënia e karotave është e lidhur me përmirësimin e statusit të antioksidantëve dhe niveleve më të ulëta të kolesterolit, si te njerëzit ashtu edhe te kafshët.

Studime të tjera tregojnë se një konsum më i lartë i karotenoideve, si beta-karotina, mund të shoqërohet me një rrezik më të ulët të llojeve të caktuara të kancerit.

Për më tepër, ngrënia e karotenoideve mund të mbrojë kundër degjenerimit makular të lidhur me moshën (AMD), shkaku kryesor i humbjes së shikimit.

Karotat janë një rostiçeri e shkëlqyeshme kur hahen të papërpunuara, por ato gjithashtu mund të gatuhen dhe përdoren ziera ose pjata anësore.

– Patatet

Patatet janë tepër të gjithanshme dhe të disponueshme gjerësisht, me deri në 2000 varietete të ndryshme të kultivuara aktualisht në 160 vende të botës.

Ato janë gjithashtu shumë ushqyese, duke mbushur një pjesë të mirë të fibrave, vitaminës C, vitaminës B6, kaliumit dhe manganit.

Patatet që janë gatuar dhe ftohur janë gjithashtu të larta në niseshte rezistente, një lloj niseshteje që kalon e patretur përmes traktit të tretjes dhe ndihmon në ushqyerjen e baktereve të dobishme të zorrëve.

Për të mos harruar patatet e ziera, që janë një ushqim tepër mbushës, duke ju mbajtur të ndiheni më të ngopur për më gjatë, gjë që mund të nxisë humbjen e peshës.

Hiqni dorë nga patatet e skuqura ose produktet e patateve të përpunuara, të cilat shpesh janë të pasura me yndyrë, kripë dhe kalori, por nuk kanë vlera ushqyese. Në vend të kësaj, zgjidhni patate të pjekura, të ziera ose në avull për të marrë sa më shumë lëndë ushqyese.

 

Ekzistojnë shumë perime rrënjë ushqyese dhe të shijshme – secila me një grup unik përfitimesh shëndetësore.

Nga ulja e stresit oksidativ deri te parandalimi i sëmundjeve kronike, shtimi i një ose dy zarzavateve rrënjë në dietën ditore mund të jetë tepër i dobishëm.

Për rezultate më të mira, kombinoni këto perime të shijshme rrënjë me një sërë përbërësish të tjerë të pasur me lëndë ushqyese për të ndihmuar në optimizimin e dietës dhe shëndetit tuaj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook