Rreziku i inflamacionit

Published On: January 26th, 2023Categories: Të ndryshme, Ushqimi0 Comments on Rreziku i inflamacionit

Rreziku i inflamacionit dhe reduktimi i tij në mënyrë natyrale

Inflamimi mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm. Shkencërisht, inflamacioni  është një ujëvarë e reaksioneve kimike që ndodhin brenda trupit, kur ekziston një ngacmues i jashtëm, i pranishëm ose kur trupi ndjen një pushtues të huaj.

Cilat janë simptomat e inflamacionit akut?

Reagimi anti-inflamacion është i nevojshëm dhe mbrojtës për trupin. Inflamacioni akut mund të shfaqet dhe të largohet vetë pas kalimit të disa prej këtyre simptomave si: dhimbje, skuqje, palëvizshmëri, ënjtje dhe temperaturë. Kjo është për shkak të faktit se sasi të mëdha të qelizave të kuqe dhe të bardha të gjakut, lipoproteinave, dhe indet e tjera të trupit, nxitojnë në vendin e lëndimit në një përpjekje për të riparuar dëmet dhe për të mbajtur  larg grimcat e huaja.

Por, cili është problemi i inflamacionit?

Problemi me inflamacion është  kur ai zgjat ose bëhet kronik.  Kur inflamacioni zgjat më shumë se faza fillestare e shërimit, ne fillojmë të kontrollojmë çështjet e tilla si imuniteti i ulur, sëmundjet degjenerative dhe ndoshta sëmundje edhe si kanceri.
Inflamacion nuk është diçka që mund  ta merrni lehtë sepse ai mund të shkaktojë dëme serioze afatgjata nëse nuk trajtohet me kujdes. Inflamacioni mund të lokalizohet si kronik dhe sistemik.

Disa sëmundje që mund të shkaktojnë inflamacion janë: artriti, cirroza e mëlçisë dhe sëmundjet inflamatore të zorrëve.

Inflamacioni sistematik mund të shihet në sëmundjet autoimune si: sëmundja chrones, sëmundja celiac dhe në disa sëmundjeve kardiovaskulare. Por  ka shumë mënyra të mrekullueshme natyrore për të redukuar inflamimin në trupin tuaj.

Ushqimet që ndihmojnë në luftimin e inflamacionit

Ushqimet  janë një mënyrë e  mrekullueshme për të filluar, kur ju jeni duke kërkuar për të redukuar inflamimin në trupin tuaj. Çfarë ju hani në baza ditore do të ketë një efekt të thellë në aftësinë e trupit tuaj për të luftuar inflamacion dhe për të parandaluar inflamacionin.  Këtu po përmëndim disa ushqime që kanë përmbajtje të larta anti-inflamatore.

– Speci i kuq: speci në përgjithësi përmban një kompleks të quajtur capsaisin, i cili bllokon enzimën COX-2 e cila kontribuon në proceset e inflamacionit të lidhur me artritin dhe sëmundjet e tjera inflamatore.

– Hudhra: Hudhra përmban disa komponime të squfurit. Këto komponime janë të njohur edhe për të ndihmuar luftën ndaj kancerit, të zvogëlojnë rrezikun e sulmit në zemër dhe kanë veti anti-mikrobale.

– Vaj Omega 3:  Omega 3 është nga ushqimet e pasura për të ndaluar procesin inflamator dhe  gjurmët e tij duke bllokuar rrugët e prostaglandin që prodhojnë inflamacion dhe duke mbështetur rrugët e prostaglandin që reduktojnë inflamimin. Duke shtuar më shumë omega 3 në dietën tuaj në formën e farërave kërp, fara Chia, avokados, ullinj dhe arra, do t’ju ndihmojë për të përfituar nga këto ushqime super lëndë ushqyese.

– Perimet gjethe jeshile: Perimet me gjethe jeshile janë të mbushura me një kompleks të njohur si klorofil, i cili ka një efekt të jashtëzakonshëm alkalizing në trup. Ky veprim alkalizing mund të ndihmojë për të ulur në mënyrë dramatike inflamacionin në trup kur konsumohet në mënyrë të rregullt. Disa zarzavate të shkëlqyera për të provuar janë: marule, lakra e kuqe, spinaqi, dhe të tjera.

– Kastraveci, brokoli, selino dhe kungull i njomë janë të gjitha perimet më të mrekullueshme për çdo dietë, nëse jeni duke kërkuar një mënyrë për të ndihmuar qetësimin e trupit të përflakur. Këto perime  duhet të hahen të papërpunuara.

– Algat e detit:  janë nga ushqimet më ushqyese në planet. Të pasura me minerale alkaline, algat e detit jo vetëm që ndihmojnë për të alkalizuar trupin dhe redukuar inflamimin, por ato gjithashtu punojnë për të hequr toksinat jashtë trupit, për të balancuar hormonet dhe për t’ju mbrojtur nga rrezet e diellit.

– Manaferrat, qershia, luleshtrydhet dhe shega;  janë disa nga ushqimet shumë të  pasura me antioxidant. Punojnë për të mbrojtur trupin tuaj nga dëmtimi i radikaleve të lira, mund të ndihmojnë për të redukuar inflamacionin dhe dhimbjet.

Arra e kokosit/vaji i kokosit: Yndyrat e mira që gjenden në arrën e kokosit dhe vajit të kokosit janë ato që e bëjnë atë super ushqim dhe  anti-inflamator. Caprilic dhe acid lauric janë anti-microbial dhe ndihmojnë në uljen e inflamacionit. Ky është një lajm veçanërisht i mirë në qoftë se ju vuani nga aknet.

Kërpudhat aziatike:  janë ushqime që ndihmojnë për të luftuar inflamacionin duke rritur sistemin imunitar. Rritja e sistemit  imun ndihmon për të ngadalësuar dëmtimin e qelizave.

Ananasi:  mund t’ju ndihmojë kundër inflamacionit për shkak të një kompleksi  bazë të quajtur bromelain. Kjo është një enzimë që punon për të redukuar inflamimin në trup, si dhe ndihmon trupin për të tretur ushqimin në mënyrë më efikase.

Molla: lëkura e mollës përmban një kompleks të njohur si quercetin, i cili është një antihistamine natyral. Ky kompleks punon në trupin tuaj për të luftuar alergjitë mjedisore, duke ndihmuar për të zvogëluar çdo inflamacion që mund të shkaktohet si rezultat i kësaj.

Spirulina: Spirulina është një nga algat blu-jeshile që është super e pasur me klorofil, minerale dhe aminoacide. E gjithë kjo e bën Spirulinën një reduktues të reduktimit të inflamacionit.

Papaja: përmban një enzimë të quajtur Papin që ndihmon për të redukuar inflamimin në trup, veçanërisht në traktin e tretjes. Papaja është një ushqim i shkëlqyer për t’u ngrënë në një bazë të rregullt për të ndihmuar në përmirësimin e tretjes.

Arti i të jetuarit

Ka disa zakone të jetesës  që do t’ju ndihmojnë për të luftuar inflamacionin e tepruar.

Aktiviteti i rregullt fizik: ndihmon në uljen e inflamacionit dhe dhimbje në trup,  gjithashtu mbron zemrën, muskujt dhe trurin.

Gjumi i mjaftueshëm: 7-9 orë gjumë është thelbësore në qoftë se doni të shmangni inflamacionin afatgjatë. Duke mos fjetur sa duhet mund të rezultojë në inflamacion kronik. Trupi juaj, pjesën më të madhe të punës së shërimit, e bën ndërsa ju jeni në gjumë.

Uji;  Trupi juaj ka nevojë për ujë që të lulëzojë, si dhe për të mbijetuar. 1-2 litra ujë të freskët çdo ditë, janë të domosdoshme për trupin tuaj.  Nëse jeni aktiv apo shtatzënë,  duhet të pini më shumë. Pirja e 1-2 litër ujë ose ujë me lëng limoni është një nga gjërat shumë të mira që mund të bëni për trupin tuaj në përgjithësi, sidomos kur trupi ka inflamacion.

Qetësimi nervor: Stresi në të gjitha format e tij ka një efekt shumë të fuqishëm inflamator në trup. Largimi i stresit dhe depresionit ndihmon sistemin nervor të reagojë shpejt ndaj trupave të huaj që shkaktojnë inflamacion.

Merrni Frymë thellë: të marrësh frymë thellë është një nga mënyrat më të shpejta dhe më të lehta për të ndihmuar reduktimin e inflamacionit në trup. Kur ju merrni frymë thellë (e njohur edhe si frymëmarrje barku) ju aktivizoni nervat të cilat stimulojnë  lirimin e acetilkolinës. Ky neurotransmitues punon për të fikur proceset inflamatore në trup.

Ka disa gjëra që ne ju sugjerojmë të mos i bëni nëse jeni duke kërkuar uljen e inflamacionit në trupin tuaj

– Mos e teproni me marrjen e shumë vitaminave, omega-3, hekur, etj.

– Mos konsumoni ushqime të shpejta, ëmbëlsira, biskota, pasta .

– Mos konsumoni yndyra të përpunuara.

– Reduktoni glutenin; Gluteni është një nga ato substanca që dobëson trupin, duke e bërë atë të plogësht dhe të mbushur me acide. Gluteni gjendet veçanërisht te mielli i bardhë.

– Bulmetet  Konvencionale: produktet konvencionale të qumështit mund të bëjnë  kërdinë në trup. Qumështi Konvencional përmban shumë acid për trupin për shkak të hormoneve, antibiotikëve dhe toksinave të tjera  me të cilat lopët janë ushqyer. Natyra acide në formimin e qumështit, së bashku me toksinat e tjera të pranishme në qumësht, mund të shkaktojë inflamacion të rëndë në trup.

Produkti Natyral “Total Immunity”, ideal per luftimin e inflamacionit kronik tek të gjithë.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook