Fruti i Pasionit – Passion Fruit

Fruti i Pasionit – Passion Fruit

 

Arabisht: الماراكويا أو فاكهة زهرة الآلام

Anglisht: Passion Fruit, Purple granadilla

Emri shkencor: Passiflora Edulis L.

Familja: Passifloraceae

Passiflora Edulis është pemë hardhi shumëvjeçare, me lartësi 0.5-2m. Ekzistojnë dy lloje kryesore: një lloj me fruta vjollcë dhe një lloj me fruta të verdhë (Flavicarpa).

Fruti është një lloj kokrre e rrumbullakët deri në ovale, i lëmuar, me ngjyrë që varion nga vjollcë e errët me pika të bardha të holla deri në të verdhë të lehtë, me një të brendshme të butë, me lëng të mbushur me fara të shumta, zakonisht ka 250 farëra të zeza, secila 2.4 mm në gjatësi.

Frutat e purpurta janë më të vogla, me peshë rreth 35 gr. ndërsa frutat e verdha janë afër 80 gr. Fruti hahet dhe është i lëngshëm. Lëngu shpesh i shtohet lëngjeve të tjera të frutave për të forcuar aromën. Aroma e frutit të pasionit mund të krahasohet me frutat Guava.

Zakonisht hardhia prodhon një lule të vetme 5-7.5 cm të gjerë në secilën nyje. Lulja ka 5 presa të gjelbërta, jeshile dhe 5 petale të bardha. Sepalët dhe petalet janë me gjatësi 4-6 mm dhe formojnë një skaj. Baza e lules është një vjollcë e pasur me 5 thekë.

Pulpa dhe farat që gjenden brenda frutave janë të pasura me antioksidantë, vitamina dhe minerale, dhe kanë një sërë përfitimesh shëndetësore.

Origjina e Passiflora Edulis ose fruti i pasionit është Brazili, Paraguaj dhe Argjentina veriore, por tani rritet në klimat tropikale dhe subtropikale në të gjithë botën. Kultivohet në mënyrë komerciale në zonat tropikale dhe subtropikale për frutat e saj të ëmbël dhe kurativ.

Rreth vitit 1700, emri u dha nga misionarët në Brazil si një ndihmë arsimore ndërsa përpiqeshin të kthenin banorët autoktonë në krishterim; Emri i frutit ishte “flor das cinco chagas” ose “lulja e pesë plagëve”.

Përdorimi

Fruti i Pasionit ka një larmi përdorimesh për shijen tërheqëse si frut dhe pije.

Në Brazil, përdoret në mënyrë rutinore për të dekoruar majat e ëmbëlsirave dhe pijet.

Në Australi dhe Zelandën e Re, është në dispozicion komercial si i freskët ashtu edhe i konservuar. Shtohet në sallatat e frutave, ose salcë frutash, që zakonisht përdoren në ëmbëlsira.

Në Afrikën Lindore, fruti i pasionit përdoret për të bërë lëng frutash dhe zakonisht hahet si një frut i tërë.

Në Indi fruti hahet i papjekur, spërkatet me sheqer dhe përdoret gjithashtu për të bërë pije.

Fruti i Pasionit i papërpunuar përmban: 73% ujë, 22% karbohidrate, 2% proteina dhe 0.7% yndyrë. Fruti e freskët në sasi 100 gram, përmban 36% të vlerës së përditshme të vitaminës C, 42% fibra dietike, riboflavinë të vitaminave B (11% DV) dhe niacinë (10% DV), 12% të hekurit dhe 10% të fosforit që na nevojiten çdo ditë.

Elementët përbërës: Energy, protein, Carbohydrate, calcium, iron, magnesium, phosphorus, potassium, sodium, zinc, copper,selenium , vitamins: B2, B3, B6, B9, A, C, E, K , palmitic acid, stearic acid, oleic acid, etc.

Frutat e pasionit kohët e fundit kanë tërhequr shumë vëmendje sepse janë një burim i pasur i antioksidantëve të fuqishëm dhe mund të ketë edhe përfitime të tjera shëndetësore.

Dobitë shëndetësore të Frutit të Pasionit

– Stimulon aktivitetin e qelizave të bardha të gjakut, në këtë mënyrë forcon sistemin imunitar dhe pastron trupin nga toksinat.

– Forcon shikimin dhe ruan shëndetin e lëkurës.

– Ndihmon në heqjen e radikalëve të lirë të dëmshëm në trup.

– Përmirëson qarkullimin e gjakut, veçanërisht në tru dhe sistemin nervor.

– Redukton stresin qelizor dhe zvogëlon inflamacionin në trup, të dyja kanë lidhje me sëmundje siç janë sëmundja e zemrës dhe sëmundja e Alzheimerit.

– Ndihmon në rregullimin e sistemit të tretjes dhe mbajtjen e shëndetshme të zorrëve, duke parandaluar kapsllëkun dhe çrregullimet e zorrëve.

– Ul kolesterolin dhe rrit shëndetin e zemrës.

– Përmirëson ndjeshmërinë ndaj insulinës.

– Përmirëson aftësinë e trupit për të luftuar infeksionet.

– Ndihmon në normalizimin e presionit të gjakut.

– Ndihmon njerëzit të menaxhojnë nivelet e tyre të ankthit.

– Përmirëson ndjeshëm simptomat e artritit dhe qetëson dhimbjet, ruan dendësinë e kockave dhe mund të parandalojnë osteoporozën.

– Ndihmon njerëzit me astmë alergjike duke zvogëluar inflamacionin në rrugët e frymëmarrjes.

– Zbut lëkurën, forcon thonjtë dhe flokët.

– Përdoren për të menaxhuar sëmundjet metabolike dhe mbipeshën.

– Mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut nga kanceri, veçanërsht kanceri kolorektal dhe ai i trurit.

– Mbështet funksionin e mëlçisë dhe veshkave.

– Fruti mund të ndihmojë në trajtimin e pagjumësisë dhe shqetësimit të tepërt.

Si ta përdorni Frutin e Pasionit

Kur të bleni fruta pasioni, lëkura duhet të jetë e lëmuar dhe pa rrudha dhe mavijosje të mëdha.

Për të ngrënë frutat, thjesht i lani dhe i pritni në gjysmë me thikë. Lekura nuk është e ngrënshme. Njerëzit mund të hanë si farat ashtu edhe pulpën. Merrni një lugë dhe shijojeni.

Lëngu dhe pureja që gjenden në dyqane shpesh kanë sheqer ose ëmbëltues të tjerë të shtuar, prandaj mënyra më e mirë e marrjes së frutit është i freskët, i papërpunuar.

Mund të shtohet në mish ose peshk. Shton një aromë të veçantë kur përzihet në salca të ndryshme.

Sa më shumë sheqer i shtohet frutave, aq më pak përfitim do të keni veçanërisht kur bëhet fjalë për efekt anti-diabetik.

Mund ta përzieni me ujë dhe sheqer organik për të bërë një pije.

Lëngun e frutit mund ta shtoni në lëngje të tjerë frutash, siç janë portokalli ose ananasi.

Duke e shtuar lëngun në kos me fruta të tjera.

Duke e zierë atë si një shurup për ta përdorur në shumë gjëra të tjera, siç janë salcat ose ëmbëlsirat.

Frutat e pasionit nuk i përgjigjen mirë ruajtjes së nxehtësisë dhe konservimit, por njerëzit mund ta ngrijnë atë për përdorim të mëvonshëm.

Shënim!

– Fruti i Pasionit konsiderohet i sigurtë.

– Njerëzit me alergji ndaj latex, nganjëherë janë të ndjeshëm edhe ndaj proteinave të tjera me bazë bimore, përfshirë disa që gjenden në frutin e Pasionit. Nëse keni alergji ndaj latex dhe nuk keni ngrënë kurrë një frut Pasioni më parë, duhet ta shmangni atë, ose ta provoni në sasi shumë të vogël (një majë luge), dhe nëse gjithçka shkon mirë, mund të shtoni sasinë nga pak.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook