Përfitimet shëndetësore të mbështetura nga shkenca e Arrave të Pishës

Fuqia me bazë bimore: Përfitimet shëndetësore të mbështetura nga shkenca e Arrave të Pishës

 

Edhe pse arrat e pishës janë teknikisht fara, Administrata e Ushqimit dhe Barnave i klasifikon arrat e pishës, të quajtura gjithashtu pignoli, si një lloj arrë pemësh. Arra e vogël, e ëmbël në formë loti, vjen me një çmim të lartë për shkak të kohës dhe punës së përfshirë në korrjen e saj.

Janë 20 lloje pishash që prodhojnë farat e pishës. Pishat, si shumica e halorëve, mund të mos prodhojnë arra pishe të ngrënshme derisa të jenë 10 ose 15 vjeç dhe dukshëm më gjatë që prodhimi të arrijë kulmin e tij, sipas Universitetit Shtetëror të Miçiganit.

Arrat e pishës, më pas duhet të nxirren si fara dhe lëvozhgat e dyta duhet të hiqen përpara se të jenë gati për t’u ngrënë.

Këtu janë tetë përfitimet shëndetësore të arrave të pishës, të mbështetura nga shkenca

  1. Arrat e pishës janë të pasura me lëndë ushqyese

Përbërja ushqyese e farës së pishës që kontribuon në një dietë të ekuilibruar dhe ushqyese përfshin:

– Vitaminat – A (retinol), C (acidi askorbik), D, E (alfa-tokoferol), vitaminat K dhe B B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (acidi pantotenik), B6 (piridoksina). ), B9 (folat), B12 (kobalaminë)

– Mineralet – kalcium, bakër, hekur, magnez, mangan, fosfor, kalium, selen, natrium dhe zink

– Komponimet bioaktive – aminoacidet, kolina, betaina, komponimet flavonoid dhe fenolike, dhe të tjera.

Sipas amino analizave të raportuara në një artikull shkencor të botuar në revistën Interciencia, arrat e pishës blu përmbajnë përqendrime të konsiderueshme të të gjitha aminoacideve thelbësore: arginine histidine, isoleucine, leucine, lysine, metionine, phenylalanine, threonine, triptofan dhe valine. Në të kundërt, vetëm arginina, acidi aspartik, acidi glutamik dhe metionina gjenden në arrat e pishës koreane.

  1. Arrat e pishës promovojnë shëndetin e zemrës

Një studim i botuar në revistën Lipids, tregon se acidi pinolenik, një acid yndyror i pangopur i izoluar ekskluzivisht në vajin e arrës së pishës, mbështet kolesterolin e shëndetshëm dhe madje ndihmon në uljen e niveleve të LDL, ose kolesterolit të keq, në gjak – duke përmirësuar shëndetin e përgjithshëm të zemrës.

Arrat e pishës përmbajnë gjithashtu flavonoidë, duke përfshirë katekinën dhe epikatekinën, që ndihmojnë në uljen e incidencës së aterosklerozës dhe sëmundjeve koronare të zemrës duke nxitur relaksimin e enëve të gjakut dhe rrjedhjen e lirë të gjakut.

Yndyrnat e pangopura, vitaminat E dhe K, magnezi dhe mangani në arrat e pishës formojnë një përzierje sinergjike për të parandaluar sëmundjet kardiovaskulare.

Vitamina K në këto fara ndihmon në formimin e mpiksjes së gjakut për të parandaluar gjakderdhjen pas lëndimit, ndërsa vitamina E ndihmon në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut, të cilat janë të rëndësishme për transportin e oksigjenit.

  1. Arrat e pishës nxisin shëndetin e trurit dhe mirëqenien mendore

Në të njëjtën mënyrë që arrat e pishës përmirësojnë qarkullimin për shëndetin e zemrës, ato gjithashtu furnizojnë trurin me lëndë ushqyese thelbësore, duke ndihmuar në parandalimin e problemeve si sëmundja e Alzheimerit dhe Parkinsonit dhe demenca e lidhur me moshën.

Arrat e pishës janë të pasura me antioksidantë ushqyes (vitamina A, C dhe E dhe minerale bakër, selen dhe zink) që ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit dhe stresit oksidativ. Ato përmbajnë gjithashtu acide yndyrore omega-3 që stimulojnë trurin, të cilat ndihmojnë në ngadalësimin e rënies njohëse dhe zvogëlojnë rrezikun e demencës dhe simptomave depresive. Arrat e pishës na ushqejnë gjithashtu me hekur, i cili ruan dhe transporton oksigjenin në gjak, duke e mbajtur trurin të shëndetshëm.

Arrat e pishës janë një burim i mirë i mineraleve që përmirësojnë humorin, si magnezi, i cili stabilizon disponimin, përmirëson gjumin dhe qetëson trupin.

Hulumtimet sugjerojnë se marrja e dy lugë gjelle me arra pishe në ditë (të servirura me pjata të ndryshme ose të përdorura si mbushje ose thjesht të përtypni këto arra) e bëjnë atë marrëveshjen e vërtetë për trajtimin e mungesës së magnezit.

  1. Arrat e pishës reduktojnë rrezikun e kancerit

Përfitimet shëndetësore të arrave të pishës kundër rreziku të kancerit mund t’i atribuohen përmbajtjes së tyre të magnezit. Ky mineral është lidhur me një rrezik më të ulët të llojeve të ndryshme të kancerit. Një studim i botuar në British Journal of Cancer tregoi se marrja e magnezit mund të jetë e dobishme në aspektin e parandalimit primar të kancerit të pankreasit.

Gjetjet treguan se një ulje e magnezit në serum prej 100 miligramësh në ditë mund të rrisë rrezikun e kancerit të pankreasit me 24 për qind. Prandaj, rritja e niveleve të magnezit në gjak mund të ndihmojë në uljen e një rreziku të tillë.

  1. Arrat e pishës mbështesin nivelet e shëndetshme të sheqerit në gjak duke përmirësuar kontrollin e glukozës në gjak

Studiuesit në një studim të botuar në Journal of Food Biochemistry rezultuan se mangani, përveç komponimeve fenolike dhe yndyrave të shëndetshme që gjenden në arrat e pishës, redukton speciet reaktive të oksigjenit (ROS), i cili kontribuon në aktivizimin e rrugëve të stresit në trup që rezultojnë në përparimin e diabetit.

  1. Arrat e pishës janë të shkëlqyera për shëndetin e syve

Këto arra janë plot me vitaminë A në formën e beta-karotenit (një vitaminë e rëndësishme për sytë) dhe luteinës, të cilat mbështesin zhvillimin shikimit të mprehtë. Luteina në arrat e pishës filtron dritën UV. Meqenëse trupi ynë nuk prodhon luteinë vetë, ajo rrjedh kryesisht nga ushqimi që hamë. Marrja dietike e luteinës mund të ndihmojë në mënyrë të konsiderueshme në parandalimin e sëmundjeve të syrit, të tilla si degjenerimi makular dhe kataraktet.

  1. Arrat e pishës mbështesin shëndetin e kockave

Arrat e pishës ofrojnë mbrojtje të dyfishtë për shëndetin e kockave. Ato janë të pasura me kalcium dhe vitaminë D, të cilat ndërtojnë dhe forcojnë kockat. Arrat e pishës janë një nga vetëm dy arrat e pemëve me një nivel të jashtëzakonshëm të vitaminës K. Nëse jeni kurioz për arrën tjetër – është shqema.

Një studim i botuar në American Journal of Health-System Pharmacy: Gazeta Zyrtare e Shoqatës Amerikane të Farmacistëve të Sistemit Shëndetësor diskutoi se si vitamina K ndihmon në trajtimin dhe parandalimin e osteoporozës. Ajo jo vetëm që rrit densitetin mineral të kockave, por gjithashtu zvogëlon shkallën e frakturave.

  1. Arrat e pishës mbështesin qëllime të arsyeshme të menaxhimit të peshës

Një studim i botuar në The FASEB (Federata e Shoqatave Amerikane për Revistën e Biologjisë Eksperimentale) tregoi se eksperimentet e mëparshme treguan se acidet yndyrore të pangopura (PUFA), të tilla si acidet linoleike dhe oleike, që rrjedhin nga arrat e pishës koreane, nxisnin sasi të larta të kolecistokininës – një nga më të mirat. -e hormoneve që shtypin oreksin.

Studimi arriti në përfundimin se PUFA-të e arrave të pishës koreane induktuan nivelet e kolecistokininës dhe peptidit1 të ngjashëm me glukagonin në mënyrë të konsiderueshme për deri në katër orë. Ndjesitë e oreksit u ndikuan gjithashtu – duke treguar se PUFA-të e arrave koreane shtypin oreksin dhe ndikojnë në marrjen e ushqimit.

Peptidi1 i ngjashëm me glukagonin rrit sekretimin e insulinës dhe frenon çlirimin e glukagonit në një mënyrë të varur nga glukoza, si në individë normalë ashtu edhe në pacientë me diabet të tipit 2, sipas një studimi të botuar në revistën Reviews in Endocrine and Metabolic Disorders.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook