Përse ushqimet e pasura me probiotikë janë të rëndësishme

Përse ushqimet e pasura me probiotikë janë të rëndësishme

 

Probiotikët janë mikroorganizma të gjallë që kanë përfitime shëndetësore kur konsumohen.  Probiotikët – të cilët zakonisht janë baktere të dobishme – ofrojnë të gjitha llojet e përfitimeve të fuqishme për trupin dhe trurin.

Ato mund të përmirësojnë shëndetin e tretjes, të zvogëlojnë depresionin dhe të promovojnë shëndetin e zemrës. Disa prova sugjerojnë se ato madje mund t’ju japin lëkurë me pamje më të mirë.

Probiotikët promovojnë shëndet të mirë të tretjes

Pothuajse të gjithë fëmijët kanë probleme me kapsllëkun. Kjo është rezultat i dietës së dobët dhe marrjes së antibiotikëve që zakonnisht u jepen fëmijëve për infeksionet e përsëritura.

Antibiotikët nuk e kurojnë infeksionin, ato dëmtojnë sistemin imun dhe vrasin bakteriet e mira që trupi ka nevojë për të tretur ushqimin. Pa atë florë të mirë, fëmijët janë më të prirur për çështje të tretjes si parregullsia dhe kapsllëku.

Probiotikët ndihmojnë në rivendosjen e një ekuilibri të shëndetshëm të baktereve të mira në sistemin e tretjes, në mënyrë që të funksionojë normalisht. Kjo do të thotë më pak tendosje dhe më shumë rregullsi.

Rritin shëndetin e sistemit imunitar

Ushqimet e pasura me probiotik zvogëlojnë incidencat e streptit të fytit dhe infeksioneve të tjera virale, ruajnë një peshë të shëndetshme të trupit, ndihmojnë për një gjumë të mirë, ndihmojnë fëmijët të jenë të përqëndruar dhe aktiv.

Probiotikët mbështesin shëndetin vaginal dhe urinar

Probiotikët aktivizojnë sistemin imun dhe si rezultat ndihmojnë në vrasjen e baktereve të këqija që shkaktojnë kruajtje, acarim dhe erë të pakëndshme.

Ulin rrezikun e sëmundjes së zemrës dhe osteoperozës

Probiotikët janë një burim shumë i mirë i proteinave. Janë gjithashtu të pasur me vitamina dhe minerale të rëndësishme, duke përfshirë kalcium, vitaminë B12, fosfor dhe selen.

Të rëndësishëm për shëndetin e syve

Probiotikët janë të pasur me fibra, si dhe vitamina C, B dhe K.

Përmbajnë antioksidantë lutein dhe zeaxanthin, të cilat janë të rëndësishme për shëndetin e syve.

Ushqime Probiotike që Janë Supër Të Shëndetshme

– Kosi

Kosi është një nga burimet më të mira të probiotikëve, të cilët janë baktere miqësore që mund të përmirësojnë shëndetin. Kosi përgatitet nga qumështi që është fermentuar nga bakteret miqësore, kryesisht bakteret e acidit laktik dhe bifidobakteret.

Ngrënia e kosit shoqërohet me shumë përfitime shëndetësore, përfshirë shëndetin e përmirësuar të kockave. Është gjithashtu i dobishëm për njerëzit me presion të lartë të gjakut.

Tek fëmijët, kosi mund të ndihmojë në zvogëlimin e diarresë të shkaktuar nga antibiotikët. Mund të ndihmojë edhe në lehtësimin e simptomave të sindromës së zorrëve të irritueshme.

Për më tepër, kosi mund të jetë i përshtatshëm për njerëzit me intolerancë ndaj laktozës. Kjo sepse bakteret shndërrojnë një pjesë të laktozës në acid laktik, e cila është edhe arsyeja pse kosi ka shije të thartë.

Sidoqoftë, mbani në mend se jo të gjithë llojet e kosi përmbajnë probiotikë të gjallë. Në disa raste, bakteret e gjalla janë vrarë gjatë përpunimit.

Për këtë arsye, sigurohuni që të zgjidhni kos me kultura aktive ose të gjalla.

Gjithashtu, sigurohuni që të lexoni gjithmonë etiketën në kos para se ta blini. Edhe nëse është etiketuar me yndyrë të ulët ose pa yndyrë, përsëri mund të jetë i ngarkuar me sasi të larta sheqeri të shtuar.

– Kefiri

Kefiri është një pije e fermentuar me qumësht probiotik. Bëhet duke shtuar kokrra kefiri në qumështin e lopës ose dhisë.

Kokrrat e kefirit nuk janë kokrra drithërash, por kultura të baktereve të acidit laktik dhe maja që duken pak si lulelakër.

Fjala kefir pretendohet se vjen nga fjala turke keyif, që do të thotë “të ndihesh mirë” pasi të hash.

Në të vërtetë, kefiri është i lidhur me përfitime të ndryshme shëndetësore.

Mund të përmirësojë shëndetin e kockave, të ndihmojë me disa probleme të tretjes dhe të mbrojë nga infeksionet.

Ndërsa kosi është ndoshta ushqimi më i njohur probiotik në dietën perëndimore, kefiri është në të vërtetë një burim më i mirë. Kefiri përmban disa lloje kryesore të baktereve dhe majave miqësore, duke e bërë atë një probiotik të larmishëm dhe të fuqishëm.

Ashtu si kosi, kefiri në përgjithësi tolerohet mirë nga njerëzit që janë intolerantë ndaj laktozës.

– Lakra turshi

Lakra turshi është lakër e copëtuar imët që është fermentuar nga bakteret e acidit laktik.

Është një nga ushqimet më të vjetra tradicionale dhe është i popullarizuar në shumë vende, veçanërisht në Evropë.

Lakra turshi shpesh përdoret mbi suxhuk ose si pjatë e dytë. Ka një shije të thartë, të kripur dhe mund të ruhet për muaj në një enë hermetike.

Përveç cilësive të saj probiotike, lakra turshi është e pasur me fibra, si dhe vitamina C, B dhe K. Ajo është gjithashtu e pasur me natrium dhe përmban hekur dhe mangan.

Lakra turshi gjithashtu përmban antioksidantë lutein dhe zeaxanthin, të cilat janë të rëndësishme për shëndetin e syve.

Sigurohuni që të zgjidhni lakër turshi të pa pasterizuar, pasi pasterizimi vret bakteret e gjalla dhe aktive. Ju mund të gjeni lloje të papërpunuara të lakrës turshi në internet.

– Kimchi

Kimchi është një pjatë anësore koreane e fermentuar dhe pikante. Lakra zakonisht është përbërësi kryesor, por mund të bëhet edhe nga perime të tjera.

Kimchi aromatizohet me një përzierje erëzash, të tilla si thekon speci të kuq, hudhër, xhenxhefil, dhe kripë.

Kimchi përmban bakteret e acidit laktik që mund të përfitojnë shëndetin e tretjes.

Kimchi i bërë nga lakra ka shumë vitamina dhe minerale, duke përfshirë vitaminën K, riboflavin (vitaminë B2) dhe hekur.

– Turshi trangulli

Turshitë (të njohura edhe si kastravecat) janë tranguj që janë bërë turshi në një tretësirë ​​të kripës dhe ujit.

Ato lihen të fermentohen për ca kohë, duke përdorur bakteret e tyre të acidit laktik të pranishëm natyrshëm. Ky proces i bën ato të thartë.

Kastravecat turshi janë një burim i shkëlqyeshëm i baktereve të shëndetshme probiotike të cilat mund të përmirësojnë shëndetin e tretjes.

Ato janë me pak kalori dhe një burim i mirë i vitaminës K, një lëndë ushqyese thelbësore për mpiksjen e gjakut.

Mbani në mend se turshitë gjithashtu priren të jenë të larta në natrium.

Është e rëndësishme të theksohet se turshitë e bëra me uthull nuk përmbajnë probiotikë të gjallë.

– Dhalla tradicionale

Termi dhallë në të vërtetë i referohet një sërë pije të qumështit të thartuar.

Ekzistojnë dy lloje kryesore të dhallës: tradicionale dhe të kultivuar.

Dhallë tradicionale është thjesht lëngu i mbetur nga bërja e gjalpit. Vetëm ky version përmban probiotikë, dhe nganjëherë quhet “probiotiku i gjyshes”.

Dhalla tradicionale konsumohet kryesisht në Indi, Nepal dhe Pakistan.

Dhalla e kultivuar, e gjetur zakonisht në supermarket, përgjithësisht nuk ka ndonjë përfitim probiotik.

Dhalla është me pak yndyrë dhe kalori por përmban disa vitamina dhe minerale të rëndësishme, të tilla si vitamina B12, riboflavina, kalciumi dhe fosfori.

– Disa lloje të djathit

Edhe pse shumica e llojeve të djathit fermentohen, nuk do të thotë që të gjitha përmbajnë probiotikë.

Prandaj, është e rëndësishme të shikoni për kultura të gjalla dhe aktive në etiketat e ushqimit.

Bakteret e mira i mbijetojnë procesit të plakjes në disa djathëra, duke përfshirë, mocarela, ceddar dhe gjizë.

Djathi është shumë ushqyes dhe një burim shumë i mirë i proteinave. Është gjithashtu i pasur me vitamina dhe minerale të rëndësishme, duke përfshirë kalcium, vitaminë B12, fosfor dhe selen.

Konsumi i moderuar i produkteve të qumështit, të tilla si djathi, mund edhe të ulë rrezikun e sëmundjes së zemrës dhe osteoporozës.

– Qepa, hudhra, preshi

Këto perime të freskëta ndihmojnë tretjen dhe vrasin viruset. Lëndët aktive që gjenden tek qepa dhe hudhra janë të pasur me vitamina A, B12, C, Choline, Calcium, Iron, Magnesium, Zink, fibra, Fluoride, lëndë të cilat stimulojnë qarkullim të shëndetshëm të gjakut, ruajnë shëndetin e zemrës, shëndetin e kockave, luftojnë radikalët e lirë dhe forcojnë sistemin imun.

Është e rëndësishmë të konsumohen të shtuar në sallatë dhe të freskët, por pa e terpuar.

Ushqimet probiotike janë tepër të shëndetshme

Ka shumë ushqime dhe bimë të shëndetshme probiotike që mund të hani.

Por, mos prisni që brenda natës të kuroheni. Nuk ka asnjë plumb magjik kur bëhet fjalë për shëndetin. Por, me përdorimin e përditshëm të ushqimeve të pasura me probiotikë, bëjnë një ndryshim në shëndetin e fëmijëve dhe të rriturve.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook