Çfarë është Vitamina P

Published On: January 18th, 2023Categories: Ushqimi0 Comments on Çfarë është Vitamina P

Çfarë është Vitamina P, dhe si mund të ndihmojë në parandalimin dhe luftimin e kancerit?

“Vitamina P” nuk është një vitaminë e vetme, por ajo është një term i vendosur për një grup i substancave bimore super-shëruese diku mes viteve 1930-1950, kurse sot këto substanca janë të njohur më mirë si flavonoids (ose ndonjëherë bioflavonoids) dhe ato mund të gjenden në disa specie bimësh.

Deri tani, janë identifikuar 4,000 – 6,000 lloje të ndryshme të flavonoideve. Flavonoidet që gjenden tek bimët, sigurojnë jo vetëm ngjyra, shije dhe aromë, por ato mbrojnë nga patogjene të tilla si kërpudhat, infeksionet, dhe bakteret.

Dobitë e vitaminës P – flavonoideve

Flavonoidet janë thelbësore për funksionimin e pothuajse çdo qelize dhe organi në trupin e njeriut. Disa flavonoide të zakonshme përfshijnë: myricetin, apigenin, hesperidin, quercetin, rutin, luteolin, dhe catechin.

– Çdo lloj i flavonoidëve luan një rol të ndryshëm në trupin tuaj. Para së gjithash, ato janë thelbësore për thithjen e vitaminës C – lëndë ushqyese kryesore përgjegjëse për rritjen e indeve dhe riparimin e tyre.

– Ato janë gjithashtu thelbësorë për ruajtjen e kockave dhe dhëmbëve dhe për prodhimin e kolagjenit, për të krijuar enët e gjakut dhe indet muskulare. Pa ndihmën e flavonoidëve, kjo nuk mund të ndodhë!

– Flavonoidet janë antioksidantë të fuqishëm. Përveç thithjes së  Vitaminës C, e cila gjithashtu ndihmon sistemin imunitar, ato parandalojnë dhe përmbysin  stresin oksidativ që është element kyç në mënyrën se si flavonoidet ndihmojë në parandalimin dhe shërimin e  kancerit.

Quercetin dhe Rutin janë quajtur shpesh “flavonoide anti-kancer “. Ato janë të dy antioksidantë të fuqishëm që kanë efekt anti-inflamator.

– Mbrojnë nga radikalet e lira që shkaktojnë kancerin.

– Ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit të dhimbshëm  që shoqëron artritin reumatoid.

– Mund të shtypë qelizat që nzisin formimin e llojeve të ndryshme të kancerit.

– Studimet kanë arritur në përfundim se flavonoidet pengojnë një shumëllojshmëri të kancereve.

– Ato kanë efekte të forta anti-përhapjes së qelizave kancerore të mëlçisë dhe kancerit të zorrës së trashë.

– Vitamina P ndihmon në  reduktimin e sëmundjeve metabolike si diabeti.

– Ndihmon për uljen e sheqerit në gjak.

– Ndihmon për të përmirësuar rezistencën e insulinës.

– Redukton lipidet.

– Parandalon sëmundjet kardiovaskulare.

Ku gjenden Vitamina P – Flavonoidet

Disa grupe ushqimore me bazë bimore janë të njohur të jetë shumë të lartë në flavonoide se disa të tjera, duke përfshirë disa fruta, perime, erëza dhe fara.

Sasia më e lartë e flavanoideve është gjetur në

– Brokoli

– Arra

– Kakao

– Coriander

– Limon, Portokall

– Kumbullat, kur hahen me lëkurë

– Disa fara dhe fasule të zeza, përveç të qënit të lartë në proteina, janë gjithashtu të larta në flavonoide, anthycyanidine përfshirë delphinidin, malvidin, petunidin dhe kaempferol.

– Frutat e pyllit, të tilla si: manaferrat, boronicat, luleshtrydhet; përmbajnë sasi të lartë të flavonoideve catechin dhe epicatechin.

– Domatet e kuqe dhe specat e kuq (organik) përmbajnë flavonoide quercetin dhe luteolin.

– Qepët e kuqe përmbajnë sasi të larta të flavonoideve quercetin dhe isorhamnetin, si dhe sasi të vogla të flavonoleve kaempferol dhe myricetin.

– Rrushi i kuq përmban quercetin si dhe luteolin.

– Trumza përmban quercetin, apigenin dhe Luteolin.

– Majdanozi është shumë i pasur në apigenin dhe gjithashtu përmban Luteolin, kaempferol, quercetin dhe myricetin.

– Çajrat bimorë dhe erëzat janë burime të shkëlqyer dhe me sasi të lartë të vitaminës P ose flavanoidëve.

Në fakt, fuqia e mrekullueshme shëruese e flavanoidëve është mënyrë e shëndetëshme që  të ngrini vitalitetin dhe t’i jepni trupit energji për të luftuar më lehtë sëmundjet!

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook