Grejpfrut – Paradisicii Citrus

Published On: April 16th, 2023Categories: Fruta dhe Perime0 Comments on Grejpfrut – Paradisicii Citrus

Grejpfrut – Paradisicii Citrus

 

Arabisht: الزنباع، الليمون الهندي ليمون الجنة

Anglisht: Grapefruit

Emri shkencor: Grapefruit Paradisicii Citrus

Familja: Rutaceae.

Grejpfruit është pemë subtropikale. Me gjelbërim të përjetshëm, me lartësi 5-6 m, me gjethe të gjelbra të errëta me gjatësi deri 15 cm, me lulet të bardha dhe me aromë të këndëshme, fruti është i verdhë i ngjashëm me përtokallin në formë dhe ngjyrë, tuli i tij është me ngjyrë të bardhë, rozë, të kuqe purple, dhe me shije të ndryshme.

Orgjina e bimës është Azia dhe Barbarosa. Kina zë vendin e parë në botë për prodhimin e grapefruit e pasuar nga Meksika. Në shumë vende të botës e përdorin si sallatë frutash, pije, në karkaleca deti, etj. Farat e frutit përmbajnë vaj esencial  që përdoret në aromatherapy.

Elementët aktiv të grejpfrut: Calories, fat, sodium, potassium, carbohyd.rate, dietary fiber, sugar, protein, vitamins; A,B1, B2, B3, B5,  B6, C, D, E, K,  calcium, iron, magnesium, zink, magnese.

Dobitë shëndetësore të grejpfrut

– Ul kolesterolin e lartë.

– Ndihmon për kurimin e kancerit të prostatës.

– Ndihmon për kurimin e arteriosklerozës.

– Ndihmon për kurimin e psoriasis.

– Ul acidetin e trupit,  largon stresin, trishtimin dhe ankthin.

– Lufton qelizat tumorale dhe ndihmon për kurimin e kancerit.

– Lufton obezitetin dhe ndihmon për uljen në peshë.

– Ndalon rënien e flokut, ushqen lëkurën, kuron puçrrat e rinisë.

– Kuron sëmundjet që shkakton i ftohti.

– Redukton goditjet në tru.

– Pastron dhe rifreskon gojën.

– Parandalon kancerin e gojës, lëkurës, mushkërive, gjirit, stomakut dhe kolitit.

– Hidratues i trupit.

– Parandalon gurët në veshka.

– Riparon qelizat e dëmtuara të prostatës.

 

Kujdes!!

– Mund të shkaktojë efekte anësore nëse je duke marrë ilaçe kimike.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook