Ushqime që duhet t’i konsumoni kur jeni me të ftohur

Ushqime që duhet t’i konsumoni kur jeni me të ftohur

 

Supë pule organike

Ngrënia e një tasi me supë pule siguron më shumë se thjesht rehati kur ke një të ftohtë të tmerrshëm. Hulumtimet ende duhet të tregojnë se si funksionon, por dihet se kjo supë është e pasur me lëndë ushqyese, ndërton sistemin imunitar dhe lufton inflamacionin.

– Ushqime të pasura me vitaminë D

Ushqime të pasura me vitaminë D, si produktet e qumështit ose drithërat e fortifikuara mund të ndihmojnë në luftimin e një ftohje.  Njerëzit me nivele të ulëta të vitaminës D rezultuan më shumë të prekur nga ftohjet  se sa ata që nuk ishin të mangët në vitaminë D.

– Karrota dhe ushqime të tjera të pasura me vitamin A

Të gjitha vitaminat janë thelbësore për një trup të shëndetshëm. Studiuesit thonë se vitamina A luan një rol kyç në ruajtjen e një sistemi imun të fortë. Kur keni një ftohje, provoni patate të ëmbla, karrota, kunguj, ose spinaq.

– Hudhra

Hudhra ndihmon në parandalimin e ftohjeve kur konsumohet rregullisht, për shkak të përbërjes së saj të lartë në allicin. Hani më shumë hudhër kur keni një të ftohtë, ose të grimcuara me lëng portokalli.

– Boronica

Boronicat përmbajnë  antioksidantë më shumë se çdo frut tjetër  i testuar. I hani ato kur keni një të ftohtë, ose i shtoni në një tas me drithëra ose kos për të shtuar disa vitamina D.

– Çaj bimor

Çaj është qetësues natyral kur jeni i acaruar nga një ftohje. Ai është i mbushur me  antioksidantë, gjë që do të rrisë sistemin  imunitar. Çaj bimor mund të ndihmojë gjithashtu në lehtësimin e simptomave që shpesh vijnë me një të ftohtë, si dhimbjet e fytit. Ju mund të pini çaj jamballi, çaj anise, çaj jeshil, sherebele, çaj medre, etj.

– Peshku  

Gjithashtu sugjerohet të konsumohet  peshku salmon dhe ton, kur keni një të ftohtë, për të përfituar nga acidet e tyre Omega-3. Këto përbërës ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit në trup dhe ndihmojnë sistemin imunitar të funksionojë siç duhet.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook