Ushqime që ndihmojnë në luftimin e kancerit të lëkurës 

Ushqime që ndihmojnë në luftimin e kancerit të lëkurës dhe ushqime që duhet t’i shmangni

 

Kanceri i lëkurës është një sëmundje e rëndë dhe kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor. Zbuloni disa ushqime të shëndetshme që mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit të lëkurës. Ushqimet e mëposhtme nuk janë vetëm të shijshme por edhe ushqyese, kuruese dhe forcuese të lëkurës.

– Karrota;  karrotat janë një perime e rëndësishme që duhet të bëjë pjesë në dietën tuaj. Për shkak të përmbajtjes së beta-carotene, karrotat janë të superushqim në mbrojtjen e lëkurës ndaj rrezatimit ultraviolet të dëmshëm nga dielli. Kur të blesh karrota, është e këshillueshme për të zgjedhur prodhime që janë rritur organikisht, kur karrota është  konvencionale zakonisht përmban nivele të larta të pesticideve dhe kimikateve.

– Çaj gjelbër;  Provat shkencore tregojnë se çaji jeshil mund të ndihmojë në parandalimin e shumë lloje të kancerit, duke përfshirë kancerin e lëkurës dhe në mbrojtjen e qelizave ndaj dëmtimit të ADN-së të shkaktuar nga radikalet e lira. Kur të blesh çaj jeshil, mos e blej me qeska çaji por të hapur.

– Manaferrat; Jo vetëm me shije, ato janë të ngarkuara edhe me  komponime të fuqishme kundër kancerit. Nje nga komponimet më interesante te manaferrat është acidi ellagic, një anti- kancerogjen  natyral, anti-mutagjene, dhe një pengues i kancerit. Ju duhet ti hani të freskëta ose të thara, por jo të konservuara dhe as të ngrira.

– Patatja e ëmbël;  një nga perimet më të vjetra për njeriun, janë një nga perimet më ushqyese dhe përmbajnë beta –carotene, proteina dhe vitamin C që luftojnë kancerin e lëkurës. Përveç kësaj, patatet e ëmbla janë zakonisht të ulëta në pesticide, madje edhe ato jo-organike.

– Avokadot;  janë të mbushura me antioksidantë. Këto fruta jeshile kanë qenë prej kohësh të njohura për kontributin e tyre në shëndetin e lëkurës. Avokadot janë të mbushur me ushqyes që mendohet se zvogëlojnë rrezikun e kancerit të lëkurës. Avokadot janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës E dhe një burim i mirë i vitaminës C. Avokadot janë zakonisht të ulëta në pesticide.

– Kërpudha Shiitake; Kërpudha shiitake, një element kryesor në kuzhinën kineze, mund të bëjë një ndihmesë të madhe për të luftuar kancerin e lëkurës. Ato janë një burim i madh i selenit. Për më tepër, kërpudha shiitake janë një nga burimet më të mira të beta-glucans.

– Lakërishtë; është një sallatë anti-kancer dhe përmban sasi të larta të vitaminës  C dhe beta-carotene. Hulumtimet sugjerojnë se të hahet lakërishtë në mënyrë të përditshme mund të reduktojnë ndjeshëm dëmet e ADN në qelizat e gjakut.

– Salmon; është një burim i shkëlqyer i acideve yndyrore omega-3. Hulumtimet sugjerojnë se këto acide yndyrore esenciale mund të ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimi UV. Kur të konsumoni salmon sigurohuni që të jetë salmon i egër.

– Rrikë; mund ta shtoni mbi vezë të ziera, sallata dhe perime.  Rrika është e ngarkuar me glucosinolates, komponimet që kanë  treguar për të rritur aftësinë e mëlçisë dhe për të eleminuar carcinogenet që mund të shkaktojnë kancerin e lëkurës.

– Brokoli;  është i njohur për vetitë e tij të forta anti-kancer. Vlerat ushqyese të tij e bëjnë atë një nga ushqimet më të mira që ju mund të hani për të luftuar kancerin e lëkurës.

– Qershitë; janë të pasura me alkool perillyl (Poh), një kompleks që është gjetur të jetë efektiv në shkatërrimin e qelizave kanceroze. Kur të blesh qershi, zgjidhni fruta të rritur organikisht, qershitë e  rritur në mënyrë konvencionale shpesh përmbajnë nivele të larta të pesticideve dhe komplekse të tjera kimike.

Ushqime që duhet t’i shmangni

– Yndyrat e tepërta.

– Yndyrat e pangopura.

– Thuaj jo pijeve alkoolike (sasi të vogla të alkoolit mund të rrisin rrezikun e kancerit).

– Thuaj jo duhanit (për të pasur lëkurë dhe dhëmbë të shëndetshëm).

– Shmangni produktet e mishit që përmbajnë nitrate.

– Eliminoni ushqimet që mund të përmbajnë aflatoxin. Komponimet kancerogjene mund të zhvillohen në disa lloje të ushqimeve. Disa lloje të kërpudhave rriten në ushqime dhe prodhojnë toksina gjatë përpunimit, magazinimit, ose transportit.  Këto toksina përfshijnë aflatoksina të cilat kanë treguar se dëmtojë ADN-në dhe kjo mund të çojë në një rrezik më të lartë të zhvillimit të kancerit. Kikirikët janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj kontaminimit me aflatoksinave, por edhe shumë lloje të tjera të ushqimeve, duke përfshirë drithërat, bishtajoret, arrat, etj.

Këto këshilla në lidhje me ushqimin janë të domosdoshme për të parandaluar sëmundjen dhe për ta luftuar atë në rast se dikush është prekur tashmë, por kjo nuk nënkupton se ato mund ta shërojnë kancerin apo të luajnë rolin e ilaçeve; për shërimin dhe kurimin e kancerit të lëkurës dhe të gjitha llojeve të tjera, kërkohen ilaçe bimore të mirëfillta, të prodhuara nga bimë medicinale të studiuara dhe të provuara me sukses te njerëzit.

Bimët e Shkretëtirës në mbështetje të pacientëve me lloje të ndryshme të Kancerit


Trupi i njeriut është krijuar për ta kapërcyer kancerin. Ai është i pajisur me sistem imunitar të fuqishëm dhe sistemin e mbrojtjes intracellulare anti-oxidante. Krijuesi ynë nuk ka zbritur ndonjë sëmundje në Tokë, veçse ka krijuar edhe ilaç për të.

Një nga sfidat me kancerin është se ai nuk është pushtues i jashtëm që vjen për të bërë kërdi. Në vend të kësaj, janë qelizat tona që nuk ndjekin më udhëzimin kryesor për funksionimin e duhur, rritjen e qelizave dhe ciklin e jetës / vdekjes qelizore. Është zhvillimi i qelizave mashtruese që egoistikisht vendosin të grumbullojnë lëndë të para dhe nuk dëgjojnë më rregullat dhe rregulloret e vendosura nga organet e inteligjencës së lindur, të krijuar nga Zoti.

Kontrolli master i trupit e njeh pamjen e madhe të asaj që është më e mira për mbijetesën afatshkurtër dhe potencialin afatgjatë. Ky kontroll duhet ta mbajë pjesën tjetër të trupit në mënyrë të vazhdueshme të informuar dhe në përputhje me këtë skemë të madhe. Ky proces komunikimi zhvillohet përmes sistemit neuro-endo-imun. Kjo do të thotë që trupi komunikon me veten përmes sistemit nervor, sistemit hormonal dhe sistemit imunitar.

Për të stimuluar dhe fuqizuar sistemet mbrojtëse dhe luftuese të trupit, për luftimin e qelizave kancerore burimore dhe metastazike, dhe për përkrahjen e shëndetit të pacientëve, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka identifikuar bimët e egra shkretinore më të fuqishme, të kombinuara në lloj dhe sasi, për të zhvilluar produktet bimore më efektive në mbështetje të pacientëve me lloje të ndryshme të kancerit, që i gjeni në kategoritë përkatëse.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook