Kale, një nga gjethegjelbrit më të shëndetshëm

Kale, një nga gjethegjelbrit më të shëndetshëm që mund të konsumoni

 

Kale bën pjesë në familjen Brassicae (lakër, brokoli, lulelakërdhe lakër brukseli). Është e ulët në kalori, e mbushur me fibra, dhe e mbushur me fitonutrientë dhe minerale që janë çelësi për shëndetin afatshkurtër dhe afatgjatë. Përveç kësaj, kjo është një shtojcë e lehtë në thelb për gjithçka që gatuani.

Kale është e ngarkuar me të gjitha llojet e përbërësve të dobishëm, disa prej të cilave kanë efekte të fuqishme kurative.

Duke pasur parasysh përmbajtjen tepër të ulët të kalorive, kale është ndër ushqimet më të dendura ushqyese në ekzistencë. Konsumi i saj është një mënyrë e shkëlqyer për të rritur në mënyrë dramatike përmbajtjen totale të lëndës ushqyese në dietë.

1 Filxhan kale e papërpunuar përmban:

 • 33 kalori
 • 1 gram yndyrë
 • 0 mg kolesterol
 • 25 mg sodium
 • 329 mg kalium
 • 6 g carbs
 • 3 g proteina
 • 5 g fibra
 • 133% vitamin D
 • 134% vitamin C
 • 10% Kalcium
 • 5% hekur
 • 10% vitamin B6
 • 7% magnesium
 • 206% (Vitamin A beta-carotene)
 • 684% Vitamin K
 • 10% Bakr

Përfitimet shëndetësore të Kales

Ja se çfarë mund të bëjnë të gjitha këto vitamina, minerale dhe përbërës antioksidues të kales:

– Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kronike; Karotenoidet që stimulojnë imunitetin në kale ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga ndërprerja e ADN-së dhe stresi oksidativ që mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve kronike, siç është diabeti dhe disa kancere.

– Mbron kundër humbjes së shikimit; Karotenoidet, lutein, zeaxanthin dhe beta-carotene që gjenden në kale, ndihmojnë në mbrojtjen e indeve okulare nga dëmtimet e dëmshme të UV dhe mund të zvogëlojnë rrezikun e katarakteve.

– Ndihmon në uljen e presionit të gjakut; Kaliumi, kalciumi dhe magneziumi në kale ndihmojnë në balancimin e efekteve të natriumit që mund të çojnë në hipertension.

– Forcon kockat; Kale furnizon 10% të vlerës së përditshme të kalciumit, një lëndë ushqyese e rëndësishme e lidhur me dendësinë e kockave-minerale – e mirë për të kuptuar nëse jeni intolerant në laktose!

– Antioksidantët që gjenden në kale ndihmojnë për të luftuar dëmtimin oksidativ nga radikalet e lira në trup. Dëmtimi oksidues besohet të jetë ndër nxitësit kryesorë të shumë sëmundjeve, përfshirë kancerin. Kale përmban indol-3-karbinol, një substancë tjetër që besohet të ndihmojë parandalimin e kancerit.

– Kale në të vërtetë përmban sekuestrantë të acideve biliare, të cilat mund të ulin nivelet e kolesterolit. Kjo mund të çojë në zvogëlim të rrezikut të sëmundjeve të zemrës.

– Forma e vitaminës K në kale është K1, e cila është e ndryshme nga vitamina K2. K2 gjendet në ushqime soje të fermentuara dhe produkte të caktuara të kafshëve. Vitamina K është një lëndë ushqyese e rëndësishme që përfshihet në mpiksjen e gjakut.

– Kale është shumë e lartë në beta-carotene, një antioksidant që trupi mund ta kthejë në vitaminë A.

A është kale më e shëndetshme se spinaqi?

Zgjedhja midis zarzavate me gjethe është e vështirë. Secili ka listën e tyre të gjatë të përfitimeve. Një avantazh që kale ka mbi zarzavatet me gjethe si spinaqi është se ajo është e ulët në oksalat, një substancë e gjetur në disa bimë që mund të parandalojnë që mineralet të absorbohen. Spinaqi është më i lartë në magnez, hekur dhe folatë, të cilat janë të rëndësishme për shëndetin e muskujve dhe indeve. Në anën e rrokullisjes, kale është më e lartë në proteina të kalciumit, në bazë të bimëve dhe vitaminës C (pothuajse katër herë më shumë se spinaqi!) – për të mos përmendur ato karotenoide. Plus Kale përmban sasi të larta të vitaminës K.

Si mund ta gatuani?

Duke shtuar kale në dietën tuaj është relativisht e thjeshtë. Thjesht mund ta shtoni në sallatë, mund ta gatuani si spinaqi, mund ta shtoni në supë, në patate, etj.
Një recetë popullore me kale është shoqërimi me patate të kuqe, vaj ulliri ekstra të virgjër ose vaj avokado, shtoni pak kripë, disa erëza si hudhër pluhur, qepë dhe piper, dhe më pas i piqni.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook