Terapia me lëngje për sëmundje të ndryshme

Terapia me lëngje për sëmundje të ndryshme

Sëmundjet janë të papëlqyeshme nga të gjithë. Asnjë prej nesh nuk dëshiron që të ketë qoftë edhe një  formë më të vogël të sëmundjes. Por për fat të keq, me rritjen e moshës dhe disa faktorë të tjerë, trupi sulmohet nga sëmundjet. Për të kuruartë gjitha këto, shumë njerëz i drejtohen medikamementeve kimike për kurim, por kryesisht rezultati është i pakënaqshëm, dhe me dhimbje më të shumta dhe afatgjate.

Çfarë është terapia me lëngje

Terapia me lëngje është një metodë e trajtimit të sëmundjes nëpërmjet një diete të veçantë të frutave dhe perimeve. Gjatë terapisë me lëngje kapaciteti i eliminimit dhe pastrimit të organeve, përkatësisht mushkërve, mëlçisë, veshkave dhe lëkurës, rritet në masë të madhe dhe masat e grumbullimit të mbeturinave metabolike dhe toksinave eliminohen shpejt.

Lëngu i  përfituar nga frutat dhe perimet nuk kërkon  tretje dhe pothuajse të gjitha lëndët ushqyes të tyre jetike asimilohen direkt.

Pijet me fruta dhe perime janë jashtëzakonisht të pasura me vitamina, minerale, elementë aktiv,enzima dhe sheqerna natyrore. Ato ushtrojnë efekt pozitiv në normalizimin e të gjithë funksionit të trupit.

Ato janë shumë të pasura me elemente alkaline, të cilët janë shumë të dobishme në normalizimin e bilancit acid-alkaline në gjak dhe inde.
Ato  sigurojnë sasi të lartë të mineraleve organike si kalcium, kalium, të cilët parandalojnë plakjen e parakohshme të qelizave dhe sëmundjet.

Shumë herë, kur jeni të sëmurë, ju e keni të vështirë të zgjidhni pijen, ndonjëherë, gjendja bëhet edhe më keq për shkak të marrjes së lëngjeve të gabuara; jo çdo frut dhe perim mund ë përdoret për cdo sëmundje.

Në vijim gjeni lëngjet përkatëse për sëmundje të ndryshme

Për alergjitë;  mund të pini pije nga kajsia, rrushi, panxhari, spinaqi dhe karrota.

Aknet;  mund të përdorni dardhë, kumbull, rrush, domate, kastravec.

Arteriosclerosis; qitro, ananas, selino, marule dhe spinaq.

Aneminë;  Kumbull, rrush i kuq, panxhar, selino, luleshtrydhe, karrotë dhe spinaq.

Arthritis;  Ananas, mollë,  vishnje, limon, grejpfrut, kastravec, panxhar, spinaq.

AstmaKajsi, limon, pjeshkë, karrota, rrepkë dhe selino.

Bronkiti;  karrota, pjeshkë, domate, ananas, limon.

Inflamacion i fshikëzës; Mollë, lakërishtë, majdanoz, selino, limon, kastravec, karrota.

Për ftohjet; spinaq, selino, karrota, qepë, grejpfrut, ananas.

Për diabetin; Citrus, selino, marule, spinaq dhe karrota.

Për Diarrenë; Papaja, limon, ananas, karrotë dhe selino.

Epilepsia; fiq, rrush i kuq, karrota, selino, spinaq.

Eczema;  kastravec, panxhar, rrush i kuq, spinaq.

Çrregullimet e syrit; Kajsia, domatet, majdanozi, spinaqi, selino.

Çrregullimet e zemrës; panxhar, spinaq, rrush i kuq, limon, kastravec, karrota, grejpfrut.

Dhimbje koke; Rrush, limon, karrotë, marule, spinaq.

Presioni i lartë i gjakut; Rrush, portokall, karrota, panxhar.

Çrregullimet e veshkave; mollë, portokall, limon, kastravec, selino, majdanoz, panxhar.

Për qelizat e kanceritmango, spinaq, ananas, pjeshkë, xhenxhefil, limon, mollë, marule, brokoli, majdanoz, pije kokosi, banane, portokall,  boronica, kivi, shalqi, domate.

Çrregullimet e mëlçisë;  papaja, rrushi, karrota, domatet, panxhari dhe kastraveci.

Çrregullimet menstruale;  rrepa, panxhari, qershitë, spinaqi, rrushi.

Mbipesha; Limoni, portokalli, qershia, ananasi, papaja, domate, panxhar, lakër, marule, spinaq, karrota.

Për Psoriasis; karrotat, panxhari, kastraveci, rrushi.

Venat me varice; lakërishtë, kumbull, domate, panxhar, karrota, rrush.

Masat paraprake për përgatitjen e lëgjeve të frutave dhe perimeve

E pra, lëngjet janë shumë të mira, por duhet të ndiqen disa masa parandaluese në mënyrë që të merren përfitimet optimale.

– Së pari, të gjitha lëngjet duhet të pihen menjëherë pas përgatitjes në mënyrë që të mos humbasin elementët përbërës.

– Asnjë pije e konservuar ose e paketuar nuk është efektive për këto terapi.

– Ju duhet një shtrydhëse  frutash  për nxjerrjen e lëngjeve të freskëta.

– Duhet të përdoren vetëm fruta dhe perime të freskëta dhe organike.

– Lëngjet nuk duhet të ruhen në frigorifer.

– Nëse lëngjet janë shumë të trashë, duhet të hollohen me ujë.

– Në pije nuk duhet të përdoret sheqer për t’i ëmbëltuar, nëse është e nevojshme mund ta ëmbëltoni me mjalt.

– Kur jeni i sëmurë dhe dëshironi të përdorni terapi me lëngje, duhet t’i konsumoni ato çdo gjashtë orë. Pasi gjendja fillon të normalizohet, lëngjet duhet të reduktohen.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook